
Справа № 420/4917/19
У Х В А Л А
03 вересня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації» про вжиття заходів забезпечення позову до Міністерства юстиції України, Державного підприємства «Національні інформаційні системи», третя особа - Комісія з питань акредитації суб`єктів державної реєстрації та моніторингу відповідності таких суб`єктів вимогам акредитації Міністерства юстиції України, про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 07.08.2019 № 2452/5 «Про скасування акредитації суб`єкта державної реєстрації – комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації»; зобов`язати Державне підприємство «Національні інформаційні системи» відновити державним реєстраторам Комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації» доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань.
Ухвалою судді від 23.08.2019 позовна заява залишена без руху через наявність недоліків, які усунуті поданою представником позивача 27.08.2019 уточненою позовною заявою із додатками.
Ухвалою судді від 03.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Разом із позовною заявою до суду Комунальним підприємством «Юридичний департамент реєстрації» подано заяву про вжиття заходів забезпечення його позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства юстиції України від 07.08.2019 № 2452/5 «Про скасування акредитації суб`єкта державної реєстрації – комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації», а також зобов`язання Державного підприємства «Національні інформаційні системи» відновити державним реєстраторам Комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації» доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування заявленого клопотання КП «Юридичний департамент реєстрації» зазначило, що відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 07 серпня 2019 року № 2452/5 «Про скасування акредитації суб`єкта державної реєстрації - комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації» КП «Юридичний департамент реєстрації» було позбавлено статусу акредитованого суб`єкта в сфері державної реєстрації.
На підставі вказаного наказу працівниками державного підприємства «Національні інформаційні системи» 12 серпня 2019 року заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державним реєстраторам комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації».
На думку позивача, спірний наказ прийнято протиправно, не враховуючи фактичні обставини справи та з порушенням вимог Положення про Комісію з питань акредитації суб`єктів державної реєстрації та моніторингу відповідності таких суб`єктів вимогам акредитації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 37/5 від 12.01.2016 та Порядку акредитації суб`єктів державної реєстрації та моніторингу відповідності таких
суб`єктів вимогам акредитації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1130.
Зокрема, позивач наголошує на очевидних ознаках протиправності оскаржуваного наказу, а саме: вказані в оскаржуваному наказі порушення не відповідають фактичним обставинам справи; розгляд справи про позбавлення акредитації комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації» здійснено з порушенням процедури, передбаченої Порядком 1130; прийнявши оскаржуваний наказ, Мін`юстом порушено вимоги, встановлені ст.ст. 6, 13 Європейської конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод».
Також позивач наголошує на той факт, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених, чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся, оскільки: оскаржуваний наказ порушує гарантоване Конституцією України право на працю, оскільки діяльність державних реєстраторів комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації» пов`язана з доступом до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а тому, у випадку не зупинення дії вказаного наказу відповідача, державні реєстратори будуть позбавлені можливості здійснювати свою діяльність, що завдасть непоправної шкоди, в тому числі матеріального характеру; дія оскаржуваного наказу фактично паралізує роботу комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації» та робить неможливим належне використання (виконання) ним своїх прав та обов`язків з метою надання особам відповідних послуг.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.
У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень та доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін у встановлений судом строк.
На підставі вищевикладеного, з метою всебічного та повного дослідження покладених в основу заяви про вжиття заходів забезпечення позову доводів позивача, їх перевірки та оцінки, встановлення співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб, суд вважає за необхідне призначити розгляд заяви про вжиття заходів забезпечення позову в судовому засідання з повідомленням заінтересованих сторін.
Керуючись ст.ст. 154, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Призначити розгляд заяви Комунального підприємства «Юридичний департамент реєстрації» про вжиття заходів забезпечення позову до розгляду на 06.09.2019 о 11:00 год.
Розгляд заяви відбудеться у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань № 14.
Запропоновувати Комунальному підприємству «Юридичний департамент реєстрації» надати до 10:00 год. 06.09.2019 додаткові пояснення або додаткові докази, що підтверджують необхідність забезпечення позову.
Копію ухвали направити учасникам справи засобами електронного зв`язку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Завальнюк