
22.08.2019 Справа № 363/1031/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2019 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого–судді Чіркова Г.Є.,
при секретарі Гавриленко Ю.С.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Кучерявого І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди,
встановив:
представник позивача звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що унаслідок дорожньо-транспортної пригоди, що сталася з вини відповідача, автомобілю «Mitsubishi» д.н.з. НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , фактично користувачем та володільцем, якої є позивач, завдано шкоди, а тому на відшкодування матеріальної шкоди просить стягнути з відповідача - 14 249 грн., моральну шкоду в розмірі 5 000 грн. та судові витрати.
На обґрунтування позову зазначив, що він 12 січня 2018 року рухався по дорозі по вул. Польова, біля будинку 29, в с. Нові Петрівці, яка не містила жодних попереджувальних, обмежувальних, або забороняючих знаків. Частина дороги була вкрита кригою під яку провалився автомобіль, яким він керував та отримав механічні пошкодження. За результатами дорожньо-транспортної пригоди, 03 березня 2018 року заступника голови Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Позивач в суді позов підтримав, просив про його задоволення з викладених у ньому підстав. Зазначив, що дорожньо-транспортна пригода сталась саме з вини відповідача, оскільки автомобіль потрапив в яму на дорозі.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву в якому зазначив, що приписами 1,4 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про автомобільні дороги» органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, відповідають за стан вулиць і доріг міст та інших населених пунктів відповідно до діючих норм, у тому числі щодо безпеки руху транспортних засобів і пішоходів, якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об`єктів дорожнього сервісу та рекламо носіїв, відшкодування збитків користувачам вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, що виникли через їх незадовільний стан, у порядку, визначеному законом. Зазначив, що на даний час Новопетрівською сільською радою Вишгородського району Київської області тільки планується будівництво вказаної автомобільної дороги, вказана позивачем ділянка дороги не є вулицею у розумінні вимог Закону України «Про автомобільні дороги» та Закону України «Про дорожній рух» та немає власника (балансоутримувача), оскільки не створена, як об`єкт дорожнього господарства, а отже не здійснюється її утримання відповідно до Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони від 30 березня 1994 р. № 198. Вказана ділянка вулиці Польова АДРЕСА_1 с. Нові Петрівці є місцевим шляхом без твердого покриття, подекуди має щебеневе покриття, земляне полотно складається з супіску пилуватого, коричнево-сірого, пластичного, з тонкими прошарками піску мілкого. Зазначили, що позивач рухаючись місцевим шляхом без твердого покриття неналежно оцінив дорожню обстановку в наслідок чого сталась ДТП.
Представник відповідача в суді проти позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні в повному обсязі. Зазначив, що сільська рада, як юридична особа участі у розгляді адміністративного матеріалу щодо ОСОБА_3 не приймала, а тому спростувати доводи протоколу не було змоги. Вказав, що вказана дорога, на якій сталась дана пригода, утворилась природнім шляхом, яка не є об`єктом дорожнього господарства та не знаходиться на балансі сільської ради.
Свідок ОСОБА_2 , в суді показала, що вона є власником автомобіля «Mitsubishi» д.н.з. НОМЕР_1 , позивач її син, якому вона надала технічний паспорт на автомобіль та дозволила ним користуватися. Всі витрати по ремонту автомобіля поніс позивач.
Заслухавши сторони та свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Як убачається з матеріалів справи, 12 січня 2018 року сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої пошкоджено автомобіль «Mitsubishi» д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , що належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрації транспортного засобу серія НОМЕР_2 .
Про ці ж обставини йдеться в постанові цього ж суду від 02 березня 2018 року, якою притягнуто заступника голови Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП. В якій зазначено, що ОСОБА_3 не вжив заходів щодо ліквідації ями/ напливу води вкритого кригою, зовнішньо 20 метрів, шириною 4,8 метри, глибиною 0,2 метри, чим порушив правила норм та стандартів утримання вулиць і доріг.
Згідно звіту механіка ТОВ «Ніко-Моторс» до заявки на технічне обслуговування № НОМЕР_3 К НОМЕР_4 проведено діагностику автомобіля та встановлено пошкодження радіатора охолодження двигуна, радіатор кондиціонера та фільтр салону.
Вартість вказаних деталей складає 6 114 грн., що підтверджується товарним чеком № 475233 від 13 січня 2018 року.
Згідно акту виконаних робіт № НМ-К-05879 від 14 січня 2018 року вартість діагностики автомобіля та заміни радіатора становить 1 200 грн.
З акту здачі-прийняття робіт щодо надання послуг, наряду замовлення № 27 від 15 січня 2018 року вбачається, що вартість покраски переднього бампері становить 3 500 грн.
Згідно товарного чеку від 16 січня 2018 року вартість деталей - бамперу, клик L, клик R, захист бамперу та решітка складає 3500 грн.
З акту обстеження земельної ділянки Новопетрівської сільської ради Вишгородського району, Київської області № 0405/1 від 04 травня 2018 року вбачається, що у результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка під запроектовану автодорогу вулиці Польова в с. Нові Петрівці, Вишгородського району Київської області є місцевим грунтовим шляхом без твердого покриття, подекуди має щебеневе покриття, земляне полотно складається з супіску пилуватого, коричнево-сірого, пластичного, з тонкими прошарками піску мілкого.
Зазначене вбачається й з фотокарток доданих відповідачем до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування у повному обсязі, до яких відносяться витрати, які особа мусить зробити для відновлення пошкодженого майна.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайнових правам фізичної або юридичної особа, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Згідно вимог ст. 1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» автомобільна дорога - лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів;
вулиця - автомобільна дорога, призначена для руху транспорту і пішоходів, прокладання наземних і підземних інженерних мереж у межах населених пунктів;
дорожнє покриття - укріплені верхні шари дороги, що сприймають навантаження від транспортних засобів;
земляне полотно - ґрунтова конструкція автомобільної дороги;
інженерне облаштування - спеціальні споруди та засоби, призначені для забезпечення безпечних та зручних умов руху (освітлення, технологічного зв`язку, вимірювання вагових і габаритних параметрів транспортних засобів, примусового зниження швидкості руху тощо);
проїзна частина - частина автомобільної дороги, безпосередньо призначена для руху транспортних засобів;
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про автомобільні дороги» складовими вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: проїзна частина вулиць і доріг, трамвайне полотно, дорожнє покриття, штучні споруди, споруди дорожнього водовідводу, технічні засоби організації дорожнього руху, зупинки міського транспорту, стоянки таксі, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, зелені насадження, наземні та підземні мережі, майданчики для паркування.
Межі вулиці за її шириною визначаються "червоними лініями". Розташування будь-яких об`єктів, будівель, споруд або їх частин у межах "червоних ліній" вулиці не допускається.
Згідно ч. 1-3 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів.
До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, велосипедисти, погоничі тварин.
Учасники дорожнього руху мають право на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху, вивчення норм і правил дорожнього руху; своєчасне забезпечення екстреною медичною допомогою, отримання від гідрометеорологічних, дорожніх, комунальних та інших організацій, а також відповідних підрозділів Національної поліції, військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України інформації про умови дорожнього руху.
Згідно п. 1, 2 ч. 1 ст. 16. Закону України «Про дорожній рух» водій має право керувати транспортним засобом і перевозити пасажирів або вантажі на дорогах, вулицях та в інших місцях, де рух транспорту не заборонено у встановленому порядку та довіряти у встановленому порядку право користування і розпорядження приватним транспортним засобом іншій особі, яка має відповідне право на керування;
З ст. 21 Закону України «Про дорожній рух» вбачається, що автомобільна дорога, вулиця являє собою частину території, в тому числі в населеному пункті, призначену для руху транспортних засобів і пішоходів, з усіма розміщеними на ній спорудами.
Автомобільні дороги, вулиці поділяються на: загального користування, відомчі та приватні.
Автомобільні (позаміські) дороги загального користування поділяються на дороги державного та місцевого значення. Автомобільні дороги державного значення поділяються на магістральні та інші.
У містах вулиці та дороги поділяються на магістральні вулиці та дороги, дороги та вулиці місцевого значення.
Порядок користування автомобільними дорогами визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 24 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
При виконанні робіт по ремонту і утриманню автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів дорожньо-експлуатаційні організації у першочерговому порядку повинні здійснювати заходи щодо безпеки дорожнього руху на основі обліку і аналізу дорожньо-транспортних пригод, результатів обстежень і огляду автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, і передусім на аварійних і небезпечних ділянках та у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод.
Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або органи, уповноважені ними здійснювати експлуатаційне утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мають право вимагати від користувачів дотримання чинних законодавчих і нормативних актів стосовно дорожнього руху, правил ремонту і утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування дорогами і дорожніми спорудами та їх охорони.
Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, правила користування ними та їх охорони затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів, керівні працівники дорожньо-експлуатаційних організацій несуть відповідальність, в тому числі і кримінальну, якщо дорожньо-транспортна пригода або несвоєчасне забезпечення екстреною медичною допомогою людини, яка перебуває у невідкладному стані сталася з їх вини.
З п. 11 постанови «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони» від 30 березня 1994 р. № 198 вбачається, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух;
контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями;
вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об`єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно- кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об`єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху;
аналізувати стан аварійності на дорожніх об`єктах, виявляти аварійно-небезпечні ділянки і місця концентрації дорожньо-транспортних пригод, розробляти і здійснювати заходи щодо удосконалення організації дорожнього руху для усунення причин та умов, що призводять до їх скоєння;
разом з уповноваженим підрозділом Національної поліції брати участь в огляді місць дорожньо-транспортних пригод для визначення дорожніх умов, за яких вони сталися, та усувати виявлені недоліки;
своєчасно сповіщати місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування і користувачів автомобільних доріг про строки і порядок закриття або обмеження руху транспортних засобів, стан дорожнього покриття, рівень аварійності на відповідних ділянках, гідрометеорологічні та інші умови;
забезпечувати дотримання вимог техніки безпеки, а також безпеки дорожнього руху під час виконання дорожньо-експлуатаційних робіт;
відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.
Згідно роз`яснень даних в п. 4 та 6 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №4 від 01 березня 2013 року «Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, суди повинні мати на увазі, що відповідно до статей 1166, 1187 ЦК шкода, завдана особі чи майну фізичної або юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала. Обов`язок відшкодувати завдану шкоду виникає у її завдавача за умови, що дії останнього були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, - незалежно від наявності вини.
Особою, яка зобов`язана відшкодувати шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки, є фізична або юридична особа, що на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди, позички тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Згідно ч. 5,6,7 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для суду.
Отже з викладеного вбачається, що Новопетрівська сільська рада не брала участі при розгляді 02 березня 2018 року адміністративного матеріалу щодо ОСОБА_3 , якого притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП, а тому відповідач спростовує в загальному порядку при розгляді цієї справи, обставини зазначені у позові.
Як вбачається з Закону України «Про автомобільні дороги»автомобільна дорога – це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів.
Враховуючи вказане, дорога де сталась дорожньо-транспортна пригода, а саме вулиця Польова в с. Нові Петрівці, не є автомобільною дорогою, що немає інженерного облаштування та яка не створена сільською радою й на балансі якої вона не перебуває і ними не утримується, а відтак сільська рада не несе відповідальність за її утримання.
Відтак вказана дорога, у розумінні вказаних вимог законодавства України немає власника (балансоутримувача), оскільки не створена, як об`єкт дорожнього господарства, а отже її утримання відповідачем відповідно до Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони від 30 березня 1994 р. № 198 не здійснюється. Зазначена вулиця є місцевим шляхом без твердого покриття, яка створена мешканцями села та іншими особами стихійно.
Таким чином відповідач спростував обставини викладені у позові при розгляді цієї справи за ч. 5 ст. 82 ЦПК України.
За таких умов при вирішенні спору суд не бере до уваги постанову цього ж суду від 02 березня 2018 року про притягнення заступника голови Новопетрівської сільської ради ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Твердження позивача про те, що оскільки вулиця Польова знаходитися на території Новопетрівської сільської ради, а тому відповідач має нести відповідальність за не здійснення її ремонту, в суді свого підтвердження не знайшло та на вказаних вище вимогах Закону не ґрунтується та їм не відповідає.
Сам лише факт знаходження вулиці на території села Нові Петрівці, де природнім шляхом утворилась яма, в яку потрапив позивач підставою для покладення відповідальності на Новопетрівську сільську раду по відшкодуванню завданих автомобілю збитків, бути не може.
Таким чином суд вважає, що підстави для задоволення позову в судовому засіданні не доведено, а тому в цьому слід відмовити за недоведеністю.
На підставі викладеного і керуючись статтями 259, 265, 268 ЦПК України,
вирішив:
в задоволенні позову відмовити.
Повне судове рішення складено 04 вересня 2019 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного рішення шляхом подання в зазначений строк апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Новопетрівська сільська рада Вишгородського району Київської області, код ЄДРПОУ 04359620, знаходиться за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Нові Петрівці, вул. Свято-Покровська, 171.
Суддя