Рішення № 83983369, 30.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.08.2019
Номер справи
826/16828/18
Номер документу
83983369
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

30 серпня 2019 року № 826/16828/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., вирішивши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов`язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі також - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якому, з урахуванням уточнень, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі наданих документів для перерахунку пенсій з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії у раніше виплачених сумах, які були встановлені при виході на пенсію та гарантовані законом;

- зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно з Законом України від 23.12.2015 року № 900 - VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», частинами третіми статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» № 45480 від 22.03.2018 року з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії у раніше виплачених сумах, які були встановлені при виході на пенсію та гарантовані законом;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від сум грошового забезпечення.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ з 18.04.2014 року, якому призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві.

23.12.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII, яким внесено зміни та доповнення до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до яких передбачено перерахунок пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України.

При перерахунку пенсії відповідачем не включено до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії, які були включені до розрахунку пенсії позивача з моменту її призначення.

Крім того, позивач вважає протиправним обмеження відповідачем основного розміру пенсії з 80 % грошового забезпечення до максимального розміру пенсії - 70 % грошового забезпечення на підставі Закону України від 09.04.1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку.

06.09.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» № 45480 від 22.03.2018 року з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії у раніше виплачених сумах, які були встановлені при виході на пенсію та гарантовані законом.

Листом ГУ ПФУ в м. Києві № 84413/03 від 28.09.2018 року повідомлено позивача про відмову в задоволенні його заяви щодо перерахунку пенсії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.12.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Через канцелярію суду 11.01.2019 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що оскільки згідно зі статтею 94 Закону України «Про національну поліцію» та абзацу 2 пункту 3 Порядку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року № 260, пунктів 4, 5 Постанови №988 такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%), які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вже не виплачуються за посадами поліцейських Національної поліції, тому ці надбавки правомірно не вказуються в довідці про грошове забезпечення, на підставі якої здійснювався перерахунок пенсії позивача за вислугу років. Включення для перерахунку пенсії позивача одночасно видів грошового забезпечення, які отримував позивач на момент отримання права на пенсію та видів грошового забезпечення, встановлених для поліцейських Національної поліції, призведе до безпідставно розширеного тлумачення зазначених правових норм про перерахунок пенсії та до неправомірних виплат бюджетних коштів.

Щодо максимального розміру нарахованої пенсії відповідач зазначив, що внесеними змінами до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено розміру пенсії виходячи з 80 % основного грошового забезпечення, в той час, як законодавством обмежено максимальний розмір грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу. Застосування для перерахунку пенсії позивача норми, яка чинна на момент набуття позивачем права на отримання пенсії за вислугу років, не узгоджується з нормами правозастосування.

Позивачем 14.01.2019 року до суду подано відповідь на відзив, де позивач зазначив, що 13.02.2018 року Солом`янським районним судом м. Києва ухвалено рішення, яким зобов`язано ГУ ПФУ в м. Києві вжити дій щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 45480 від 09.06.2017 року з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії, з урахуванням раніше виплачених сум. Зміна встановленого максимального розміру пенсії з 80% до 70% відбулася після призначення пенсії позивачу.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ з 18.04.2014 року та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві.

Відповідно до витягів з Автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України на дату розрахунку 04.12.2017 року, розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі 2603023624 ОСОБА_1 з 18.04.2014 року основний розмір пенсії складає 80% грошового забезпечення (вислуга років 31).

Відповідно до витягу з Автоматизованої системи розрахунку пенсій Пенсійного фонду України на дату розрахунку 22.03.2018 року основний розмір пенсії складає 70% грошового забезпечення (вислуга років 31).

27.06.2018 року позивачем подано заяву до ГУ ПФУ в м. Києві, в якій просив відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 80 % грошового забезпечення.

Листом від 01.08.2018 року №50995/03 відповідачем повідомлено позивача, що обчислення пенсії в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення чинним законодавством не передбачено, а тому пенсія перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.

На думку позивача, внесені зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, які встановлено на момент призначення пенсії.

Вважаючи, що відповідачем протиправно зменшено відсоток грошового забезпечення пенсії позивача з 80% до 70 %, останній звернувся до суду за захистом своїх прав.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків в частині позовних вимог щодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від сум грошового забезпечення.

Відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі також - Закон №2262-ХІІ), у редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (1763-15) (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

08.07.2011 року прийнято Закон України №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі також - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

27.03.2014 року прийнято Закон України №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі також - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 01.01.2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) та постановою від 18.11.2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальним званням, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103, відповідно до пункту 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

13.02.2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі також - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, з аналізу законодавства України встановлено, що статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінетом Міністрів України у Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

У зв`язку із прийняттям 11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України Постанови № 988, якою з 01.01.2016 року змінено грошове забезпечення поліцейських, у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова Кабінету Міністрів України №45 і Постанова Кабінету Міністрів України №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від сум грошового забезпечення підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі наданих документів для перерахунку пенсій з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії у раніше виплачених сумах, які були встановлені при виході на пенсію та гарантовані законом та зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно з Законом України від 23.12.2015 року № 900 - VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», частинами третіми статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» № 45480 від 22.03.2018 року з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії у раніше виплачених сумах, які були встановлені при виході на пенсію та гарантовані законом, слід зазначити наступне.

У грудні 2017 року позивач звертався до Солом`янського районного суду м. Києва із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про зобов`язання вчинити дії, а саме просив суд зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві на підставі довідки ГУ МВС України в м. Києві № 45480 від 09.06.2017 року здійснити з 01.01.2016 року перерахунок раніше призначеної пенсії з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії та здійснити виплату йому недоотриманих сум пенсії.

Згідно з рішенням Солом`янського районного суду м.Києва від 13.02.2018 року адміністративний позов задоволено частково. Зобов`язано ГУ ПФУ в м.Києві вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 23.11.2016 року на підставі довідки ГУ МВС України в м.Києві № 45480 від 09.06.2017 року з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2018 року рішення Солом`янського районного суду м.Києва від 13.02.2018 року змінено, виклавши абзац другий резолютивної частини рішення у наступній редакції: «Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», частинами третьою статті 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві № 45480 від 09.06.2017 року для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських».

В решті - рішення Солом`янського районного суду м.Києва від 13.02.2018 року залишено без змін.

Вказане судове рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2018 року набрало законної сили та є чинним.

У своєму рішенні колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважала необґрунтованими вимоги позивача про проведення перерахунку його пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві № 45480 від 09.06.2017 року саме з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання - 50% посадового окладу, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 50% посадового окладу та премії - 113%, з огляду на те, що з матеріалів справи не вбачалося, що позивач звертався до ГУ МВС України у м.Києві із заявою про видачу нової довідки з врахуванням сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання - 50% посадового окладу, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 50% посадового окладу та премії - 113% або до суду з вимогами щодо включення цих сум до такої довідки.

Із копії довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 45480 від 22.03.2018 року, виданої ГУ МВС України в м.Києві МВС України ОСОБА_1 , розмір грошового забезпечення становить посадовий оклад - 3 800 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції/полковник поліції - 2 400 грн., надбавка за стаж служби 45% - 2 790 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 760 грн., премія 83,25% - 8 116,88 грн.

З копії грошового атестата № 103, виданого Головним управлінням МВС України в м. Києві на ім`я ОСОБА_1 у зв`язку із виходом на пенсію, вбачається, що останній мав: посадовий оклад - 1 500 грн., оклад за звання - 135 грн., вислугу років у розмірі 35% - 572,25 грн., надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% - 1 103,63 грн, надбавку за оперативну розшукову роботу у розмірі 50% - 750 грн., надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 20% - 300 грн., премію у розмірі 113% - 4 927,79 грн.

Тобто, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу, надбавка за оперативну розшукову роботу у розмірі 50% посадового окладу та премія у розмірі 113% були складовими грошового забезпечення ОСОБА_1 на момент виходу на пенсію.

Заявами від 21.05.2018 року та 21.05.2018 року ОСОБА_1 звертався до Голови Національної поліції України ОСОБА_2 про сприяння щодо включення Ліквідаційною комісією до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу, надбавки за оперативну розшукову роботу у розмірі 50% посадового окладу та премії у розмірі 113%, які були встановлені і враховані при виході ОСОБА_1 на пенсію.

Листом № В-82/48-2018 від 23.06.2018 року Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України повідомлено ОСОБА_1 про те, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) оформлюються ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м.Києві з урахуванням вищезазначених вимог.

ОСОБА_1 заявою від 09.07.2018 року звертався до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в м. Києві щодо включення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу, надбавки за оперативну розшукову роботу у розмірі 50% посадового окладу та премії у розмірі 113% у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Листом № ЛК-В-8977/125/01/62-2018 від 17.07.2018 року Головне управління в м. Києві МВС України повідомило ОСОБА_1 про те, що згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 року № 45, розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» не передбачені, тому включити їх до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає законних підстав.

Враховуючи встановлене, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07.11.2015 року набрав чинності Закон № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою №988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Ця постанова набрала чинності 02.12.2015 року.

Таким чином, у зв`язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та постанови № 988 МВС видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених постановою №988 та наказом №260, чинним законодавством України, а саме постановою №1294 та наказом №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов`язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років; особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, установлюється надбавка в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.

Натомість відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем`єр-міністра України або Першого віце-прем`єр-міністра України, Віце-прем`єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

За змістом пункту 5 Порядку передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

За змістом копії довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 45480 від 22.03.2018 року, виданої ОСОБА_1 ГУ в м. Києві МВС України, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського начальник управління ГУНП в м. Києві до посади на день звільнення із служби начальника управління режимно-секретного та документального забезпечення ГУ МВС України в м. Києві становить: посадовий оклад - 3 800 грн., оклад за спеціальним званням полковник міліції/полковник поліції 2 400 грн., надбавка за стаж служби 45% - 2 790 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 760 грн., премія 83,25% - 8 116,88 грн.

З витягу розрахунку пенсії з Автоматизованої системи Розрахунку пенсій Пенсійного фонду України за вислугу років по пенсійній справі 2603023624 для ОСОБА_1 вбачається, що пенсія позивачу обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 3800 грн., оклад за військове звання 2 400 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 790 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 20% - 760 грн., премія 83,25% - 8 116,88 грн.

Відповідно до пункту 4 розділу ІІ Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону, що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 року № 138, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 року за № 348/30216, посада ОСОБА_1 «начальник управління режимно-секретного та документального забезпечення ГУМВС України в м. Києві» прирівняна до посади поліцейського «начальник управління - апарат ГУНП у м. Києві».

У листі № ЛК-В-8977/125/01/62-2018 від 17.07.2018 року ГУ МВС України в м. Києві повідомило позивача про те, що інформацією про середні розміри премій та стосовно порядку та способу розрахунку середніх розмірів володіє Національна поліція України, яка визначила середні розміри премій, що фактично виплачені за січень 2016 року. Середній розмір премії за посадою «начальник управління - апарат ГУНП у м. Києві» за січень 2016 року складає 83,25%.

Надбавка за оперативно-розшукову діяльність та надбавка за виконання особливо важливих завдань не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», тому обґрунтованим є не включення вказаних надбавок у розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 12.12.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (адміністративне провадження № Пз/9901/1/18).

Крім того, у вказаній вище постанові Верховним Судом враховано, що у пункті 2.1 Рішення від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

В Рішенні Конституційного Суду України від 02.03.1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі наданих документів для перерахунку пенсій з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії у раніше виплачених сумах, які були встановлені при виході на пенсію та гарантовані законом та зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року згідно з Законом України від 23.12.2015 року № 900 - VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», частинами третіми статей 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» № 45480 від 22.03.2018 року з урахуванням надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії у раніше виплачених сумах, які були встановлені при виході на пенсію та гарантовані законом, задоволенню не підлягають.

Щодо відшкодування судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно з матеріалами справи за подання позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у сумі 704 грн. 80 коп. (квитанція від 11.10.2018 року № 1017252986).

З огляду на те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, судові витрати підлягають стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у розмірі 352 грн. 40 коп., тобто, пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 11, 73 - 78, 90, 139, 241- 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір пенсії ОСОБА_1 виходячи з розрахунку 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року, та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

4. Стягнути на користь ОСОБА_3 (іпн. НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 352 грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статті 293, 294, 296, 297 КАС України.

У відповідно до пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: ОСОБА_3 (іпн. НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).

Повне рішення складено 30.08.2019 року.

Суддя Л.О. Маруліна