Рішення № 83979581, 01.08.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2019
Номер справи
160/2853/19
Номер документу
83979581
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2019 року Справа № 160/2853/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Демікс" до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Демікс" до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати: індивідуальний акт Головного управління Держпродспоживлужби в Дніпропетровській області №15/1901734 від 24.01.2019 року та індивідуальний акт Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Держпродспоживслужбу №603-17-12/20217 року від 27.12.2018 року щодо відмови у внесенні до реєстру Товариства з обмеженою відповідальністю «Демікс» та зобов`язати Головне управління Держпродспоживлужби в Дніпропетровській області та Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Держпродспоживслужбу вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод та інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю «Демікс» шляхом внесення його до реєстру підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання, які здійснюють торгівлю тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери..

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що позивачем подано заяву у відповідності до «Порядку обліку, створення та ведення реєстру підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання, які здійснюють торгівлю тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери», проте в порушення вимог законодавства, позивачу відмовлено у внесенні до реєстру.

Відповідачі надали відзив на позову заяву та зазначили, що їх дії відповідають вимогам чинного законодавства, а тому позивачу необхідно відмовити в задоволенні позовних вимог.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Позивач надав клопотання про розгляд справи за відсутності його та його представника.

А тому, з огляду на вимоги ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 07.11.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Демікс» звернулось до Головного управління Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області із заявою та додатками до неї про постановку на облік як суб`єкта господарювання, що планує здійснювати виготовлення (реалізацію) тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо - будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

Після надання вказаних документів 19.11.2018 року Головним управлінням Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області проведено захід із збору інформації. У ході проведення даного заходу Головне управління перевіряло відповідність матеріально - технічної бази та достовірність інформації наданої позивачем.

За результатами заходу зі збору інформації відповідачем оформлено Довідку про його проведення.

Після проведення перевірки та складання висновку у вказаній довідці Головним управлінням оформлено лист №15/1826338 від 22.11.2018 року, яким передало документи та свої рекомендації до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Держпродспоживслужби.

Після розгляду наданих позивачем документів, було отримано лист Головного управління № 15/1901734 від 24.01.2019 року щодо відмови позивачу у внесенні його до реєстру підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання, які здійснюють торгівлю сільськогосподарськими машинами та технікою.

Міністерством аграрної політики та продовольства України наказом №325 від 05.06.2012 року затверджено Порядок обліку, створення та ведення реєстру підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання, які здійснюють торгівлю тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери.

Пунктом 1.2 Порядку передбачено, що цей Порядок визначає процедуру обліку, створення та ведення реєстру Державною інспекцією сільського господарства України (далі - Інспекція) та її територіальними органами підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю, передачу для реалізації тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - машини) або їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, оформлення відповідних документів на реалізацію машин (бланків довідок-рахунків, актів приймання-передавання та облікованих в Інспекції бланків біржових угод), а також контролю за їх використанням.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №667 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань:

у сфері нагляду (контролю) у системі інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу:

проводить експертну оцінку сільськогосподарської техніки під час її відчуження на вторинному ринку;

здійснює реєстрацію та облік тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, видачу номерних знаків та відповідних реєстраційних документів на них, ведення автоматизованого обліку зареєстрованих тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів та систематизацію відомостей про їх власників з використанням Єдиного реєстру, держателем якого вона є;

проводить перевірку технічного стану і експлуатації машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам законодавства;

видає в установленому порядку висновки щодо технічного стану проданих або відремонтованих машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам законодавства;

проводить технічну експертизу та експертну оцінку технічних засобів, що стали непридатними внаслідок аварії чи стихійного лиха, та видає відповідні документи про доцільність їх подальшої експлуатації;

перевіряє відповідність матеріально-технічної бази та методичного забезпечення навчальних закладів з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації трактористів-машиністів у встановленому законодавством порядку, надає висновки про відповідність матеріально-технічної бази, методичного забезпечення та оснащеності навчального процесу для розгляду відповідними органами питання про акредитацію та видачу їм ліцензій на право підготовки трактористів-машиністів самохідних машин, приймає теоретичні і практичні іспити для отримання права на керування машинами та видає за їх результатами посвідчень тракториста-машиніста;

проводить державний нагляд за дотриманням правил технічного та сервісного обслуговування машин, реалізації повнокомплектних машин, номерних вузлів і агрегатів;

проводить незалежну технічну експертизу для визначення причин виходу з ладу сільськогосподарських машин у процесі розгляду претензій покупців щодо якості зазначених машин і послуг у період гарантійних строків експлуатації відповідно до вимог Закону України"Про захист прав покупців сільськогосподарських машин";

забезпечує у встановленому порядку суб`єктів господарювання, діяльність яких пов`язана з реалізацією машин, що підлягають реєстрації в Держпродспоживслужбі, бланками довідок-рахунків, біржових угод, актів приймання-передачі машин та номерними знаками "Транзит", організовує державний контроль за дотриманням ними законодавства у зазначеній сфері;

проводить технічну експертизу, аналіз та видачу висновків про якість проданих і відремонтованих машин, вузлів, агрегатів та їх складових частин у зв`язку з розглядом відповідної претензії власника (користувача); про якість пально-мастильних матеріалів, якими забезпечується агропромисловий комплекс; про залишковий моторесурс під час визначення реалізаційної вартості машини, вузла, агрегата;

веде реєстр навчальних закладів, які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації трактористів-машиністів, та здійснює державний контроль за додержанням ними вимог законодавства у зазначеній сфері;

створює та веде електронний реєстр суб`єктів господарювання, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами вітчизняного та іноземного виробництва та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери;

організовує та здійснює державний нагляд (контроль) в частині експлуатації та технічного стану машин за:

дотриманням вимог законодавства акредитованими суб`єктами господарювання, які проводять перевірку технічного стану та ідентифікацію машин;

виконанням законодавства у сфері захисту прав споживачів на придбану чи відремонтовану сільськогосподарську техніку і комплектувальні вузли та агрегати до неї;

дотриманням правил технічного та сервісного обслуговування машин;

технічним станом і експлуатацією машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам законодавства;

Згідно п.2.6, п.2.7, п.2.9 Порядку для формування облікової справи та внесення до реєстру суб`єкт господарювання подає на розгляд комісії територіального органу Інспекції такі документи:

Письмову заяву;

Засвідчені в установленому порядку копії статуту суб`єкта господарювання або положення про відокремлений підрозділ із зазначенням безпосереднього виду діяльності (виробництво, торгівля товаром), копії виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

Копію наказу про призначення відповідальних осіб;

Засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою, приміщеннями місця проведення діяльності, а також приміщеннями для проведення передпродажної підготовки і сервісного обслуговування для продажу товару;

Копії документів, що підтверджують наявність належних умов зберігання бланкової продукції відповідно до вимог законодавства;

Копії документів, які підтверджують наявність власного сервісного пункту технічного обслуговування, або чинного договору з суб`єктом господарювання, що належить до сервісної мережі пунктів технічного обслуговування та гарантійного ремонту машин, створеної виробником або уповноваженими ним суб`єктами господарювання, відповідно до законодавства;

Копію дилерського договору (за наявності), скріплену печаткою суб`єкта господарювання.

Достовірність даних, що містяться в поданих документах, забезпечує суб`єкт господарювання.

Попередній розгляд заяв суб`єктів господарювання щодо постановки їх на облік та внесення до реєстру проводиться комісією при територіальному органі Інспекції у строк, який не може перевищувати десяти робочих днів.

У межах цього строку комісія у разі необхідності може уточнювати відомості щодо документів, зазначених у пункті 2.5 цього розділу.

У випадку подання до територіального органу Інспекції недостовірних даних, неповного комплекту документів, передбачених пунктом 2.5 цього розділу, неврахування в установлені комісією строки зауважень, виявлених при попередньому розгляді документів, суб`єкту господарювання відмовляється (із зазначенням причин) у постановці на облік. Після усунення причин відмови суб`єкт господарювання може повторно подати до територіального органу Інспекції необхідні для постановки на облік документи.

Суд зазначає, що в листах № 15/1901734 від 24.01.2019 року та №603-17-12/20217 від 27.12.2018 року не зазначено жодної мотивованої причини відмови у внесенні до реєстру.

У відзиві на позовну заяву Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів зазначила, що Держпродспоживслужба провела перевірку документів ТОВ «Демікс», було виявлено що документи подані з порушенням вимог пункту 2.5.6 Порядку, а саме відсутність копії документів, які підтверджують наявність власного сервісного пункту технічного обслуговування, або чинного договору з суб`єктом господарювання, що належить до сервісної мережі пунктів технічного обслуговування та гарантійного ремонту машин, створеної виробником або уповноваженими ним суб`єктами господарювання, відповідно до законодавства.

Крім того, відповідно до наказу від 01.04.2010 № 39-к про призначення директора ТОВ «Демікс» відсутній протокол загальних зборів учасників товариства від 31.03.2010 № 28.

Так, судом витребувано від Держпродспоживслужби документи, які подавалися позивачем та судом встановлено, що в наявності довідка від 06.11.2018 року №0611/2, яка підтверджує наявність у позивача власного сервісного пункту технічного обслуговування.

Щодо відсутності протоколу загальних зборів учасників товариства від 31.03.2010 №28, то суд зазначає, що Порядок обліку, створення та ведення реєстру підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання, які здійснюють торгівлю тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери. не вимагає надання вказаного документу.

Таким чином, відповідачі протиправно відмовили позивачу у постановці на облік.

Згідно п.2.12, п.2.13 Порядку на підставі поданих документів Інспекція вносить відомості про суб`єкта господарювання до книги реєстрації та до реєстру, а також присвоює реєстраційний номер та готує виписку з реєстру. За результатами розгляду відповідних матеріалів територіальних органів Інспекцією готується відповідне реєстраційне повідомлення (додаток 4) щодо постановки на облік, зняття з обліку, проведення змін, яке надсилається (видається) територіальному органу Інспекції та суб`єкту господарювання з відповідним супровідним листом з дотриманням строку, передбаченого пунктом 2.10 цього розділу.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне для належного захисту прав позивача зобов`язати Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів виконати вимоги п.2.12 та п.2.13 Порядку обліку, створення та ведення реєстру підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання, які здійснюють торгівлю тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в розмірі 3842,00 грн. стягнути на користь позивача пропорційно з кожного з відповідачів.

Керуючись ст.ст.243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держпродспоживлужби в Дніпропетровській області, оформлену листом №15/1901734 від 24.01.2019 року та Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, оформлену листом №603-17-12/20217 року від 27.12.2018 року щодо внесення до реєстру Товариства з обмеженою відповідальністю «Демікс».

Зобов`язати Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на підставі поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Демікс» документів виконати вимоги п.2.12 та п.2.13 Порядку обліку, створення та ведення реєстру підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання, які здійснюють торгівлю тракторами, самохідними шасі, самохідними сільськогосподарськими, дорожньо-будівельними і меліоративними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери.

Стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 1921,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживлужби в Дніпропетровській області.

Стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 1921,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова