Ухвала суду № 83983545, 29.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.08.2019
Номер справи
640/7389/19
Номер документу
83983545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

29 серпня 2019 року м. Київ № 640/7389/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглядаючи адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС СЕРВІС 2016»доКомісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригуванняпро скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить:

- скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 18.03.2019 №1109161/70557308, від 20.03.2019 № 1113997/40557308;

- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 1 від 01.02.2019 на суму з ПДВ 12 180,00 грн, та № 2 від 02.02.2019 на суму з ПДВ 15 160,00 грн.

- скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг від 01.04.2019 № 18400/40557308/2 та від 08.04.2019 № 20155/40557308/2;

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.05.2019 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.

Через відділ документального обігу та контролю (канцелярію) суду від Державної фіскальної служби України надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості співвідповідачів - Державну фіскальну службу України та Головне управління ДФС у Київській області, яке вмотивовано тим, що визначені позивачем в якості відповідачів по справі Комісії є лише структурними підрозділами ДФС, а отже, не є належними відповідачами-суб`єктами владних повноважень, в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

З метою з`ясування відношення позивача до заміни неналежних відповідачів / залучення ДФС України та Головне управління ДФС у Київській області, в якості співвідповідачів, ухвалою від 12.08.2019 подане ДФС України клопотання призначено до розгляду в судовому засіданні.

В судове засідання учасники справи не прибули, будучи належним чином повідомленими про дату час та місце проведення судового засідання.

Вирішуючи питання належності первинно визначених відповідачів по справі, Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає наступне.

Відповідно до пункту 19 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 (далі по тексту - Порядок №117), комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Пунктом 23 Порядку №117 передбачено, що комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржувані рішення від 18.03.2019 №1109161/70557308 та від 20.03.2019 № 1113997/40557308, прийняті комісією Головного управління ДФС у Київській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а отже, належним відповідачем в цій частині позовних вимог є Головне управління ДФС у Київській області.

При цьому, наказом Головного управління ДФС у Київській області від 14.03.2018 №530 створено та затверджено склад комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації щодо платників податків, які перебувають на обліку в ГУ ДФС у Київській області.

Стосовно належності відповідача в частині позовних вимог про скасування рішень Комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг від 01.04.2019 №18400/40557308/2 та від 08.04.2019 № 20155/40557308/2, а також зобов`язання зареєструвати податкові накладні, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:

56.23.1 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;

56.23.2 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

56.23.3 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим.

Пунктом 1 Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, передбачено, що розгляд скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - скарга) здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг, яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.

Оскільки Комісія ДФС з питань розгляду скарг не є самостійним суб`єктом владних повноважень, а є постійно діючим колегіальним органом ДФС, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку, що належним відповідачем в цій частині позовних вимог є саме ДФС України.

Стосовно належності відповідача в частині позовних вимог про зобов`язання зареєструвати ПН в ЄРПН, суд зазначає наступне.

Так, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 204).

Згідно пункту 20 Порядку №1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, оскільки обов`язок з реєстрації податкової накладної законодавчо покладено на ДФС України, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про те, що належним відповідачем в цій частині позовних вимог також є ДФС України.

Відповідно до ч. 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно з ч. 5 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України, під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Частиною 6 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Окружний адміністративний суд міста Києва приймає до уваги те, що від позивача не надходило заперечень щодо заміни неналежного відповідача та / або залучення співвідповідача по справі.

Враховуючи характер заявлених предмету та підстав позову, суд дійшов до висновку про необхідність заміни первісних неналежних відповідачів: Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування на Головне управління ДФС у Київській області та Комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг на ДФС України.

Керуючись статтями 48, 165, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

УХВ А Л И В:

1. Замінити неналежного відповідача - Комісію Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування на належного - Головне управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 39393260, адреса: 03151, м.Київ, ВУЛИЦЯ НАРОДНОГО ОПОЛЧЕННЯ, будинок 5-А).

2. Замінити неналежного співвідповідача - Комісію Державної фіскальної служби України з питань розгляду скарг на належного - Державну фіскальну службу України (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа 8).

3. Розгляд справи розпочати спочатку.

4. Зобов`язати позивача надіслати копію позовної зави та доданих до неї документів на адресу Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Київській області протягом п`яти днів з моменту отримання цієї ухвали та надати до суду докази надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

5. Запропонувати Державній фіскальній службі України та Головному управління ДФС у Київській області подати до суду у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали та позовної заяви відзив на позовну заяву (відзиви) та докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя П.О. Григорович