
Справа № 222/1556/19
Провадження № 2-а/222/36/2019
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2019 року Суддя Володарського районного суду Донецької області Доценко С.І., ознайомившись з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новокраснівської сільської ради Нікольського району Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому посилаючись на норми ст.ст. 5, 9, 44, 159-161, 166, 168 КАС України просить визнати дії посадових осіб Новокраснівської сільської ради Нікольського району Донецької області неправомірними та рекомендувати голові Новокраснівської сільської ради Нікольського району Донецької області звернутися з заявою встановленого зразка про внесення інформації у державний реєстр заповітів і спадкових договорів про заповіт спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що був складений та зареєстрований 03.03.2015 року секретарем Новокраснівської сільської ради за № 22, оскільки вищевказаний заповіт в спадковому реєстрі не зареєстрований, а на її заяву до Новокраснівської сільської ради з питання звернення до ДП «Національні інформаційні системи» для внесення даних за заповітом, вона отримала відповідь, що сільська рада не може звернутися до ДП «Національні інформаційні системи», оскільки оригінал зазначеного документу відсутній в архіві сільської ради.
Ознайомившись з зазначеним адміністративним позовом, приходжу до наступного.
Так, згідно ч.2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства (стаття 1 Цивільного процесуального кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч.1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, тобто спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов`язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов`язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, основною визначальною рисою адміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цих відносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникнення повинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування.
За приписами ст. 1247 ЦК України заповіт, посвідчений посадовими особами органів місцевого самоврядування, підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
«Порядок вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування», затверджений наказом Міністерства юстиції України від 11.11.2011 №3306/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 листопада 2011 року за № 1298/20036 (далі Порядок).
Згідно пункту 1.10 Порядку відомості про посвідчення посадовими особами органів місцевого самоврядування заповітів та інформація про їх скасування, зміну або видачу дубліката підлягають обов`язковому внесенню до Спадкового реєстру у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №491 «Про затвердження Порядку державної реєстрації заповітів і спадкових договорів у Спадковому реєстрі».
З огляду на положення ст.ст. 1, 19 ЦПК України та ст. 2 КАС України не вважається публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між посадовою особою та/або органом місцевого самоврядування та суб`єктом приватного права - фізичною особою, в якому фізична особа звернулася до суду за захистом не публічного, а цивільного права, зокрема, права на спадщину. У даному випадку це спір про цивільне право, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб`єкт публічного права.
Оскільки, як зазначає позивачка, не внесення відповідачем відомостей до Спадкового реєстру про посвідчення заповіту перешкоджає звершенню оформлення її спадкового права, тобто порушено (не визнається) цивільне право, такий спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позивачці слід роз`яснити, що заявлені нею вимоги підлягають розгляду в місцевому загальному суді за правилами цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 19, 170, 171, 248, 256, 294, 295, 297, пп.15.5 п. 1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
У відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новокраснівської сільської ради Нікольського району Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що з даними вимогами вона має право звернутися до загального місцевого суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена учасником справи до Першого апеляційного адміністративного суду через Володарський районний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
З дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно – телекомунікаційної системи, яка починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті «Голос України» та на веб – порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно – телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 299 КАС України.
Суддя С.І. Доценко