
Справа № 306/1735/19
Провадження № 3/306/538/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2019 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області у складі головуючого судді Вінер Е.А., секретаря Фалес Л.І. розглянув у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.212 -15 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1
В С Т А Н О В И В:
Зідно протоколу про адміністративне правопорушення № 50-25/834 від14.08.2019 року ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-15 КУпАП, а саме: порушення встановленого порядку надання внеску на підтримку політичної партії.
За результатами аналізу Звіту про майно, доходи, витрати і зобов"язання фінансового характеру, поданого політичною партією «ЄДИНИЙ ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 21708140) за I квартал 2019 року встановлено, що: фізична особа ОСОБА_1 надала внесок на підтримку Партії за розрахунковим документом №QS45083409 у розмірі 14 000,00 грн.
Вказана інформація відображена в пп.1 п.1.1. Розділу 1 Глави 111 Звіту Партії “Відомості про внески грошовими коштами на рахунки політичної партії”.
Державна фіскальна служба України листом від 18.06.2019 повідомила,що за даними інформаційної системи органів ДФС у ОСОБА_1 станом на 26.03.2019 обліковувався податковий борг у розмірі 51 369,97 грн.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.15 Закону України “Про політичні партії в Україні” не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами,які мають непогашений податковий борг.
Таким чином, ОСОБА_1 порушила встановлений законом порядок надання внеску на підтримку політичної партії, а саме п.8.ч1 ст.15 Закону, відповідно до якого не допускається здійснення внесків на підтримку політичної партії фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг, за що передбачена відповідальність за ст.212-15 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з”явилася, хоча була повідомлена належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Статтею 212-15 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму .
Як вбачається з матеріалів справи, Національним агентством з питань запобігання корупції за результатами звіту політичної партії про майно доходи, витрати і зобов"язання фінансового характеру встановлено, що ОСОБА_1 внесла на підтримку Партії за розрахунковим документом №QS45083409 14 000,00 грн.
Згідно з ст.14 Закону України “Про політичні партії в Україні” держава гарантує політичним партіям право на кошти та інше майно для здійснення своїх статутних завдань.
Грошові внески на користь політичної партії, місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, здійснюються через банківські операції.
Разом з платіжним документом на здійснення грошового внеску на підтримку політичної партії до установи банку України чи відділення зв"язку подається письмова заява про відсутність обставин, передбачених частинами першою - третьою цієї статті, наявність яких є підставою для відмови у прийнятті платіжного документа на здійснення грошового внеску. Така заява подається за формою ,затвердженою Національним агентством з питань запобігання корупції. Без подання такої заяви платіжний документ на здійснення грошового внеску не приймається.
Політична партія, її місцева організація, розпорядник виборчого фонду політичної партії, її місцевої організації чи кандидата від політичної партії (місцевої організації партії) зобовязані відмовитися від внеску особи, яка відповідно до закону не має права здійснювати такий внесок, або якщо розмір внеску (сумарний розмір внесків) особи (групи осіб) перевищує встановлений законом розмір, протягом трьох днів від дня, коли уповноваженій особі політичної партії, місцевої організації політичної партії чи розпоряднику коштів виборчого фонду стало відомо про це. На підставі заяви про відмову від внеску чи його відповідної частини з цієї причини за підписом керівника політичної партії, місцевої організації політичної партії, розпорядника виборчого фонду політичної партії, місцевої організації політичної партії чи кандидата від політичної партії (місцевої організації партії) на відповідних виборах та платіжного документа установа банку, в якій відкрито рахунок, на який зараховано внесок, повертає такий внесок або його відповідну частину особі, яка його внесла, а в разі неможливості повернення перераховує такий внесок чи його відповідну частину до державного бюджету. Порядок повернення добровільного внеску чи його частини з підстав, зазначених у цій частині, та з інших встановлених законом підстав визначає Національний банк України.
Судом встановлено, що згідно листа № 23 від 10 липня 2019 року, підписаного головою Секретаріату політичної партії «ЄДИНИЙ ЦЕНТР» партія відмовилась від благодійних внесків, а кошти були перераховані на відповідні рахунки (а.с.19).
Кошти в сумі 14 000,00 грн., які надійшли на рахунок ОСОБА_1 від політичної партії «ЄДИНИЙ ЦЕНТР» були повернуті 26.03.2019 року.
Таким чином, на день складення протоколу про адміністративне правопорушення 14 серпня 2019 року відповідні кошти на рахунку політичної партії «ЄДИНИЙ ЦЕНТР» у сумі 14 000,00 грн. були відсутні, тому партія не могла використовувати їх для здійснення своїх статутних завдань, а тому зазначені кошти не можуть бути віднесені до визначення «внесок на підтримку політичної партії».
Обмеження щодо здійснення внесків на підтримку політичної партії передбачені частинами першою - третьою статті 15 Закону.
Згідно з частиною восьмою статті 14 Закону грошові внески на користь політичної партії здійснюються через банківські операції.
У разі перерахування внеску на користь політичної партії разом з платіжним документом на здійснення грошового внеску до установи банку подається письмова заява про відсутність обставин, передбачених частинами першою - третьою статті 15 Закону, наявність яких є підставою для відмови у прийнятті платіжного документа на здійснення грошового внеску. Без подання такої заяви платіжний документ на здійснення грошового внеску не приймається (частина шоста статті 15 Закону).
При здійсненні відповідного платежу ОСОБА_2 заяви не подавала, як і не отримувала жодних роз`яснень банківської установи щодо обмежень передбачених частинами першою – третьою ст.15 Закону України “Про політичні партії в Україні”.
Відповідно до п. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст.ст.10,11 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідним органом не надано суду жодного доказу на підтвердження в діях ОСОБА_1 умислу, направленого на порушення ст.15 Закону України ”Про політичні партії в Україні”.
Таким чином суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній умисел - як одна із складових елементів адміністративного правопорушення і надані докази не свідчать про те, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-15 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.283-284 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст.212-15 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 у зв`язку з відсутності складу адміністративного правопорушення -закрити.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги через Свалявський районний суд Закарпатської області.
СУДДЯ СВАЛЯВСЬКОГО
РАЙОННОГО СУДУ: Е.А.ВІНЕР