
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1619/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання – Солтис О.О.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
представника відповідача – Паращука Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
06 травня 2019 року позивач ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області) про:
- визнання протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, викладеного у листі від 07.11.2018 №9345/0/26-18, про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,80 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області з кадастровим номером НОМЕР_1 ;
- зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,80 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування: Глобинська міська рада, Глобинський район, Полтавська область.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 25.10.2018 позивачем подано до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,80 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області з кадастровим номером НОМЕР_1 . Однак, листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 07.11.2018 №9345/0/26-18 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Позивач вважає рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою протиправним, безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, посилаючись на те, що спірна земельна ділянка в комунальну власність Глобинської міської ради не передавалась, і до цього часу перебуває у державній власності.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 травня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/1619/19, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 09:00 год. 30 травня 2019 року, витребувано докази.
23 травня 2019 року до суду надійшов відзив ГУ Держгеокадастру в Полтавській області на позовну заяву /а.с. 64-68/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що спірна земельна ділянка відноситься до земель комунальної форми власності, а тому у відповідача відсутні повноваження для затвердження проекту землеустрою щодо її відведення.
Ухвалою суду від 30 травня 2019 року у зв`язку неявкою в судове засідання позивача, щодо якого не було відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання, підготовче засідання відкладено до 16:30 18 червня 2019 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 червня 2019 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 09:30 27 серпня 2019 року.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 12.08.2016 №6036-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" надано дозвіл громадянці ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,80 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області за межами населених пунктів /а.с. 22/.
На підставі вказаного наказу на замовлення ОСОБА_1 ФОП ОСОБА_3 . виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або потенційне користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області /а.с. 15-49/.
Рішенням Глобинської міської ради Полтавської області від 19 вересня 2018 року №1015 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 щодо погодження проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,8000 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 " погоджено гр. Діброві ОСОБА_4 . с. Шепелівка, вул. АДРЕСА_1 , "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або потенційне користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області", загальною площею 0,0968 га, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1 , з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ - А 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування Глобинська міська рада, Глобинського району, Полтавської області, за рахунок земель, які не надані у власність або користування за межами населеного пункту. Рекомендовано гр. ОСОБА_1 звернутися до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області для затвердження "Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або потенційне користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області", розроблений ФОП ОСОБА_3 . /а.с. 57/.
25 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки НОМЕР_1 сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,8000 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1 /а.с. 69/.
Листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 07.11.2018 №9345/0/26-18 /а.с. 50, 70/ позивача повідомлено, що до проекту землеустрою долучено рішення Глобинської міської ради Полтавської області тридцять дев`ятої сесії першого скликання І пленарного засідання від 19 вересня 2018 року №1015 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області, загальною площею 0,0968 га. На виконання розпорядження КМУ від 31 січня 2018 року №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад" Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області здійснена передача земель державної власності сільськогосподарського призначення до земель комунальної власності Глобинської міської об`єднаної територіальної громади /а.с. 50/.
Позивач не погодився з такою відповіддю ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
Відповідно до пункту "б" частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною 8 статті 118 ЗК України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а відповідно до частини 6 цієї статті - підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Таким чином, Земельний кодекс України визначає вичерпний перелік підстав для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки - лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
07.07.2017 експертом державної експертизи ГУ Держгеокадастру у Донецькій області Зубком Д.О. складено висновок про розгляд проекту щодо відведення земельної ділянки №5053/82-17, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або потенційне користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області /а.с. 41-зворот а.с. 41/.
Рішенням Глобинської міської ради Полтавської області від 19.09.2018 №1015 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 щодо погодження проекту землеустрою на земельну ділянку площею 0,8000 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 " погоджено гр. Діброві ОСОБА_4 . с. Шепелівка, вул. АДРЕСА_1 , "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або потенційне користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області", загальною площею 0,0968 га, кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1 , з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ - А 01.03 для ведення особистого селянського господарства, місце розташування Глобинська міська рада, Глобинського району, Полтавської області, за рахунок земель, які не надані у власність або користування за межами населеного пункту. Рекомендовано гр. ОСОБА_1 звернутися до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області для затвердження "Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або потенційне користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області", розроблений ФОП ОСОБА_3 . /а.с. 57/.
Листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 07.11.2018 №9345/0/26-18 /а.с. 50, 70/ позивача повідомлено, що до проекту землеустрою долучено рішення Глобинської міської ради Полтавської області тридцять дев`ятої сесії першого скликання І пленарного засідання від 19 вересня 2018 року №1015 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області, загальною площею 0,0968 га. На виконання розпорядження КМУ від 31 січня 2018 року №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад" Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області здійснена передача земель державної власності сільськогосподарського призначення до земель комунальної власності Глобинської міської об`єднаної територіальної громади /а.с. 50/.
Разом з тим, згідно наявного в матеріалах справи витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 06.01.2018 НВ-5306863862018 земельна ділянка площею 0,8000 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , розташована на території Глобинська міська рада, Глобинський район, Полтавська область, належить до державної форми власності /а.с. 51/. За інформацією з публічної кадастрової карти земельна ділянка площею 0,8000 га з кадастровим номером НОМЕР_1 , належить до державної форми власності /а.с. 54/.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідачем не надано суду належних доказів на підтвердження реєстрації права власності на спірну ділянку за Глобинською міською об`єднаною територіальною громадою та відповідно перебування спірної земельної ділянки, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність якої позивач звернулася до відповідача з клопотанням, у комунальній власності Глобинської міської об`єднаної територіальної громади.
Отже, станом на час розгляду звернення позивача та на час розгляду даної справи спірна земельна ділянка належить до державної форми власності, а тому відповідач не може ухилятися від виконання своїх повноважень та обов`язків, наданих йому ст. 122 ЗК України.
Слід також зазначити, що рішенням Глобинської міської ради Полтавської області від 12 грудня 2018 року №2005 "Про розгляд звернення гр. ОСОБА_1 про передачу безоплатну у приватну власність земельну ділянку площею 0,80 га, з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування: Глобинська міська рада, Глобинського району Полтавської області" /а.с. 58/, відмовлено гр. ОСОБА_1 у передачі безоплатно у приватну власність земельної ділянки площею 0,80 га, цільове призначення згідно КВЦПЗ: А 01.03 - для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування: на території Глобинська міська рада, Глобинський район, Полтавська область, у зв`язку з тим, що дана земельна ділянка відноситься до земель державної власності.
За приписами частин 9-10 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Тобто, вищезазначеною нормою встановлено декілька альтернативних варіантів правомірної поведінки органу у разі звернення до нього особи з клопотанням про затвердження проекту землеустрою.
Правовий статус ГУ Держгеокадастру в області визначено відповідним Положенням, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 №333 (далі - Положення № 333).
Пунктом 8 Положення №333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Відповідно до пункту 10 Положення №333 начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 № 883/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб`єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Таким чином, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та відмову у передачі земельної ділянки у власність оформляється розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника.
Відсутність належним чином оформленого наказу Головного управління Держгеокадастру в області про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та відмову у передачі земельної ділянки у власність після спливу встановленого законом двотижневого строку, не зважаючи на надсилання заявнику листа про розгляд клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом. Отже, має місце протиправна бездіяльність.
Аналіз листа ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 07.11.2018 №9345/0/26-18 свідчить, що надана вказаним листом відповідь не містить вирішення по суті поставленого позивачем в заяві від 25.10.2018 (вхідний номер Д-15458/0/25-18 від 25.10.2018) питання.
Таким чином, на час розгляду справи відповідачем не розглянуто заяву ОСОБА_1 (вхідний номер Д-15458/0/25-18 від 25 жовтня 2018 року) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки НОМЕР_1 сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,8000 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1 у двотижневий строк, встановлений частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України.
За таких обставин суд приходить висновку, що мала місце не відмова у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,80 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області з кадастровим номером НОМЕР_1 , а протиправна бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, яка полягає у не вирішенні питання про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,8000 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або постійне користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області.
Відтак, позовна вимога про визнання протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, викладеного у листі від 07.11.2018 №9345/0/26-18, про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,80 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області з кадастровим номером НОМЕР_1 , - задоволенню не підлягає.
Разом з тим, зазначена вище бездіяльність є порушенням прав позивача на розгляд суб`єктом владних повноважень його заяви у встановленому законодавством порядку, що потребує судового захисту.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Враховуючи вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту прав та інтересів ОСОБА_1 , вийти за межі позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, яка полягає у не вирішенні питання про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,8000 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або постійне користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області, та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_1 (вхідний номер Д-15458/0/25-18 від 25 жовтня 2018 року) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки НОМЕР_1 сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,8000 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1 .
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,80 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування: Глобинська міська рада, Глобинський район, Полтавська область, суд виходить з наступного.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Тобто, за змістом вказаної правової норми, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Суд зазначає, що дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Таким чином, позовна вимога про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,80 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1 , місце розташування: Глобинська міська рада, Глобинський район, Полтавська область, - є такою, що виходить за межі завдань адміністративного судочинства та задоволенню не підлягає.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Щодо клопотання позивача про зобов`язання відповідача у двадцятиденний строк з дня набрання рішенням суду законної сили подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про його виконання, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов`язань на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.
Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки відсутні обґрунтовані підстави вважати, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на вищевикладене, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 384 грн. 20 коп. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, яка полягає у не вирішенні питання про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,8000 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , у власність громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або постійне користування за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039) розглянути заяву ОСОБА_1 (вхідний номер Д-15458/0/25-18 від 25 жовтня 2018 року) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки НОМЕР_1 сільськогосподарського призначення державної власності площею 0,8000 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Глобинської міської ради Глобинського району Полтавської області та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1 .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 384 грн. 20 коп. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 30 серпня 2019 року.
Суддя С.С. Сич