Рішення № 84070403, 06.09.2019, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2019
Номер справи
460/1674/19
Номер документу
84070403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

06 вересня 2019 року м. Рівне №460/1674/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання відповідача зробити виплату пенсії за понаднормовий стаж роботи у розмірі 1% за кожний рік роботи понад 20 років, починаючи з 1 березня 2019 року, виплачувати з розрахунку заробітної плати в розмірі 10063,24грн, що застосовується при призначенні моєї пенсії. В обґрунтування позовної заяви позивач вказує, що він є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи та набув понад 35 років страхового стажу, у зв`язку з чим він має право на отримання підвищення до пенсії за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вказує, що з 1 березня 2019 року розмір заробітної плати, з якого обчислюється його пенсія, становить 10063,24грн, а тому розмір підвищення до пенсії, передбаченого пунктом 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має становити 1710,24грн. Разом з тим, відповідне підвищення до пенсії відповідач виплачує в розмірі 770,10грн. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки вони суперечать вимогам чинного законодавства та порушують його право на пільгове обчислення підвищення до пенсії за понаднормовий стаж. З наведених підстав, просив позов задовольнити в повному обсязі.

У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року в справі № 460/3060/18 було зобов`язано Володимирецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області відновити виплату пенсії за віком позивачу з 1 лютого 2018 року, з урахуванням пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії. На виконання вказаного судового рішення розмір пенсії позивача з 1 лютого 2018 року становив 4081,08грн, в тому числі: 3254,04грн - розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати (8601,00грн х 0,37833); 770,10грн - доплата за 17 років понаднормового стажу, визначена на виконання Кузнецовського міського суду Рівненської області (4529,99грн х 17%); 56,94грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, потерпілому категорії 4. З 1 березня 2019 року проведено перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році». Заробітну плату для обчислення пенсії позивача, згідно з вказаною постановою Кабінету Міністрів України, збільшено на коефіцієнт 1.17, у зв`язку з чим її розмір становить 10063,24грн. (3764.40грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування») х 1,17 - коефіцієнт збільшення х 2,28484 - коефіцієнт заробітної плати позивача). При цьому, розмір пенсії, обчислений з урахуванням страхового стажу і заробітної плати, становив 3874,35грн (10063,24грн х 0,38500 - коефіцієнт страхового стажу). Таким чином, відповідач вказує, що розмір пенсійної виплати позивача з врахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року в справі № 460/3060/18 з 1 березня 2019 року становить 4701,39грн, в тому числі: 3311.40грн - розмір пенсії; 770,10грн - доплата за 17 років понаднормового стажу; 56,94грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, потерпілому категорії 4. За наведених обставин, відповідач стверджує про безпідставність вимоги позивача щодо обчислення доплати за понаднормовий стаж від заробітної плати, що застосовується при визначенні розміру пенсії з 1 березня 2019 року, а тому просить в задоволені позовних вимог відмовити повністю.

Заяви, клопотання учасників справи, процесуальні дії у справі:

15 липня 2019 року позовна заява надійшла до суду.

19 липня 2019 року ухвалою суду позовна заява залишалася без руху.

2 серпня 2019 року позивач подав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

7 серпня 2019 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

21 серпня 2019 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.

Обставини справи, встановлені судом:

Позивач є громадянином, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданим Рівненською обласною державною адміністрацією.

6 червня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розрахунку заробітної плати в сумі 10063,23грн, що застосовується при обчислені його пенсії.

Листом від 4 липня 2019 року за № П-571/07.1-59 відповідач повідомив позивачу, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року в справі № 460/3060/18 Володимирецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області було зобов`язано відновити з 1 лютого 2018 року виплату позивачу пенсії за віком з урахуванням пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії. На виконання вказаного судового рішення, з 1 лютого 2018 року розмір пенсії позивача обчислено в сумі 4081,08грн, в тому числі: 3254,04грн - розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати (8601,00грн х 0,37833); 770,10грн - доплата за 17 років понаднормового стажу, визначена на виконання Кузнецовського міського суду Рівненської області (4529,99грн х 17%); 56,94грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, потерпілому категорії 4. Також, з 1 березня 2019 року проведено перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році». Так, заробітну плату для обчислення пенсії позивача, згідно з вказаною постановою Кабінету Міністрів України, було збільшено на коефіцієнт 1,17, у зв`язку з чим її розмір становить 10063,24грн, а саме: 3764.40грн (середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування») х 1,17 (коефіцієнт збільшення) х 2,28484 (коефіцієнт заробітної плати позивача). При цьому, розмір пенсії, обчислений з урахуванням страхового стажу і заробітної плати, становив 3874,35грн (10063,24грн х 0,38500 - коефіцієнт страхового стажу). Таким чином, відповідач вказує, що з 1 березня 2019 року розмір пенсійної виплати позивача з врахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року в справі № 460/3060/18 становить 4701,39грн, в тому числі: 3311.40грн - розмір пенсії; 770,10грн - доплата за 17 років понаднормового стажу; 56,94грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, потерпілому категорії 4. З огляду на вказане, відповідач у листі стверджував про відсутність підстав для обчислення доплати до пенсії позивача за понаднормовий стаж від заробітної плати, що застосовується при визначенні розміру пенсії з 1 березня 2019 року.

Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, звернувся до суду з вказаним позовом.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

За змістом заяв по суті сторонами визнаються обставини щодо того, що з 1 березня 2019 року для обчислення пенсії позивача застосовується заробітна плата в розмірі 10063,24грн, а тому згідно з частиною першою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) відповідні обставини не підлягають доказування, позаяк, обґрунтований сумнів щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання у суду відсутній.

Разом з тим, спірним питанням в даній справі є правомірність нарахування відповідачем позивачу підвищення до пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сталій сумі – 770,10грн, тобто в розмірі, що був визначений Володимирецьким об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області станом на 7 квітня 2017 року на виконання постанови Кузнецовського міського суду Рівненської області від 7 серпня 2017 року в справі № 565/1226/17.

Із змісту листа від 4 липня 2019 року за № П-571/07.1-59 та відзиву на позову слідує, що такі дії відповідач обґрунтовує тим, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року в справі № 460/3060/18 Володимирецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області було зобов`язано відновити з 1 лютого 2018 року виплату позивачу пенсії за віком з урахуванням пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.

Тобто, на думку відповідача, територіальний орган Пенсійного фонду України було зобов`язано відновити виплату позивачу підвищення пенсії, передбаченого пунктом 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", шляхом виплати пенсії з урахуванням перерахунку, проведеного до постановлення Рівненським окружним адміністративним судом рішення від 29 січня 2019 року в справі № 460/3060/18.

Такі доводи відповідача суд вважає неприйнятними, з огляду на наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 1 січня 2004 року.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1058 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058 передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

При цьому, пунктом 13 розділу XV«Прикінцеві положення» Закону № 1058 встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796) визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону № 796 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Аналіз вказаних вище правових норм дозволяє прийти до висновку, що законодавцем надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058, або спеціальним Законом № 796.

Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796 (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за віком), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

При цьому, слід зазначити, що починаючи з впровадженням в Україні пенсійної реформи, тобто з 1 січня 2004 року, призначення та перерахунок пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції є неможливим лише на підставі Закону № 796 без врахування положень Закону № 1058.

Застосування окремих положень Закону № 1058, на переконання суду, не є перешкодою для застосування положень Закону № 796 при обрахунку пенсії вказаній категорії осіб.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія за віком та на яких поширюється дія Закону № 796, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік стажу.

Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 6 лютого 2018 року в справі № 560/675/17.

При цьому, суд звертає увагу на те, що аналіз положень пункту 2 статті 56 Закону № 796 також дозволяє прийти до висновку про те, що розмір підвищення до пенсії не є сталим, оскільки залежить від розміру заробітної плати, що враховується при обчисленні пенсії, та обсягу понаднормового стажу. Тобто, в разі збільшення розміру вказаних величин, то, відповідно, розмір підвищення до пенсії також підлягає перерахунку.

Матеріалами справи підтверджується та не заперечується учасниками справи, що з моменту проведення перерахунку пенсії позивача станом на 7 квітня 2017 року на виконання постанови Кузнецовського міського суду Рівненської області від 7 серпня 2017 року в справі № 565/1226/17 та до 1 березня 2019 року, розмір заробітної плати, що враховується при обчисленні пенсії, та обсяг понаднормового стажу позивача збільшилися, а саме: з 4529,99грн до 10063,24грн та з 17 років до 18 років відповідно.

Відтак, підвищення до пенсії позивача, передбачене пунктом 2 статті 56 Закону № 796, також мало збільшитися.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, що з 1 березня 2019 року відповідач виплачує позивачу підвищення до пенсії, передбачене пунктом 2 статті 56 Закону № 796, в такому ж розмірі, що й станом на 7 квітня 2017 року, - в сумі 770,10грн.

Посилання відповідача на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 29 січня 2019 року в справі № 460/3060/18 як на підставу для виплати позивачу підвищення до пенсії відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796 в сталій сумі суд вважає безпідставним, оскільки резолютивна частина вказаного рішення не містить таких положень зобов`язального характеру, а вказівка на виплату позивачу пенсії за віком з урахуванням проведеного раніше перерахунку не спростовує законодавчо визначеного обов`язку відповідача здійснити новий перерахунок пенсії в разі настання обставин для його проведення, зокрема, збільшення розміру заробітної плати, що враховується при обчислені пенсії, та/або понаднормового страхового стажу.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду та вказують на неправомірність поведінки відповідача в спірних правовідносинах.

Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення позовної заяви в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вказане, судовий збір в сумі 768,40 грн, сплачений позивачем відповідно до квитанції від 1 серпня 2019 року № 23, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у виплаті ОСОБА_1 з 1 березня 2019 року підвищення до пенсії за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 770,10грн (сімсот сімдесят гривень, 10коп.).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії, в сумі 10063,24грн (десять тисяч шістдесят три гривні, 24коп.), починаючи з 1 березня 2019 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судовий збір в сумі 768,40грн (сімсот шістдесят вісім гривень, 40коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 );

2) відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Короленка, 7; код ЄДРПОУ 21084076).

Суддя Комшелюк Т.О.