
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про змiну способу виконання судового рішення
05 вересня 2019 рокум. Ужгород№ 260/146/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді –Маєцької Н.Д.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про стягнення заробітної плати та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про стягнення заробітної плати та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю:
1) Стягнуто з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заробітну плату за період з 01 вересня 2014 року по 28 листопада 2014 року у розмірі 8370,05 грн. (вісім тисяч триста сімдесят гривень п`ять копійок), з відрахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів.
2) Стягнуто з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошову компенсацію за невикористаний залишок чергової відпустки за період роботи з 27 серпня 2013 року по 26 серпня 2014 року тривалістю 16 календарних днів та відпустку за період роботи з 27 серпня 2014 року по 28 листопада 2014 року тривалістю 7 календарних днів у розмірі 2961, 71 грн. (дві тисячі дев`ятсот шістдесят одна гривня сімдесят одна копійка), з відрахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів.
3) Стягнуто з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 29 листопада 2014 року по 23 квітня 2019 року у розмірі 141775,77 (сто сорок одна тисяча сімсот сімдесят п`ять гривень сімдесят сім копійок), з відрахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів.
4. Рішення в частині присудження виплати заробітної плати – у межах стягнення за один місяць у розмірі 2768,43 грн. (дві тисячі сімсот шістдесят вісім гривень сорок три копійки) підлягає до негайного виконання.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2019 року залишено без змін рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року.
21 травня 2019 року Закарпатський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 260/146/19 /2019 про "Рішення в частині присудження виплати заробітної плати – у межах стягнення за один місяць у розмірі 2768,43 грн. (дві тисячі сімсот шістдесят вісім гривень сорок три копійки) підлягає до негайного виконання".
30 липня 2019 року до суду надійшла заява представника позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Відповідно до вказаної заяви представник позивача просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року в частині стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01 вересня 2014 року по 28 листопада 2014 року у розмірі 8370,05 грн., з відрахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів; стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористаний залишок чергової відпустки за період роботи з 27 серпня 2013 року по 26 серпня 2014 року тривалістю 16 календарних днів та відпустку за період роботи з 27 серпня 2014 року по 28 листопада 2014 року тривалістю 7 календарних днів у розмірі 2961, 71 грн., з відрахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів; стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 29 листопада 2014 року по 23 квітня 2019 року у розмірі 141775,77 грн., з відрахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів, а також в частині присудження виплати заробітної плати – у межах стягнення за один місяць у розмірі 2768,43 грн., що підлягає до негайного виконання з бюджетної програми КПКВК 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виконання судових рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" від 03 серпня 2011 року № 845 шляхом пред`явлення виконавчого листа до Державної казначейської служби України.
Заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення обґрунтована тим, що представнику позивача надійшов лист ТУ ДСА в Донецькій області, в якому зазначено, що виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється згідно за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів і працівників апаратів судів" у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період. ТУ ДСА в Донецькій області зазначає, що списання коштів за виконавчим листом, виданим в адміністративній справі № 260/146/19 має проводитись виключно за бюджетною програмою 0501150.
В судове засідання сторони не з`явилися, однак згідно ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд дійшов висновку про її задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ТУ ДСА України в Донецькій області листом від 15 липня 2019 року № 05-1084/19 повідомило представника позивача, про те зо Законом України "Про державний бюджет України на 2019 рік" передбачена бюджетна програма 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" в розмірі 5000,0 тис. грн., розпорядником якої є Державна судова адміністрація України. Асигнування за даною програмою до ТУ ДСА України в Донецькій області не доведені і в теперішній час Територіальне управління не має можливості розпоряджатися цими коштами. Також, зазначило, що списання коштів за виконавчим листом, виданим на підставі судового рішення по адміністративній справі № 260/146/19 відповідно до норм чинного законодавства має проводитись виключно за бюджетною програмою 0501150, у зв`язку з чим ТУ ДСА в Донецькій області в теперішній час не має можливості виконати судове рішення в частині, що підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19 Державна судова адміністрація України (ДСА України) є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.
Територіальними органами ДСА України є територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з ч. 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом України від 05.06.2012 №4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (далі - Закон № 4901) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою КМУ від 03.08.2011 № 845 (далі - Порядок № 845).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п.24 Порядку №845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.
Підпунктом 2 п.25 Порядку №845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому п.п.24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.
Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.
Так, у Законі України "Про державний бюджет України на 2019 рік" затверджена бюджетна програма КПКВК 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" з загальним фондом у розмірі 5000,0 тис.грн., головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.
Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
При цьому законодавством передбачений інший законний спосіб виконання подібних судових рішень, а саме - шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів".
Враховуючи, що боржник не є головним розпорядником коштів і як бюджетній установі йому не виділялися кошти на виконання рішення суду, то боржник не може виконати рішення суду в силу об`єктивних причин, які від нього не залежать, відтак, суд приходить висновку, про задоволення заяви представника позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
УХВАЛИВ:
1. Заяву представника позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про стягнення заробітної плати та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
2. Змінити спосіб виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2019 року в адміністративній справі № 260/146/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області про стягнення заробітної плати та зобов`язання вчинити певні дії шляхом стягнення за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 "Виконання рішень суду на користь суддів та працівників апаратів судів", у порядку встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05 червня 2012 року № 4901-VI та постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виконання судових рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" від 03 серпня 2011 року № 845 на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заробітної плати за період з 01 вересня 2014 року по 28 листопада 2014 року у розмірі 8370,05 грн. (вісім тисяч триста сімдесят гривень п`ять копійок), з відрахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів; грошової компенсації за невикористаний залишок чергової відпустки за період роботи з 27 серпня 2013 року по 26 серпня 2014 року тривалістю 16 календарних днів та відпустки за період роботи з 27 серпня 2014 року по 28 листопада 2014 року тривалістю 7 календарних днів у розмірі 2961, 71 грн. (дві тисячі дев`ятсот шістдесят одна гривня сімдесят одна копійка), з відрахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів; середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 29 листопада 2014 року по 23 квітня 2019 року у розмірі 141775,77 грн. (сто сорок одна тисяча сімсот сімдесят п`ять гривень сімдесят сім копійок), з відрахуванням податків, зборів та обов`язкових платежів та присудженої до негайного виконання заробітної плати – у межах стягнення за один місяць у розмірі 2768,43 грн. (дві тисячі сімсот шістдесят вісім гривень сорок три копійки).
3. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
Суддя Н.Д. Маєцька