
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2015/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося в суд з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 6 800,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням про застосування фінансових санкцій, прийнятим на підставі матеріалів правоохоронних органів, до відповідача застосовано фінансові санкції у виді штрафу в розмірі 6 800,00 грн., за порушення вимог статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме за продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів особі, яка не досягла віку 18 років. Зазначене рішення відповідачем не оскаржене ні в судовому, ні в адміністративному порядку, у свою чергу заборгованість на дату подання позову відповідачем не погашена. У зв`язку із наведеним, позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості по фінансових санкціях у розмірі 6 800,00 грн.
Ухвалою судді від 01.07.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Копія ухвали від 01.07.2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв`язку «за закінченням терміну зберігання» та відбитком календарного штемпеля від 12.08.2019 року, тобто, в розумінні частини одинадцятої статті 126 та пункту 4 частини першої статті 127 КАС України днем вручення вказаної ухвали є 12.08.2019 року (а.с.26-30).
Згідно з частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи те, що відповідач пред`явлені позовні вимоги не оспорила, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у встановлений судом строк не подала, тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено ОСОБА_1 з 02.06.2010 року зареєстрована як фізична особа-підприємець, основним видом діяльності якої є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Дані обставини підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.08.2019 року №1005694917 (а.с.31-33).
25.06.2018 року інспектором з ЮП Луцького РВП ЛВПГУНП у Волинській області складений протокол про адміністративне правопорушення серії ГП №688948, в якому зазначено, що продавець магазину «Лісовичок» ОСОБА_1 здійснила продаж неповнолітньому ОСОБА_2 , 2001 року народження, пляшку горілки «Хортиця» об`ємом 0,5 л, пляшку пива світлого «Живе пиво» об`ємом 0,5 л та тютюнові вироби «Rothmans» та «L&M» (а.с.7).
Для вжиття заходів реагування Головне управління Національної поліції у Волинській області листом від 10.08.2018 року надіслало ГУ ДФС у Волинській області матеріали за фактом продажу ОСОБА_1 неповнолітньому ОСОБА_2 однієї пляшки горілки «Хортиця» об`ємом 0,5 л, пива світлого «Живе пиво» об`ємом 0,5 л та тютюнових виробів «Rothmans» та «L&M» по одній пачці (а.с.6).
Рішенням про застосування фінансових санкцій від 20.09.2018 року №000680-40, прийнятим ГУ ДФС у Волинській області на підставі матеріалів Луцького РВП Луцького ВП ГУНП у Волинській області від 25.06.2018 року, згідно з абзацом десятим частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 6 800,00 грн. за факт продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років (а.с.18).
Вищевказане рішення 24.09.2018 року було надіслано на адресу відповідача, однак 29.10.2018 року поштовим відділенням зв`язку №10 повернуто ГУ ДФС у Волинській області за закінченням терміну зберігання. Дана обставина підтверджується актом від 29.10.2018 року про причини невручення рішення про застосування фінансових санкцій (а.с.19).
Рішення про застосування фінансових санкцій відповідач не оскаржувала ні в адміністративному, ні в судовому порядку, фінансову санкцію у сумі 6 800,00 грн. не сплатила.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон №481/95-ВР від 19.12.1995 року (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
За приписами статті 15-3 Закону №481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особами, які не досягли 18 років.
Продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов`язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
У разі відмови покупця надати такий документ продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів такій особі забороняється.
За приписами статті 17 Закону №481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Згідно з частини першої статті 16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Порядок №790), який визначає механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 цього Закону.
Згідно з пунктами 3, 5 Порядку №790 до суб`єктів господарювання, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно- правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Зі змісту зазначених приписів вбачається, що суб`єкти господарювання під час здійснення господарської діяльності, пов`язаної, зокрема, з реалізацією спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зобов`язані не здійснювати продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років. Недотримання вказаних вимог є підставою для притягнення суб`єктів господарювання до фінансової відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону №481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом - сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття рішення від 20.09.2018 року №000680-40 про застосування фінансових санкцій були матеріали правоохоронних органів, а саме протокол про адміністративне правопорушення від 25.06.2018 року серії ГП №688948, яким встановлено факт продажу ОСОБА_1 неповнолітньому ОСОБА_2 горілки «Хортиця», об`ємом 0,5 л, пляшки пива світлого «Живе пиво», об`ємом 0,5 л та тютюнових виробів «Rothmans» та «L&M».
Судом встановлено, що на підставі вказаного протоколу, адміністративна комісія Заборольської сільської ради постановою №18 про накладення адміністративного стягнення постановила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 156 КУпАП та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн.(а.с.15).
У письмових поясненнях наданих інспектору з ювенальної превенції Луцького РВП Луцького ЛВП ГУНП у Волинській області, ФОП ОСОБА_1 зазначила, що 28.05.2018 року протягом робочого часу в магазині було багато відвідувачів, які купували товари різного характеру, а тому запам`ятати хто і що саме купував не мала змоги. Крім того вказала, що алкогольні напої та тютюнові вироби особам, яким заборонено продаж не відпускала, у разі сумніву обов`язково перевіряла документи, що посвідчують особу (а.с.8).
У свою чергу, неповнолітній ОСОБА_2 у своїх поясненнях наданих інспектору з ювенальної превенції Луцького РВП Луцького ЛВП ГУНП у Волинській області зазначив, що в обідню пору 28.05.2018 року в магазині «Лісовичок» придбав алкогольний напій – горілку «Хортиця» об`ємом 0,5 л, пиво світле «Живе пиво» об`ємом 0,5 л, тютюнові вироби «Rothmans» та «L&M Loft Blue», а також продукти харчування. Крім того вказав, що продавець паспорт у нього не перевіряла, чек за придбаний товар не видавала (а.с.9). Дані обставини підтверджені також поясненнями громадянина ОСОБА_3 (а.с.10).
Отже, з зазначених обставин справи вбачається, що факт продажу ОСОБА_1 алкогольних напоїв неповнолітній особі ОСОБА_2 підтверджується наявними в матеріалах справи документами, крім того, відомості, що містяться в останніх, відповідачем спростовані не були.
Пунктами 10, 11 Порядку №790 передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 20.09.2018 року №000680-40 у встановленому порядку не скасоване та є чинним, відповідачем добровільно фінансові санкції у розмірі 6 800,00 грн. не сплачено, позовні вимоги про стягнення з відповідача фінансових санкцій у вказаному розмірі підлягають до задоволення.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1 921,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 11.06.2019 року №1157 з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) МФО 899998, н/р 31411561003508, отримувач коштів УК у Луцькому районі /отг. Забороль/ 21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009654, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 6 800,00 грн. (шість тисяч вісімсот грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко