
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 вересня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3507/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
06 серпня 2019 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (далі - КП «Рубіжанське ВУВКГ») про стягнення податкового боргу, у якій позивач просив суд:
- стягнути з Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради на користь Державного бюджету податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 537448,62 грн., з яких: 411869,53 грн. - основне зобов`язання за III квартал 2018 року, IV квартал 2018 року та за І квартал 2019 року, 54067,08 грн. - штрафні санкції, нараховані за період з І кварталу 2017 по III квартал 2017 року та 71512,01 грн. - пеня, яка виникла за період з 18.08.2017 по 20.12.2018 з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника та за рахунок готівки, яка належить платнику.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що КП «Рубіжанське ВУВКГ» перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м.Рубіжне Рубіжанського управління Головного управління ДФС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 17.10.2002 за № 29.
КП «Рубіжанським ВУВКГ» до контролюючого органу подано податкові розрахунки та відповідно узгоджені податкові зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення самостійно визначені у податкових деклараціях, а саме: № 9230795593 від 23.10.2018 за 3 квартал 2018 року на суму 129051,83 грн.; № 9308704690 від 24.01.2019 за 4 квартал 2018 року на суму 142885,91 грн.; № 9082669992 від 24.04.2019 за 1 квартал 2019 року на суму 163473,28 грн. З огляду на вищезазначені норми ПК України, КП «Рубіжанське ВУВКГ» є платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення та несе обов`язки з самостійної сплати податкового зобов`язання згідно поданих до контролюючого органу податкових декларацій.
Податкова заборгованість з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин становить 465936,61 грн., яка складається з нарахованих сум штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення та узгоджених сум податкового зобов`язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, визначених у податкових деклараціях.
У зв`язку з несвоєчасною сплатою КП «Рубіжанське ВУВКГ» податкового боргу контролюючим органом, на підставі ст.129 ПК України та враховуючи відомості з Автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок», було нараховано пеню на загальну суму — 71512,01 грн. за період з 18.08.2017 по 20.12.2018. Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг — сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом. З огляду на вищезазначені норми податкового законодавства, вбачається, шо станом на 15.07.2019 відповідач перед Державним бюджетом України має заборгованість з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на загальну суму 537448,62 грн., з яких: 411869,53 грн. - основне зобов`язання, 54067,08 грн. - штрафні санкції, та 71512,01 грн. – пеня.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 05 вересня 2019 року (а.с. 1-2).
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 44).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі, відзив на позовну заяву не надавав (а.с. 43).
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Також відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 194 та 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що Комунальне підприємство «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради зареєстровано як юридична особа 07.10.2002, ідентифікаційний код юридичної особи 32026192, та перебуває на обліку в ДПІ в м. Рубіжне ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області (а.с. 8-9).
Відповідачем подавались до ГУ ДФС у Луганській області розрахунки з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин:
- №9230795593 за ІІІ квартал 2018 року на суму 129051,83 грн (а.с. 21-22);
- №9308704690 за ІV квартал 2018 року на суму 142885,91 грн (а.с. 31-32);
- №9082669992 за І квартал 2019 року на суму 163473,28 грн (а.с. 33-34).
Також позивачем було проведено перевірку даних, задекларованих в податкових деклараціях з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин КП «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради з питань несвоєчасної сплати податкових зобов`язань з І квартал 2017 року – ІІІ квартал 2017 року, за результатами якої було складено акт від 04.06.2019 №628/12-32-51-05/32026192 (а.с. 25-26).
На підставі акту перевірки від 04.06.2019 №628/12-32-51-05/32026192, Головним управлінням ДФС у Луганській області та відповідно до вимог ст.126 Податкового кодексу України, винесено податкове повідомлення-рішення від 25.06.2019 №0008715105, згідно якого до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 54067,08 грн (а.с. 23).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2).
Пунктом 11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України встановлено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до пункту 58.1. статті 58 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Відповідно до п.п. 252.1.1 ст. 252 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб`єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об`єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об`єктах (ділянках) надр.
Платниками рентної плати за спеціальне використання води є водокористувачі - суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об`єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва (п. 255.1 стаття 255 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 129.1 статті 129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
Згідно пунктом 129.4 статті 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Податковий борг відповідача складається з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 411869,53 грн та нарахованих на підставі податкового повідомлення-рішення штрафних санкцій у розмірі 54067,08 грн. Суму боргу за основним платежем в розмірі 411869,53 грн нараховано у зв`язку з несплатою грошового зобов`язання самостійно визначеного відповідачем в розрахунках з рентної плати за ІІІ квартал 2018 року, ІV квартал 2018 року та за І квартал 2019 року, також контролюючим органом нараховано пеню в сумі 71512,01 грн.
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» доповнено ПК України статтею 19-3 та викладено в новій редакції п.п.19.1.1 п.19.1 ст.19, якими визначено перелік функцій державний податкових інспекцій, а функції контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно з п. 6.2.1, 6.2.3 п. 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент направлення податкових вимог, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов`язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгоджено суми податкового зобов`язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов`язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов`язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вимог Закону № 2181 Рубіжанською ОДПІ відповідачу виставлено першу податкову вимогу форми «Ю1» № 283 від 21.11.2007, яка вручена посадовій особі відповідача 21.11.2007; друга податкова вимога форми «Ю2» № 306 від 24.12.2007 була вручена посадовій особі відповідача 24.12.2007 (а.с. 12).
Зазначені податкові вимоги та податкове повідомлення-рішення у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не оскаржені, податковим органом не скасовувалися та не відкликалися, а тому є узгодженими.
Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Податковий борг у добровільному порядку не було сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків (а.с. 17-20, 30, 45-46).
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка ним не оспорена, до теперішнього часу не сплачена.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (код за ЄДРПОУ 32026192, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Менделєєва, буд. 49) на користь Державного бюджету України заборгованість з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму 537448,62 грн (п`ятсот тридцять сім тисяч чотириста сорок вісім гривень 62 коп.), з яких: 411869,53 грн. - основне зобов`язання за ІІІ квартал 2018 року, ІV квартал 2018 року та за І квартал 2019 року; 54067,08 грн. - штрафні санкції, нараховані за період з І кварталу 2017 року по ІІІ квартал 2017 року; 71512,01 грн. – пеня, яка виникла за період з 18.08.2017 по 20.12.2018, за рахунок коштів платника з рахунків у банках, що його обслуговують.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя О.В. Ірметова