
Справа № 589/2069/19
Провадження № 2/589/1375/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2019 року
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді – Прачук О. В.
з участю секретаря судового засідання – Антошко Т. А.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника позивача- ОСОБА_2 ,
представника відповідача – ОСОБА_3 ,
представника відповідача – ОСОБА_4 .,
представника відповідача - Сергейко Н. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради Сумської області, Управління освіти Шосткинської міської ради Сумської області
- про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії,-
ВСТАНОВИВ:
16 травня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з вказаним позовом, в якому просила визнати протиправним і скасувати рішення конкурсної комісії, оформлене Протоколом № 2 засідання конкурсної комісії на зайняття вакантної посади директора комунальної організації (установи, закладу) «Шосткинський навчально-виховний комплекс: спеціалізована школа І-ІІ ступенів-ліцей Шосткинської міської ради Сумської області» від 26.04.2019.
Вказаним протоколом оформлено рішення конкурсної комісії про визнання переможця конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора зазначеного навчального закладу.
Ухвалою від 04 червня 2019 було відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні головуючим суддею було поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі в зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Сторони та їх представники у вирішенні вказаного питання поклались на розсуд суду.
Суд, заслухавши учасників судового засідання, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку:
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 КАС публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Також пунктом 7 частини першої статті 4 КАС визначено, що суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.
Пунктом 20 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Відповідно до ч. 3 ст. 37 Закону України «Про загальну середню освіту» органи місцевого самоврядування у галузі загальної середньої освіти в межах їх компетенції виконують функції засновника закладів загальної середньої освіти на відповідній території.
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону «Про освіту» засновник закладу освіти або уповноважена ним особа (крім інших повноважень, визначених вказаною нормою закону):
затверджує установчі документи закладу освіти, їх нову редакцію та зміни до них;
укладає строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти, обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та установчими документами закладу освіти;
розриває строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти з підстав та у порядку, визначених законодавством та установчими документами закладу освіти.
Згідно ч. 4 вказаної статті засновник або уповноважена ним особа може делегувати окремі свої повноваження органу управління закладу освіти та/або наглядовій (піклувальній) раді закладу освіти.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про загальну середню освіту» керівник закладу загальної середньої освіти призначається на посаду та звільняється з посади рішенням засновника (засновників) закладу або уповноваженого ним (ними) органу.
Керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти призначається на посаду за результатами конкурсного відбору строком на шість років (строком на два роки - для особи, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше) на підставі рішення конкурсної комісії, до складу якої входять представники засновника (засновників), трудового колективу, громадського об`єднання батьків учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти та громадського об`єднання керівників закладів загальної середньої освіти відповідної адміністративно-територіальної одиниці. До участі у роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть залучатися представники громадських об`єднань та експерти у сфері загальної середньої освіти.
Положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти розробляє та затверджує засновник на підставі типового положення, затвердженого центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Відповідно до Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти, що перебуває у комунальній власності територіальної громади, затвердженого рішенням ХХІ сесії Шосткинської міської ради VІІ скликання від 05.03.2019 терміни, що вживаються в Положенні, визначені як:
власник – Шосткинська міська рада Сумської області, яка є засновником закладу загальної середньої освіти, що перебуває у власності територіальної громади;
заклад – юридична особа публічного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність у сфері загальної середньої освіти, створена Шосткинською міською радою Сумської області,
орган управління - управління освіти Шосткинської міської ради Сумської області, уповноважений орган засновника.
З наведених норм можна зробити висновок, що питання призначення на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування або уповноваженого ним органу, а відповідне рішення конкурсної комісії про таке призначення є рішенням конкурсної комісії в розумінні пункту 9 частини першої статті 19 КАС.
Оскільки предметом спору у цій справі є рішення конкурсної комісії, яке є обов`язковим для органу місцевого самоврядування (уповноваженого ним органу) та має вплив на багатьох осіб - членів відповідної територіальної громади, у спільній власності якої перебуває такий заклад освіти, то такий спір повинен бути вирішений за правилами адміністративного судочинства.
Вказане відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного суду, викладеному в постанові від 15 травня 2019 року в справі № 808/4168/17, провадження № 11-1533апп18, яка була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 02 липня 2019 року.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи наведене, беручи до уваги характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити, оскільки розгляд даної справи має здійснюватися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 20 КАС України, дана справа підсудна Сумському окружному адміністративному суду.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Зважаючи на вказане, враховуючи клопотання представника ОСОБА_1 про повернення сплаченого останньою судового збору у разі закриття судом провадження справі, сплачений позивачкою судовий збір підлягає поверненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 222, 255, 258-261, 354 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради Сумської області, Управління освіти Шосткинської міської ради Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії - закрити.
Роз`яснити позивачу, що вирішення даного спору віднесено до юрисдикції Сумського окружного адміністративного суду, оскільки справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Роз`яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Зобов`язати Шосткинське Управління Державної казначейської служби України Сумської області повернути ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ) сплачений нею судовий збір у розмірі 768 грн 40 к., що був сплачений 16 травня 2019 року, згідно квитанції 0.0.1354562561.1 на рахунок отримувача: Шосткинське УК/м. Шостка/220301001, код банку 899998, рах.31213206018012, код 37512251 призначення платежу:*;101;2403012240; Судовій збір, за позовом ОСОБА_1 .
Ухвалу суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області протягом 15 днів з дня складення повного тексту ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст ухвали складено 28 серпня 2019 року.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області О.В.Прачук