Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11:20 № 2а-3995/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Ковзеля П.О. при секретарі судового засідання Павелків С.Р. вирішив адміністративну справу
За позовомДержавної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва
до ОСОБА_1
простягнення податкової заборгованості у розмірі 158361, 04 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача податкову заборгованість в сумі 158361, 04 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У звязку з незявленням представників відповідача та ненаданням витребуваних доказів розгляд справи відкладався, ухвала про призначення розгляду справи та повістки направлялися відповідачу за наявною у матеріалах справи адресою.
Відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 28.10.2009 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 30.10.2009, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідач зареєстрований Деснянською районною в місті Києві державною адміністрацією 21.08.1997, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_2.
На податковому обліку у ДПІ Деснянського району міста Києва відповідач перебуває з 09.09.1997.
Як підтверджено матеріалами справи, за відповідачем обліковується заборгованість у розмірі 158361, 04 грн.
Сума даної заборгованості складається з показників, які підтверджуються наступним: відповідачем було подано декларацію про доходи, одержані за III кв.2008, якою визначено фактичний дохід в сумі 89 308,76 грн., Однак позивачем проведено перерахунок за звітний період, за результатами якого нараховано 6468,75 грн. та винесено податкове повідомлення № 0002661701/0 від 05.02.2008, яке 11.02.2008 відповідачу вручено особисто. По зазначеному податку у відповідача значилась переплата в сумі 2447,18 грн. В зв'язку з цим, сума зобов'язання , що підлягає сплаті становить 4021,57 грн.( 6468,75-2447,18).
Також за відповідачем обліковуються заборгованість по податку на додану вартість, яка становить 104 333,26 грн.
Так, відповідачем подано декларацію по податку на додану вартість № 51688 від 13.11.2008, якою самостійно визначено зобов'язання по ПДВ в сумі 4940,00 грн., але в зв'язку з тим, що по зазначеному податку у відповідача значилась переплата у сумі 6,64 грн. сума зобов'язання по поданій декларації становить 4933,36 грн.(4940,0-6,64).
Позивачем проведено планову виїзну документальну перевірку своєчасності, достовірності та повноти нарахування і сплати податків та зборів за період з 01.07.2007 по 30.09.2008.
За результатами перевірки було складено акт № 7183/17-05/2254914071 від 28.11.2008, яким встановлено порушення вимог п.п.3.2.1 підпункту 7.4.5 пункту 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 № 168/97. На підставі зазначеного акту винесено податкове повідомлення рішення № 0004551705/0 від 28.11.2008, яким визначено податкове зобов'язання з ПДВ в сумі 99399,9 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення вручене 28.11.2008 та було оскаржене в адміністративному порядку. Після оскарження зазначеного рішення було винесено податкове повідомлення від 05.02.2009, яким підтверджено суму зобов'язання по ПДВ зазначену у повідомленні рішенні від 28.11.2008, зазначене податкове повідомлення - рішення вручене відповідачу особисто 13.02.2009.
Відповідачем також нараховані адміністративні штрафи та санкції в сумі 11 900,00 грн., на підставі рішення про застосування фінансових санкцій № 00004571705/0, яке вручене відповідачу 28.11.2008.
Позивач крім того нарахував збір за розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в сумі 684,63 грн.
Заборгованість по даному збору виникла на підставі звіту № 51695 від 13.11.2008, поданого самим відповідачем в якому самостійно визначене зобов'язання в сумі 1125,00 грн. помісячно. По зазначеному збору значилась переплата в сумі 440,37 грн. (1125,00-440,37). Сума до сплати становить 684,63 грн.
Крім зазначених вище податків та зборів позивачу нараховано, що штрафні санкції за порушення законодавства про патентування в сумі 37421,58 грн.
На підставі акту перевірки № 7183/17-05/2254914071 від 28.11.2008 винесено рішення про застосування штрафних санкцій № 0004561705 від 28.11.2008, яким визначено суму штрафних санкцій в сумі 37 185,25 грн.
Позивачем проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктів підприємницької діяльності за результатами якої складено акт № 2938 від 11.06.08. Зазначеним актом перевірки встановлено порушення п.1-3, п.2, п.3, п.5, п.8-10, п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95 ВР від 06.07.1995 та ч.10 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95 від 19.12.1995.
На підставі зазначеного акту винесено рішення про застосування штрафних санкцій № 0001202304, від 19.06.08, яким визначено штраф в сумі 817 грн. В зв'язку з тим, що у відповідача значилась переплата в сумі 580,67 грн., сума до сплати становить 236,33 грн.
ДПІ у Деснянському районі м. Києва у відповідності із Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІП відповідачу направлені податкові вимоги:
Перша податкова вимога № 1/5656 від 20.11.2008 відправлена рекомендованим листом, повернута без вручення. Актом № 56 від 08.01.2009 розміщена на дошці оголошень та вважається врученою.
Друга податкова вимога № 2/810 від 30.03.2009 розміщена на дошці оголошень відповідно акту № 60 від 31.03.2009.
06.10.2009 представником позивача надано розрахунок суми заборгованості, згідно якої заборгованість перед бюджетом не сплачена і складає 158 361,04 грн.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення (пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5).
У відповідності до пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
За таких обставин позивачем відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідачеві виставлено податкові вимоги.
У звязку з тим, що вказані податкові вимоги повернуті позивачу без сплати, позивачем відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами" їх виставлено відповідачеві шляхом розміщення на дошці податкових оголошень.
Перша податкова № 1/5656 від 20.11.2008 вимога розміщена на дошці податкових оголошень згідно акту № 56 від 08.01.2009, друга 2/810 від 30.03.2009 згідно акту №60 від 31.03.2009.
Беручи до уваги вищезазначені факти, позовні вимоги визнаються судом такими, що підлягають задоволенню наступних підстав.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Як встановлено судом, податкове зобовязання відповідача, нараховане йому контролюючим органом, не було сплачене у встановлені строки, в судовому чи адміністративному порядку не оскаржувалось, а відтак таке зобовязання визнається судом податковим боргом.
Відповідно до пп. “а” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Відповідно до п. “б” пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.6.2.4. Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платників податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
Законом України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» визначає порядок справляння та використання збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, визначено, що платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують у оптово-роздрібній торговельній мережі алкогольні напої та пиво. Положеннями даного закону передбачено, що об'єктом оподаткування є виручка, одержувана від реалізації у оптово-роздрібній торговельній мережі алкогольних напоїв та пива. Ставка збору становить один відсоток від об'єкта оподаткування, визначеного статтею 2 цього Закону. Статтею 4 збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства платники, які визначені у статті 1 цього Закону, сплачують на спеціальний рахунок Державного казначейства України щомісяця у строки, визначені законом для місячного звітного періоду. За несвоєчасну сплату збору справляються пеня та штрафи у порядку, визначеному законом.
З урахуванням того, що у відповідача станом на день розгляду спору обліковується заборгованість у розмірі 158361, 04 грн., беручи до уваги те, що позивачем було вжито всіх передбачених Законом України “Про погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” заходів з погашення податкового боргу відповідача, які, в свою чергу, не дали позитивного результату, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості в сумі 158361, 04 грн. відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Враховуючи, що штраф за порушення вимог законодавства України, застосований до відповідача підпадає під законодавче визначення адміністративно-господарської санкцій та є такою санкцією за своєю юридичною сутністю.
Згідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання потягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З огляду на те, що адміністративно-господарські санкції загалом і штраф, є конфіскаційними, оскільки своїм наслідком мають вилучення державою у субєкта господарювання основних чи оборотних фондів, іншого майна, їх застосування відповідно до ст.41 Конституції України можливе лише за рішенням суду. З врахуванням цього і звернення контролюючого органу до суду з позовом про стягнення сум адміністративних санкцій в разі відмови субєкта господарювання від їх сплати в добровільному порядку повинно бути в межах строків, встановлених ст.250 ГК України.
При виявленні контролюючим органом порушення позивачем порушень, (дата складання актів перевірки 11.06.2008 та 28.11.2008 ) позов про стягнення штрафних санкцій був предявлений лише 21.04.2009, тобто за межами встановленого ст.250 ГК України шестимісячного строку з дня виявлення порушення.
Враховуючи викладене, позов в частині стягнення штрафних санкцій з відповідача задоволенню не підлягає.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ДПІ у Деснянському районі м. Києва підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва задовольнити частково.
2.Стягнути з суб"єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) податкову заборгованість у сумі 109039,36 грн.:
- податок з доходів фізичних осіб у сумі 4021,57 грн. на р/р 33212801700004 УДК у Деснянському районі ГУ ДКУ у м. Києві, код платежу 11010200, ідент.номер - 26077891 ГУ УДК у м. Києві, МФО- 820019;
- податок на додану вартість у сумі 104333,26 грн. на р/р 31115029700004 УДК у Деснянському районі ГУ ДКУ у м. Києві, код платежу 14010100, ідент.номер - 26077891 ГУ УДК у м. Києві, МФО- 820019;
- збір на розвиток виноградарства, садівництва, хмелярства у сумі 684,63 грн. на р/р 31213233700004 УДК у Деснянському районі ГУ ДКУ у м. Києві, код платежу 13050200, ідент.номер - 16060100 ГУ УДК у м. Києві, МФО- 820019.
3.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ковзель П.О.