Рішення № 83980294, 02.09.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2019
Номер справи
420/1507/19
Номер документу
83980294
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/1507/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія ОСС» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС України в Одеській області про визнання протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС України в Одеській області №1065336/42217696 від 01.02.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 27.12.2018 року на суму 309637,20 грн. та рішення №1068054/42217696 від 04.02.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 28.12.2018 року на суму 474809,14 грн., зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 27.12.2018 року на суму 309637,20 грн., видану ТОВ «Будівельна фірма ОСС» на адресу Житлово-комунального господарства Чорноморська селищна рада, датою їх фактичного отримання та податкову накладну №9 від 28.12.2018 року на суму 474809,14 грн., видану ТОВ «Будівельна фірма ОСС» на адресу Виробничо-сервісної фірми «Гідрогеосервіс» у вигляді ТОВ, датою їх фактичного отримання,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія ОСС» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС України в Одеській області про визнання протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС України в Одеській області №1065336/42217696 від 01.02.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 27.12.2018 року на суму 309637,20 грн. та рішення №1068054/42217696 від 04.02.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 28.12.2018 року на суму 474809,14 грн., зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 27.12.2018 року на суму 309637,20 грн., видану ТОВ «Будівельна фірма ОСС» на адресу Житлово-комунального господарства Чорноморська селищна рада, датою їх фактичного отримання та податкову накладну №9 від 28.12.2018 року на суму 474809,14 грн., видану ТОВ «Будівельна фірма ОСС» на адресу Виробничо-сервісної фірми «Гідрогеосервіс» у вигляді ТОВ, датою їх фактичного отримання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що комісія Головного управління ДФС в Одеській області, прийняла рішення від 01.02.2019 року №1065336/42217696 та від 04.02.2019 року №1068054/42217696 про відмову у реєстрації податкових накладних №8 від 27.12.2018 року та №9 від 28.12.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою прийняття оскаржуваних рішень комісії №1065336/42217696 від 01.02.2019 року та №1068054/42217696 від 04.02.2019 року про відмову у реєстрації податкових накладних №8 від 27.12.2018 року та №9 від 28.12.2018 року запропоновано ТОВ «Будівельна компанія ОСС» надати пояснення (по кожній) (копії документів) достатніх для прийняття рішення про реєстрацію продаткових накладних в ЄРПН. Позивач вважає, що оскаржуване рішення прийнято комісією відповідача з порушенням чинного податкового законодавства та підлягає скасуванню, у зв`язку з чим звернувся з цим позовом до суду.

Представник відповідачів 05.04.2019 року за (вхід.№12465/19) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що на дату виникнення податкових зобов`язань, згідно з вимогами п. 201.10 ст.201 Податового Кодексу України (далі - ПК України), ТОВ «Будівельна фірма ОСС» склало податкові накладні № 8 від 27.12.2018 року та № 9 від 28.12.2018 року в електронній формі та направило їх на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних (далі -ЄРПН). Згідно отриманих квитанцій - податкові накладні прийняті, але реєстрацію їх - зупинено; запропоновано надати пояснення (по кожній) (копії документів) достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. У відповідності до вимог п. 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету- Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» - у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. Серед переліку документів поданих позивачем до Повідомлень про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрацію яких зупинено (№1 від 25.01.2019 року та №2 від 28.01.2019 року) стосовно: - ПН№ 8 від 27.12.2018 року: акт приймання виконаних будівельних робіт за 2018 рік (687_1_2-1_ПД_КБ2в); договір № 19/КР/ЖБ/Ч від 19.12.2018 року; акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 рік (7_1_2-1 ПД _КБ2а); довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2018 рік: договір оренди № 10 від 11.06.2018 року; договір - підряду №19/12-18СП від 19.12.18 року; Ліцензія видана ТОВ «Будівельна фірма ОСС» на здійснення господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом насідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми та значними наслідками (видана Державною архітектурно-будівельною інспекцією України №43-Л від 25.07.2018); платіжне доручення; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2018 рік (687_1_ПД_КБЗа); виписка по рахунку; - ПН№ 9 від 28.12.2018 року: акт приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-2в); Ліцензія видана ТОВ «Будівельна фірма ОСС» на здійснення господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом насідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми та значними наслідками (видана Державною архітектурно-будівельною інспекцією України №43-Л від 25.07.2018); договір 18/19 від 03.12.2018 року; договір оренди №10 від 11.06.2018; акт №1 приймання виконаних будівельних робіт (примірна форма №КБ-2в); платіжне доручення № 2158 від 28.12.2018 року; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати; виписка по рахунку; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (примірна форма №КБ-3); договір- підряду №05/12-18СП від 05.12.2018 року.

Пунктом 14 даного Порядку встановлено, що Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. Тобто, показники, визначені п. 44.1 ст. 44 ПК України, повинні підтверджуватись первинними документами, які податкові органи мають право вивчати і перевіряти під час проведення перевірок, що обумовлено пп. 20.1.8 п. 20.1 ст. 20 ПК України. Проведення будь-якої господарської операції підприємства фіксується і підтверджується первинними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік. Відповідно до ч. 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями) на даних бухгалтерського обліку грунтуються фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, тобто первинні документи з відображення господарських операцій є основою і для податкового обліку. Таким чином, представник відповідачів у відзиві вказує, що не надання позивачем разом із Повідомленнями, всіх необхідних документів, прийняті оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних - є повністю обґрунтованими (а.с.106-109).

08.05.2019 року від представника позивача на адресу суду за вхід.№16519/19 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що своїм відзивом представник відповідачів визнав, що: позивачем на пропозицію відповідача, після зупинення реєстрації його податкових накладних, були надані первинні документи на підтвердження здійснення господарських операцій по цим податковим накладним; що комісія, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних, з наведених документів було відомо про характер господарських операцій, за якими видавались податкові накладні, у реєстрації яких відмовлено - виконання будівельних робіт, а не продаж товарів, наявність ліцензій на виконання таких робіт, ціна робіт; що у комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних, було достатньо інформації та документів позивача для можливості з`ясування чи дійсно припущення комісії щодо ризиковості позивача та його господарських операцій підтвердились; що припущення відносно наявності критеріїв ризиковості по господарським операціям позивача, якими обгрунтовувалось зупинення реєстрації податкових накладних позивача відповідно до квитанцій - не виправдались, оскільки не знайшли свого підтвердження з чітко прописаного та виключного переліку таких обставин. У відзиві представником відповідачів стверджується, що в оскаржуваних рішеннях комісії, позивач цитує: «було чітко зазначено саме які документи не було надано підприємством разом із повідомленням: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсі, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні». Проте, представник позивача вказує, що це загальне формулювання з п. 14 «Порядку зупинення реєстрації податкових накладних...» від 21.02.2018 року № 117 з вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Цитування цього пункту з Порядку зупинення №17, як чіткого зазначення яких документів по конкретній господарській операції не надано - позивач вважає абсурдним, оскільки, що саме хоче отримати комісія від позивача по виконанню останнім будівельних робіт, окрім: договору підряду, акту приймання виконаних робіт, довідки про вартість виконаних робіт, ліцензії, рахунку на оплату, виписки банку, податкової накладної - позивачу не зрозуміло, виконати такі «абстрактні» вимоги просто не можливо. Крім того, жодного іншого доводу окрім «непояснення», яких саме документів не вистачає позивачу і які він мав додати до пояснень за простою операцією з виконання будівельних робіт представник відповідачів у відзиві не навів. У зв`язку з чим, позивач просить позов задовольнити, оскаржені рішення визнати протиправними та скасувати повністю (а.с.121-123).

Ухвалою суду 19.03.2019 року було відкрито провадження у справі №420/1507/19 за правилами загального позовного провадження.

В судовому засіданні 21.08.2019 року представником позивача були підтримані заявлені позовні вимоги. Представник відповідачів заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, наведених у письмових запереченнях проти позову.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідачів та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:

01.02.2019 року на електронну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія ОСС» (далі - ТОВ ««Будівельна компанія ОСС», платник податку) надійшло рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області №1065336/42217696 від 01.02.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 27.12.2018 року на суму 309637,20 грн. (надалі - оскаржуване рішення).

04.02.2019 року на електронну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія ОСС» надійшло рішення комісії ГУ ДФС в Одеській області №1068054/42217696 від 04.02.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 28.12.2018 року на суму 474809,14 грн. (надалі - оскаржуване рішення).

Не погодившись із вказаними рішеннями позивачем були оскаржені в адміністративному порядку відповідно до п. 55.1. ст. 55, п. 56.1. ст. 56 ПК України та п.3 «Порядку розгляду скарг на рішення комісії, які приймають рішення...», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 (далі - Порядок розгляду скарг) до контролюючого органу вищого рівня (ДФС України). Листом від 20.02.2019 року №8241/6/99-99-11-03-04-15 ДФС України позивача було повідомлено, що його скарги не розглядались ДФС через не надходження їх в електронному вигляді та було запропоновано оскаржити ці рішення до суду. Позивач вважає, що оскаржувані Рішення Комісії ГУ ДФС в Одеській області від 01.02.2019 року №1065336/42217696 та від 04.02.2019 року №1068054/42217696 щодо відмови позивачу у реєстрації податкових накладних №8 від 27.12.2018 року та №9 від 28.12.2018 року, суперечать законодавству та підлягають скасуванню.

Судом встановлено, що позивач - ТОВ ««Будівельна компанія ОСС» пройшов процедуру державної реєстрації та набув статусу суб`єкта господарювання 08.06.2018 року, перебуває на обліку в Київській ДПІ Південного управління у м.Одеса ГУ ДФС в Одеській області та зареєстроване за юридичною/податковою адресою: м. Одеса, вул. Небесної сотні, 103. Основними видами діяльності ТОВ ««Будівельна компанія ОСС» є Будівництво житлових і нежитлових будівель (Код КВЕД 41.20).

25.07.2018 року позивачем було отримано Ліцензію № 43-Л ДАБІ України на здійснення господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальність) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками.

Між Позивачем (Підрядник) і Житлово-комунальним господарством Чорноморська селищна рада (Замовник) був укладений Договір №19/КР/ЖБ/Ч від 19.12.2018 року на виконання роботи з капітального ремонту приміщень першого поверху будинку №19 по вул.. Гвардійська в смт. Чорноморське Лиманського району Одеської області за кодом ДК 021:2015 -45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи. У свою чергу, «ЖКГ Чорноморська селищна рада» зобов`язалася в порядку та на умовах зазначеного договору прийняти роботи та оплатити їх вартість - пункти 1, 4 Договору.

Позивачем були виконані відповідні роботи за цим Договором, що підтверджується Актом № 1 приймання виконаних будівельних робіт, підписаним «ЖКГ Чорноморська селищна рада».

На виконання та згідно умов даного Договору, «ЖКГ Чорноморська селищна рада» 27.12.2018 року було здійснено оплату за виконану роботу в розмірі 309637,20 грн., що підтверджується випискою по рахунку позивача на 22.01.2019 року та підтвердується податковою накладною №8 на суму 309637,20 грн.

Також, між Позивачем (Підрядник) і Виробничо-сервісна фірма «Гідрогеосервіс» (Замовник) укладено Договір №18/19 від 03.12.2018 року на виконання робіт по встановленню та облаштуванню інвентарного приміщення на території в/м Дачне-2, с. Дачне, Одеська область. У свою чергу, ВСФ «Гідрогеосервіс» зобов`язалося в порядку та на умовах зазначеного договору прийняти роботи та сплатити їх вартість - пункти 1, 2 Договору.

Позивачем були виконані відповідні роботи за цим Договором, що підтверджується Актом № 1 приймання виконаних будівельних робіт, підписаним Підприємством та ВСФ «Гідрогеосервіс» 28.12.2018 року.

На виконання та згідно умов даного Договору, ВСФ «Гідрогеосервіс» 28.12.2018 року було здійснено оплату за виконану роботу в розмірі 474809,14 грн., що підтверджується випискою по рахунку позивача на 22.01.2019 року та підтвердується податковою накладною №9 на суму 474809,14 грн.

Пунктом 201.10. ст. 201 ПК України, передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Позивач під час здійснення операцій з надання вищевказаних робіт, передбачених Договором №19/КР/ЖБ/Ч від 19.12.2018 року та Договором №18/19 від 03.12.2018 року було оформлено податкову накладну №8 від 27.12.2018 року на суму 309637,20 грн. та податкову накладну №9 від 28.12.2018 року на суму 474809,14 грн.

На виконання чинного податкового законодавства, позивач 17.01.2019 року направив в порядку електронного обміну документів до ДФС України для реєстрації податкові накладні №8 та № 9.

Згідно відомостям Квитанцій від 17.01.2019 року та від 18.01.2019 року, направлених ДФС України через Автоматизовану систему, реєстрацію зазначених податкових накладних №8 та №9 було зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. Із змісту цих квитанцій ДФС України було зазначено, що обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п.п. 2.1. п. 2 Критеріїв ризиковості платника податку, та було запропоновано надати пояснення і копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію цих податкових накладних.

Відповідно до вимог Квитанцій від 17.01.2019 року та від 18.01.2019 року позивачем було сформовано та направлено до податкового органу засобами електронного зв`язку (електронний кабінет платника податків) Повідомлення про надання Пояснень №1 від 25.01.2019 року та копіями первинних документів щодо податкової накладної №8 від 27.12.2018 року та Повідомлення про надання Пояснень №2 від 28.01.2019 року та копіями первинних документів щодо податкової накладної №9 від 28.12.2018 року. Про отримання ДФС вищезазначених Повідомлень з поясненнями та первинними документами позивач отримав відповідні квитанції.

Однак, позивачем від Комісії Головного управління ДФС у Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації були отримані рішення Комісії від 01.02.2019 року №1065336/42217696 та від 04.02.2019 року №1068054/42217696, де причиною відмови в реєстрації податкових накладних №8 від 27.12.2018 року та №9 від 28.12.2018 року зазначено: «Ненадання платником податку копій документів: Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсі, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні».

Суд вважає, що мотиви, викладені в оскаржуваних рішеннях Комісії, не відповідають чинному податковому законодавству та дійсним обставинам. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.7 статті 201 ПК України, накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України, визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовом\ форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок №1246), податкова накладна це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

У відповідності до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. Більш детально підстави та процедуру зупинення реєстрації ПН регламентовано Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджено постановою КМУ від 21.02.2018 року № 117.

Так, згідно пунктів 5-7 Порядку зупинення податкової накладної/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника додатку.

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Пунктом 12 Порядку зупинення встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. Порядком зупинення чітко встановлено, які саме відомості повинна містити квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до оскаржуваних Рішень Комісії, підставою для відмови у реєстрації податкових накладних №8 та №9 зазначено: «Ненадання платником податку копій документів: Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсі, акти приїтання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні».

Так, відповідно до п. 14 Порядку зупинення №117, встановлений вичерпний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські доку`менти (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем разом з поясненнями до зупинених податкових накладних надавались необхідні та достатні документи, зокрема: - до податкової накладної №8 від 27.12.2018 року були долучені такі документи: договір №19/КР/ЖБ/Ч від 19.12.18р. на виконання роботи з капітального ремонту; будівельна ліцензія від 25.07.2018р. №43-Л; акт приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в за грудень 2018р.; платіжне доручення №21 від 26.12.2018р.; виписка банку на 22.01.2019р. за період з 26.12 по 28.12.2018р.; договір підряду (субпідряд) №19/12-18СП від 19.12.2018 року; акт приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в за грудень 2018р. за договором субпідряду; податкова накладна №8 від 27.12.2018р.; договір оренди №10 від 11.06.2018р., які розкривають суть та умови здійснення господарської операції з виконання цих робіт. Більш того, зазначена у цьому договорі договірна ціна, з огляду на статус замовника робіт, оплачувалась після виконання робіт, оскільки їх оплата фінансується з бюджету, і всі первинні документи перевіряються. Зазначене лише підтверджує реальність та відсутність будь-яких ризиків в цій господарській операції; - до податкової накладної №9 від 28.12.2018 року були долучені такі документи: договір №18/19 від 03.12.18р. на виконання робот по встановленню та облаштуванню інвентарного приміщення; будівельна ліцензія від 25.07.2018р. №43-Л; акт №1 приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в від 28.12.2018р.; акт вартості устаткування до акту №1 приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в від 28.12.2018р.; виписка банку на 22.01.2019р. за період з 26.12 по 28.12.2018р.; договір підряду (субпідряд) №05/12-18СП від 05.12.2018р.; акт приймання виконаних будівельних робіт КБ~2в від 28.12.2018р. за договором субпідряду з додатком; податкова накладна №9 від 28.12.2018р.; договір оренди №10 від 11.06.2018р., які повністю розкривають суть та умови здійснення господарської операції.

Таким чином, Комісія ГУ ДФС в Одеській області в оскаржуваних Рішеннях, отримавши від позивача засобами електронного зв`язку всі первинні документи за вказаними операціями, по яких зупинено реєстрацію податкових накладних, підставою цих рішень зазначає, що позивач нібито взагалі не надав цих документів. В оскаржуваних Рішеннях Комісії не вказано яких саме документів (конкретно) не було подано, чи які документи необхідно додати, чи які документи оформлені з порушенням, тощо.

У відповідності до пункту 21 Порядку зупинення підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як було зазначено вище на виконання пропозиції щодо надання пояснень та первинних документів, що міститься в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної та у відповідності до вимог пунктів 13 та 14 Порядку зупинення контролюючому органу було надано належним чином засвідчені документи, однак, в супереч чинного законодавства було прийнято незаконне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Згідно оскаржуваного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є: «ненадання платником податку копій документів», а саме: «Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні»; «Розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків».

Надані матеріали повністю нівелюють посилання контролюючого органу на таку підставу у відмові в реєстрації ПН, як ненадання платником податку копій документів.

Так, як вже було зазначено вище разом із поясненнями були надані і документи податкових накладних №8 та №9, які відносяться до документів, а саме «Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні».

Таким чином, первинні документи засвідчують факт реального виконання ТОВ ««Будівельна компанія ОСС» господарських зобов`язань.

Розглянувши надані додаткові пояснення та відзив на позов, після дослідження письмових доказів, які містяться у матеріалах справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21 грудня 2016 року № 1797- VIII було внесено ряд суттєвих змін до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.

Відповідним Законом було доповнено статтю 201 Податкового кодексу України пунктом 201.16 наступного змісту: "реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.6 статті 74 цього Кодексу".

У відповідності до вимог п.74.2 ст.72 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автомати зованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Процедура зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію / відмову реєстрації на даний час регламентована:

Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями); Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567 "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620 (далі за текстом - Наказ № 567); Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій" (далі за текстом - Постанова №190); Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 566 "Про затвердження Порядку роботи Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30620 (далі за текстом - Наказ № 566); Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" від 29 грудня 2010 року № 1246 (зі змінами та доповненнями; далі за текстом - Постанова № 1246).

У відповідності до вимог п.12 Постанови №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.

Згідно з пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

в) критерій(і) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

г) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Такий перелік затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, та передбачає надання платником податків для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв необхідно надати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (п.2 Вичерпного переліку, затвердженого наказом №567).

У відповідності до вимог пп.201.16.2 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації" № 566, цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов`язки її членів.

За приписами пункту 2 Порядку № 566, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 року підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилаєте платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пп. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України).

У відповідності до п.20 Постанови № 1246 у разі надходження до ДФС рішенню суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Судом встановлено, що позивач надав до Головного управління ДФС в Одеській області пояснення та копії документів, які підтверджують реальність здійснення зазначених операції, у тому числі і операції по податковим накладним №8 від 27.12.2018 року та №9 від 28.12.2018 року, реєстрація яких зупинена.

З урахуванням фактичних обставин справи, суд вважає, що подані для проведення реєстрації податкових накладних первинні документи податкового та бухгалтерського обліку підприємства позивача та додатково подані пояснення позивача, надавали змоги податковому органу прийти до висновку про фактичність проведених операцій, проведення оплати їх вартості та виникнення у позивача права на формування податкового кредиту з ПДВ з даної операції.

Протиправність та безпідставність таких рішень та дій податкового органу в аналогічній справі підтверджена постановою Верховного Суду від 04.12.2018 року по справі №821/1173/17, а саме: Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що … як встановлено судами попередніх інстанцій, податковим органом у Рішенні не наведено жодної конкретної інформації щодо причин, підстав та обґрунтувань прийняття такого рішення. Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Верховний Суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Під час зупинення реєстрації податкових накладних позивача №8 від 27.12.2018 року та №9 від 28.12.2018 року ДФС України у квитанції про зупинення не було повідомлено позивачу, які саме конкретно документи підприємство повинно подати для підтвердження права реєстрації вказаних податкових накладних, що за висновками Верховного Суду є протиправним зупиненням реєстрації податкових накладних.

Відповідно до положень ч.5 ст.242 КАС України, ці висновки Верховного Суду України обов`язково повинні враховуватись судами при розгляді аналогічних спорів.

Таким чином, суд не погоджується з тим, що рішення комісії Головного управління ДФС України про відмову в реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних із посиланням на підставу - не надання платником податку копій документів, а тому, позовні вимоги слід задовольнити повністю на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України: скасувати оскаржені рішення комісії Головного управління ДФС в Одеській області та зобов`язати відповідача ДФС України зареєструвати податкові накладні датою їх фактичого отримання.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,242-246,371 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС України в Одеській області №1065336/42217696 від 01.02.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 27.12.2018 року на суму 309637,20 грн. та рішення №1068054/42217696 від 04.02.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 28.12.2018 року на суму 474809,14 грн.

3. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №8 від 27.12.2018 року на суму 309637,20 грн., видану ТОВ «Будівельна фірма ОСС» на адресу Житлово-комунального господарства Чорноморська селищна рада, датою їх фактичного отримання та податкову накладну №9 від 28.12.2018 року на суму 474809,14 грн., видану ТОВ «Будівельна фірма ОСС» на адресу Виробничо-сервісної фірми «Гідрогеосервіс» у вигляді ТОВ, датою їх фактичного отримання.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 02.09.2019 року.

Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.