Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
02.11.09Справа №2а-8892/09/10/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М.,
при секретарі судового засідання - Дєрюшковій І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача - Володькін С.А., представник по довіреності №5904/9/10-0 від 19.08.2009 року;
відповідач - ОСОБА_2 - не з'явився;
відповідач - ОСОБА_3 - не з'явився;
відповідач - ОСОБА_4 - не з'явився;
розглянув у судовому засіданні адміністративному справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК
до ОСОБА_2,ОСОБА_3,ОСОБА_4
про спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Державна податкова інспекція у м. Ялта АР Крим - звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та просить зобов'язати відповідачів задекларувати доходи, які були ними внесені до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-закупівельна фірма "Агросервіс". Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачі є засновниками зазначеного ТОВ, що підтверджено витягом з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та згідно з зазначеним витягом засновники внесли до статутного фонду ТОВ торгово-закупівельна фірма "Агросервіс": ОСОБА_2 4628000грн.00коп., ОСОБА_3 5162000грн.00коп., ОСОБА_4 6230000грн.00коп. До ДПІ в м. Ялта АР Крим відповідачами були надані декларації про доходи, що отримані з 01 січня по 31 грудня 2008 року, згідно з якими доходи від підприємницької та іншої незалежної діяльності ними не отримувались. Позивач зазначає, що відповідно до вимог ч.3 ст.86 Цивільного кодексу України майновий стан засновників громадян має бути підтверджений декларацією про їх доходи і майно, завіреною відповідним податковим органом. Однак, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на запит про фактичне внесення вказаних сум до статутного фонду ТОВ торгово-закупівельна фірма "Агросервіс" відповідь не надали; на запрошення до ДПІ для надання письмових пояснень по розбіжностям задекларованих доходів та заявлених сум внеску до статутного фонду ТОВ не зявились. У звязку з викладеним позивач просить зобовязати відповідачів задекларувати доходи, які були внесені ними до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-закупівельна фірма "Агросервіс": ОСОБА_2 задекларувати доход на суму 4628000грн.00коп., ОСОБА_3 задекларувати доход на суму 5162000грн.00коп., ОСОБА_4 задекларувати доход на суму 6230000грн.00коп.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.10.2009 року було відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні 02 листопада 2009 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на задоволенні адміністративного позову з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідачі у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином рекомендованою кореспонденцією (поштові повідомлення - а.с.40-42), до судового засідання надіслали до Окружного адміністративного суду АР Крим письмові заперечення на адміністративний позов, клопотання про розгляд справи без участі відповідачів або їх представників не надали, про причини неприбуття не повідомили.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачами доказів неможливості їх участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотань про неможливість розгляду справи без участі відповідачів або їх представників, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутністю не з'явившихся відповідачів на підставі наявних у матеріалах справи документів та з урахуванням письмових заперечень на адміністративний позов, що надані відповідачами. Відповідно до наданих заперечень відповідачі адміністративний позов не визнають в повному обсязі, проти його задоволення заперечують та зазначають, що відповідно до частини 3 статті 86 ЦК України фінансовий та майновий стан засновників може бути перевірений лише у випадках, передбачених законом, однак закону, який передбачає таку перевірку у даному випадку не існує. Крім того, відповідачі вважають, що внесок до статуту ТОВ не є доходом в розумінні Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року №889-IV, оскільки є витратами фізичної особи, а не її доходом. На підставі викладеного, відповідачі вважають, що заявляючи такий позов ДПІ у м. Ялта АР Крим діє з порушенням законодавства, оскільки покладає не відповідачів обовязок, не передбачений Законами України, та позивач звернувся до суду, не маючи права на подання такої позовної заяви. Також відповідачі заявляють, що між ними та ДПІ в м. Ялта АР Крим не існує правовідносин (спору), який мав би розглядати адміністративний суд, у відповідачів відсутній обов'язок до вчинення дій, які б вони мали вчинити по закону, тому у позивача відсутнє право на звернення з адміністративним позовом про зобов'язання відповідачів до вчинення таких дій.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю торгово-закупівельна фірма "Агросервіс" (код ЄДРПОУ 20661117, юридична адреса: 98670, АР Крим, м. Ялта, смт. Кореїз, Севастопольське шосе, буд.19) зареєстровано Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим 05 грудня 1995 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 11461200000000213 - а.с.6). Згідно довідки ДПІ у м. Ялта АР Крим від 10.07.2009 року №5196/09/29-0 (а.с.27) ТОВ перебуває на податковому обліку в ДПІ з 05.12.1995 року за №532-Р(2).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.7-8) станом на 09.07.2009 року ТОВ торгово-закупівельна фірма "Агросервіс" перебуває на обліку, юридична адреса: 98690, АР Крим, м. Ялта, смт. Форос, вул. Космонавтів, буд.14Б. Згідно з даним витягом засновниками (учасниками) ТОВ є ОСОБА_2 розмір внеску до статутного фонду 4628000грн.00коп., ОСОБА_3 - розмір внеску до статутного фонду 5162000грн.00коп., ОСОБА_5 - розмір внеску до статутного фонду 1780000грн.00коп., ОСОБА_4 - розмір внеску до статутного фонду 6230000грн.00коп. (всього - 17800000грн.00коп. (4628000,00+5162000,00+1780000,00+6230000,00)). Суд зазначає, що згідно з даними витягу в розділі «Дані про розмір статутного фонду (статутного або складеного капіталу), сплаченого капіталу та дата закінчення його формування» Державним реєстратором зазначено: «1780000грн.00коп., 10800000грн.00коп., 15.12.2009».
ДПІ в м. Ялта АР Крим надані суду відомості з Центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів за період з 01.04.2006 року по 31.03.2009 року, згідно з якими ОСОБА_2 за вказаний період виплачено дохід в сумі 108688грн.90коп. (а.с.9), ОСОБА_3 39410грн.10коп. (а.с.10-11), ОСОБА_4 36100грн.97коп. (а.с.12-13).
Позивачем також надані декларації відповідачів про доходи, одержані з 01 січня по 31 грудня 2008 року, згідно з якими ОСОБА_2 за 2008 рік доход не отримувала (а.с.17-18), ОСОБА_3 отримано дохід в сумі 15808грн.56коп. за місцем основної роботи в ТОВ ТЗФ «Агросервіс» (а.с.19-22), ОСОБА_4 отримано дохід в сумі 15808грн.56коп. за місцем основної роботи в ТОВ ТЗФ «Агросервіс» (а.с.23-26).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року №1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Статтею 11 зазначеного Закону передбачено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України. Фінансові санкції за наслідками документальних перевірок та ревізій, які здійснюються органами державної податкової служби України та іншими уповноваженими державними органами, застосовуються у розмірах, передбачених законодавчими актами, чинними на день завершення таких перевірок або ревізій.
Суд зазначає, що діючим законодавством встановлена адміністративна відповідальність за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку (стаття 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частинами 1, 3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року №509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 пункту 2.1 статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів; тобто вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 даного Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Згідно зі статтею 104 КАС суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Вказані положення КАС кореспондуються із пунктом 5 частини 4 статті 50 цього ж Кодексу про те, що відповідачами в адміністративній справі можуть бути: громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-XII.
Згідно з вимогами статті 10 даного Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції:
- здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) (пункт 1 статті 10);
- контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів (пункт 3 статті 10);
- подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна (пункт 11 статті 10).
Суд зазначає, що Закон України «Про державну податкову службу в Україні» та Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» аналогічним чином визначають статус податкових органів як контролюючих органів, що здійснюють функції держави в сфері оподаткування шляхом проведення перевірок, застосування штрафних та фінансових санкцій за наслідками їх проведення тощо.
Проте, ні вказаними Законами, ні іншими законодавчими актами України не встановлено право органів державної податкової служби на пред'явлення адміністративних позовів до громадян України, іноземців чи осіб без громадянства, їх об'єднань, юридичних осіб, які не є суб'єктами владних повноважень про зобов'язання вчинити певні дії, зокрема, надати до податкового органу декларації з зазначенням отриманих доходів.
Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо: справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що Товариство з обмеженою відповідальністю торгово-закупівельна фірма "Агросервіс" згідно з наданими позивачем документами було зареєстровано як юридична особа 05 грудня 1995 року. При цьому витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та інші надані позивачем під час розгляду справи документи не містять відомостей про дату здійснення відповідачами внеску до статутного фонду. Разом з тим, позивачем в обґрунтування неподання до ДПІ декларацій про одержані доходи, що в наступному були внесені до статутного фонду суду надані відомості про доходи відповідачів за період саме з 01.04.2006 року по 31.03.2009 року без зазначення підстав визначення саме такого періоду.
Також суд зазначає, що позивач в адміністративному позову не повідомив суду та під час розгляду справи не надав будь-яких доказів на підтвердження того, що внески, що в наступному були внесені до статутного фонду ТОВ торгово-закупівельна фірма "Агросервіс", не отримані відповідачами та не включені у якості їх доходів до декларацій за будь-який період як з 1995 року по 01.04.2006 року, так і до 1995 року (зокрема, не надані відомості про отримані за вказаний період доходи та копії декларацій). В матеріалах справи також відсутні будь-які відомості про те, що зазначені доходи були отримані відповідачами саме в період з 01.04.2006 року по 31.03.2009 року; позивачем на підтвердження визначення саме такого періоду отримання відповідачами доходів суду не надано жодних доказів, що підтверджують його позовні вимоги, в тексті позовної заяви та в доданих до неї документах відсутні будь-які посилання в обґрунтування визначення саме такого періоду та не можливості отримання зазначеного доходу до 01.04.2006 року.
Суд вважає також необхідним зазначити, що позивач не спростував відомості Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 09.07.2009 року (а.с.51-52) стосовно того, що на зазначену дату статутний фонд ТОВ не сформовано - з 17800000грн.00коп. до статутного фонду внесено лише 10800000грн.00коп. Однак, позивачем заявлено вимогу про спонукання відповідачів до надання до ДПІ декларацій про одержані доходи на всю суму заявленого внесу до статутного фонду без визначення розміру фактичного внеску кожного з відповідачів станом на дату подання адміністративного позову. Суд також зазначає, що вказаний витяг не містить відомостей стосовно розміру фактичного внеску до статутного фонду кожного з відповідачів на час подання адміністративного позову, такі відомості не повідомлені позивачем в позовній заяві та в доданих до неї документах, а також представником позивача у судовому засіданні.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, що позивачем не зазначено період отримання доходу, з якого було відповідачами було зроблено внески до статутного фонду, фактичні суми внесків до статутного фонду ТОВ станом на дату подання адміністративного позову, а також не надано доказів неподання відповідачами декларацій про одержані доходи, що внесені до статутного фонду, до 01.04.2006 року.
При цьому доводи представника відповідача стосовно того, що у результаті не виконання відповідачами свого обов'язку щодо декларування доходів, які були внесені відповідачами до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-закупівельна фірма "Агросервіс", відповідачі фактично ухиляються від сплати податків, що, на думку представника позивача, тягне до фактичного ненадходження до бюджету коштів, суд не може прийняті до уваги, оскільки, в підтвердження даних припущень позивачем не надано жодного документу.
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що статтею 212 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), а статтею 209 КК України - за легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, тому у разі виникнення у позивача сумніву щодо вчинення відповідачами протиправних дії пов'язаних з ухилення від сплати податків або вчинення дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких коштів, одержаних внаслідок суспільно небезпечного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, дані питання можуть бути вирішення у порядку кримінального провадження.
Окрім того, суд вважає необхідним роз'яснити позивачу, що статтею 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку, тому позивач не позбавлений права у разі виникнення сумніву у достовірності даних, зазначених у поданих за період з 01.04.2006 року по 31.03.2009 рок декларації, вирішити питання щодо притягнення відповідачів до адміністративної відповідальності.
Керуючись п.1 ч.1 статті 157, 160, 165 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Провадження по справі №2а-8892/09/10/0170 за адміністративним позовомДержавної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов'язання задекларувати доходи, які були внесені відповідачами до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-закупівельна фірма "Агросервіс" - закрити у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня отримання, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, ухвала набуває законної сили через 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 5 днів з дня отримання ухвали до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 10 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.