Ухвала суду № 83979523, 03.09.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2019
Номер справи
140/2628/19
Номер документу
83979523
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

03 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2628/19 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Денисюк Р.С., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення моральної та матеріальної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань призначення державних соціальних допомог, оформленого протоколом від 11.02.2019 № 5 та стягнення моральної та матеріальної шкоди заподіяної протиправним рішенням суб`єкта владних повноважень в сумі 7606,95 грн.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою – підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” від 23.11.2018 року № 2629-VIII з 01.01.2019 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921 гривня.

Як слідує із тексту позовної заяви, позивачем заявлено позовну вимогу немайнового характеру про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань призначення державних соціальних допомог, оформленого протоколом від 11.02.2019 № 5, яка повинна бути оплачена судовим збором у сумі 768,40 грн. (1921,00 грн. х 0,04 = 768,40 грн.).

Позивачем не сплачено судовий збір, при цьому в позовній заяві позивач просить звільнити її від сплати судового збору за подання позовної заяви немайнового характеру (визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань призначення державних соціальних допомог, оформленого протоколом від 11.02.2019 № 5) на підставі пункту 3 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір».

З приводу заявленого клопотання суд зазначає наступне.

Згідно із частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 3674-VI (в редакції Закону №2147-VIII) враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

За приписами частини другої статті 8 Закону № 3674-VI суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Предмет спору у вказаній справі підпадає під положення пункту 3 частини першої статті 8 Закону № 3674-VI.

Однак, з наведених норм слідує, що підставою для звільнення від сплати судового збору є саме майновий стан сторони, визначення якого залежить від доказів, якими обґрунтовується його рівень.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем на підтвердження свого майнового стану не подано жодних доказів.

Таким чином, з метою встановлення майнового стану позивача та для вирішення питання про звільнення її від сплати судового збору, ОСОБА_1 повинна надати суду довідку про розмір її річного доходу за попередній календарний рік, видану органом Державної фіскальної служби або надати докази сплати судового збору в розмірі 768,40 грн.

Крім цього, позивач у прохальній частині позовної заяви просить стягнути моральну та матеріальну шкоду в сумі 7606,95 грн. Однак, у позовній заяві обґрунтовуючи дану позовну вимогу позивач зазначає, що сума матеріальних та моральних збитків становить 17606,95 грн. Тобто, позивачем допущено описку або при обґрунтуванні, або при формулюванні позовної вимоги щодо розміру шкоди, і вказаний недолік також підлягає усуненню.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків – десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання доказів на підтвердження свого майнового стану, або доказів сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. (оригінал платіжного документа) та зазначити правильну суму заподіяної шкоди.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення моральної та матеріальної шкоди залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Р.С. Денисюк