
Справа № 560/1945/19
РІШЕННЯ
іменем України
05 вересня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Хмельницького обласного військового комісаріату в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного військового комісаріату, яка полягає у не поданні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати, ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінети Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року та Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14 серпня 2014 року;
зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінети Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року та Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14 серпня 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25 січня 2019 року звернувся до відповідача через Ярмолинецький районний військовий комісаріат із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із отриманням групи інвалідності, внаслідок захворювання, отриманого в період проходження військової служби.
До вищевказаної заяви позивач вказує, що додав усі належні документи відповідно до п.11. Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Однак відповіддю від 13 лютого 2017 року, наданою Ярмолинецьким райвійськкоматом, позивача повідомлено, що оскільки не було надано документа, що свідчить про причину та обставини поранення (контузії, травми та каліцтва) та копії довідки МСЕК про встановлення відсотка втрати працездатності, тому документи позивача не були направлені до Міністерства оборони України.
Позивач вважає, дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо відмови у надсиланні його заяви про виплату одноразової допомоги із доданими документами до Міністерства оборони України, повернення на доопрацювання заяви з доданими документами протиправними, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 липня 2019 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 та зазначає, що до заяви позивачем було додано неповний перелік документів, визначених у п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" (далі - Порядок №975).
У зв`язку з тим, що позивачем не було подано неповний перелік документів визначених в п. 11 Порядку №975 а саме, був відсутній: документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми та каліцтва); копія довідки МСЕК про встановлення відсотка втрати працездатності, то 13 лютого 2019 року листом за підписом військового комісара Хмельницького обласного військового комісаріату вих. № 14/454, заяву з додатками було повернуто через Ярмолинецький районний військовий комісаріат позивачу для з подальшого доопрацювання, у зв`язку з неналежним оформленням.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , під час проходження строкової військової служби 01 березня 1982 року під час виконання ремонтних робіт отримав травму. У березні 1983 року згідно рішення військово - лікарської комісії від 03 березня 1983 року був визнаний як такий, що не може проходити стройову службу в мирний час та може проходити у військовий час нестройову службу. Також ВЛК визнала хворобу позивача такою, що отримана в період проходження військової служби.
При огляді МСЕК 26 лютого 2018 року позивачу з цієї ж дати встановлено 2 групу інвалідності довічно, причина якої є захворювання отримане в період проходження в/с служби.
25 січня 2019 року позивач звернувся до Ярмолинецького районного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням 2 групи інвалідності, внаслідок захворювання, отриманого в період проходження військової служби.
Ярмолинецький районний військовий комісаріат направив подані позивачем заяву та додані до неї документи до Хмельницького обласного військового комісаріату.
Листом від 13 лютого 2019 року № 342 відповідач повідомив позивача, що ним було прийнято рішення про повернення отриманих документів до Ярмолинецького районного військового комісаріату на доопрацювання, в зв`язку з відсутністю повного пакету необхідних документів, передбачених Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затверджним наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо не направлення відповідачем його документів до Міністерства оборони України для вирішення останнім питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності протиправною бездіяльністю, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд приймає до уваги наступне.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі – Закон № 2011), який поширюється, зокрема, на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов`язаного з проходженням військової служби.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011 в редакції станом на час встановлення інвалідності одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
За приписами ч. 6 ст. 16-3 Закону № 2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до частини 9 ст. 16-3 Закону № 2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 № 975 (далі – Порядок № 975), пунктом 3 якого визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
За приписами пункту 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, повинен подати уповноваженому органу заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також визначений цим пунктом відповідний перелік документів.
Відповідно до п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі – розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку № 975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
При цьому відповідно до пункту 2.8 розділу ІІ "Органи, які здійснюють роботу із соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей" Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937 (далі - Інструкція № 937) оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документів для виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, покладається на обласні військові комісаріати.
Відповідно до пункту 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 (далі – Положення № 530), документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Отже, саме обласні військові комісаріати є уповноваженими органами, на які покладений обов`язок щодо оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України відповідних документів для отримання компенсаційних виплат, а тому Ярмолинецьким районним військовим комісаріатом правомірно саме відповідачу направлено заяву позивача про здійснення виплати допомоги та відповідний пакет документів.
Порядок № 975 не передбачає іншого рішення керівника уповноваженого органу (в даному випадку обласного військкомату) ніж подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з додаванням відповідного пакету документів, отриманого від заявника.
Пунктом 4.7 Положення № 530 передбачено, що зазначений висновок складається у відповідності з Додатком № 13 цього Положення, за змістом якого військовий комісар повинен зазначити має чи не має права військовослужбовець на отримання одноразової грошової допомоги.
Таким чином, передбачений пунктом 13 Порядку № 975 висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги військовим комісаром складається як при наявності, так і при відсутності у військовослужбовця права на отримання такої допомоги, після чого з відповідним пакетом поданих військовослужбовцем документів надсилається до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття останнім рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
З огляду на вказане суд приходить до висновку, що відповідачу чинним законодавством не надано права не складати висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та не направляти його до Міністерства оборони України, а тому бездіяльність відповідача з цього питання є протиправною.
При цьому, у випадку недостатності на думку військкомату документів він повинен лише повідомити про це заявника і надати допомогу у їх оформленні, а не повертати документи для доопрацювання районному військкомату. При цьому зазначені дії не звільняють керівника військового комісаріату від складання у 15-денний строк висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги навіть у випадку неподання чи недостатності на його думку у заявника певних документів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень у даному випадку, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх дій.
Зважаючи на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону не подавши у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати, ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги, що об`єктивно підтверджено матеріалами справи, тому даний адміністративний позов слід задоволити.
Оскільки, позивач відповідно до положень ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Хмельницького обласного військового комісаріату, яка полягає у не поданні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати, ОСОБА_1 , одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року та Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14 серпня 2014 року.
Зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року та Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14 серпня 2014 року.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя П.І. Салюк