Рішення № 84070145, 05.09.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2019
Номер справи
420/3513/19
Номер документу
84070145
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/3513/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у нарахуванні та виплаті з 19.09.2017 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з державної служби та деяких інших осіб" без врахування до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.09.2017 року з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення в розмірах, зазначених у довідці військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату ОСОБА_1 суми частини основного розміру пенсії з 19 вересня 2017 року, донарахованої з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення в розмірах, зазначених у довідці Військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що індексація, як додатковий вид грошового забезпечення, яку він отримував за останні 24 місяці перед звільненням повинна бути включена при нарахуванні пенсії, оскільки її врахування до складу грошового забезпечення для розрахунку пенсії забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, а неврахування індексації при обрахунку пенсії призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що положенням нормативно-правових актів визначено вичерпний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчислення пенсії. При цьому, перерахунок пенсії можливий у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах передбачених КМУ, проте відповідного рішення КМУ не приймалось. Крім того, індексація не є постійною виплатою, залежить від індексу споживчих цін, її розмір не є фіксованим, а тому вона не включається до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби та не є підставою для перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 08 липня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та повідомлено сторін, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та буде розглянута у строк не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 19.09.2017 року є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 56).

18 січня 2018 року Військовою частиною А3519 видано ОСОБА_1 довідку про розмір індексації грошового забезпечення за 2014-2017 року № 7 (а.с. 28-29).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2018 року по справі № 815/730/18 визнано протиправною бездіяльність військової частини А3519 щодо не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ; стягнуто з військової частини А3519 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у розмірі 20873,26 грн. (а.с. 34-39).

23 травня 2019 року ОСОБА_1 через уповноваженого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 19.09.2017 року з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія індексації грошового забезпечення відповідно до довідки Військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7 (а.с. 32).

05 червня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області листом № 1147/Н-11 надано відповідь, в якій зазначено, що надіслана копія довідки про розмір індексації грошового забезпечення не може бути підставою для розгляду питання щодо проведення перерахунку пенсії та запропоновано у разі наявності права на проведення перерахунку пенсії звернутися до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (а.с. 30).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Таким чином, оскільки чинним законодавством передбачено право безпосереднього звернення пенсіонера до органу, що призначає пенсію, із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі доданих документів, доводи відповідача щодо невідповідності форми довідки про розмір грошового забезпечення та необхідності звернення до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та відсутності рішення КМУ про підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців є необґрунтованими.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Згідно ч. 2 ст. 19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Таким чином, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід`ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям. Індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі 638/9697/17, від 15 квітня 2019 року у справі № 522/9659/16-а.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що посилання відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на те, що індексація не включається до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби та не є підставою для перерахунку пенсії є безпідставним.

При цьому, позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у нарахуванні та виплаті з 19.09.2017 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з державної служби та деяких інших осіб" без врахування до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.09.2017 року з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення в розмірах, зазначених у довідці Військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 19.09.2017 року.

Разом з тим, підставою для перерахунку пенсії є довідка Військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7, якою підтверджується нарахування індексації грошового забезпечення у розмірі 20873,26 грн. Тобто, без надання вказаної довідки відповідач не мав правових підстав та обов`язку проводити перерахунок пенсії з урахуванням такої індексації.

Частиною 2 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Таким чином, оскільки позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія індексації грошового забезпечення відповідно до довідки Військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7 лише 23 травня 2019 року, перерахунок у відповідності до вимог ч. 2 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має бути проведено за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто з 23 травня 2018 року.

Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, яка викладена в постанові від 18.04.2019 року по справі № 286/766/17.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

В справі «East/West Alliance Limited» проти України» (№ 19336/04) Суд вказує, що дія статті 13 вимагає надання національного засобу юридичного захисту у спосіб, який забезпечує вирішення по суті поданої за Конвенцією «небезпідставної скарги» та відповідне відшкодування, хоча договірним державам надається певна свобода дій щодо вибору способу, в який вони виконуватимуть свої конвенційні зобов`язання за цим положенням. Межі обов`язків за статтею 13 різняться залежно від характеру скарги заявника відповідно до Конвенції. Незважаючи на це, засоби юридичного захисту, які вимагаються за статтею 13 Конвенції, повинні бути ефективними як у теорії, так і на практиці (Kudla v. Polandа № 30210/96).

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з державної служби та деяких інших осіб" без врахування до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення, відповідно до довідки Військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 23 травня 2018 року з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення в розмірах, зазначених у довідці Військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з державної служби та деяких інших осіб" без врахування до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення, відповідно до довідки Військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 23 травня 2018 року з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення в розмірах, зазначених у довідці Військової частини А3519 від 18.01.2018 року № 7.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Суддя О.А. Левчук

.