Ухвала суду № 84009031, 04.09.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2019
Номер справи
160/7457/19
Номер документу
84009031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

04 вересня 2019 року Справа №160/7457/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., перевіривши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

1. 05.08.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в розрахунку та перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , виходячи з розміру пенсії, отримуваного померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на момент смерті, з врахуванням постанови Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 16.05.2015 у справі № 212/10875/14-а щодо зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , починаючи з 22.03.2012, із застосуванням довідки № 190 від 21.11.2005 - протиправними;

- визнати протиправними:

- - розпорядження Дніпровського приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області № 155601 від 18.08.2017, про яке повідомлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , у листі № 3190/02/22 від 08.11.2017 в частині визначення розміру пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ;

- - рішення № 102/395 від 14.05.2018 про відмову в перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , про яке повідомлено Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 22 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у листі № 97/03-26/26 від 16.05.2018;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , пенсії по втраті годувальника, з 11.08.2017 (з моменту звернення із заявою про призначення такої пенсії), виходячи з розміру пенсії, отримуваної померлим 08.04.2017 ОСОБА_2 на момент смерті, з врахуванням постанови Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 16.05.2015 у справі № 212/10875/14-а щодо зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , починаючи з 22.03.2012, із застосуванням довідки № 190 від 21.11.2005, та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією по втраті годувальника, визначеним в результаті такого перерахунку.

2. Підставою для звернення із зазначеним адміністративним позовом стала відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії по втраті годувальника.

3. Ухвалою суду від 12.08.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

4. 27.08.2019 засобами поштового зв`язку канцелярією суду на виконання вимог ухвали суду від позивача отримано клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду та квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1 536,80 грн.

5. Адміністративний позов відповідає вимогам встановленим статтями 160 та 161 КАС України, спір підсудний Дніпропетровському окружному адміністративному суду та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України.

6. У зв`язку з перебуванням головуючого судді І.О. Верба у відрядженні з 20.08.2019 по 30.08.2019 включно, заява про усунення недоліків отримана суддею 02.09.2019 та вирішено питання про призначення до розгляду адміністративної справи № 160/7587/19 04.09.2019.

щодо клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду

7. Вирішуючи заявлене позивачем клопотання, суд виходить із наступного.

8. Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

9. За загальним правилом, встановленим частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

10. Відповідно до частини третьої цієї статті для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

11. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, що дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і сприяє стабільності діяльності суб`єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.

12. Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених законодавством певних процесуальних дій.

13. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.

14. Вирішуючи питання щодо визнання поважними причин пропуску звернення до суду, суд виходить із принципів адміністративного судочинства та практики Європейського суду з прав людини.

15. Так, одним із елементів права на суд є право на доступ до суду, який означає, що особа повинна мати можливість подати справу на розгляд, а суд повинен розглянути її без зайвих та неналежних правових чи практичних перешкод. Таке право покладає на державу як негативний обов`язок, - тобто утриматися від створення неналежних процесуальних перешкод для доступу до суду, - так і позитивний, тобто забезпечити практичний та ефективний доступ до суду.

16. Держави користуються певною свободою розсуду у сфері регулювання права на доступ до суду, яке залежить як від потреб і ресурсів суспільства, так і від конкретних осіб.

17. Безпосередньо доктрина обмежень на право доступу до суду була сформульована Судом у справі Ashingdane v. United Kingdom (1985), згідно якої такі обмеження, для того, щоб відповідати вимогам частини 1 статті 6 Конвенції мають:

- переслідувати правомірну мету, і

- не порушувати саму сутність права.

18. Як зазначено у пункті 36 рішення Суду у справі Golder United Kingdom, стаття 6 Конвенції містить право на суд, у якому право на доступ до суду, тобто право розпочати провадження в суді, становить лише один із його аспектів.

19. У рішенні Комісії за заявою №10475/83 Dyer v. United Kingdom, Decisions and Reports 39, pp. 246— 66 at pp. 251— 52).

20. Відповідні принципи Суд виклав таким чином:

а) Право на доступ до суду, гарантоване частиною 1 статті 6, не є абсолютним і може бути обмежене. Це дозволяє сама суть цього права, позаяк право на доступ до суду «за своєю природою вимагає регулювання державою - регулювання, що може різнитися залежно від часу та місця і відповідно до потреб і ресурсів суспільства та особи».

б) При встановленні таких обмежень Договірні держави користуються певною свободою розсуду, однак, остаточне вирішення того, чи було дотримано вимог Конвенції залишається за Судом. Він має впевнитися, що встановлені обмеження не порушують чи зменшують доступ, що залишився особі таким чином, що завдають шкоду самій суті права.

в) Більше того, обмеження не буде сумісним із частиною 1 статті 6, якщо воно не має правомірної мети і коли відсутнє пропорційне співвідношення між застосованими засобами та поставленою метою.

21. Ці принципи визначають процес, що є невід`ємною частиною завдання Суду відповідно до Конвенції, визначення справедливої рівноваги між потребами загального інтересу суспільства та вимогами захисту фундаментальних прав особи.

22. Крім того, суд зазначає, що за правилами статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

23. З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивач неодноразово зверталась до відповідача та його структурних підрозділів щодо розрахунку пенсії по втраті годувальника.

24. Однак, на дату звернення позивач зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належного перерахунку пенсії по втраті годувальника не здійснило.

25. Доказів перерахунку пенсії та отримання відповідного рішення про відмову у такому перерахунку матеріали позовної заяви не містять.

26. З огляду на викладені обставини у сукупності, враховуючи обов`язок суду забезпечити доступ до правосуддя, як гарантоване Конституцією України право, суд дійшов висновку про поважність ОСОБА_1 причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.

27. Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 171, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

28. Клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду – задовольнити.

29. Визнати поважними причини пропуску строку звернення та поновити строк звернення до адміністративного суду ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та рішень, зобов`язання вчинити дії.

30. Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/7457/19.

31. Призначити справу до розгляду у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49005, м.Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова, 5.

32. Витребувати від ОСОБА_1 оригінали або належним чином засвідчені копії заяв до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та його структурних підрозділів, на які відповідачем надано відповіді.

33. Витребувані судом докази повинні відповідати вимогам статей 94 та 99 КАС України.

34. Витребувані документи надати суду у 15-денний строк, з дня отримання копії цієї ухвали.

35. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 15-денний строк, з дня отримання копії цієї ухвали, для подання відзиву на адміністративний позов із доказами його обґрунтування.

36. Відзив на адміністративний позов повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, а додані докази статтям 94 та 99 КАС України.

37. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

38. Відповідно до положень частини 6 статті 162 та частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

про витребування доказів в адміністративній справі № 160/1775/19 – задовольнити.

39. Витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оригінали або належним чином засвідчені копії:

- усіх звернень ОСОБА_1 та наданих відповідей на них;

- рішення № 102/395 від 14.05.2019 про відмову в перерахунку пенсії по втраті годувальника з доказами направлення та отримання зазначеного рішення;

- довідки розрахунку і виплати пенсії ОСОБА_3 за період з 2016 по 2017 роки;

- усієї пенсійної справи ОСОБА_1 ;

- усієї пенсійної справи ОСОБА_3 (у тому числі заяви, звернення, запити та відповіді на них).

40. Витребувані докази надати суду разом із відзивом.

41. Витребувані судом докази повинні відповідати вимогам статей 94 та 99 КАС України.

42. Заяви з процесуальних питань мають відповідати статтям 166-167 КАС України.

43. З метою своєчасного розгляду справи відзив на позовну заяву, витребувані судом документи, а також заяви з процесуальних питань (у разі їх подання) мають бути також направлені на адресу суду: inbox@adm.dp.court.gov.ua, що не виключає обов`язку сторін надання (направлення) документів у паперовій формі суду.

44. Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини першої статті 149 КАС України у разі невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника процесу, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

45. Справа розглядатиметься одноособово. Головуючий суддя Верба І.О.

46. Учасники справи можуть отримати інформацію по адміністративній справі за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0470/

47. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

48. Копію позовної заяви та доданих до неї документів надіслати відповідачу.

49. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України у разі порушення правил підсудності.

Суддя І.О. Верба