
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
05 вересня 2019 рокум. Ужгород№ 260/1229/19
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Ващилін Р. О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Дарницького районного відділу Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Дарницького районного відділу Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві, в якому просить: 1) визнати протиправною та скасувати Постанову про стягнення виконавчого збору №53704537 від 15.08.2019 р., винесену Дарницьким районним відділом Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві; 2) визнати протиправною та скасувати Постанову про відкриття виконавчого провадження №59822213 від 15.08.2019 р., винесену Дарницьким районним відділом Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, в тому числі, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Чч. 1, 2 ст. 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі – Закон).
Так, ч. 1 ст. 3 Закону передбачено, що судовий збір справляється, в тому числі, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до положень ст. 4 Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову: 1) немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір сплачується у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" станом на 01.01.2019 року встановлено розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб у сумі 1921,00 грн.
Як вбачається з позовної заяви така містить декілька самостійних позовних вимог, кожна з яких є об`єктом сплати судового збору.
Так, зокрема, позивач просить:
1) визнати протиправною та скасувати Постанову про стягнення виконавчого збору №53704537 від 15.08.2019 р., винесену Дарницьким районним відділом Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві;
2) визнати протиправною та скасувати Постанову про відкриття виконавчого провадження №59822213 від 15.08.2019 р., винесену Дарницьким районним відділом Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві.
Суд зазначає, що звернена до суду вимога про скасування постанови про стягнення виконавчого збору в сумі 12503,46 дол. США та 167376,60 грн., що має вартісний вимір та безпосереднім наслідком чого є зміна майнового стану позивача, є майновою.
Суд враховує ту обставину, що ціна позову включає в себе суму, визначену в іноземній валюті.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону, за подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.
Офіційний курс гривні до долара США згідно з відомостями офіційного веб-сайту НБУ станом на 05.09.2019 р. складає 2526,3457 грн. за 100 дол. США.
Абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону визначено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Отже, за подання до адміністративного суду даного позову розмір судового збору становить 5600,54 грн. (4832,14 грн. за майнову вимогу та 768,40 грн. за 1 немайнову вимогу).
Як вбачається з долучених до позовної заяви документів, позивач доказів сплати судового збору не надав.
Разом з тим, заявив клопотання про відстрочення сплати судового збору до винесення рішення суду.
З приводу заявленого клопотання суд зазначає, що питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється нормами ст. 8 Закону.
Ч. 1 зазначеної статті встановлено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Таким чином, Законом встановлені виключні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору.
Однак, заявляючи клопотання про відстрочення сплати судового збору, позивач жодних обставин, зазначених в ч. 1 ст. 8 Закону не навів, тому таке задоволенню не підлягає.
Таким чином, враховуючи наведене, позивачеві слід сплатити судовий збір у сумі 5600,54 грн.
Реквізити для сплати судового збору в Закарпатському окружному адміністративному суді (за подання до адміністративного суду адміністративного позову) є наступними: призначення платежу: *;101;____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом___(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа); Отримувач коштів УК у м. Ужгороді/м.Ужгород/ 22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38015610; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача: 34314206084005; Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Також суд зазначає, що, оскаржуючи Постанову про стягнення виконавчого збору №53704537 від 15.08.2019 р., винесену Дарницьким районним відділом Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві, копію такої позивач до позовної заяви не долучив.
Окрім того, як вбачається з матеріалів позову позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Даний адміністративний позов подано до відповідача - Дарницького районного відділу Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві, місцезнаходження з місцезнаходженням м. Київ, проспект Миколи Бажана, буд. 7-Є.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
На підтвердження підсудності даної адміністративної справи Закарпатському окружному адміністративному суду позивач надав копію договору оренди житлового приміщення від 29 серпня 2019 року, відповідно до умов якого громадянка ОСОБА_2 (орендодавець) передає, а громадянин ОСОБА_1 (орендар) приймає у строкове платне користування нерухоме майно, а саме, частину житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 . Загальний строк оренди складає 2 місяці з можливою пролонгацією угоди.
З цього приводу суд зазначає, що норми КАС України передбачають можливість розгляду адміністративної справи адміністративним судом за вибором позивача саме за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання такого.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 16.04.2017 №1973-VIII, реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
П. 3 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. №207, визначено, що реєстрація місця проживання Реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Отже, суд вважає, що договір оренди житла не може бути належним доказом реєстрації місця проживання позивача для правильного визначення територіальної підсудності даної адміністративної справи.
З огляду на вищенаведене, позивачу необхідно надати до суду відомості щодо зареєстрованого у встановленому законом порядку місцем свого проживання станом на день подання позовної заяви.
За таких обставин, згідно з вимогами ст. 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків шляхом подачі до суду доказів сплати судового збору в розмірі 5600,54 грн., відомостей щодо зареєстрованого у встановленому законом порядку місцем свого проживання станом на день подання позовної заяви та копії Постанови про стягнення виконавчого збору №53704537 від 15.08.2019 р., винесеної Дарницьким районним відділом Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 171, 248 КАС України, суддя, –
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Дарницького районного відділу Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві про визнання протиправною та скасування постанови – залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу подати до суду протягом семи днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху докази сплати судового збору в розмірі 5600,54 грн., відомості щодо зареєстрованого у встановленому законом порядку місцем свого проживання станом на день подання позовної заяви та копію Постанови про стягнення виконавчого збору №53704537 від 15.08.2019 р., винесену Дарницьким районним відділом Державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління в м. Києві.
Попередити позивача, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява підлягає поверненню заявнику.
3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя Р.О. Ващилін