Рішення № 83980713, 02.09.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2019
Номер справи
520/7076/19
Номер документу
83980713
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2019 р. справа № 520/7076/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Військової частини А0501 (вул.Горішного, м.Чугуїв, Харківська область, 63505, код ЄДРПОУ 2476272) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) військової частини А 0501, яка полягає у не здійсненні ОСОБА_1 нового розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди яку ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби;

- зобов`язати військову частину А 0501 (код ЄДРПОУ 24976272) здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2 ) в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди яку ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2 ) отримував під час проходження військової служби, здійснити виплату суми перерахунку.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу в Збройних силах України у складі військової частини А0501. В період проходження військової служби позивач перебував на фінансовому забезпеченні в військовій частині А0501 та отримував грошове забезпечення, до складу якого була включена щомісячна додаткова грошова винагорода. Наказом командувача Сухопутних військ ЗС України А0501 від 07.03.2015 року №213 позивача звільнено в запас відповідно до ч.6 ст.26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" за станом здоров`я. Наказом командира військової частини від 09.04.2015 р. №83 позивача було виключено зі списків особового складу частини та з усіх видів забезпечення. Військова частина розрахувала розмір одноразової грошової допомоги при звільненні та виплатила позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 за 22 календарних роки. Позивач звернувся до військової частини А0501 із заявою якою просив здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди яку позивач отримував під час проходження військової служби та виплатити суму перерахунку. Військова частина А0501 у визначений законодавством час не здійснила перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, що слугувало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 року відкрито спрощене провадження у справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представник відповідача - Військова частина А0501, 15.08.2019 року надіслав до суду відзив (а.с.28-30), в якому просив суд відмовити у задоволенні позову, у зв`язку з тим, що, щомісячна додаткова грошова винагорода носить характер винагороди. Грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, винагорода за безпосередню участь в АТО не є щомісячними видами грошового забезпечення, тому, у військової частини А0501 немає правових підстав щодо включення вищевказаних виплат до розрахунку, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України, є пенсіонером Міністерства оборони України, що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.8).

В період проходження військової служби в військовій частині А0501 позивач перебував на фінансовому забезпеченні в військовій частині А0501 та отримував грошове забезпечення, у складі грошового забезпечення позивач отримував щомісячну додаткову грошову винагороду.

07.03.2015 р. наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) №213 позивача - ОСОБА_1 , заступника начальника польового вузла зв`язку з озброєння 92 окремої механізованої бригади оперативного командування "Південь" звільнено з військової служби у запас за пунктом "б" (за станом здоров`я) частини 8 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" (а.с.9).

Наказом командира військової частини А0501 від 09.04.2015 року №83 позивача виключено зі списків особового складу частини та з усіх видів забезпечення.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, військова частина розрахувала розмір одноразової грошової допомоги при звільненні та виплатила позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2015 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" за 22 календарних років без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди.

Позивач звернувся до Військової частини А0501 із заявою, в якій просив здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди яку позивач отримував під час проходження військової служби та виплатити суму перерахунку.

Військова частина А0501 листом від 15.07.2019 року №10/802 повідомила позивачу, що щомісячна додаткова грошова винагорода носить характер винагороди, тому до розрахунку одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби не враховується.

Також судом встановлено, що 14.12.2017 р. рішенням Ленінського районного суду м.Харкова по справі №642/3707/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини А 0501, Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання протиправними діянь, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправними дії (бездіяльність) військової частини А 0501 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 21.04.2015 р. за № 4/1254, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Визнано протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , яка не передбачала в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Зобов`язано військову частину А 0501 (код ЄДРПОУ 24976272) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, щомісячну додаткову грошову винагороду, допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355), подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України. Зобов`язано Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) після отримання від військової частини А 0501 (код ЄДРПОУ 24976272) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344), включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 щомісячну додаткову грошову винагороду , допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини основного розміру пенсії з 24 січня 2017року, подати протягом півтора місяця строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань військової частини А 0501 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 грн. 00 коп. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 грн. 00 коп. (а.с.13-16).

Згідно частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді іншої справи, у якій беруть участі ті самі особи, або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, судовим рішенням по справі №642/3707/17 встановлено права позивача на включення щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовця до складу грошового забезпечення, яку він отримав під час проходження служби. Зазначене рішення набрало законної сили 14.12.2017 року.

Не погоджуючись з протиправною відмовою відповідача в здійсненні перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII (у редакції, чинній на час звільнення позивача).

Відповідно до положень ч.1 ст.9 Закону України №2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з положеннями частини 2 статті 9 Закону України №2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Абзацом 1 частини другої статті 15 Закону України №2011-XII визначено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв`язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв`язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Відповідно до частини 1 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (у редакції, чинній на час звільнення позивача), пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з положеннями частини 3 статті 43 Закону України №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до приписів підпункту 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" від 22 вересня 2010 року №899 (у редакції, чинній на час звільнення позивача), установити щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби): з 1 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Судовим розглядом встановлено, що позивач під час проходження служби отримував щомісячну грошову винагороду, які отримував за останні 24 місяці перед звільненням.

Отже, така додаткова винагорода була нарахована та виплачувалась позивачу постійно до його звільнення з військової служби.

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов`язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже в силу положень ст. 9 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" щомісячна додаткова грошова винагорода є складовою місячного грошового забезпечення військовослужбовця і повинна включатися до розрахунку грошової допомоги при звільненні.

Суд зазначає, що чинним законодавством України, яке регулює соціальне та пенсійне забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, передбачено єдине поняття грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до якого вираховуються і пенсійні виплати, і розмір одноразової грошової допомоги при звільненні.

Враховуючи вищенаведені правові норми, та встановлення судовим рішенням по справі №642/3707/17 права позивача на включення щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовця, яку він отримав під час проходження служби, суд доходить висновку, що дії військової частини А0501, які полягають у розрахунку та виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, яку ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби є протиправними, та як наслідок наявність підстав для зобов`язання Військової частини А0501 здійснити перерахунок та виплату розміру одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, яку ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній у постанові від 10.05.2019 року по справі №820/5285/17.

Відповідно до положень ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Таким чином, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А0501 про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини А 0501, яка полягає у не здійсненні ОСОБА_1 нового розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди яку ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби.

Зобов`язати військову частину А 0501 (код ЄДРПОУ 24976272) здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2 ) в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди яку ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2 ) отримував під час проходження військової служби, здійснити виплату суми перерахунку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини А 0501 (код ЄДРПОУ 24976272).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Панченко