
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 вересня 2019 року Чернігів Справа № 620/2618/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши заяву про забезпечення позову у справі
за позовомОСОБА_1 доВійськової частини А 0665провизнання протиправним та скасування наказу,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про забезпечення позову, в якій просить вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії п. 1 наказу командира військової частини А 0665 від 06.06.2019 року № 228 «Про підсумки проведення службового розслідування» та заборони відповідачу здійснювати утримання з грошового забезпечення позивача в рахунок відшкодування нанесених державі збитків відповідно до наказу командира військової частини А 0665 від 06.06.2019 року № 228 «Про підсумки проведення службового розслідування» до набрання рішенням суду законної сили.
Свою заяву позивач мотивує тим, що наказ командира військової частини А 0665 має очевидні ознаки протиправності та невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача в частині стягнення коштів, які утримуються з грошового забезпечення в рахунок відшкодування нанесених державі збитків, до вирішення питання по суті в судовому порядку.
Дослідивши підстави, на яких ґрунтується заява про забезпечення позову, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно із частиною першою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (частина друга статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа або до якого має бути поданий позов, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Приписами частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути забезпечено шляхом: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною другою статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Аналізуючи викладені норми права, суд вважає, що заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співмірними заявленим позовним вимогам, безпосередньо пов`язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Щодо посилань позивача на те, що невжиття заходів забезпечення позову призведе до заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, суд зазначає, що в разі встановлення в ході розгляду справи порушення прав позивача, їх відновлення, в даному випадку, можливе лише за наслідками розгляду такої справи по суті, що не може бути підмінено вжиттям заходів забезпечення позову в даному випадку та на даній стадії судового процесу.
Таким чином, зважаючи на фактичні обставини справи та наведені вище положення чинного законодавства, суд не вбачає наявності обставин для забезпечення позову, визначених ст. 150 КАС України, а тому дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача про забезпечення позову з огляду на його безпідставність.
Керуючись статтями 150, 154, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову – відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Ю. О. Скалозуб