Ухвала суду № 84069206, 06.09.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2019
Номер справи
120/2808/19-а
Номер документу
84069206
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про передачу справи до іншого адміністративного суду

06 вересня 2019 р. Справа № 120/2808/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, перевіривши в м. Вінниці матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Ради адвокатів України в особі недержавної некомерційної організації "Національна асоціація адвокатів України" (код ЄДРПОУ 38488439, місцезнаходження: вул. Борисоглібська, 3, 2-ий поверх, м. Київ, 04070) про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

03.09.2019 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Ради адвокатів України в особі недержавної некомерційної організації "Національна асоціація адвокатів України" про визнання протиправним та скасування пункту 2 рішення Ради адвокатів України № 20 від 14.02.2019, яким затверджено Порядок підвищення кваліфікації адвокатів України у новій редакції.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Як видно з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач оспорює рішення Ради адвокатів України № 20 від 14.02.2019 про затвердження Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України у новій редакції, що набрав чинності з 01.04.2019.

Згідно з визначеннями, наведеними у частині першій статті 4 КАС України:

суб`єкт владних повноважень – орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;

нормативно-правовий акт – акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування;

індивідуальний акт – акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Водночас юридична наука визначає, що нормативно-правові акти – це правові акти управління, які встановлюють, змінюють, припиняють (скасовують) правові норми. Нормативно-правові акти містять адміністративно-правові норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин, розраховані на тривале застосування. Вони встановлюють загальні правила поведінки, норми права, регламентують однотипні суспільні відносини у певних галузях і, як правило, розраховані на довгострокове та багаторазове їх застосування.

Суд зауважує, що позивач ОСОБА_1 оспорює рішення Ради адвокатів України, яким затверджено Порядок підвищення кваліфікації адвокатів України у новій редакції.

Відповідно до пункту 1 Положення про Раду адвокатів України, затвердженого установчим з`їздом адвокатів України 17.11.2012, Рада адвокатів України діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України, є національним органом адвокатського самоврядування, на який державою покладено виконання у період між з`їздами адвокатів України публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі адвокатури України.

В силу вимог частини першої статті 57 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" рішення з`їзду адвокатів України та Ради адвокатів України є обов`язковими до виконання всіма адвокатами.

Згідно з пунктом 1 Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України у новій редакції дія цього Порядку поширюється на адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність у формах, визначених Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", а також помічників адвокатів, які здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та Положення про помічника адвоката.

Водночас наступними положеннями вказаного Порядку регламентовано процес підвищення кваліфікації адвокатів в України, вимоги щодо організації цього процесу, встановлено випадки обов`язкового підвищення кваліфікації, порядок зарахування адвокатам залікових балів з підвищення кваліфікації та видачі сертифікатів акредитації тощо.

Відтак суд доходить висновку, що оспорюване позивачем рішення Ради адвокатів України № 20 від 14.02.2019 про затвердження Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України у новій редакції містить притаманні нормативно-правовому акту ознаки, а саме встановлює норми права (обов`язок адвокатів щодо підвищення кваліфікації), носить загальний характер (поширюється на необмежену кількість суб`єктів) та підлягає довгостроковому і неодноразовому застосуванню.

При цьому суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 26.06.2019 у справі № 816/2353/17.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб`єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Отже, для розгляду та вирішення цієї адміністративної справи законом встановлена виключна підсудність, що унеможливлює її прийняття до розгляду Вінницьким окружним адміністративним судом.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

З огляду на викладене і враховуючи те, що вирішення адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 не належить до юрисдикції Вінницького окружного адміністративного суду, суд доходить висновку про необхідність передання цієї справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Керуючись ст.ст. 29, 30, 171, 248, 256, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Адміністративну справу № 120/2808/19-а за позовом ОСОБА_1 до Ради адвокатів України в особі недержавної некомерційної організації "Національна асоціація адвокатів України" про визнання протиправним та скасування рішення передати на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва.

2. Роз`яснити сторонам, що з урахуванням положень ч. 8 ст. 29 КАС України справу буде передано до іншого суду після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги – після залишення її без задоволення.

3. Копію ухвали надіслати сторонам – для відома.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала складена та підписана суддею 06.09.2019.

Суддя Сало Павло Ігорович