Ухвала суду № 84036878, 04.09.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2019
Номер справи
580/2704/19
Номер документу
84036878
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 вересня 2019 року справа № 580/2704/19

м. Черкаси

Cуддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Буцької селищної ради про стягнення одноразової допомоги та середнього заробітку за час затримки розрахунку,

встановив:

30 серпня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до Буцької селищної ради (20114, Черкаська область, Маньківський район, смт. Буки, вул. Центральна, 28, код ЄДРПОУ 25659763), в якій просить:

1) стягнути на користь ОСОБА_1 з Буцької селищної ради Маньківського району Черкаської області суму одноразової грошової допомоги у розмірі 24915,00 грн;

2) стягнути на користь ОСОБА_1 з Буцької селищної ради Маньківського району Черкаської області суму середнього заробітку за час затримки розрахунку у розмірі 6180,48 грн.

Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України і підлягає залишенню без руху з огляду на таке.

Так, відповідно до пунктів 2, 11 частини 5 статті 160 цього Кодексу в позовній заяві зазначаються, зокрема, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

В адміністративному позові без зазначення номера від 27.08.2019 (вх. № 20576/19 від 30.08.2019 Черкаського окружного адміністративного суду) в порушення вищевказаних норм статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем не зазначено: реєстраційного номеру облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта позивача, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти позивача та відповідача та власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Також, відповідно до частин 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI.

Стаття 2 вказаного Закону передбачає, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Позивач не надала документу про сплату судового збору, в позовній заяві зазначає, що ОСОБА_1 звільнено від його сплати відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Суддя звертає увагу позивача, що згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Отже, позивачі в справах за позовними вимогами, що випливають із трудових відносин, не звільняються від сплати судового збору, за винятком позивачів у двох категоріях: про стягнення заробітної плати та про поновлення на роботі.

Пільга щодо сплати судового збору, передбачена пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, не поширюється на вимоги позивачів про стягнення одноразової матеріальної допомоги під час розгляду таких справ в усіх судових інстанціях.

Такий висновок щодо застосування норм права сформувала Велика Палата Верховного Суду у постанові 30 січня 2019 року у справі № 910/4518/16.

Натомість, як свідчать матеріали позовної заяви, предметом позову є стягнення одноразової грошової допомоги.

Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 12.04.2018 у справі №580/418/19, невиплата власником або уповноваженим ним органом належних працівникові при звільненні сум і вимога звільненого працівника щодо їх виплати є трудовим спором між цими учасниками трудових правовідносин, а не спором про стягнення заробітної плати.

Оскільки предметом позову є стягнення одноразової грошової допомоги, а не стягнення заробітної плати, судовий збір підлягає сплаті на загальних підставах.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 за подання до суду позову майнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 року №2629-VIII прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб на 2019 рік становить 1921 грн.

Позовна заява ОСОБА_1 містить, зокрема, вимогу про стягнення одноразової матеріальної допомоги у розмірі 24915,00 грн, яка є вимогою майнового характеру.

Таким чином, позивач має сплатити 768,40 грн. судового збору. (Розрахунок: 24915,00 грн х 1% = 249,15 грн), однак не менше 768,40 грн. (1921 грн. х 0,4).

Окрім того, відповідно до частини 6 статті 161 цього Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно з частинами 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В поданому 28.08.2019 адміністративному позові без зазначення номера від 27.08.2019 (вх. № 20576/19 від 30.08.2019 Черкаського окружного адміністративного суду) позивач, зокрема, просить стягнути на користь ОСОБА_1 суму одноразової матеріальної допомоги у розмірі 24915,00 грн.

Як зазначає позивач на підставі сесії депутатів Буцької селищної ради від 04.01.2018 №22-5/VII було прийнято рішення надати позивачу одноразову матеріальну допомогу у розмірі трьох середньомісячних заробітних плат, а тому про порушення свого права позивач об`єктивно мала дізнатися у лютому 2018 року.

Отже, відповідно до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України строк звернення позивача до суду з позовом до Буцької селищної ради про стягнення, зокрема, одноразової допомоги закінчився у липні 2018 року, а до Черкаського окружного адміністративного суду позивач звернувся за захистом своїх прав, свобод та інтересів лише 28.08.2019, тобто поза межами строку звернення до адміністративного суду.

Отже, позивачеві потрібно усунути вказані вище недоліки шляхом подання до Черкаського окружного адміністративного суду:

- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску;

- оригіналу документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 768,40 грн.

Згідно з частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, керуючись частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Буцької селищної ради про стягнення одноразової допомоги та середнього заробітку за час затримки розрахунку, залишити без руху.

Надати позивачу десять днів з дня, наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків зазначених у мотивувальній частині даної ухвали.

Копію ухвали направити позивачеві.

Роз`яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя В.П. Тимошенко