
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 вересня 2019 р. № 520/7610/19 Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 03196676) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати дії відповідача протиправними щодо розгляду запитів позивача про доступ до публічної інформації від 18.07.2019 року та зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради поновити порушені права позивача та направити завірену інформацію згідно з його запитами про доступ до публічної інформації від 18.07.2019 року.
ОСОБА_1 обґрунтовує свої вимоги тим, що 18.07.2019 року він звернувся до начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради із запитом про доступ до публічної інформації, в якому просив надати на його адресу завірені копії розрахункових листів за січень-червень 2019 року начальника УПСЗН ОСОБА_2 .
23.07.2019 року ОСОБА_2 була надана відповідь №Н-5/2-19, в якому було відмовлено в наданні необхідної інформації.
18.07.2019 року позивач звернувся до начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради із запитом про доступ до публічної інформації, в якому просив надати на його адресу завірені копії розрахункових листів за січень-червень 2019 року заступника начальника УПСЗН Дудолад Н.М.
23.07.2019 року надано відповідь №Н-5/4-19 про відмову в наданні необхідної інформації.
Також, 18.07.2019 року позивач звернувся до начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради із запитом про доступ до публічної інформації, в якому просив надати на його адресу завірені копії розрахункових листів за січень-червень 2019 року заступника начальника УПСЗН Чалої Т.Л .
23.07.2019 року ОСОБА_2 надано відповідь №Н-5/3-19 про відмову в наданні необхідної інформації.
ОСОБА_1 вважає дії відповідача протиправними, незаконними, а тому позовні вимоги просить задовольнити.
Дослідивши надані матеріали справи, суд вказує наступне.
Відповідно до ст. ст. 8, 19 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (зі змінами) органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до Положення про Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (нова редакція), затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» від 20.11.2015 №7/15 (в редакції рішення 19 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.04.2018 № 1045/18), Управління є виконавчим органом Харківської міської ради, який утворюється Харківською міською радою, є підзвітним і підконтрольним їй.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, а виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень.
Судом встановлено, що до Управління надійшли запити на інформацію від ОСОБА_1 від 18.07.2019 про надання копій розрахункових листів заробітної плати начальника Управління та його заступників.
Листами від 23.07.2019 № Н-5-0/2-19, №Н-5-0/3-19, № Н-5-0/4-19 надано відповіді на зазначені запити.
Суд вказує, що вказані відповіді на запити на публічну інформацію відповідно до положень Закону України «Про доступ до публічної інформації», з урахуванням приписів ст. 16 Закону України «Про захист персональних даних», Порядку розгляду запитів на публічну інформацію в Харківській міській раді та її виконавчих органах, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.06.2015 № 337.
Згідно зі ст.ст. 1,19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Пункт 1 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» вказує, що інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.
Також суд зауважує, що п. 6. ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що відомості, зазначені у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», крім відомостей, зазначених в абз. 4 ч. 1 ст. 47 вказаного Закону, не належать до інформації з обмеженим доступом.
Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про запобігання корупції» зазначені у вищевказаній декларації відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, місця проживання, дати народження фізичних осіб, щодо яких зазначається інформація в декларації, місцезнаходження об`єктів, які наводяться в декларації (крім області, району, населеного пункту, де знаходиться об`єкт), є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі.
Враховуючи те, що розрахунковий лист особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, містить реєстраційний номер облікової картки платника податків (а саме інформацію з обмеженим доступом у розумінні абз. 4 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про запобігання корупції»), запит на його надання має відповідати Закону України «Про захист персональних даних» .
Відповідно до абз. 9 ст. 2 Закону України «Про захист персональних даних» персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Пунктами 2, 3 ст. 5 Закону України «Про захист персональних даних» передбачено, що персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою.
Не є конфіденційною інформацією персональні дані, що стосуються здійснення особою, яка займає посаду, пов`язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових осіб або службових повноважень.
Не належить до інформації з обмеженим доступом лише персональні дані, зазначені у декларації про майно, витрати і зобов`язання фінансового характеру, оформлені за формою і в порядку, встановленими Законом України «Про запобігання корупції», крім відомостей, визначених цим Законом.
Згідно із ст.14 Закону України «Про захист персональних даних» поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб`єкта персональних даних.
Поширення персональних даних без згоди суб`єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється лише у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Сторона, якій передаються персональні дані, повинна попередньо вжити заходів щодо забезпечення вимог цього Закону.
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованою Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997, визначено, що органи державної влади не можуть втручатися у здійснення права на повагу до приватного і сімейного життя людини, до його житла і кореспонденції, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ст. 32 Конституції України, ст. 11 Закону України «Про інформацію», рішення Конституційного Суду України від 20.02.2012 № 2-рп/2012 у справі № 1-9/2012 щодо офіційного тлумачення положень частин 1,2 ст. 32, частин 2, 3 ст. 34 Конституції України не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, а саме: національність, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров`я, матеріальний стан, адреса, дата і місце народження, місце проживання та перебування тощо, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім`ї, а також відомості про події та явища, що відбувалися або відбуваються у побутовому, інтимному, товариському, професійному, діловому та інших сферах життя особи.
Згідно з роз`ясненнями, які містяться у рішенні Конституційного Суду України від 20.01.2012 № 2-рп/2012, чинне законодавство передбачає вичерпні підстави можливого правомірного втручання, у тому числі відносно осіб, які займають посади, пов`язані з функціями органів місцевого самоврядування.
Пунктами 2, 3, 4, 5 ст. 16 Закону України «Про захист персональних даних» передбачено, що доступ до персональних даних третіх осіб не надається, якщо зазначена особа відмовляється взяти на себе зобов`язання щодо забезпечення виконання вимог цього Закону або неспроможна їх забезпечити, а саме вимог щодо нерозголошення персональних даних.
Суб`єкт відносин, пов`язаних з персональними даними, подає запит щодо доступу до персональних даних володільцю персональних даних.
У запиті зазначаються: прізвище, ім`я та по-батькові, місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує фізичну особу, яка подає запит (для фізичної особи - заявника); найменування, місцезнаходження юридичної особи, яка подає запит, посада, прізвище ім`я та по-батькові особи, яка засвідчує запит, підтвердження того, що зміст запиту відповідає повноваженням юридичної особи (для юридичної особи - заявника); прізвище, ім`я та по-батькові, а також інші відомості, що дають змогу ідентифікувати фізичну особу, стосовно якої робиться запит; відомості про базу персональних даних, стосовно якої подається запит, чи відомості про володільця чи розпорядника персональних даних; перелік персональних даних, що запитуються; мета та/або правові підстави для запиту.
Строк вивчення запиту на предмет його задоволення не може перевищувати десяти робочих днів з дня його надходження.
Таким чином, у зв`язку з тим, що поданий ОСОБА_1 запит не відповідав вищезазначеним приписам чинного законодавства (відсутні реквізити документа, що посвідчує фізичну особу, яка подає запит), йому було не відмовлено у наданні запитуваної інформації, а запропоновано подати запит з дотриманням вказаних приписів. Оформленого належним чином повторного запиту від ОСОБА_1 на адресу Управління не надходило. Отже, на думку суду, Управління діяло відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд дійшов висновку, що розрахункові листи не є публічною інформацію у розумінні ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», копія розрахункового листа не зберігається у друкованому вигляді і є програмним продуктом (програма нарахування заробітної плати). Розрахунковий лист не є документом ані електронним, ані «паперовим», а є елементом комп`ютерної програми, в процесі роботи цієї програми та не існує як окремий носій інформації (електронний або паперовий). Зазначена постанова набрала законної сили.
Тобто судом встановлено, що ОСОБА_1 був зроблений запит не на надання певного обсягу інформації, про яку йдеться у відповідному позові, а саме запит на надання йому розрахункових листів, які є частиною програмного забезпечення бухгалтерського обліку в Управлінні (не є документами), видаються працівникам, на зберіганні в Управлінні не знаходяться та містять реєстраційний номер облікової картки платника податків працівника.
Таким чином, суд приходить до висновку, що усі вищевказані запити ОСОБА_1 були розглянуті відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», але з урахуванням приписів Закону України «Про захист персональних даних» та Рішення Конституційного суду України від 20.01.2012 № 2-рп/2012.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суб`єкти публічного права мають право здійснювати свої повноваження в межах встановлених границь та повноважень.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196676) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.