Постанова № 84049, 17.07.2006, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
17.07.2006
Номер справи
23/224
Номер документу
84049
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.07.06 р. Справа № 23/224

Господарський суд Донецької області, у складі головуючого судді Забарющего М.І., при секретарі судового засідання Борисовій Г.О., розглянувши матеріали

за позовною заявою: Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Донецьк

до відповідача: Державного підприємства “Сніжнеантрацит” м. Сніжне

про стягнення 512 848,73 грн.

Суддя Забарющий М.І.

Представники сторін:

від позивача: Самбук О.І. – за довіреністю

від відповідача: Бикадоров Ю.В. – за довіреністю

СУТЬ СПОРУ:

Справа слухалась 11.07.2006р. У засіданні суду була оголошена перерва на 17.07.2006р.

У судовому засіданні, яке відбулось 17.07.2006р., суд закінчив розгляд справи та оголосив вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови виготовлено (складено) та підписано 19.07.2006р.

Донецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів подано позов про стягнення з державного підприємства “Сніжнеантрацит” м. Сніжне, 504 187, 75грн. штрафних санкцій за не створення у 2005р. робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені у розмірі 8 660,98грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на:

- ст. ст. 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (далі – закон “Про основи..”);

- недотримання відповідачем норм Положення про робоче місце інваліда та порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 314 від 03.05.1995р. (далі – Положення) щодо обов’язку створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у межах встановленого нормативу;

- не інформування відповідачем управління праці та соціального захисту населення про вакантні місця, де може використовуватись праця інвалідів.

Відповідач вимоги позивача не визнав з наступних підстав:

- в 2005р. створення робочих місць для інвалідів на підприємстві було не доцільно через проведення на підприємстві масового скорочення робочих місць у зв’язку з ліквідацією одного з відособлених підрозділів;

- в період з 01.01.2005р. по 01.01.2006р. у процесі проведення заходів щодо ліквідації відособленого підрозділу “Шахта “Північна” на підприємстві було скорочено 324 робочі місця;

- у 2005р. ДП “Сніжнеантрацит” було реорганізовано шляхом приєднання його до складу ДП “Донецька вугільна енергетична компанія”, тому створення робочих місць для інвалідів повинно здійснювати останнє;

- незважаючи на інформування Сніжнянського міського центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, на заявлені вакансії інваліди не направлялися через невідповідність професійно-кваліфікаційного складу інвалідів заявленим вакансіям;

- обов’язок по сприянню працевлаштуванню інвалідів і напрямок на професійне навчання непрацюючих інвалідів відповідно до п.12 Положення покладено на Державну службу зайнятості.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:

Згідно даних статистичної звітності форми №10-ПІ за 2005 рік загальна кількість працюючих на підприємстві відповідача (середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу) становить 3 760 осіб, середньорічна заробітна плата штатного працівника – 9 167,05 грн.

З урахуванням даних звіту та вимог ст.19 Закону “Про основи..” (із змінами та доповненнями) чисельність інвалідів – штатних працівників, які повинні були працювати у 2005 році на робочих місцях, створених відповідно до 4-відсоткового нормативу, становить – 150 осіб.

У дійсності у спірний період на підприємстві відповідача працювало 95 інвалідів.

Згідно зі статтею 20 Закону України “Про основи..” підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до п. 2 Положення робочим місцем інваліда може бути звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування, і спеціалізоване робоче місце інваліда, тобто робоче місце, обладнане спеціальними технічними оснащеннями та приладами для праці інваліда в залежності від анатомічних дефектів чи нозологічних форм захворювань і з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії, професійних навичок і знань інваліда.

В силу статті 5 закону “Про основи..” порядок та умови визначення потреб у зв’язку з інвалідністю встановлюються на підставі висновку медико-соціальної експертизи та з врахуванням здібностей до професійної і побутової діяльності інваліда.

Пунктом 3 Положення передбачено, що робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології (конкретної форми захворювання).

Тобто, чинне законодавство України пов’язує виконання підприємствами, організаціями зобов’язань щодо працевлаштування інвалідів саме з наявністю рекомендацій медико-соціальної експертизи, за відсутністю яких підприємство позбавлено можливості самостійно створити необхідне робоче місце для інваліда, насамперед не усвідомлюючи, який саме інвалід, з якими анатомічними дефектами чи нозологічними формами захворювання може звернутися безпосередньо, чи буде направлений з метою працевлаштування.

Однак медико-соціальна експертна комісія (далі - МСЕК) може дати висновок стосовно робочого місця інваліда лише щодо заборони умов і характеру праці конкретної професії, конкретної кваліфікації інваліда. Для цього відповідач повинен здійснити заходи передбачені п. 5 Положення.

Відповідач не подав суду доказів, що він інформував державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватись праця інвалідів (п. 14 Положення).

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на його входження у склад ДП “Донецька вугільна енергетична компанія”, оскільки не подано доказів внесення у 2004р. та 2005р. до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи (ст. 33 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”).

Не приймає суд до уваги і посилання відповідача на скорочення штатів, оскільки норми ст. 19 Закону України “Про основи..” не містять підставою для зменшення відповідного нормативу скорочення штату підприємства.

Частиною 2 ст. 218 Господарського кодексу України (далі – ГК) встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Відповідач не довів суду вжиття ним таких заходів. Тому суд вважає, що відповідач повинен нести відповідальність передбачену нормами ст. 20 Закону України “Про основи..”.

У зв’язку з викладеним суд вважає вимоги позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст.19 Конституції України, ст. ст. 18, 19, 20 Закону України “Про основи соціального захисту інвалідів в Україні ”, ст. ст. 177, 218 Господарського кодексу України, Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів та керуючись ст. ст. 3, 6, 9, 17, 51, 86, 94, 153, 160, 167, Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Стягнути з державного підприємства “Сніжнеантрацит” (86500, м. Сніжне, вул. Леніна, 32, р/р 26005307570637, МФО 334237, ЄДРПОУ 31906124 філія ПІБ, м. Сніжне) у доход державного бюджету 504 187,75 грн. штрафних санкцій за не створення у 2005р. робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені у розмірі 8 660,98грн.

Стягнути з державного підприємства “Сніжнеантрацит” (86500, м. Сніжне, вул. Леніна, 32, р/р 26005307570637, МФО 334237, ЄДРПОУ 31906124 філія ПІБ, м. Сніжне) у доход державного бюджету 5 128,48 грн. держмита.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дана постанова може бути оскаржена в порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Забарющий М.І.