
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/2706/19
Провадження № 2/210/1541/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"20" серпня 2019 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Ступак С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради (далі - Управління) звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, посилаючись на те, що 25.07.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг та надала власноруч заповнену заяву та декларацію про доходи та майновий стан.
При заповненні заяви та декларації Відповідачка також власноруч ставила підпис про те, що: вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України; її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.
В 2018 році Управлінням на підставі ст. 21 Закону була ініційована перевірка достовірності наданих відповідачкою у заяві від 25.07.2017 року відомостей та документів для отримання Допомоги.
За результатами перевірки було виявлено, що 25.07.2017 року ОСОБА_1 при заповненні розділу II декларації про доходи та майновий стан не зазначила вид доходу свого чоловіка - ОСОБА_2 , а саме - заробітну плату отриману на підприємстві товариство з обмеженою відповідальністю «Універсал Електромантаж» за лютий 2017 на загальну суму 1699,04 грн.
Факт отримання ОСОБА_2 вищевказаного доходу підтверджується листом ТОВ «Універсал Електромантаж» від 01.06.2018 року №1806-01/1, довідкою про завантажені доходи ОСОБА_2 за І - III квартали 2017 року, отриманою від Державної фіскальної служби України в рамках Порядку надання Державною фіскальною службою України інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про доходи (відсутність доходів), отримані фізичними особами, які звернулись за призначенням державної допомоги, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 04.11.2016 № 1287/926, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2016 р. за № 1558/29688.
Тобто, Відповідачка свідомо приховала відомості не задекларувавши в декларації дохід ОСОБА_2 , що вплинуло на визначення розміру Допомоги. Сума надміру виплаченої Допомоги в період з липня 2017 року по грудень 2017 року включно склала - 424 грн. 74 коп.
У зв`язку з чим, позивач звернувся до суду та просить суд стягнути з ОСОБА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 424,74 грн., та сплачений судовий збір в сумі 1921,00 грн.
Ухвалою суду від 12 червня 2019 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
В ухвалі про відкриття провадження від 12 червня 2019 року відповідачу був наданий строк в 15 днів з дня отримання даної ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву. Ухвала не отримана відповідачем, що підтверджується поштовим повідомленням яке повернулось з відділення пошти з відміткою «За закінченням строку зберігання». Відзиву на позовну заяву від ОСОБА_1 до суду не надійшло. Відповідач вважається належним чином повідомлений про розгляд справи відповідно до п. 1 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.
Суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що застосовуючи положення ч.4 ст. 10 Цивільно-процесуального кодексу України, ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи, ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами,утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу,та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людиниу справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A.v.Spain). Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України - у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25.07.2017 року ОСОБА_1 , звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, та надала власноруч заповнену декларацію про доходи та майновий стан. (а.с. 8-9).
Відповідно до статей 18-2, 18-3 Закону України від «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та пунктів 33, 34, 35, 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (далі - Порядок), та на підставі наданих документів 02.08.2017 року Управлінням було прийнято рішення про призначення з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року включно сім`ї ОСОБА_1 допомоги на дітей одиноким матерям (далі - Допомога) (а.с. 10).
Згідно з п. 34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Відповідно до ст.5 Закону та п. 15 Порядку до стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
При заповненні заяви відповідачка власноруч ставила підпис про те, що:
- вона усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли би вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України;
- її попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.
Згідно з п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Відповідно до абз. 2 п. 49 Порядку суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Абзац 5 Порядку передбачає, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.
23 липня 2018 року Управлінням була ініційована перевірка достовірності наданих відповідачкою даних у заяві від 25.07.2017 року відомостей для отримання допомоги, та складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, з якого вбачається, що ОСОБА_1 було отримано переплачену суму у розмірі 424,74 гривні, що підтверджується довідкою Державної фіскальної служби України від 23.11.2017 року про завантажені доходи ОСОБА_2 за І-ІІІ квартал 2017 року(а.с.16,20).
За результатами перевірки було виявлено, що відповідачка при заповненні розділу ІІ декларації про доходи та майновий стан від 25.07.2017 року не зазначила вид доходу свого чоловіка - ОСОБА_2 , а саме: заробітну плату, отриману на підприємстві ТОВ «Універсал Електромонтаж» за лютий 2017 року на загальну суму 1699,04 гривень, що підтверджується довідкою про доходи ТОВ «Універсал Електромонтаж» від 01.06.2018 року №1806-01/1 (а.с. 18).
Відповідно до п.9.1 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги.
Тобто, відповідачка свідомо приховала відомості не задекларувавши в декларації дохід свого чоловіка з ТОВ «Універсал Електромонтаж».
Сума надміру виплаченої Допомоги за період з липня 2017 року по грудень 2017 року включно склала - 424 грн. 74 коп.
Оскільки, відповідачкою приховано відомості (не задекларованого додаткового доходу), що вплинуло або могло вплинути на встановлення права на Допомогу та визначення її розміру, рішенням УПЗСН прийнято рішення про відмову в наданні державної допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1
10.08.2018 року відповідачка особисто в приміщенні Управління отримала повідомлення № 01/11/4468 від 23.07.2018 року про припинення виплати допомоги на дитину одиноким матерям, в якому зазначила, що нею було надано недостовірну інформацію, та вона зобов`язується повернути надміру отриману Допомогу до 10.09.2018 року. (а.с.21)
З розрахунку надмірно виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню, вбачається, що за період липня 2017 року по грудень 2017 року відповідач надміру отримала матеріальної державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 424,74 грн. (а.с.19), які відповідачем в добровільному порядку не повернуті.
Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч.1, 2 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Як встановлено статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов`язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.
Так як відповідачкою не надано жодних аргументів для спростування доводів позивача, суд доходить висновку про доведеність позовних вимог, а тому вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються, у разі задоволення позову- на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 15, 16, 257, 1166, 1212 ЦК України, ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, ст.ст. 10, 76-83,141, 263-265, 279, 280, 281, 282, 289, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради, код ЄДРПО 03192336 надміру виплачену державну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 424,74 (чотириста двадцять чотири гривні 74 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь виконкому Металургійної районної у місті ради (отримувач: виконком Металургійної районної у місті ради; код отримувача: 04052525; банк отримувача: Державна казначейська служба України, м. Київ УДКСУ у м. Кривому Розі; код банку отримувача: 820172; рахунок отримувача: 35413048053143; призначення платежу: повернення сплаченого судового збору за позовом УПСЗН Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 1921,00 грн.
Рішення може бути оскаржено в Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: С. В. Ступак