Рішення № 83955992, 30.08.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2019
Номер справи
440/2598/19
Номер документу
83955992
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2598/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Конституційного Суду України про зобов`язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

18 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Конституційного Суду України про зобов`язання надати запитану у запиті від 18.06.2019 публічну інформацію - електронні копії всіх конституційних скарг поданих до Конституційного Суду України з 30.06.2016 по 18.06.2019 по яким суд відмовив у відкритті конституційних проваджень, відкрив конституційні провадження і закрив їх, прийняв рішення по суті конституційних скарг.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що звернувся до відповідача із запитом про надання публічної інформації, а саме: надання копій всіх конституційних скарг, поданих до КСУ за період із 30.09.2016 по 18.06.2019, по яким суд: відмовив у відкритті конституційних проваджень, відкрив конституційне провадження і згодом закрив його; прийняв рішення у справі (завершив розгляд). Згодом отримав лист КСУ щодо надання резюме за конституційними скаргами за 2018-2019 роки та на електронну пошту отримав додаток обсягом 229 аркушів, в якому містились вказані резюме. Вважає, що КСУ ухилився від виконання запиту і обмежив його в доступі до інформації, яку він має право отримати, а отже порушив Закон України "Про доступ до публічної інформації".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2598/19, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

07.08.2019 до суду надійшов відзив Конституційного Суду України на позовну заяву, в якому зазначено, що інформація (резюме до конституційної скарги) створюється працівниками Секретаріату Конституційного Суду України шляхом опрацювання усього масиву кореспонденції, яка надходить на адресу Конституційного Суду України із вичлененням трьох категорій конституційних скарг, про які бажає отримати інформацію ОСОБА_1 (скарги, за якими Конституційний Суд України прийняв ухвали про відмову у відкритті конституційного провадження; відкрив конституційне провадження і згодом закрив його; прийняв рішення у справі (завершив розгляд). Оскільки запит пов`язаний із створенням та наданням великого обсягу інформації (підлягає опрацюванню 449 скарг), його виконання потребує певного часу, а тому ОСОБА_1 був повідомлений про те, що запитувана інформація буде надаватися йому поблоково, в міру готовності, у зв`язку із цим відповідач наголошував на тому, що не відмовляв позивачу у наданні запитуваної інформації. З огляду на вказане, відповідач вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи вбачається, що до Конституційного Суду України 18.06.2019 надійшов запит ОСОБА_1 про надання копій всіх конституційних скарг, поданих до КСУ за період із 30.09.2016 по 18.06.2019, по яким суд: відмовив у відкритті конституційних проваджень, відкрив конституційне провадження і згодом закрив його; прийняв рішення у справі (завершив розгляд). При цьому, ОСОБА_1 просив скарги всіх трьох категорій згрупувати та надати окремо. У цьому ж запиті ОСОБА_1 не заперечував проти продовження строку розгляду запиту з огляду на значний об`єм запитуваної інформації, а відповідь і запитані документи просив надіслати в електронному (відсканованому) вигляді на його електронну пошту /а.с 10/.

Конституційний Суд України 21 червня 2019 року направив громадянину ОСОБА_1 лист № 4/1-15-18/2563 у якому повідомив ОСОБА_1 , що за період з 30 вересня 2016 року по 18 червня 2019 року за конституційними скаргами, які надійшли до Конституційного Суду України прийнято 441 ухвалу про відмову у відкритті конституційного провадження, 3 ухвали про закриття конституційного провадження та 5 рішень у справі. Оскільки запит пов`язаний із створенням та наданням великого обсягу інформації (підлягає опрацюванню 449 скарг), його виконання потребує певного часу, а тому ОСОБА_1 був повідомлений про те, що запитувана інформація буде надаватися йому поблоково, в міру готовності. В рамках першого блоку запитувачу надана інформація (у вигляді відповідних резюме) щодо скарг, опрацьованих в Конституційному Суді України у 2019 році /а.с. 11/.

16 липня 2019 року Конституційний Суд України надав ОСОБА_1 блок інформації (лист № 4-11/2-18/3065) стосовно конституційних скарг, за якими ухвалено акти Конституційного Суду України. Інформація згрупована за датою реєстрації документів (окремо виділені по роках ухвали сенатів, рішення сенатів, рішення Великої палати). Запитувачу також надані підготовлені працівниками Секретаріату Конституційного Суду України резюме на конституційні скарги /а.с. 12/.

Позивач вважає, що КСУ ухилився від виконання запиту і обмежив його в доступі до інформації, яку він має право отримати, а отже порушив Закон України "Про доступ до публічної інформації", оскільки надав резюме на конституційні скарги, а не копії вказаних скарг, як того просив позивач у своєму запитів, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом. Згідно з частиною першою статті 71 Закону України "Про Конституційний Суд України" знайомитися з матеріалами справи мають право лише учасники конституційного провадження. Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 42 Закону України "Про Конституційний Суд України" Суд на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює матеріали судових справ, ухвалені рішення або надані висновки щодо розглянутих Судом справ, окрім матеріалів закритої частини пленарних засідань Сенату чи Великої палати та матеріалів, які містять інформацію з обмеженим доступом, а тому певна інформація стосовно конституційних скарг не розміщується на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України і не надається для загального доступу.

Відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про Конституційний Суд України" у конституційній скарзі зазначаються:

- прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) громадянина України, іноземця чи особи без громадянства, адреса зареєстрованого місця проживання особи (для іноземця чи особи без громадянства - місця перебування) або повна назва та місцезнаходження юридичної особи, а також номер засобу зв`язку, адреса електронної пошти, якщо таю є;

- відомості про уповноважену особу, що діє від імені суб`єкта права на конституційну скаргу;

- короткий виклад остаточного судового рішення, в якому було застосовано відповідні положення закону України;

- опис перебігу розгляду відповідної справи в судах;

- конкретні положення закону України, які належить перевірити на відповідність Конституції України, та конкретні положення Конституції України, на відповідність яким належить перевірити закон України;

- обґрунтування тверджень щодо неконституційності закону України (його окремих положень) із зазначенням того, яке з гарантованих Конституцією України прав людини, на думку суб`єкта права на конституційну скаргу, зазнало порушення внаслідок застосування закону;

- відомості про документи і матеріали, на які посилається суб`єкт права на конституційну скаргу, із наданням копій цих документів і матеріалів;

- перелік документів і матеріалів, що додаються.

Згідно з частиною другою статті 21 Закону України "Про інформацію" конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформацією з обмеженим доступом є:

- конфіденційна інформація;

- таємна інформація;

- службова інформація.

Згідно з пунктом 3 частини третьої статті 42 Закону України "Про Конституційний Суд України" Суд на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює матеріали судових справ, ухвалені рішення або надані висновки щодо розглянутих Судом справ, окрім матеріалів закритої частини пленарних засідань Сенату чи Великої палати та матеріалів, які містять інформацію з обмеженим доступом.

Конституційні звернення, конституційні подання та конституційні скарги можуть бути матеріалами справи (у разі відкриття провадження). У зв`язку з цим Конституційним Судом України оприлюднюється лише зміст конституційної скарги.

Судом встановлено, що інформація про всі конституційні скарги за вказаний ОСОБА_1 період і відповідно до виділених ним трьох категорій, надається Конституційним Судом України на запит від 18 червня 2019 року у вигляді резюме конституційних скарг, які містять (у тому числі) і інформацію стосовно конституційних скарг.

Відповідно до Закону України "Про Конституційний Суд України" Конституційною скаргою є подане до Суду письмове клопотання щодо перевірки на відповідність Конституції України (конституційність) закону України (його окремих положень), що застосований в остаточному судовому рішенні у справі суб`єкта права на конституційну скаргу. Суб`єктом права на конституційну скаргу є особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі Закон України (його окремі положення) суперечить Конституції України.

Отже, конституційна скарга містить персональну інформацію суб`єкта права на конституційну скаргу, тобто інформацію про особу, яка звернулась до Конституційного Суду України; конфіденційну інформацію про цю особу, у певних випадках і про інших осіб; їх психічний чи фізичний стан; обставини подій, участь у яких може ідентифікувати особу тощо. Для опрацювання цієї інформації необхідно отримати згоду від автора конституційної скарги. Ця скарга не є публічною інформацією у розумінні Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно з частиною першою статті 56 Закону України "Про Конституційний Суд України" суб`єктом права на конституційну скаргу є особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України (його окремі положення) суперечить Конституції України. До суб`єктів права на конституційну скаргу не належать особи публічного права, тому необхідно відокремлювати дані, які отримані від осіб публічного права від даних осіб приватного права.

Публічне право - це підсистема права, яка складається з норм, що регулюють відносини, пов`язані зі здійсненням функцій публічної влади у сфері реалізації інтересів держави і місцевого самоврядування за допомогою імперативного методу правового регулювання.

Предметом публічного права є відносини, пов`язані з реалізацією публічних інтересів. Ці відносини зазвичай виникають між суб`єктами владних повноважень, а також між суб`єктами владних повноважень та іншими суб`єктами права.

Суб`єкт публічного права - особа, створена або визнана в порядку, встановленому нормами публічного права, яка має повноваження на участь у публічно-правових відносинах з метою забезпечення і захисту публічних інтересів. Ним може бути держава, орган державної влади чи орган місцевого самоврядування та їх посадові особи.

Приватне право - це підсистема права, яка складається з норм, що регулюють відносини, не пов`язані зі здійсненням функцій публічної влади у сфері реалізації приватних інтересів, за допомогою диспозитивного методу.

Предметом приватного права є відносини, пов`язані з реалізацією приватних інтересів. Ці відносини зазвичай виникають між фізичними та/або юридичними особами.

Суб`єкт приватного права - фізична або юридична особа, створена або визнана в установленому нормами приватного права порядку, здатна брати участь у приватноправових відносинах з метою забезпечення і захисту власних інтересів.

Авторами запитуваних ОСОБА_1 у Конституційного Суду України копій конституційних скарг (у загальній кількості, за підрахунками Конституційного Суду України - 449) є фізичні особи, а не посадові особи чи політичні діячі, жодна із цих конституційних скарг не визнавалася такою, що має суспільний інтерес.

Конституційний Суд України у рішенні від 20.01.2012 № 2-рп дійшов висновку, що лише фізична особа, якої стосується конфіденційна інформація, відповідно до конституційного та законодавчого регулювання права особи на зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації має право вільно, на власний розсуд визнати порядок ознайомлення з нею інших осіб, держави та органів місцевого самоврядування, а також право на збереження її таємниці.

Таким чином, будь-які матеріали справи, які знаходяться на розгляді суду та розгляд яких завершено, а в особливості конституційна скарга, можуть містити конфіденційну інформацію. Оскільки, Конституційний Суд України не створює таку інформацію і не є її володільцем - така інформація не може надаватися для ознайомлення третім особам, які не мають відношення до конституційного провадження.

Крім того, конституційна скарга може бути складена за договором про надання правової допомоги і бути результатом певної інтелектуальної діяльності та, відповідно, об`єктом права власності.

Суд зазначає, що Конституційний Суд України не ставив під сумнів право запитувача на інформацію отримувати інформацію в паперовому чи електронному вигляді. На прохання ОСОБА_1 інформація надавалася у електронному вигляді на електронну пошту позивача, що він підтверджує у своєму позові. Також Конституційний Суд України не заперечував і не ставив під сумнів право ОСОБА_1 отримати інформацію без зазначення конкретних реквізитів документів, а маючи лише загальний опис інформації - конституційні скарги за певний період часу.

Як встановлено судом вище, Конституційний Суд України надав відповідь на запит ОСОБА_1 у строки, встановлені статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач не порушив право ОСОБА_1 на отримання публічної інформації, надаючи її поблоково у вигляді резюме на конституційні скарги.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Конституційного Суду України про зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Головко