
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2019 р. Справа № 480/3004/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області) про зобов`язання скласти Список на ім`я ОСОБА_1 згідно Додатку 1, затвердженому постановою КМ України №45 від 13.02.2008 р., направити його до Сумського ОВК для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 30.12.2013 року на підставі наказу МО України №814 від 27.11.2013 р.
Свої вимоги мотивував тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
27.11.2013 року наказом Міністра оборони України №814 були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців керівного та науково-викладацького складу військових навчальних закладів, що відповідно до ст. 63 зазначеного вище закону є підставою для перерахунку його пенсії. Однак, на звернення позивача щодо проведення підвищення та перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Сумській області протиправно такого перерахунку не здійснює.
Ухвалою суду від 09.08.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
02.09.2019 року представник відповідача подав відзив на позов, в якому зазначив, що Пенсійний Фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовців у зв`язку з виданням наказу Міністром оборони України від 27.11.2012 року № 814. У матеріалах пенсійної справи відсутня довідка Сумського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до вказаного наказу. У зв`язку з цим просив відмовити у задоволенні позову (а.с.13).
Суд, перевіривши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 01.01.2007 року як отримувач пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ), що підтверджується посвідченням ветерана військової служби, пенсійним посвідченням (а.с.8), протоколом про пенсію (а.с.15).
Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814 були затверджені схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Позивач направив заяву до ГУ ПФУ в Сумській області про перерахунок його пенсії з урахуванням посадового окладу, визначеного вказаним наказом МО України №814 від 27.11.2013 року з дня набрання ним чинності (а.с.6), однак ГУ ПФУ в Сумській області листом від 01.07.2019 року №1012/К-11 відмовило йому у такому перерахунку пенсії (а.с.7).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону 2262-XIІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294), чинної на час виникнення спірних правовідносин, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 (набрав чинності 30.12.2013 року) затверджено схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного та наукового складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Таким чином, оскільки Кабінет Міністрів України Постановою №1294 делегував право визначати розміри посадових окладів, зокрема, Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців, у зв`язку з тим, що змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Вказаний висновок, узгоджується з правовою позицією, викладеної у постанові Верховного Суду України від 16.03.2016 року у справі №554/19053/14-а, у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 року у справі №642/7645/16-а, від 17.07.2018 року у справі №638/108/17.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 30.12.2013 року, у зв`язку з набранням чинності наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814, прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку, на підставі якого відбулось на той час підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців.
Разом з тим, відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Як встановлено судом, Пенсійний фонд України не повідомляв ГУ ПФУ в Сумській області про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв`язку з прийняттям наказу Міністром оборони України від 27.11.2013 року №814, у зв`язку з чим, у відповідача, в свою чергу, не було підстав для направлення відповідних списків до Сумського обласного військового комісаріату та відповідно не було отримано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відтак, враховуючи, що відповідач, як державний орган, який зобов`язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України, не мав правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу, у зв`язку з прийняттям наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814.
У той же час, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Приймаючи до уваги, що судом визнано право позивача на перерахунок пенсії з 30.12.2013 року, у зв`язку з виданням Міністром оборони України наказу №814 від 27.11.2013 року, який станом на момент розгляду справи проведеним не був, та враховуючи, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України або органом, якому делеговано право, зокрема, визначати розміри посадових окладів, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного Фонду України, тому позовні вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області скласти список на ім`я ОСОБА_1 згідно додатку 1 Порядку №45 та надіслати його до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 30.12.2013 року на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) скласти список на ім`я ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 та надіслати цей список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 30.12.2013 року на підставі наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска