Рішення № 84035942, 05.09.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2019
Номер справи
340/1765/19
Номер документу
84035942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2019 року справа № 340/1765/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату (далі – Комісаріат) (третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Новоархангельський районний військовий комісаріат Кіровоградської області (далі – Комісаріат 2)) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з заявою до Комісаріату про визнання протиправною бездіяльності щодо подання розпорядникові бюджетних коштів висновку стосовно виплати одноразової грошової допомоги у разі набуття інвалідності під час проходження військової служби (далі – допомога).

Водночас, просив зобов`язати відповідача вчинити такі дії.

У позові зазначив, що набув право на отримання допомоги та направив усі необхідні документи до Комісаріату 2.

Комісаріат 2 направив матеріали заяви до Комісаріату, який повернув їх, зробивши висновок про відсутність права на допомогу.

Стверджує, що відповідач не наділений компетенцією приймати рішення по суті заяви.

Така компетенція належить Міністерству оборони України (далі – Міністерство).

Відповідач та третя особа не висловили відношення до позову, хоча про розгляд справи повідомлені належним чином (а.с.32-22).

Ухвалою суду від 23 липня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.1-2).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.

Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.

Так, 14 січня 2019 року ОСОБА_1 подав до Комісаріату 2 заяву про виплату допомоги разом з переліком документів, які вказують на набуття інвалідності під час проходження військової служби (а.с.19).

Комісаріат 2 направив документи до Комісаріату.

17 січня того ж року відповідач повернув документи третій особі, вказавши про відсутність права на отримання допомоги у зв`язку з тим, що між змінами групи інвалідності минуло більше двох років (а.с.20).

28 січня 2019 року Комісаріат 2 сповістив позивача про рішення Комісаріату (а.с.21).

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, право на отримання допомоги встановлено приписами статті 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон).

Приписами частини 6 статті 16-3 Закону встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів – військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві – резервістами.

Отже, розгляд звернення ОСОБА_1 по суті здійснює Міністерство, а не Комісаріат.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі – Порядок).

Приписами пунктів 12-13 Порядку встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів – військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві – резервістами (далі – розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання – для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Аналіз норм права Порядку дає можливість зробити такий висновок:

- Комісаріат складає висновок про виплату допомоги;

- висновок може бути як позитивним, так і негативним;

- висновок з матеріалами заяви направляється до Міністерства;

- Міністерство приймає рішення про призначення або відмову у призначенні допомоги.

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, не направивши матеріали заяви позивача разом з власним висновком до Міністерства (порушення припису пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України).

Отже, позов належить задовільнити.

Сторони не понесли судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовільнити.

Визнати протиправною бездіяльність Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо подання до Міністерства оборони України матеріалів заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги від 14 січня 2019 року разом з висновком про наявність правових підстав виплати.

Зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат направити до Міністерства оборони України матеріали заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги від 14 січня 2019 року разом з висновком про наявність правових підстав виплати.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. Брегей