ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.11.09Справа №2а-11336/09/10/0170 15:17 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Кудряшової А.М. ,
при секретарі Дєрюшковій І.А.,
за участю представників:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова-Груп"
про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовим санкціям за травень 2009 року у розмірі 351 гривні 99 копійок,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України Київському районі м. Сімферополя АР Крим (далі-позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом та просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова-Груп" на користь позивача заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовим санкціям за травень 2009 року у розмірі 351 гривні 99 копійок.
Позивач, будучи належним чином та завчасно повідомлений про час, дату та місце судового розгляду, явку представника у судове засідання не забезпечив, під час розгляду справи, до судового засідання, на адресу суду надав клопотання щодо розгляду справи за його відсутністю, зазначив, що станом на день судового розгляду справи відповідачем сума заборгованості не сплачена, тому просив позов задовольнити у повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином (а.с.12), про причини неприбуття не повідомив, заперечень на адміністративний позов та клопотання щодо неможливості розгляду справи без участі представника відповідача до суду не надходило.
Суд, враховуючі клопотання позивача щодо розгляду справи за його відсутністю, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання щодо неможливості розгляду справи за відсутністю представника відповідача, керуючись положеннями ч.3 ст. 122, ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності не з'явившихся учасників процесу.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нова-Груп" (код ЄДРПОУ 34897102, юридична адреса: 95034, АР Крим, м. Сімферополь, просп. Победи, буд. 74, кв.65) зареєстровано виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 31.01.2007 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 18821020000011155), що підтверджується довідкою Головного управління статистики в Автономній Республіці Крим № 05.3-6-06/178 від 07.02.2007 року (а.с.4) та Свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 631680 (а.с. 5).
Судом встановлено, що ТОВ " Нова-Груп" зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в Київському районі м. Сімферополя АР Крим, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, відповідачем до органів УПФУ в Київському районі м. Сімферополя АР Крим, наданий розрахунок, за яким відповідач зобов’язався сплатити за травень 2009 року - 53 гривні 25 копійок (а.с.6).
Відповідно до розрахунку позовних вимог (а.с.3), копій особових рахунків (а.с.15), довідки (а.с.14), сума заборгованості за травень 2009 року у розмірі 53 гривень 25 копійок, станом на день судового розгляду справи залишилася не сплаченою.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість, яка виникла та зазначена ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків.
Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.
Згідно пункту 4 частини другої статті 17 3акону № 1058 від 09.07.2003 року платники внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду в строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Згідно частини першої статті 21 Закону України № 1058-VI від 09.07.2003 року органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів Накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках.
Відповідно частині шостої статті 21 Закону України № 1058-VI від 09.07.2003 року відомості про осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-10, статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками-роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу. Відомості про застрахованих осіб, зазначених у пунктах 3 і 4 статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду України безпосередньо цими особами, про осіб, зазначених у пункті 11 статті 11 цього Закону, - Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, про осіб, які підлягали загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття та отримували допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, - Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Форми документів, порядок та строки їх подання встановлюються правлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.1 п.1.3 "Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування", страхувальники один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подають до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік.
Як передбачено п.9.3.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України за неподання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 17 цієї Інструкції. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт про зазначене порушення, складений у довільній формі.
Відповідно до пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України № 1058-VI від 09.07.2003 року за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць.
Відповідно до частини 14 статті 106 Закону України № 1058-VI від 09.07.2003 року Рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом.
Судом встановлено, що УПФУ в Київському районі м. Сімферополя АР Крим за результатами документальної перевірки було винесене рішення № 751П від 21.05.2009 року, яким зафіксовано виявлені порушення, щодо не надання відповідачем до 01 квітня поточного року комплекту документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік, тобто за 2008 рік, згідно п.5 ч.9 ст.106 Закону України № 1058-VI до відповідача застосовані фінансові санкцій у розмірі 445 гривень 63 копійок. Рішення було отримане уповноваженою особою відповідача 26.05.2009 року (а.с.8), оскаржене у встановлений чинним законодавством строк не було.
Позивачем зазначено, що відповідачем, до подання позовної заяви до суду, було частково сплачено фінансові санкції у розмірі 146 гривень 89 копійок, таким чином, до стягнення, на день судового розгляду справи підлягає заборгованість по фінансовим санкціям у розмірі 298 гривень 74 копійок.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкцій.
На суму недоїмки зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій, позивачем виставлена вимога від 01.07.2009 року №Ю1684, яка отримана відповідачем 13.07.2009 року (а.с.7), відомостей щодо оскарження, у встановлений чинним законодавством строк, під час розгляду справи до суд надано не було.
Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк суми недоїмки зі сплати страхових внесків та застосованих фінансових санкцій, встановлені в вимогах, відповідачем, на день судового розгляду справи не погашено та не оскаржено.
Таким чином, за відповідачем склалась заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за травень 2009 року у розмірі 53 гривень 25 копійок, зі сплати штрафних санкцій у розмірі 298 гривень 74 копійок, а взагалі заборгованість у розмірі 351 гривні 99 копійок.
У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику.
Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно, в строк, не сплатив зазначені ним в розрахунку суму страхових внесків та застосовані фінансові санкції, у повному обсязі.
Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про те, що відповідачем зазначена заборгованість на день розгляду справи погашена, заявлені позовні вимоги у розмірі 351 гривні 99 копійок, підлягають задоволенню.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов’язаннями, у тому числі зі сплати податків та інших обов’язкових платежів.
Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в Київському районі м. Сімферополя АР Крим, щодо стягнення з відповідача заборгованості по страховим внескам за травень 2009 року у розмірі 53 гривень 25 копійок та заборгованість по фінансовим санкціям за не надання відповідачем звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за 2008 рік у розмірі 298 гривень 74 копійок, а взагалі у розмірі 351 гривні 99 копійок є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 17.11.2009 року. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23.11.2009 року.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю " Нова-Груп" (код ЄДРПОУ 34897102) на користь Управління ПФУ в Київському районі м. Сімферополя АР Крим заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за травень 2009 року у розмірі 53 (п'ятдесят три) гривень 25 копійок та заборгованість по фінансовим санкціям за не надання відповідачем звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за 2008 рік у розмірі 298 (двісті дев'яносто вісім) гривень 74 копійок, а взагалі у розмірі 351 (триста п'ятдесят одна) гривна 99 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.