Рішення № 83948297, 30.08.2019, Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
30.08.2019
Номер справи
705/2536/19
Номер документу
83948297
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №705/2536/19

2-а/705/127/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2019 року Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Леся Сергіївна, розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради про визнання нечинними та скасування наказів, –

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про те, що відповідно договору дарування нерухомого майна від 27 грудня 2012 року у його власність передано Ѕ частину виробничої будівлі з прибудовами та ганком «В», «в», «в1», «VІІІ» площею 1266,4 кв.м., що розташована по АДРЕСА_1 та складає 7/200000 часток комплексу будівель та споруд. Земельні правовідносини за користування/володіння земельною ділянкою під будівлею за наявністю загальновідомої в м. Умань проблеми не врегульовані. За положеннями ст. 120 ЗК України, ст. 377 ЦК України право користування земельною ділянкою під будівлею перейшло на нового власника будівлі. Відповідно до даних технічного паспорту на момент придбання ним нежитлової будівлі її зовнішні розміри складали 98,4м на 15,05м. У зв`язку з тим, що придбане приміщення, як виявилось, не в повній мірі відповідає можливості здійснювати в ньому діяльність, адже були застарілим та з пошкодженням стін, було вирішено провести в даному приміщенні реконструкції в межах наявного фундаменту, тобто не виходячи за його межі. Відповідно до положень ч. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» «Реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об`єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв`язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів держаної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою». Отже, він мав повне право проводити реконструкцію нежитлового приміщення до врегулювання земельних правовідносин, відведення – встановлення земельної ділянки під будівлею. Відповідно отриманих в Уманській міській раді, відділі архітектури, містобудування та кадастру містобудівних умовах №405 від 24 квітня 2017 року та Декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 24 травня 2017 року за вх.№290, реєстрація № ЧК0821711440331 ним розпочато та проведено реконструкцію своєї нежитлової будівлі. Відповідно до Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками «СС1» від 25 травня 2018 року, зареєстрована в відділі архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради 1 червня 2018 року № ЧК141181521256 було проведено державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі прав означеного нежитлового приміщення. Отже, станом на 1 червня 2018 року видані відповідачем містобудівні умови та декларація про початок виконання будівельних робіт, як акти індивідуальної дії були реалізовані ним. При цьому, в реконструкцію нежитлового приміщення ним вкладено значні кошти, саме з метою реалізації виданих йому містобудівних умов та Декларації про початок. На початку жовтня 2018 року, тобто після завершення реконструкції та введення об`єкту в експлуатацію, він отримав повідомлення від відділу державного архітектурно-будівельного контролю лист №553 датований 27.09.2018 року про проведення перевірки об`єкту будівництва. Однак, ніяких нарікань в ході перевірки не було встановлено.

28 грудня 2018 року він отримав лист відділу архітектурно-будівельного контролю №757 від 26 грудня 2018 року про : скасування рішення №1811 від 18 грудня 2018 року містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 24 квітня 2017 року №405 по об`єкту «Реконструкція виробничої будівлі» по АДРЕСА_2 . АДРЕСА_1 , замовник ОСОБА_1 ; скасування на підставі цього наказом в.о.начальника №441 від 22 грудня 2018 року відділу Державного архітектурно-будівельного контролю реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 24 травня 2017 року Декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 24 травня 2017 року за вхідним № 290, реєстрація № ЧК0821711440331; скасування наказом в.о. начальника №442 від 22 грудня 2018 року Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками «СС1» від 25 травня 2018 року, зареєстрована в Відділі архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради 1 червня 2018 року №ЧК141181521256 та у січні 2019 він отримав копії вказаних документів. Вважає рішення органу державного архітектурно-будівельного контролю незнаним та необґрунтованим, а тому підлягає до скасування, що й стало підставою для звернення до суду.

Просить суд визнати нечинним та скасувати наказ в.о. начальника №441 від 22 грудня 2018 року відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 24 травня 2017 року Декларації про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованої 24 травня 2017 року за вх.№290, реєстрація № ЧК0821711440331; визнати нечинним та скасувати наказ в.о. начальника №442 від 22 грудня 2018 року відділу Державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради про скасування Декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками «СС1» від 25 травня 2018 року, зареєстрована в Відділі архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради 1 червня 2018 року № ЧК141181521256. Судові витрати просив віднести на відповідача.

Ухвалою суду від 21 червня 2019 року провадження у справі відкрито та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 4 ст. 228 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження разом з копією позову та додатків до нього, а також інформацією про процесуальні права та обов`язки була надіслана відповідачу 24.06.2019 року та отримано 25.06.2019 року, згідно записів Розносної книги для місцевої кореспонденції.

Від в.о.начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю Шпильового Р.Д. за вх. № 17107 від 26.06.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що відділ державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради заперечує проти задоволення позовної заяви ОСОБА_1 вважає, що позовні вимоги до відділу являються безпідставними.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підставу діяльності відділу, межі повноважень та спосіб їх здійснення, визначає, зокрема, Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затверджений ПКМУ від 23.05.2011р. №553, «Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт», затверджений ПКМУ від 13.04.2011р. №466 та «Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів», затверджений ПКМУ від 13.04.2011р. №461.

Вказаними нормативно-правовими актами визначено, що органи державного архітектурно будівельного контролю виконують дві основні функції, а саме: 1) державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт (ст. 41 Закону) та 2) реєстрація, видача документів, що дають право на виконання будівельних робіт та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, їх анулювання.

Саме тому твердження позивача, що відділ здійснює свою діяльність у порядку проведення планових та позапланових перевірок, є невірним.

Вивченням позову та доданих матеріалів встановлено, що позивач як обґрунтування позову зазначає дві обставини, а саме: 1) будівля позивача не відповідає ознакам визначеним ч. 2 ст. 39-1 Закону; 2) порушення відділом порядку винесення оскаржуваного наказу.

Так, за №1023-4-1.14/1426 від 18.12.2018р. до відділу надійшов лист Управління ДАБІ у Черкаській області про те, що за результатами позапланової перевірки відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради, прийнято рішення від 18.12.18р. №1811 про скасування містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 24.04.2017р. №405 по об`єкту: «Реконструкція виробничої будівлі», по вул. Європейська, 57, м. Умань, замовник – ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» №1817-VІІІ від 17.01.2017р., зареєстровані до набрання чинності цим Законом декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт можуть бути скасовані відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зокрема у разі скасування містобудівних умов та обмежень.

Згідно ч. 2 ст. 39-1 «Внесення змін до повідомлення або декларації про готовність об`єкта до експлуатації, скасування реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або права на початок виконання будівельних робіт», набутого на підставі поданого повідомлення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовних або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування декларації чи права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовника протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Тому, 22.12.2018р. за №441 в.о. начальника відділу винесено наказ про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 24.05.2017р. реєстраційний № ЧК082171440331 на об`єкт : «Реконструкція виробничої будівлі по АДРЕСА_3 Європейська, 57, АДРЕСА_4 м. АДРЕСА_1 Черкаської АДРЕСА_5 (І, ІІ черги будівництва)», замовник – ОСОБА_1 .

22.12.2018р. за № 442 в.о. начальника відділу винесено наказ про скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1) від 01.06.2018р. реєстраційний №ЧК 141181521256 на об`єкт «Реконструкція виробничої будівлі по вул. Європейська, 57 м. Умань, Черкаської області (І черга будівництва)», замовник – ОСОБА_1 .

Тому оскаржувані накази в.о. начальника відділу винесені у відповідності до вимог містобудівного законодавства та не підлягають скасуванню.

Просить відмовити в задоволені позову ОСОБА_1 до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради про визнання не чинними та скасування наказів в.о. начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради від 22.12.2018р. № 441 та №442.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.

Згідно повідомлення №1023-4-1.14/1426 від 18.12.2018 Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області, відповідно до наказу Держархбудінспекції від 13.12.2018 № 1590, проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження Відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської Ради містобудівної діяльності, а саме: перевірка виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 22.10.2018 року №27, було виявлено порушення вимог містобудівного законодавства України та невиконання вимог припису від 22.10.2018 №27, на підставі чого було складено відповідні матеріали і винесено рішення №1811 від 18.12.2018 щодо скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 24.04.2017 №405 «Реконструкція виробничої будівлі; м. Умань, вул. Європейська, 57», замовник ОСОБА_1 , як таких, що суперечать вимогам чинного законодавства.

Згідно наказу №441 від 22.12.2018р. відділу державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт»: скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 24.05.2017р. реєстраційний № ЧК082171440331 на об`єкт: «Реконструкція виробничої будівлі по АДРЕСА_3 Європейська, 57, АДРЕСА_4 м. Умань Черкаської АДРЕСА_6 (І, ІІ черги будівництва)», замовник – ОСОБА_1 .

Згідно наказу №442 від 22.12.2018р. відділу державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради «Про скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об`єкта»: скасовано реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1) від 01.06.2018р. реєстраційний № ЧК141181521256 на об`єкт: «Реконструкція виробничої будівлі по вул. Європейська, 57 м. Умань, Черкаської обл. (І черга будівництва)», замовник – ОСОБА_1 .

Згідно ч. 2 ст. 39-1 «Внесення змін до повідомлення або декларації про готовність об`єкта до експлуатації, скасування реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або права на початок виконання будівельних робіт», набутого на підставі поданого повідомлення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовних або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування декларації чи права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовника протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль – це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Відповідно до п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» №1817-VІІІ від 17.01.2017р., зареєстровані до набрання чинності цим Законом декларації про початок виконання підготовчих та/або будівельних робіт можуть бути скасовані відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зокрема у разі скасування містобудівних умов та обмежень.

В даному випадку суд вважає, що відділ державногоархітекторно-будівельного контролю Уманської міської ради діяв в межах своїх повноважень.

Враховуючи, що позивачем наданими матеріалами позовної заяви не доведено обставин на які він посилається, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає до задоволення.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 229, 241-246, 262, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд,-

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Уманської міської ради про визнання нечинними та скасування наказів.

Копію рішення направити позивачу та відповідачу до відому.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня його проголошення, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Леся Сергіївна Годік