
Провадження № 2-о/641/141/2019 Справа № 641/7071/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2019 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого – судді Боговського Д.Є.,
за участю секретаря судового засідання – Бєлової Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ`янському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт народження дитини, а саме її племінника – ОСОБА_2 в смт Ольховатка міста Єнакієве Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 від батьків: матері – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України; батька – ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 посилається на те, що її рідна сестра ОСОБА_3 , перебуваючи у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_4 , 1990 р.н., за місцем своєї реєстрації в смт Ольховатка міста Єнакієве Донецької області, територія якого відноситься до тимчасово окупованої, народила хлопчика, про що Донецьким клінічним територіальним медичним об`єднанням видано відповідне медичне свідоцтво. У зв`язку із тим, що медично свідоцтво видано на території, де проводиться антитерористична операція, і державні органи призупинили свою діяльність, оформити свідоцтво про народження дитини на підставі медичної довідки не виявляється можливим.
До суду надійшла заява заявника ОСОБА_1 про розгляд справи за її відсутності із зазначенням щодо підтримання доводів заяви.
Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ`янському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області у судове засіданні не з`явився.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява про встановлення факту народження дитини підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Заявник ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження заявника серії НОМЕР_1 та свідоцтвом про народження ОСОБА_5
ОСОБА_3 , 1994 р.н., перебуває у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_4 , 1990 р.н., що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , актовий запис № 59 складений 11.01.2019 Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
18 травня 2019 року ОСОБА_3 , 1994 р.н., у пологовому відділенні лікарні, яка розташована на території, непідконтрольній державі України, народила хлопчика.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Заявником надано суду копію дубліката медичного свідоцтва про народження № 301/488, виданого 15.07.2019 Донецьким клінічним територіальним медичним об`єднанням, з якого вбачається, що 18 травня 2019 року о 14-20 годині ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у пологовому відділенні лікарні народила хлопчика вагою 4000 г.
Кабінетом Міністрів України 7 листопада 2014 року прийнята постанова № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», пунктом 3 якої встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації мають забезпечити до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи викладене, надана заявником медична довідка про народження є незаконною і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014р. № 120 Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами на тимчасово окупованій території, є недійсним і не створює правових наслідків.
Приписами п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Статтю 317 ЦПК України визначені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Так, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
Згідно зі ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 81, 259, 263, 264, 265, 315, 317, 319 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт народження дитини – ОСОБА_2 в смт Ольховатка міста Єнакієве Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 від батьків: матері – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України; батька – ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Судове рішення підлягає негайному виконанню згідно вимог ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк з дня проголошення рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Слобідському та Основ`янському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області, код ЄДРПОУ 41403982, м. Харків, вул. Плеханівська,11.
Суддя: Д. Є. Боговський