
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
04 вересня 2019 р. Справа № 520/8889/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Кухар М.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання незаконною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хрківській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП№58341320 та стягнення виконавчого збору у розмірі 16692 грн.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.
Згідно з частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 вищезазначеного Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру юридичною особою, суб`єктом владних повноважень - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд зазначає, що позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Ціна заявленого позову, відповідно до поданої позовної заяви складає 16692 грн.
Виходячи з положень п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" розмір судового збору, що повинен сплатити позивач складає 1921 грн. ( одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).
Відповідно до ст. 123 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 287 КАС України 2. позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В матеріалах справи міститься копія постанови про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору від 13.02.2019 року та супровідний лист з яким надійшла копія постанови позивачу, на якому міститься відбиток штампу вхідного номеру позивача, дата отримання 25.02.2019 року.
Таким чином, судом встановлено, що позовну заяву подано після закінчення строків, установлених законом для звернення до адміністративного суду.
До матеріалів позову позивачем не додано та в тексті позову не заявлено клопотань про поновлення строку на звернення до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 269 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Відтак, до заяв поданих в порядку ст. 287 КАС України застосовуються вимоги визначені ст. 160-161 КАС України із урахуванням особливостей, визначених цим кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Позивач є суб`єктом владних повноважень в розумінні КАС України, а відтак на нього поширюються вимоги ч. 2 ст. 161 КАС України. Проте, всупереч вимог зазначеної статті КАС України позивачем доказів направлення всім учасниками справи копій позовної заяви не надано, натомість надано копії позовної заяви з доданими до неї документами відповідно до кількості учасників справи.
Суд також зауважує на некоректність визначення позивачем способу захисту порушених на думку позивача прав, а саме, позивач просить суд:
- визнати незаконною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області (ВП№ 58341320).
- скасувати виконавчий збір у розмірі 16692 грн.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відтак, стосовно першої вимоги коректним визначенням способу захисту права буде визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Стосовно другої вимоги суд зазначає, що спосіб захисту права у вигляді скасування виконавчого збору не передбачений КАС України та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на те, що виконавчий збір як такий встановлений ст. 27 Законом України "Про виконавче провадження" та не може бути скасований в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням викладених в позові обставин, суд дійшов висновку, що позивач звертається до суду за скасуванням Постанови про відкриття виконавчого провадження, якою, зокрема, постановлено стягнути виконавчий збір.
Проте, суд не може з власної ініціативи визначати дійсний зміст позовних вимог,якщо вони викладені некоректно, оскільки викладення позовних вимог є виключним правом позивача, проте, яке має реалізовуватися в межах, визначених законодавством.
Таким чином, позивачу слід привести позовну заяву у відповідність до вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом надання до суду документу про сплату судового збору у встановлених п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" порядку та розмірах передбачених для подання юридичною особою, суб`єктом владних повноважень адміністративного позову майнового характеру, а саме 1921 грн. та звернення до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій зазначити причини поважності пропуску такого строку, відмінні від зазначених в клопотанні, що міститься в позовній заяві, а також подання уточненого адміністративного позову з уточненням позовних вимог, відповідно до способів захисту порушених прав, визначених ст. 5 КАС України та доданими до нього доказами направлення такого позову та усіх доданих до позовної заяви документів всім учасникам справи, заявленим позивачем.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 256, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання незаконною та скасування постанови - залишити без руху.
Надати позивачу термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду документу про сплату судового збору у встановлених п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" порядку та розмірах передбачених для подання юридичною особою, суб`єктом владних повноважень адміністративного позову майнового характеру, а саме 1921 грн. та звернення до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій зазначити причини поважності пропуску такого строку, відмінні від зазначених в клопотанні, що міститься в позовній заяві, а також подання уточненого адміністративного позову з уточненням позовних вимог, відповідно до способів захисту порушених прав, визначених ст. 5 КАС України та доданими до нього доказами направлення такого позову та усіх доданих до позовної заяви документів всім учасникам справи, заявленим позивачем.
Роз`яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Кухар М.Д.