
Справа № 560/2315/19
РІШЕННЯ
іменем України
29 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо виключення із розрахунку пенсії позивача заробітної плати за період з 01.06.1993 по 31.07.1995 - згідно довідки від 20.06.2004 №18, виданої ТОВ "Агенство "Термінал" та зобов`язати відповідача провести нарахування та виплату пенсії позивача з 01.03.2019 з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії від 20.06.2004 №18.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач протиправно виключив з розрахунку пенсії позивача довідку за період її роботи у ТОВ "Агенство "Термінал" з 01.06.1993 по 31.07.1995 з підстав того, що вказана довідка не відповідає зразку довідки про призначення про заробітну плату згідно Додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, оскільки відповідач повинен був провести перевірку первинних документів, на підставі яких спірна довідка була видана, що ним не було зроблено. Вказує, що пенсія за довідкою від 20.06.2004 №18, яка видана ТОВ "Агенство "Термінал" виплачувалася їй до березня 2019 року, будь-яких документів, які містять інформацію про те, що дані, зазначені у довідці не відповідають дійсності немає.
Ухвалою від 30.07.2019 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 15.08.2019 суд відмовив в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи за участі представника відповідача.
14.08.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача проти позовних вимог ОСОБА_1 заперечив, просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. У відзиві представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 з 10.07.2001 отримує пенсію за віком, розмір якої з 01.01.2004 обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV. Згідно документів пенсійної справи пенсія позивача обчислювалась з урахуванням страхового стажу 36 років 1 місяць 23 дні, коефіцієнт страхового стажу - 0,36083. Розмір пенсії позивача станом на 28.02.2019 становив 4588,22 грн. Вказав, що довідка про заробітну плату від 20.06.2004 № 18, яка видана ТОВ "Агенство "Термінал", видана з порушенням вимог до оформлення, а саме: форма довідки не відповідає зразку довідки про заробітну плату згідно Додатку 1 до Порядку, тому з 01.03.2019 обчислення розміру пенсії позивача проведено без урахування сум заробітної плати згідно довідки від 20.06.2004 № 18, виданої ТОВ "Агенство "Термінал". В результаті проведеного перерахунку індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 0,93845, розмір пенсії - 2093,12 грн.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 21.03.2019 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просила відповідача надати рішення про перерахунок пенсії в сторону зменшення.
Листом №855/М-8 від 04.04.2019 відповідач повідомив позивачу, що згідно документів пенсійної справи пенсія їй обчислювалась з урахуванням страхового стажу 36 років 1 місяць 23 дні, коефіцієнт страхового стажу - 0,36083. Заробітна плата для обчислення пенсії позивачу враховувалась за періоди роботи: з 01.06.1992 по 31.10.1992 - згідно довідки про заробітну плату від 24.06.2004 (б/н), виданої Хмельницьким національним університетом; з 01.12.1992 по 31.03.1993 - згідно довідки про заробітну плату від 01.07.2004 року №572, виданої ВАТ "Укртелеком"; з 01.06.1993 по 31.07.1995 - згідно довідки від 20.06.2004 №18, виданої ТОВ "Агенство "Термінал"; з 01.08.1995 по 31.03.1996 - згідно довідки від 21.06.2004 №05-1336, виданої Хмельницьким центральним відділенням Промінвестбанку; з 01.05.1996 по 30.09.1997 - згідно довідки від 19.09.2013 № 34-17-0-00-19/159, виданої Хмельницькою обласною дирекцією ПАТ "Райффайзен Банк Аваль". Розмір пенсії позивача на 28.02.2019 становив 4588,22 грн. Зазначив, що довідка про заробітну плату від 20.06.2004 №18 видана ТОВ "Агенство "Термінал" з порушенням вимог до оформлення, а саме: форма довідки не відповідає зразку довідки про заробітну плату згідно Додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1; не вказана підстава видачі довідки; відсутній підпис головного бухгалтера. Відсутні і можливості для проведення звірки на відповідність сум заробітної плати згідно довідки від 20.06.2004 №18 первинним документам, оскільки не встановлено місцезнаходження даного товариства, з 01.01.2000 організація не займається фінансово-господарською діяльністю та документи не передані на збереження до архівного відділу Хмельницької міської ради. Тому з 01.03.2019 обчислення розміру пенсії позивачу проведено без урахування сум заробітної плати згідно довідки від 20.06.2004 №18, виданої ТОВ "Агенство "Термінал". В результаті проведеного перерахунку індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 0,93845, розмір пенсії - 2093,12 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно ст. 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 9 вищезазначеного Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначається, зокрема, пенсія за віком.
Частиною першою статті 40 Закону №1058-IV визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону №1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно з частини першої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Із аналізу зазначених положень діючого законодавства слідує, що підставою для проведення розрахунку пенсії згідно ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV на основі довідки про заробітну плату, є підтвердження відомостей про таку заробітну плату додатковою інформацією - первинними чи іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату тим підприємством, де працював заявник.
Відсутність на підприємстві первинних документів, на підставі яких можна встановити повноту та достовірність нарахування заробітної плати, потребує застосування окремого механізму визначення розміру заробітної плати, спрямованого на захист прав особи, яка з незалежних від неї причин не може підтвердити розмір своєї заробітної плати для обчислення пенсії.
Згідно копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 вбачається що в період з 02.06.1993 по 26.09.1994 позивач працювала в СЗП "Укртерміналкомплекс", а з 01.10.1994 по 12.07.1995 в ТОВ "Агенство "Термінал".
З метою врахування при призначенні пенсії, отриманої заробітної плати за період роботи з 02.06.1993 по 26.09.1994 в СЗП "Укртерміналкомплекс" та з 01.10.1994 по 12.07.1995 в ТОВ "Агенство "Термінал", ТОВ "Агенство "Термінал" видало позивачу довідки №18 від 20.06.2004 про розмір заробітної плати за 1993-1995 роки.
Водночас, у зв`язку з тим, що в довідці від 20.06.2004 №18 не вказана підстава видачі довідки та відсутній підпис головного бухгалтера, відповідач листом від №855/М-8 від 04.04.2019 повідомив позивачу, що вищезазначена довідка не відповідає встановленому зразку, а тому з 01.03.2019 обчислення розміру пенсії позивачу проведено без урахування сум заробітної плати згідно довідки від 20.06.2004 №18, виданої ТОВ "Агенство "Термінал".
Суд не погоджується з такими доводами відповідача та зазначає наступне.
Згідно абз. 1 та 2 ч.3 п. 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
На підставі пункту 2.10 цього ж Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
При цьому суд враховує, що ні Порядком №22-1, ні іншим нормативним документом не визначено вичерпного переліку тих первинних документів, якими повинна підтверджуватись довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, а також не передбачено порядок підтвердження довідки про заробіток первинними документами, якщо відомості про заробітну плату відсутні в архівній установі.
Водночас, коли підприємство надало необхідні довідки про заробітну плату, то позивач не може нести негативні наслідки через бездіяльність відповідних органів щодо збереження платіжних відомостей.
Варто зазначити, що відповідач перевірку обгрунтованості видачі довідки від 20.06.2004 №18, яка видана ТОВ "Агенство "Термінал" не проводив, а при прийнятті для призначення пенсії не встановив її невідповідність додатку 1 Порядку, не надав жодного доказу про скасування спірної довідки або того, що записи в ній є такими, що не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням закону.
Суд враховує, що пенсія за спірною довідкою від 20.06.2004 №18, яка видана ТОВ "Агенство "Термінал" виплачувалась позивачу до 28.02.2019, що також підтвердив відповідач у листі №855/М-8 від 04.04.2019.
З огляду на зазначене, суд вважає, що довідка від 20.06.2004 №18, яка видана ТОВ "Агенство "Термінал" про розмір заробітної плати позивача за періоди роботи з 02.06.1993 по 26.09.1994 в СЗП "Укртерміналкомплекс" та з 01.10.1994 по 12.07.1995 в ТОВ "Агенство "Термінал", яка видана ТОВ "Агенство "Термінал" мала бути включена для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1
Щодо посилань відповідача на неможливість проведення звірки на відповідність сум заробітної плати згідно довідки від 20.06.2004 №18 первинним документам, оскільки не встановлено місцезнаходження вказаного товариства та документи не передані на збереження до архівного відділу Хмельницької міської ради, суд зазначає, що на право особи на пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, оскільки збереження таких відомостей не може контролюватися пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.
Крім того, суд вважає, що позивач не може бути позбавлена свого права на нарахування пенсії згідно з вказаною довідкою через неможливість проведення звірки на відповідність сум заробітної плати згідно довідки від 20.06.2004 №18 первинним документам, тобто у зв`язку з обставинами, що виникли не з вини позивача, та на які позивач не могла жодним чином впливати. Зі свого боку, позивач вчинила всі необхідні для перерахунку розміру пенсії дії, а відтак, не може нести тягар відповідальності за формування роботодавцем відповідних первинних документів та їх здачі на зберігання до архіву.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно провів обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 без урахування сум заробітної плати згідно довідки від 20.06.2004 №18, виданої ТОВ "Агенство "Термінал".
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату пенсії з 01.03.2019, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку; 2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернулася до відповідача 21.03.2019.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що необхідно зобов`язати відповідача провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 саме з 21.03.2019, тобто з моменту звернення позивача з відповідною заявою, а не з 01.03.2019.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Оскільки викладені відповідачем обставини щодо неможливості врахування для розрахунку розміру пенсії за віком на підставі довідки від 20.06.2004 №18, яка видана ТОВ "Агенство "Термінал" знайшли своє спростування в ході розгляду справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, а пенсія підлягає перерахунку з 21.03.2019, тобто з моменту звернення позивача з відповідною заявою.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивач сплатила 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому такі витрати необхідно присудити на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не включення для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 сум заробітної плати за період з 01.06.1993 по 31.07.1995 згідно довідки від 20.06.2004 №18, яка видана ТОВ "Агенство "Термінал".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням сум заробітної плати згідно довідки від 20.06.2004 №18, яка видана ТОВ "Агенство "Термінал", починаючи з 21.03.2019.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.Л. Польовий