
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про повернення заяви про переглчд судового рішення за нововиявленими обставинами
03 вересня 2019 року № 810/3762/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кагарлицького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними та скасування рішень.
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Кагарлицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Кагарлицького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області №802 від 25.10.2017 щодо відмови у призначенні пенсії за віком як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов`язати Кагарлицьке об`єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області з моменту звернення призначити пенсію за віком як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 №810/3762/18 задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до Кагарлицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання призначити пенсію за віком як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із зменшенням пенсійного віку. Дане рішення залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.04.2019.
Від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області 18.07.2019 до суду надійшла заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в якому просить суд:
- переглянути судове рішення Київського окружного адміністративного суду за нововиявленими обставинами від 25.10.2018 №810/3762/18;
- скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 від №810/3762/18.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 вказану заяву залишено без руху.
22.08.2019 на адресу суду надійшло клопотання позивача про продовження строку для усунення недоліків.
Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір”.
Згідно із частиною першою статті 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Отже, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.
У клопотанні сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.
Подане заявником клопотання вмотивовано відсутністю можливості сплати судового збору у зв`язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету.
Проте, суд зазначає, що в даному випадку вказана обставина не є підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки відсутність видатків на сплату судового збору не свідчить про незадовільний майновий стан заявника або інші поважні причини його матеріального становища, що можуть бути підставою для звільнення від сплати судового збору або продовження строку для усунення недоліків.
Так, Пленум Вищого адміністративного суду України Постанові від 23.01.2015 №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб`єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.01.2018 у справі № 820/692/17 (К/9901/3468/17).
Відповідно пункту другого частини третьої статті 364 КАС України до заяви про перегляд судового рішення додається, зокрема, документ про сплату судового збору.
У випадку не усунення недоліків, заява про перегляд судового рішення повертається заявнику відповідно до пункту першого частини четвертої статті 169 та частини третьої статті 366 КАС України.
Керуючись статтею 169, 364, 366 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
1. Заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про перегляд судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2018 по справі №810/3762/18 за позовом ОСОБА_1 до Кагарлицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області за нововиявленими обставинами - повернути заявникові.
2. Копію ухвали разом із заявою з додатками надіслати заявникові.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.