Рішення № 84036382, 04.09.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2019
Номер справи
1.380.2019.003921
Номер документу
84036382
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.003921

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Cуть справи.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області (81082, Львівська область, Яворівський район, с. Ясниська, вул. Шевченка, 26б), у якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, що виявилась у ненаданні відповіді позивачу, що запитувалась, та зобов`язати відповідача вчинити дії, а саме: надати протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду позивачу копію договору на розробку (виготовлення) Детального плану території в с. Озерське Яворівського району Львівської області, який затверджений рішенням Ясниської сільської ради №704 від 06.10.2015, копію Детального плану території в с. Озерське Яворівського району, який затверджений рішенням Ясниської сільскої ради №704 від 06.10.2015, копію платіжних документів щодо оплати робіт пов`язаних з розробкою (виготовленням) Детального плану території в селі Озерське Яворівського району Львівської області, який затверджений рішенням Ясниської сільської ради №704 від 06.10.2015, що запитувались.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 покликався на те, що 03.06.2019 позивач звернувся до відповідача із запитом на публічну інформацію, у якому, зокрема, просив надати йому копії документів. На вказаний запит позивач отримав відповідь від 11.06.2019 у якому запит відповідача виконано частково. З огляду на таке, позивач 20.06.2019 повторно подав запит до Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області, у якому просив надати решту документів, однак, станом на день звернення до суду із цим позовом, ОСОБА_1 відповіді на такий не отримав. Вважає бездіяльність відповідача протиправною, такою, що порушує його право на інформацію, а тому звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 05.08.2019 відкрито провадження у справі, призначено таку до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 13.08.2019.

Наданий судом п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву у цій справі завершився 26.08.2019 включно, однак відповідач такий відзив не надав, як і не надав будь-яких інших заяв чи клопотань щодо розгляду цієї справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд на підставі позовної заяви та долучених письмових доказів, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 03.06.2019 звернувся до Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області із запитом на публічну інформацію, у якому, керуючись Законом України «Про доступ до публічної інформації» просив надати йому у встановлені законом строки належним чином строки належним чином завірену наступну публічну інформацію:

- копію рішення Ясниської сільської ради щодо надання дозволу на розробку Детального плану території в селі Озерське Яворівського району Львівської області, який затверджений рішенням Ясниської сільської ради №704 від 06.10.2015.

- копію Договору на розробку (виготовлення) Детального плану території в селі Озерське Яворівського району Львівської області, який затверджений рішенням Ясниської сільської ради №704 від 06.10.2015.

- копію Детального плану території в селі Озерське Яворівського району Львівської області, який затверджений рішенням Ясниської сільської ради №704 від 06.10.2015.

- копію платіжних документів щодо оплати робіт пов`язаних з розробкою (виготовленням) Детального плану території в селі Озерське Яворівського району Львівської області, який затверджений рішенням Ясниської сільської ради №704 від 06.10.2015.

- копії рішень про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами: 4625889200:08:001 НОМЕР_1 0103; 4625889200:08:001:0119; 4625889200:08:001:0094; 4625889200:08:001:0126; 4625889200:08:001:0156; 4625889200:08:001:0153; 4625889200:08:001:0155; НОМЕР_2 :001:0157.

- копії рішень про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами: 4625889200:08 НОМЕР_1 001 НОМЕР_1 0126; 4625889200:08:001:0156; 4625889200:08:001:0153; 4625889200:08:001 НОМЕР_1 0155; НОМЕР_3 :08:001 НОМЕР_1 0157.

Публічну інформацію просив надіслати за адресою: АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 .10/.

Ясниська сільська рада Яворівського району Львівської області 11.06.2019 надала відповідь на вказаний запит листом за вих. №155 від 11.06.2019. Так, відповідач зазначив, що надає належним чином завірені копії рішення №631 від 08.06.2015, копії рішення №704 від 06.10.2019, копії рішень про надання дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами, котрі були вказані у запиті. Копії рішень про затвердження проектів землеустрою відсутні, так як у сільську раду не поступало заяв від відповідних осіб на даний час. Вартість розробки детальних планів в кварталі забудови відноситься до власників цих земельних ділянок /а.с.12/.

Позивач звернувся до відповідача із запитом на публічну інформацію від 20.06.2019, у якому просив вдруге надати йому у встановлені законом строки належним чином завірену публічну інформацію:

1. копію Детального плану території в селі Озерське Яворівського району Львівської області, який затверджений рішенням Ясниської сільської ради №704 від 06.10.2015;

2. копію Договору на розробку (виготовлення) Детального плану території в селі Озерське Яворівського району Львівської області, який затверджений рішенням Ясниської сільської ради №704 від 06.10.2015;

3. копію платіжних документів щодо оплати робіт пов`язаних з розробкою (виготовленням) Детального плану території в селі Озерське Яворівського району Львівської області, який затверджений рішенням Ясниської сільської ради №704 від 06.10.2015.

Позивач запропонував позивачу виконати Закон України «Про доступ до публічної інформації» /а.с.11/.

Оскільки станом на момент звернення до суду позивач відповіді на запит від 20.06.2019 не отримав, вважає бездіяльність відповідача щодо ненадання запиту протиправною та такою, що порушує його право на інформацію. Тому звернувся за його захистом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про інформацію» №2657-XII від 02.10.1992 (чинний), кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про інформацію», право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі Закону №2939-VI).

Відповідно до ст. 1 Закону №2939-VI, публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону №2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов`язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до ст. 5 Закону №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.

Згідно із ст. 12 Закону №2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;

4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Таким чином, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків. Щодо не суб`єктів владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.

Пунктом 6 ч. 1 ст. 14 Закону №2939-VI встановлено, що розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Згідно з ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21.05.1997 (чинний), акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.

Тобто, до публічної інформації сільської ради відноситься інформація, що створена в процесі виконання владних повноважень сільською радою, її виконавчим комітетом, постійними депутатськими комісіями, сільським головою та посадовими особами, а саме: рішення сесії сільської ради; проекти рішень сільської ради; рішення постійних депутатських комісій сільської ради; рішення виконавчого комітету сільської ради; проекти рішень виконавчого комітету; розпорядження сільського голови з основної діяльності; інформація про обсяг бюджетних коштів, тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону №2939-VI обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту, а у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Статтею 23 Закону №2939-VI унормовано право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації, відповідно до якої рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд зауважує, що відповідачем не надано жодних доказів, що в даному випадку мала місце сукупність вимог, передбачених частиною 2 ст. 6 Закону №2939-VI.

Відповідачем у жодний спосіб не спростовано факту ненадання ним відповіді на запит на публічну інформацію позивача від 20.06.2019, тобто фактично такий ним проігноровано.

Також відповідач не надав суду відзиву на позовну заяву.

Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 4 ст. 162 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Суд зазначає, що в матеріалах адміністративної справи відсутні докази надання відповідачем позивачу будь-якої відповіді (запитуваної інформації або вмотивованої відмови в її наданні; повідомлення про продовження строку розгляду запиту від 20.06.2019) на його запит від 20.06.2019 у строки, визначені ст. 20 Закону України №2939-VI, а тому відповідач протиправно обмежив право позивача на доступ до публічної інформації.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Таким чином суд дійшов висновку про те, що бездіяльність відповідача щодо ненадання позивачу відповіді на запит про отримання публічної інформації є протиправною, враховуючи завдання адміністративного судочинства, визначені ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає ефективним способом захисту порушених прав позивача на інформацію саме зобов`язати Ясниську сільську раду Яворівського району Львівської області надати відповідь на вказаний запит від 20.06.2019.

При цьому, суд зауважує, що спосіб захисту прав позивача шляхом зобов`язання відповідача надати відповідні документи є передчасним, оскільки відповідач не виконав обов`язку з розгляду цього запиту та надання на нього відповіді. Тому належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача розглянути запит від 20.06.2019 і надати на нього відповідь у порядку та строки визначені законом, з врахуванням висновків суду.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, на підставі системного аналізу норм чинного законодавства України та наявних у справі доказів, за відсутності відзиву відповідача щодо цього позову, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому сплачений позивачем відповідно до квитанції №30 від 26.07.2019 судовий збір у сумі 768,40 грн. слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області.

Керуючись ст.ст. 2, 73, 77, 90, 139, 241-243, 246, 263, 294, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області щодо ненадання ОСОБА_1 відповіді на запит на публічну інформацію від 20.06.2019.

3. Зобов`язати Ясниську сільську раду Яворівського району Львівської області (81082, Львівська область, Яворівський район, с. Ясниська, вул. Шевченка, 26б; код ЄДРПОУ: 04372394) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 ) відповідь на запит на публічну інформацію від 20.06.2019, з врахуванням висновків суду.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань бездіяльність Ясниської сільської ради Яворівського району Львівської області (81082, Львівська область, Яворівський район, с. Ясниська, вул. Шевченка, 26б; код ЄДРПОУ: 04372394) судові витрати у виді судового збору у сумі 768,40 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 04.09.2019.

Суддя Кравців О.Р.