Рішення № 83970882, 02.09.2019, Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
02.09.2019
Номер справи
705/7470/16-а
Номер документу
83970882
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №705/7470/16-а

2-а/705/48/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2019 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області

в складі головуючої судді Гудзенко В.Л.

при секретарі Музичук Л.В.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Насадюк О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій, -

В С Т А Н О В И В:

В грудні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Уманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій. Позивач просить визнати дії Управління ПФУ щодо відмови у здійсненні з 01.12.2015 року перерахунку раніше призначеної пенсії у зв?язку з підвищенням заробітної плати посадовій особі органу місцевого самоврядування, а саме - заступнику міського голови, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» з урахуванням суми 11134,68 грн., на яку нараховані внески на загальнообов?язкове де6ржавне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідці виконавчого комітету Уманської міської ради від 06.12.2016 року № 1653/01-14 з розрахунку 88% суми заробітної плати - незаконними; зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити з 01.12.2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії, у з в?язку з підвищенням заробітної плати посадовій особі органу місцевого самоврядування, а саме - заступнику міського голови, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» з урахуванням суми 11134,68 грн., на яку нараховані внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідці виконавчого комітету Уманської міської ради від 06.12.2016 року № 1653/01-14 з розрахунку 88% суми заробітної плати; стягнути з відповідача на її користь всі понесені нею судові витрати та допустити рішення до негайного виконання. Позивач в позовній заяві посилається на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні ПФУ і отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 88% суми заробітної плати. Дізнавшись, що було здійснено збільшення сум заробітної плати, яку отримує працююча посадова особа місцевого органу самоврядування, з якої їй була призначена пенсія, вона, отримавши Довідку від 06.12.2016 року за № 1653/01-14 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, звернулася до Уманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, як державному службовцю відповідно до вказаної Довідки, що подається для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 88 відсотків сум заробітної плати. Однак, отримала відмову відповідача з посиланням на зміну законодавства - скасування норм, що регулювали питання перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. Такі дії відповідача вона вважає незаконними, такими, що не відповідають вимогам ст. 33,37, 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу».

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити її позовні вимоги.

В судовому засіданні представник відповідача Головного управління ПФУ в Черкаській області позов не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову, пославшись на безпідставність і необґрунтованість позовних вимог позивача та їх невідповідність діючому пенсійному законодавству України щодо пенсійного забезпечення державних службовців, яке не передбачає на цей час підстав і механізму перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу ОСОБА_1 , просив відмовити в задоволенні позову повністю.

Суд, вислухавши позицію позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 25.03.2004 року перебуває на обліку в Уманському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області і отримує пенсію за віком в розмірі 88 % від сум складових заробітної плати, на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993.

ОСОБА_1 08.12.2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії як державному службовцю, відповідно до Довідки виконавчого комітету Уманської міської ради № 1653/01-14 від 06.12.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, що подається для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 88 відсотків сум заробітної плати.

Листом від 09.12.2016 року № 15312/06 відповідач Уманське ОУ ПФУ повідомив позивача ОСОБА_1 про прийняте рішення відмовити в перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу», в результаті чого Закон України від 16.12.1993 року № 3723 «Про державну службу» втратив чинність. Нормативні акти, які б регулювали питання здійснення перерахунку раніше призначених пенсій посадовим особам органів місцевого самоврядування, на момент подання заяви, в законодавстві відсутній, тому здійснити перерахунок пенсії в даному випадку законних підстав немає.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законами України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-ХІІ), Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865), постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині першій статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною до 01.01.2015, зокрема на момент призначення позивачу пенсії - березень 2004 року), передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом четвертим Постанови № 865 у попередній редакції було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

На підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1013, зазначений пункт Постанови № 865 було виключено.

Згідно зі статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній з 01.01.2015 до 01.05.2016, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Станом на грудень 2017 року вказана стаття Закону № 3723-ХІІ втратила чинність.

Статтею 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яким, у свою чергу, не передбачено право державних службовців на перерахунок пенсії у зв`язку зі збільшення грошового забезпечення працюючих осіб.

Отже, зміст зазначених вище норм свідчить, що законодавством, чинним станом до 01.01.2015, а саме статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у відповідній редакції, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв`язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Однак, надалі, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини змінилось, і станом на вересень 2017 року воно не регламентувало ані права особи на перерахунок її пенсії у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.

Тобто, суд звертає увагу на те, що пенсія позивачу призначена на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ, а її перерахунок позивач просить здійснити за статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ, яка до 01.01.2015 дійсно передбачала можливість перерахунку пенсії державного службовця у разі підвищення розміру заробітної плати особи, працюючої на аналогічній посаді, і пунктом 4 Постанови № 865 визначались умови такого перерахунку.

Проте, на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, та на момент звернення до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з цих підстав, законодавство змінилося, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ взагалі втратила чинність, а Постанову № 865 було викладено в іншій редакції, яка не закріплює права особи на перерахунок пенсії з цих підстав, і жодним іншим нормативно-правовим актом також не визначено, ані таке право особи, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв`язку зі зміною розміру заробітної плати та умов його здійснення.

З огляду на це, суд приходить до висновку про те, що у відповідача, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії на підставі збільшення розмірів заробітної плати, встановлених постановою КМУ № 1013, та виданої у зв`язку із цим довідки, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Вищезазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладеною в постанові від 27.06.2018 у справі №697/1847/16-а, адміністративне провадження №К/9901/11411/18; в постанові від 31.10.2018 у справі №555/2508/16-а, адміністративне провадження №К/9901/17735/18.

Водночас, при вирішенні спірних правовідносин судом враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014, в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

При цьому, суд зазначає, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до звуження обсягу вже набутих прав та/або позбавлення права на соціальний захист, адже, як було встановлено вище, право на пенсію позивач набув не на підставі статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ, за якою і просить здійснити перерахунок, а на підставі зовсім іншої законодавчої норми - статті 37 Закону № 3723-ХІІ, і в даному випадку зміна редакції статі 37-1 Закону № 3723-ХІІ, а в наступному втрата нею чинності, є зміною законодавства, що у свою чергу змінює соціально-економічні права певного кола осіб.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, довів правомірність своїх рішень.

За таких обставин, позовні вимоги суд вважає такими, що заявлені безпідставно та необґрунтовано, у зв`язку із чим не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Уманський міськрайонний суд Черкаської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя В.Л. Гудзенко