
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" вересня 2019 р. справа № 300/1613/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі – відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні та виплаті пенсії позивачу на пільгових умовах за Списком № 2 з врахуванням стажу роботи на посадах із шкідливими і важкими умовами праці; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку № 2 періоди роботи на посаді машиніста автомобільного підйомника 6 розряду на ПО “Юганскнефтегаз” з 22.08.1992 по 21.06.1994 без атестації робочого місця, а також призначити та виплачувати з 17.04.2019 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 23.05.2019 звернувся до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. Однак листом № 4 від 07.06.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача, що його стаж роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 становить 12 років 01 місяці 09 днів, що є недостатнім для призначення відповідної пенсії. Вважаючи наведену відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах протиправною, оскільки відповідач не зарахував до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2 період роботи з 22.08.1992 по 21.06.1994 на посаді машиніста автомобільного підйомника 6 розряду на ПО “Юганскнефтегаз”, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою від 05.08.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19.08.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що стаж роботи позивача на пільгових умовах за Списком №2 становить 12 років 01 місяці 09 днів. Для зарахування ОСОБА_1 до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2 періоду роботи з 22.08.1992 по 21.06.1994 на посаді машиніста автомобільного підйомника 6 розряду на ПО “Юганскнефтегаз” необхідно надати відповідні документи про результати атестації робочих місць в період після 22.08.1992 на ПО «Юганскнефтегаз». Зважаючи на те, що ОСОБА_1 під час звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 таких документів не надав, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правомірно відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2 (а.с.58-60).
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся 23.05.2019 року до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. До заяви долучено: паспорт громадянина України; трудову книжку; військовий квиток; диплом про навчання; довідки про прийняття на роботу; довідку про надання статусу особи, що проживає, працює на території населеного пункту, якому надано статус гірського (а.с.64).
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємтців та громадських формувань Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області є припиненим з 31.05.2019 року.
07.06.2019 Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, як правонаступник Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, листом № 4 повідомило ОСОБА_1 про прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії за віком. Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в призначенні пенсії № 982 від 03.06.2019 року мотивоване тим, що стаж роботи позивача на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 становить 12 років 01 місяць 09 днів, а саме: з 14.02.1990 по 01.07.1991; з 19.07.1991 по 31.12.1991; з 01.01.1992 по 21.08.1992 – робота на ПО «Юганскнефтегаз» по Списку №2; з 11.12.1998 по 31.12.2003 – робота на Надвірнянському УБР; з 01.01.2004 по 01.05.2005; з 01.06.2005 по 19.06.2005; з 25.07.2005 по 30.09.2008 – робота на Прикарпатському УБР. Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначило, що вищевказаний стаж є недостатнім для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком №2, оскільки необхідно 12 років 06 місяців. Право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 набуде з 17.04.2020 (а.с. 11, 61).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах по Списку № 2, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, в якому просив зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати позивачу до пільгового стажу по Списку № 2 періоди роботи на посаді машиніста автомобільного підйомника 6 розряду на ПО “Юганскнефтегаз” з 22.08.1992 по 21.06.1994 без атестації робочого місця, а також призначити та виплачувати з 17.04.2019 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Підстави надання пенсії особам за віком на пільгових умовах визначені статтею 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення” (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Так, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення” на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення” пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Таким чином, згідно пункту "б" частини 1 статті 13 наведеного Закону пенсія на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи призначається працівникам за наявності трьох обов`язкових умов у сукупності:
- зайняття повний робочий день на відповідних роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України;
- атестація робочих місць;
- досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, зокрема, з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в листі № 4 від 07.06.2019 зазначило, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 36 років 26 дня, в тому числі стаж роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, становить 12 років 01 місяць 09 днів (а.с.11). Наведене підтверджується також копією протоколу Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 03.06.2019 № 092350000982 та відповідним розрахунком (а.с.62-63).
Згідно з відомостями трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , копія якої наявна в матеріалах справи, суд встановив, що позивач з: 01.09.1979 по 17.07.1982 навчався в Коршівського СПТУ № 2; 29.07.1982 по 28.04.1983 працював в радгоспі «Надвірнянський»; 09.05.1983 по 30.05.1985 проходив військову службу; 26.06.1985 по 22.11.1985 працював в Надвірняській перевалочній нафтобазі на посаді водія автомобіля ГАЗ-21; 12.12.1985 по 14.05.1986 - в Автоколоні 2258 на посаді водія 3-го класу; 15.07.1986 по 28.04.1987 – в ПО «Юганскнефтегаз» на посаді водія 3-го класу; 26.05.1987 по 25.06.1987 – в Механізованій колоні 3158 на посаді водія 3-го класу на автомобіль ЗІЛ-157; 06.07.1987 по 22.01.1990 – в ПО «Юганскнефтегаз» на посаді водія 3-го класу; 14.02.1990 по 08.07.1991 – в ПО «Юганскнефтегаз» на посаді тракториста; 19.07.1991 по 21.16.1994 - в ПО «Юганскнефтегаз» на посаді машиніста автомобільного підйомника 6 розряду; 14.06.1995 по 11.10.1997 – в Надвірнянському районному ШРБУ бітумоваром 4-го розряду; 12.01.1998 по 10.12.1998 – отримував виплати допомоги по безробіттю; 11.12.1998 по 31.12.2003 – працював в Надвірнянському УБР на посаді моториста бурових установок; 01.01.2004 по 10.08.2017 – в Прикарпатському УБР на посаді машиніста пересувної електростанції (а.с.67-69).
Як встановлено судом з листа № 4 від 07.06.2019, рішення про відмову в призначенні пенсії від 03.06.2019 № 982 та відзиву на позовну заяву відповідач зарахував ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи по Списку № 2 період роботи позивача в: ПО «Юганскнефтегаз» (Російська Федерація) з 14.02.1990 по 01.07.1991, з 19.07.1991 по 31.12.1991, з 01.01.1992 по 21.08.1992; в Надвірнянському УБР з 11.12.1998 по 31.12.2003; в Прикарпатському УБР з 01.01.2004 по 01.05.2005, з 01.06.2005 по 19.06.2005, з 25.07.2005 по 30.09.2008 (а.с.61).
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками №1 та №2 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (надалі – Порядок № 383).
Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
Розділом XIІI "Загальні професії" Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, передбачалась професія «Машинисты агрегатов (трактористы) на подъемниках и промывочных агрегатах на подземном и капитальном ремонте скважин».
Розділом XII "Загальні професії" Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №210, передбачалась професія «Машинисты подъемников».
Постановою Кабінету Міністрів від 11 березня 1994 року № 162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджено Список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в якому у розділі XII "Загальні професії" передбачена професія «машиністи підйомників».
Враховуючи наведене, професія «машиніста підйомників» в спірний період була передбачена у всіх Списках № 2.
Суд звертає увагу на те, що позивач просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку № 2 періоди роботи на посаді машиніста автомобільного підйомника 6 розряду на ПО “Юганскнефтегаз” з 22.08.1992 по 21.06.1994.
При цьому, відповідач не ставить під сумнів сам факт досягнення позивачем 55 років та наявність загального стажу не менше 30 років. Окрім цього, відповідач не заперечив період роботи ОСОБА_1 з 22.08.1992 по 21.06.1994 на посаді «машиніста автомобільного підйомника» 6 розряду на ПО “Юганскнефтегаз”. Однак відповідач не зарахував вказаний період роботи до пільгового стажу, оскільки позивачем не подано доказів атестації робочогого місця за вказаною посадою в ПО “Юганскнефтегаз”. Тобто в даних правовідносинах, з огяду на зміст листа від 07.06.2019 року № 4, відповідачем досліджено подані позивачем з заявою документи, встановлено всі передбачені законом умови для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, однак не було враховано стаж роботи ОСОБА_1 як пільговий стаж за списком № 2 в період з 22.08.1992 по 21.06.1994 на посаді «машиніста автомобільного підйомника» 6 розряду на ПО “Юганскнефтегаз”.
ОСОБА_1 в позовній заяві вказує на те, що обов`язок щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці покладено на керівників підприємств, а неякісне оформлення документів при проведенні такої атестації не може позбавляти законних прав колишніх працівників на отримання пенсії за віком на пільгових умовах. Такі законні права, продовжує позивач, гарантовані статтею 46 Конституції України, частиною 3 статті 23 Загальної декларації прав людини, пунктом 4 частини 1 Європейської соціальної хартії. Також позивач зазначив про те, що в Російській Федерації, на території якої ОСОБА_1 працював з 22.08.1992 по 21.06.1994 в ПО “Юганскнефтегаз”, атестацію робочих місць почали проводити лише з 01.09.2008 на підставі наказу Міністерства охорони здоров`я і соціального розвитку Російської Федерації № 569 від 31.08.2007, яким затверджено Порядок проведення атестації робочих місць по умовам праці.
Даючи оцінку вказаним доводам сторін, суд зазначає таке.
За змістом статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Отже, умови та порядок реалізації права особи на соціальний захист, гарантованих статтею 46 Конституції України, встановлюється законом.
В даному випадку, як вже зазначено судом, пунктом "б" частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до пунктів 4.2, 4.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
За приписами пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
В свою чергу, атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року №41.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Норми статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, а також Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці дають підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту “а” статті статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” “б” є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу. Відсутність підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції в подібних правовідносинах, викладеній в постановах Верховного Суду від 23.01.2018 в справі №732/2003/14, від 30.01.2018 в справі №506/384/17, від 21.02.2018 в справі №465/1351/17, від 23.01.2018 в справі № 732/2003/14 та від 25.04.2019 в справі № 159/4178/16-а, від 22.08.2019 в справі № 607/2864/15-а.
Окрім цього, відповідно до пунктів 4.4 та 4.5 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
В даному випадку, позивач надав суду архівну довідку Представництва ПАО «НК «Роснефть» в Ханти-Мансійському автономному окрузі Російської Федерації від 06.06.2018 № РН/14-20-К-138, згідно якої підтверджено, що ОСОБА_1 з 19.07.1991 по 21.06.1994 працював в Пойковском управлінні технологічного транспорту № 2 ПО “Юганскнефтегаз” на посаді «машиніста підйомника» АЗМ-37 6 розряду (а.с.20-23).
Представництво ПАО «НК «Роснефть» в Ханти-Мансійському автономному окрузі Російської Федерації листом від 21.03.2019 № РН/14-15-399 повідомило Надвірняське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про те, що документи про атестацію робочих місць в Пойковскому управлінні технологічного транспорту № 2 ПО “Юганскнефтегаз” в Представництво не надходили та місцезнаходження їх не відоме, а тому надати документи про первинну або наступну атестацію робочих місць за період роботи ОСОБА_1 в Пойковском управлінні технологічного транспорту № 2 ПО “Юганскнефтегаз” на посаді «машиніста підйомника» АЗМ-37 6 розряду немає можливості (а.с.40).
Будь-яких інших доказів на підтвердження проведення атестації робочих місць в ПО “Юганскнефтегаз” після 22.08.1992 року, позивачем не надано.
Суд звертає увагу на те, що позивач в спірний період з 22.08.1992 по 21.06.1994 працював на ПО “Юганскнефтегаз”, яке знаходиться на території Російської Федерації, а тому питання щодо можливості зарахування цих періодів роботи до пільгового стажу за відсутності висновків атестації, слід розглядати у відповідності до положень Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14 січня 1993 року (надалі - Угода).
Частинами 2,3 статті 6 цієї Угоди встановлено, що трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Сторонами визнаються дипломи, свідоцтва та інші документи державного зразка про рівень освіти і кваліфікації, які видані відповідними компетентними органами Сторін, без легалізації.
Водночас, за приписами статті 7 Угоди, питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі. Зокрема, статтею 1 вказаної Угоди 1992 року передбачено, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством країни, на території якого вони проживають.
Отже, із змісту наведених норм можна дійти висновку, що пенсія призначається за нормами законодавства країни, де проживає особа, а стаж, набутий на території однієї із зазначених в Угоді держав, зараховується до пільгового у разі, якщо такий стаж взаємно визначений Сторонами.
Це означає, що у випадку виникнення спору у таких питаннях, суду має перевірити умови, за яких такий стаж підлягає зарахуванню до пільгового відповідно до законодавства країни, де особа його набула.
Трудовим кодексом Російської Федерації та Федеральним законом «Про основи охорони праці Російської Федерації» на роботодавців покладено обов`язок періодично проводити атестацію робочих місць в умовах праці. Відповідно, всі підприємства, заклади і організації повинні планувати заходи щодо атестації робочих місць.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці визначається на основі Положення про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Мінпраці Росії від 14 березня 1997 № 12.
Таким чином, законодавством Російської Федерації до 1997 року проведення атестації робочого місця передбачено не було.
Окрім цього, в матеріалах справи наявна копія архівної довідки Представництва ПАО «НК «Роснефть» в Ханти-Мансійському автономному окрузі Російської Федерації від 06.06.2018 № РН/14-20-К-137 щодо характеру умов праці ОСОБА_1 , якою підтверджено, що ОСОБА_1 з 19.07.1991 по 21.06.1994 працював в Пойковском управлінні технологічного транспорту № 2 ПО “Юганскнефтегаз” на посаді машиніста підйомника АЗМ-37 6 розряду. При цьому, зазначено, що робота вахтово-експедиційним методом проводилася протягом повного робочого дня з встановленою щоденною нормою робочого часу і виконуваним річним балансом робочого часу. Відпрацьована кількість годин становило не менше визначеного Трудовим кодексом Російської Федерації нормативу, а професія «Машиніст підйомника» відноситься до Списку № 2 розділу XI, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СССР № 10 від 26.01.1991 і входить до спеціального стажу, який дає право на дострокову пенсію по віку в зв`язку з особливими умовами праці відповідно до підпункту 2 пункту 1 статті 30 Федерального закону Російської Федерації від 28.12.2013 № 400-ФЗ «Про страхові пенсії» (а.с.24-25).
Зазначені обставини свідчать про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду його роботи з 22.08.1992 по 21.06.1994 в ПО “Юганскнефтегаз” на посаді «машиніста підйомника» за списком № 2.
Таким чином, до пільгового стажу роботи позивача, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “б” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” необхідно зарахувати періоди його роботи з 22.08.1992 по 21.06.1994 включно на посаді машиніста автомобільного підйомника 6 розряду в ПО “Юганскнефтегаз” (Російська Федерація).
З огляду на встановлені пунктом "б" частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” наявні всі обов`язкові умови для призначення пенсії на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_1 працював на відповідних роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваних Кабінетом Міністрів України; встановлено обставини щодо атестації робочих місць; позивач на час подання заяви про призначення пенсії 23.05.2019 року досяг 55 років та має стаж роботи не менше 30 років (в даному випадку ОСОБА_2 має стаж роботи 36 років 26 днів), з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах (в даному випадку позивач має стаж на пільгових умовах в такі періоди: з 14.02.1990 по 01.07.1991; з 19.07.1991 по 31.12.1991; з 01.01.1992 по 21.08.1992; з 22.08.1992 по 21.06.1994 – робота на ПО “Юганскнефтегаз”; з 11.12.1998 по 31.12.2003 – робота на Надвірнянському УБР; з 01.01.2004 по 01.05.2005; з 01.06.2005 по 19.06.2005; з 25.07.2005 по 30.09.2008 – робота на Прикарпатському УБР).
Підсумовуючи вказані вище обставини та норми права, суд дійшов висновку про те, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківчській області від 03.06.2019 року № 982 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії, є таким, що прийнято безпідставно та необґрунтовано. При цьому, суд вважає, що дії, які позивач просить визнати протиправними в позовній заяві, за змістом та по суті охоплюються рішенням Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 07.06.2019 року № 4. Отже, ефективним способом захисту порушеного права позивача буде визнання протиправним та скасування вказаного рішення.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а тому позов позивача в частині оскарження дій відповідача щодо виплати такої пенсії є передчасним, оскільки заявлений за відсутності порушеного права позивача на отримання пенсії, яка була б призначена в установленому законом порядку рішенням пенсійного органу.
З огляду на вказане, суд керуючись наданими йому повноваженнями частиною 2 статті 9, пунктами 2, 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов висновку з метою ефективного захисту порушеного права позивача визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 03.06.2019 року № 982 щодо відмови в призначенні пенсії, а тому позов в цій частині належить задовольнити. Щодо позову в частині вимоги про протиправність дій відповідача щодо невиплати пенсії належить відмови.
Щодо позовної вимоги зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку № 2 періоди роботи на посаді машиніста автомобільного підйомника 6 розряду на ПО “Юганскнефтегаз” з 22.08.1992 по 21.06.1994 без атестації робочого місця, то позов в цій частині належить задовільнити, оскільки судом встановлено протиправність відмови відповідача в зарахуванні вказаного стажу до пільгового стажу.
Щодо позовної вимоги зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити та виплачувати з 17.04.2019 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, то суд зазначає таке. Судом встановлено всі обов`язкові умови для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Вказані умови існували на час подання позивачем заяви про призначення пенсії від 23.05.2019 та були предметом оцінки пенсійного органу. За таких обставин, ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов`язання відповідача прийняти рішення про призначення такої пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 17.04.2019. В задоволенні позову в частині зобов`язання відповідача виплачувати пенсію належить відмовити, оскільки відсутній факт невиплати призначеної пенсії, а, отже, й порушення права позивача, тобто позов в цій частині є передчасним.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Суд зазначає, що ухвалою суду про відкриття провадження від 05.08.2019 на підставі пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» позивача звільнено від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову.
Згідно вимог абзацу 2 частини 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналіз вказаної правової норми свідчить, що основною умовою для стягнення судових витрат з іншої сторони на користь особи, є понесення таких витрат особою.
Суд не стягує з відповідачів витрати по сплаті судового збору, так як останні позивачем фактично не понесені.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесені ними судові витрати при розгляду даної справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу таких витрат.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківчській області від 03.06.2019 року № 982 щодо відмови в призначенні пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) зарахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “б” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” період роботи з 22.08.1992 по 21.06.1994 включно на посаді машиніста автомобільного підйомника 6 розряду в ПО “Юганскнефтегаз” та прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту “б” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 17.04.2019 року.
В задоволенні решти позову відмовити.
Розподіл судових витрат не проводити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.