Рішення № 83936320, 30.08.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2019
Номер справи
440/1484/19
Номер документу
83936320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1484/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Полтавській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

24 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Служби безпеки України в Полтавській області про зобов`язання УСБУ в Полтавській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, виходячи з розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення зі служби з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 42%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 36% та премії - 10%.

В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивачем зазначено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ГУ ПФУ в Полтавській області на підставі довідки Управління СБУ в Полтавській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби. За твердженням позивача, відповідачем протиправно не враховано в пенсію надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 42%; надбавки оперативно-розшукову діяльність – 36% та премії - 10%, чим порушено права позивача, оскільки вказані надбавки позивач отримував з 01.01.2008 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", наказів СБУ, якими упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Ухвалою суду від 02.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №440/1484/19, призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні), залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

При цьому, як визначено частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

22.05.2019 до суду надійшли пояснення третьої особи, згідно яких остання проти задоволення позовних вимог заперечує, вказуючи на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на даний час для посади, яку позивач займав на день звільнення з УСБУ в Полтавській області (посада заступника начальника відділу), вказані ним у позовній заяві надбавки не виплачуються, премія не має постійного характеру. Поряд з цим, складові грошового забезпечення, які просить включити позивач до довідки, не передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

27.05.2019 до суду відповідачем подано відзив на позов, в якому вказано, що на виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" УСБУ в Полтавській області була підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, від 12.04.2018 №66/21/4-763фв і за супровідним від 12.04.2019 направлена до ГУ ПФУ в Полтавській області. У період який зазначений позивачем у зверненні – 05.03.2019 списки пенсіонерів, пенсії яких підлягають перерахунку з урахуванням грошового забезпечення, установленого згідно з рішенням Кабінетом Міністрів України до відповідача не надходили. Також, у зв`язку з визнанням протиправним та скасуванням у судовому порядку пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 в даний час фактично відсутні законні підстави та процедурний порядок для можливого проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до його звернень до УСБУ в Полтавській області та до суду, а також видачі управлінням довідок для проведення такого перерахунку. Крім цього, в ГУ ПФУ в Полтавській області в повному об`ємі наявні дані щодо складових грошового забезпечення позивача, а саме додаткових на день звільнення останнього зі служби в СБУ та після проведення підвищення у 2018 році, у зв`язку з чим підстави для зобов`язання управління надіслати нову довідку до пенсійного органу для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Ухвалою суду від 01.07.2019, та повторно ухвалою суду від 26.07.2019, з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи витребувано в УСБУ в Полтавській області усі документи, що стосуються порядку нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення.

Лист-відповідь №66/21-225 на ухвали суду про витребування доказів від УСБУ в Полтавській області надійшов лише 31.07.2019.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

21.03.2019 позивач звернувся до УСБУ в Полтавській області із заявою, в якій зазначив, що до 01.01.2018 його пенсія, крім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років складалася також з надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 42%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 36% та премії - 10%. З огляду на вказане, позивач просив відповідача скласти нову довідку станом на 05.03.2019, за формою, передбаченою до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 №103, відповідно до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, з урахуванням надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 42%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 36% та премії - 10% та подати її до ГУ ПФУ в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії /а.с. 11/.

Листом УСБУ в Полтавській області від 18.04.2019 №66/21/4/С-177/107 повідомлено ОСОБА_1 про розгляд його заяви та вказано, що у зазначений ним період з 05.03.2019 списки пенсіонерів, пенсії яких підлягають перерахунку з урахуванням грошового забезпечення, установленого згідно з рішенням Кабінету Міністрів України до УСБУ в Полтавській області не надходили. У зв`язку з чим в управління відсутні підстави для складання та направлення відповідних довідок до органів ПФУ. Складові грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначені ним у заяві на час призначення пенсії, станом на 02.06.2000, у повному обсязі наявні в матеріалах його пенсійної справи, яка знаходиться в ГУ ПФУ в Полтавській області. За супровідним листом від 12.04.2018 №66/21/4-3868 довідка щодо нових складових грошового забезпечення була направлена до ГУ ПФУ в Полтавській області, в зв`язку з чим, дані щодо нових окладів також наявні в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 /а.с. 12-13/.

Не погоджуючись із відмовою відповідача щодо виготовлення та надання ГУ ПФУ в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 42%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 36% та премії - 10%, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Частиною першою статті 1-1 Закону №2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 13.02.2008 прийнято постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Тобто, виходячи з аналізу вказаних норм, перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до вимог пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Поряд з цим, 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (чинна на момент перерахунку, далі - Постанова №103).

Відповідно до пунктів 1, 2 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374). Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Як встановлено судом, 12.04.2018 УСБУ в Полтавській області видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 про те, що відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, постанови №704, розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 за посадою заступник начальника відділу "А" УСБУ в Полтавській області становить: 12672,10 грн, з яких: посадовий оклад – 7641,50 грн, оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник – 1410,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 3620,60 грн /а.с. 42/.

Зазначена довідка була направлена до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії.

Перерахунок пенсії згідно цієї довідки позивачу проведено 14.04.2018, виходячи із грошового забезпечення, який складається із сум посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник та надбавки за вислугу років /а.с. 43/.

Водночас, суд зазначає, що згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім цього, за змістом пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з вимогами пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, положеннями профільного нормативно-правового акту передбачено, що пенсії обчислюються із врахуванням як посадових окладів, так і додаткових видів грошового забезпечення. Аналогічні за змістом положення містяться і в підзаконних нормативно-правових актах.

З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 №2047 та грошового атестату слідує, що останній на момент звільнення з служби в СБУ отримував додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавки за: - вислугу років більше 20 років; - особливі умови служби; - секретність; - професійний ризик /а.с. 30/.

За змістом листа УСБУ в Полтавській області від 29.07.2019 №66/21-225, управління не заперечує проти отримання ОСОБА_1 на момент його звільнення зі служби в СБУ вказаних вище додаткових видів грошового забезпечення, однак зауважує, що на теперішній час такі надбавки як за професійний ризик, за умови служби в підрозділі "А" та за особливо-важливі завдання не існують /а.с. 81/.

Слід зазначити, що у позовній заяві позивач наполягає на безпідставному не включенні управлінням до довідки від 12.04.2018 таких додаткових видів грошового забезпечення, як надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 42%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 36% та премії - 10%.

Тобто, єдиною спірною надбавкою, яку позивач отримував як на момент звільнення зі служби в СБУ, так і на момент перерахунку пенсії, є надбавка за секретність / за роботу з таємними виробами, носіями, документами.

Документів, які б підтверджувати призначення ОСОБА_1 та отримання останнім на момент звільнення його зі служби в СБУ таких надбавок, як за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, за особливо важливі завдання - 42%, за оперативно-розшукову діяльність - 36%, матеріали справи не містять.

Крім того, суд відмічає відсутність доказів ідентичності надбавки за особливо важливі завдання, на доцільності врахування якої в довідку управління наполягає позивач, з надбавкою за особливі умови служби, яку фактично отримував останній на момент звільнення зі служби в СБУ.

За викладених обставин, суд вважає за можливе дійти висновку, що УСБУ в Полтавській області безпідставно не було включено у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, від 12.04.2018 лише такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за секретність / за роботу з таємними виробами, носіями, документами.

Стосовно доцільності включення до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, премії у розмірі 10% грошового забезпечення, то суд для цього жодних підстав не вбачає, з огляду на відсутність у матеріалах справи документів, які б підтверджували постійний характер виплати такої премії позивачу на момент його звільнення зі служби в СБУ.

До таких висновків у даній справі суд дійшов, враховуючи позиції Верховного Суду, викладені в постановах від 12.06.2019 у справі № 554/10222/16-а та від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.

Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

Окрім того, згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Належним способом захисту прав позивача в даному випадку буде зобов`язання УСБУ в Полтавській області скласти, оформити та подати до ГУ ПФУ в Полтавській області для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за секретність / за роботу з таємними виробами, носіями, документами, яку ОСОБА_1 отримував на час звільнення зі служби в СБУ, та яка враховувалися при первинному обчисленні пенсії.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно з частинами першою, третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 768,40грн.

Таким чином, з огляду на часткове задоволення позовних вимог стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору в сумі 153,68 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Полтавській області (вул. Соборності, 39, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 20001651), третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927), про зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов`язати Управління Служби безпеки України в Полтавській області скласти, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 04 березня 2019 року з урахуванням додаткового виду грошового забезпечення - надбавки за секретність / за роботу з таємними виробами (носіями), яку ОСОБА_1 отримував на час звільнення зі служби в Службі безпеки України, та яка враховувалися при первинному обчисленні пенсії.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Полтавській області (вул. Соборності, 39, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 20001651) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 153,68 грн (сто п`ятдесят три гривні шістдесят вісім копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава