
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2288/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області /далі – позивач, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області /далі – відповідач/ про:
- визнання протиправною та скасування відмови Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 19 квітня 2019 року, викладеної у листі Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №01-62/2940 від 19 квітня 2019 року, щодо надання Головному управлінню Держпродспоживслужби в Полтавській області копій листів, заяв, розрахунків з підтверджуючими матеріалами і документами, які надавалися Публічним акціонерним товариством "Полтаваобленерго" до виконавчого комітету для встановлення тарифів відповідно до рішень Виконавчого комітету Кременчуцького міської ради Полтавської області №972 від 10 серпня 2018 року, №1386 від 29 жовтня 2018 року, №169 від 08 лютого 2019 року та для затвердження норм споживання теплової енергії №971 від 10 серпня 2018 року;
- зобов`язання Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Полтавській області копії листів, заяв, розрахунків з підтверджуючими матеріалами і документами, які надавалися Публічним акціонерним товариством "Полтаваобленерго" до виконавчого комітету для встановлення тарифів відповідно до рішень Виконавчого комітету Кременчуцького міської ради Полтавської області №972 від 10 серпня 2018 року, №1386 від 29 жовтня 2018 року, №169 від 08 лютого 2019 року та для затвердження норм споживання теплової енергії №971 від 10 серпня 2018 року /а.с. 6-8/.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із запитом від 27 березня 2019 року про надання копій листів, заяв, розрахунків з підтверджуючими матеріалами і документами, які надавалися Публічним акціонерним товариством "Полтаваобленерго" до виконавчого комітету для встановлення тарифів відповідно до рішень Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №972 від 10 серпня 2018 року, №1386 від 29 жовтня 2018 року та №169 від 08 лютого 2018 року та для затвердження норм споживання теплової енергії №971 від 10 серпня 2018 року. Однак, листом №01-62/2940 від 19 квітня 2019 року отримав відмову відповідача у наданні вказаних документів. З такою відмовою не погоджується, оскільки запит надісланий у відповідності до вимог статей 2, 5 Закону України "Про інформацію", статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" та підпункту 2 пункту 6 та пункту 7 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби №647 від 04 серпня 2017 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 41-44/ зазначив, що посилання позивача на наявність повноважень звертатися із запитом відповідно до підпункту 2 пункту 6 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є безпідставним, адже положеннями Закону України "Про основні засади державного нагляду і контролю у сфері господарської діяльності" встановлено вичерпний перелік повноважень контролюючих органів, зокрема щодо витребування доказів під час проведення перевірок, натомість позивачем не надано будь-яких доказів на підтвердження проведення перевірки. Отже, у відповідача відсутній обов`язок надавати інформацію на такий запит позивача.
02 серпня 2019 року до суду надійшла відповідь на відзив /а.с. 48-49/, в якій позивач зазначив, що згідно із положеннями Закону України "Про основні засади державного нагляду і контролю у сфері господарської діяльності", Закону України "Про ціни і ціноутворення" та Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області позивач має право на одержання від органів місцевого самоврядування інформації та документів без проведення перевірки відповідача.
За відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, а також у межах строку, встановленого статтею 258 цього Кодексу.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звернулось до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області із листом вих.№01-27/1841 від 27 березня 2019 року, в якому просило до 02 квітня 2019 року надати копії листів, заяв, розрахунків з підтверджуючими матеріалами і документами, які надавалися Публічним акціонерним товариством "Полтаваобленерго" до виконавчого комітету для встановлення тарифів відповідно до рішень Виконавчого комітету Кременчуцького міської ради Полтавської області №972 від 10 серпня 2018 року, №1386 від 29 жовтня 2018 року, №169 від 08 лютого 2019 року та для затвердження норм споживання теплової енергії №971 від 10 серпня 2018 року /а.с.34/.
Листом Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №01-62/2940 від 19 квітня 2019 року відмовлено у наданні запитуваної інформації на підставі статті 19 Конституції України та статей 1, 5, 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності " /а.с.22/.
Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Частиною четвертою цієї статті встановлено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 46 вказаного Кодексу громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об`єднання, юридичні особи, які не є суб`єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об`єднання; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання; 3) про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України; 4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб`єкту владних повноважень законом.
Отже, згідно наведених положень процесуального закону суб`єкт владних повноважень має право звернутися до суду з позовом у випадках, коли таке право звернення до суду надано суб`єкту владних повноважень законом.
Позивачем у спірних правовідносинах є суб`єкт владних повноважень, а саме: Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Право на звернення до суду з позовом про визнання протиправною та скасування відмови Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 19 квітня 2019 року, викладеної у листі Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №01-62/2940 від 19 квітня 2019 року, та зобов`язання Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області надати Головному управлінню Держпродспоживслужби в Полтавській області копії листів, заяв, розрахунків з підтверджуючими матеріалами і документами позивач обгрунтовує тим, що таке право надане йому положеннями частини першої статті 55 Конституції України, частин першої та четвертої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, частини першої статті 28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", частини другої статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та підпункту 12 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспживслужби в Полтавській області.
Надаючи оцінку повноваженням позивача на звернення до суду із вказаним позовом, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про ціни і ціноутворення" № 5007-VI від 21 червня 2012 року /далі – Закон № 5007-VI/ дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".
Відповідно до частин першої та другої статті 16 Закону № 5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.
Частиною першою статті 17 Закону № 5007-VI передбачено, що основними функціями уповноважених органів є: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 18 Закону № 5007-VI уповноважені органи мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
З вищевикладених норм слідує, що орган державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення наділений правом звертатися до суду лише з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 2 вересня 2015 року, встановлено, що Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику, зокрема у сфері контролю за цінами.
Згідно із пунктом 7 цього Положення Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1092 від 16 грудня 2015 року "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за переліком згідно з додатком 1, в т.ч. утворено Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 10 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби № 647 від 04 серпня 2017 року, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін /а.с.16/.
Згідно з абзацами 1 та 16 підпункту 12 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспживслужби в Полтавській області Головне управління відповідно до покладених на нього завдань обмежує, забороняє або припиняє відповідно до нормативно-правових актів України господарську діяльність юридичних та фізичних осіб, звертається у порядку та строки, встановлені законом, до суду.
Отже, суд визнає, що позивач наділений повноваженням здійснювати державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Водночас реалізація цього повноваження має відбуватися у спосіб, встановлений законом.
Так, згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що законами України не передбачено право органу державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (в даному випадку територіального органу Держпродспоживслужби) звертатися до суду з позовом щодо оскарження дій (рішень) органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у випадку ненадання ними інформації та документів, необхідних для виконання покладених на Держпродспоживслужбу функцій.
Посилання позивача на Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області суд відхиляє, адже цим Положенням також не передбачено право Головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області звертатися до суду саме з таким позовом. А абзацом 16 підпункту 12 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспживслужби в Полтавській області, на який посилається позивач, встановлено повноваження позивача щодо звернення до суду з позовом про обмеження, заборону та припинення відповідно до нормативно-правових актів України господарської діяльності юридичних та фізичних осіб, а не в усіх випадках необхідності реалізації владних повноважень.
Посилання позивача на норму частини другої статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" також не заслуговує на увагу, тому що вказана норма наділяє правом на звернення до суду юридичних і фізичних осіб у разі порушення їх прав рішеннями, діями та бездіяльністю органів або посадових осіб місцевого самоврядування, однак позивач у спірних правовідносинах виступає суб`єктом владних повноважень і на нього дія цієї норми не поширюється.
Таким чином, враховуючи повноваження Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області у сфері регулювання цін, що встановлене пунктом 8 частини першої статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", суд дійшов висновку, що позивач не має право звертатися до суду із позовом про визнання протиправною та скасування відмови Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 19 квітня 2019 року, викладеної у листі Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області №01-62/2940 від 19 квітня 2019 року, щодо надання Головному управлінню Держпродспоживслужби в Полтавській області копій листів, заяв, розрахунків з підтверджуючими матеріалами і документами, які надавалися Публічним акціонерним товариством "Полтаваобленерго" до виконавчого комітету для встановлення тарифів відповідно до рішень Виконавчого комітету Кременчуцького міської ради Полтавської області №972 від 10 серпня 2018 року, №1386 від 29 жовтня 2018 року, №169 від 08 лютого 2019 року та для затвердження норм споживання теплової енергії №971 від 10 серпня 2018 року та зобов`язання Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області надати відповідні копії.
Оскільки позивач звернувся до суду з позовом у випадку, не передбаченому законом, та за відсутності у нього відповідного повноваження, у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, буд. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, ідентифікаційний код 40358617) до Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (пл. Перемоги, буд. 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 04057287) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк