
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"22" серпня 2019 р. № 520/5934/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Мадевська Е.Д.
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Зеленюхатова І.Е.,
представника відповідача - Шутова А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ39599198) про визнання дій протиправними та скасування недоїмки в інтегрованій картці ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) неправомірними та скасувати недоїмки які обліковуються в інтегрованих картках по ФОП ОСОБА_1 (п.н. НОМЕР_1 ) щодо:
- заборгованості (недоїмки) з єдиного податку ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) у сумі 4358,42 грн. в період з 20.07.2014р. по 20.12.2015р., яка обліковується в інтегрованій картки платника податків з КБК 18050401;
- заборгованості (недоїмки) ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) з єдиного внеску у сумі 8252,43 грн. в період з 21.07.2014р. по 19.01.2016р., яка обліковується в інтегрованій картки платника податків з КБК 71040000.
В обґрунтування позову зазначено, що недоїмки які обліковуються в інтегрованих картках по ФОП ОСОБА_1 (п.н. НОМЕР_1 ) щодо заборгованості (недоїмки) з єдиного податку ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) у сумі 4358,42 грн. в період з 20.07.2014р. по 20.12.2015р., яка обліковується в інтегрованій картки платника податків з КБК 18050401 та заборгованості (недоїмки) ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) з єдиного внеску у сумі 8252,43 грн. в період з 21.07.2014р. по 19.01.2016р., яка обліковується в інтегрованій картки платника податків з КБК 71040000 є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Позивач в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача в судове засідання з`явилися, щодо задоволення позовних вимог заперечували в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач - ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ) зареєстрований в якості фізичної особи - підприємця з 19.02.2009 року. До 01.08.2018 року позивач знаходився на обліку і Маріупольському управлінні ГУ ДФС у Донецькій області та з 01.03.2018 року перебуває на обліку в ГУ ДФС у Харківській області.
Відповідно до наявної інформації в базах даних контролюючого органу позивач за період з 01.01.2012 по 31.12.2015 року застосовував спрощену систему оподаткування обліку та звітності до другої групи.
Також судом встановлено, що 05.07.2019 року позивачем було подано до контролюючого органу заяву про проведення невиїзної перевірки фінансово-господарської діяльності, у зв`язку із державною реєстрацією припинення підприємницької діяльності, у зв`язку з неотриманням відповіді на вказану заяву 21.02.2019 року позивачем було подано повторно заяву про проведення невиїзної перевірки фінансово-господарської діяльності, у зв`язку із державною реєстрацією припинення підприємницької діяльності, на яку згідно листа Головного управління ДФС у Харківській області № 6907/ФОП/20-40-13-06-16 від 19.03.2019 року повідомлено, що на теперішній час:
- ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) має недоїмку з єдиного податку у сумі 4358,42грн.;
- ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) має недоїмку з єдиного внеску у сумі 8252,43грн.;
- ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) не нараховано та не сплачено єдиного внеску у загальній сумі 11724,24грн., в.т.ч. за 2017р. у сумі 8448,00грн., за 2018р. 3276,24грн.
Не погодившись з зазначеним листом Головного управління ДФС у Харківській області позивач звернувся до контролюючого органу із скаргою щодо вирішення питання відносно перерахунку боргу з не сплати єдиного внеску у загальній сумі 11724,24грн. (за 2017р. та 2018р.) та отриманню відповідних документів від податкового органу (податкової вимоги, податкового повідомлення-рішення, рішення, тощо) щодо недоїмки з єдиного податку (у розмірі - 4358,42грн.), недоїмки з єдиного внеску (у розмірі - 8252,43грн.) та не нарахування та не сплати єдиного внеску в період 2017р. по 2018р.
Також судом встановлено, що 06.04.2019 року членами родини позивача було отримано лист Головного управління ДФС у Харківській області № 13436/ФОП/20-40-58-06-20 від 28.05.2019 року у відповідь на скаргу позивача від 18.05.2013 року, відповідно до якого позивачу було повідомлено, що відповідно даних інтегрованої картки платника податків (далі ІКП) з КБК 71040000 єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у період з 21.07.2014р. по 19.01.2016 року платнику були нараховані суми єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які станом на сьогоднішній день не сплачено, а саме :
Дата операціїОпис операціїНараховано (гри.).21.07.2014р.[422.65] Нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми. Нарахування єдиного внеску N3672772/ev від 21.07.2014 терм. спл. 21.07.2014422,6520.10.2014р.[1267.95] Нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми. Нарахування єдиного внеску N4575729/ev від 20.10.2014 терм. спл. 20.10.20141267,9520.01.2015р.[1267.95] Нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми. Нарахування єдиного внеску N163981/ev від 20.01.2015 терм. спл. 20.01.20151267,9520.04.2015р.[1267.95] Нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми. Нарахування єдиного внеску N986587/ev від 20.04.2015 терм. спл. 20.04.20151267,9520.07.2015р.[ і267.95] Нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми. Нарахування єдиного внеску N1776704/ev від 20.07.2015 терм. спл. 20.07.20151267,9519.10.2015р.[1323.47] Нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми. Нарахування єдиного внеску N23636664/ev від 19.10.2015 терм. спл. 19.10.20151323,4719.01.2016р.[1434.51] Нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми. Нарахування єдиного внеску N122817/ev від 19.01.2016 терм. спл. 19.01.20161424,51- що за період з 14.11.2017 по 30.11.2018 рік відповідно законодавства єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нараховується;
- що відповідно даних інтегрованих карток по ФОП ОСОБА_1 (п.н. НОМЕР_1 ) обліковується заборгованість по єдиному податку у розмірі 4358.42 грн. та єдиному внеску 8252.43 грн.;
- що скасування недоїмки по нарахуванню єдиного податку за період з 20.07.2014 по 20.12.2015 роки та скасування недоїмки по нарахуванню єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 21.07.2014 по 19.01.2016 роки неможливе.
Таким чином суд зазначає, що скарга позивача від 18.05.2013р. була частково задоволена, а саме було скасовано вимогу ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДФС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ щодо не нарахування та не сплати єдиного внеску ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) у загальній сумі 11724,24грн., в.т.ч. за 2017р. у сумі 8448,00грн., за 2018р. 3276,24грн.
Не погодившись з зазначеним позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Суд надаючи правову оцінку спірним правовідносинам зазначає наступне.
Відповідно до спеціального закону, яким є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон №2464), який набрав чинності з 01.01.2011 визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ст. 1 Закону №2464 єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до зазначених норм, позивач є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Положеннями п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Так, відповідно до абзаців 1 та 2 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Відповідно до ст. 9 Закону №2464 днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 11,12 ст. 9 Закону №2464).
Також, відповідно до п. 295.2 ст. 295 Податкового кодексу України (далі - ПК України) нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Згідно з п. 295.1 ст. 295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Як вже було встановлено вище, ФОП ОСОБА_1 . зареєстрований в якості фізичної особи - підприємця з 19.02.2009. Позивач знаходився на обліку в Маріупольському управлінні ГУ ДФС у Донецькій області до 01.08.2018. В ГУ ДФС у Харківській області позивач знаходиться на обліку з 01.03.2018.
Відповідно до наявної інформації в базах даних контролюючого органу ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2012 по 31.12.2015 застосовував спрощену систему оподаткування обліку та звітності другої групи.
Згідно інформаційних даних контролюючого органу АІС «Податковий блок» ФО-П ОСОБА_1 має триваліш час податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 4 358,42 грн. та заборгованість з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 8 252,43 грн.
Таким чином суд зазначає, що вже з наявною заборгованістю в загальній сумі 12 610, 85 грн. у 2018 році платник податків ФОП ОСОБА_1 . перейшов на облік до ГУ ДФС у Харківській області Таким чином, ГУ ДФС у Харківській області до позивача жодних штрафних санкцій чи пеню не нараховувало та не застосовувало.
Законом України від 24 грудня 2015 р. № 911 -VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 911) внесено зміни до Закону № 1669, зокрема виключено пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної о аерації» (далі - Закон № 1669), в якому скасовано норму, зазначену в п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 8 липня 2010 р. № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) щодо звільнення від виконання обов`язків, передбачених частиною другою ст. 6 Закону № 2464, платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилася
Отже, з 01.01.2016 р. законодавством про єдиний внесок не передбачено особливих умов щодо виконання зобов`язань платниками єдиного внеску, які перебувають або перебували на обліку в контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилася АТО.
Таким чином суд зазначає, що позивачем повинна бути сплачена наявна заборгованість. Тим більше відповідно до Закону №2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Також суд зазначає, що механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків та інших платежів, визначений у Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 №765 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №217/24994 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 3 розділу 1 Порядку інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.
Приписами пункту 4 розділу 1 Порядку передбачено, що облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників, державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об`єднаних державних податкових інспекцій відповідно до функціональних повноважень.
Зі змісту пункту 1 розділу 2 Порядку вбачається, що інтегровані картки платників відкриваються територіальними органами Міндоходів за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску.
Пунктом 1 розділу 4 Порядку передбачено, що для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників територіальні органи Міндоходів проводять оперативний облік надходжень: за податками, зборами, митними платежами на підставі документів, визначених Порядком взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 4 грудня 2013 року №760/1031, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 грудня 2013 року за №2193/24725.
Згідно з пунктом 5 розділу 4 Порядку дані про надходження податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску відображаються територіальним органом Міндоходів, на який покладено функції з ведення обліку відповідного платежу, в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
Таким чином, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету контролюючі органи відкривають платнику податків інтегровані картки, за якими відображається стан розрахунків платника з бюджетом. Відомості про сплату податкових зобов`язань платниками податків обліковуються у таких картках за даними електронних реєстрів розрахункових документів. А умовою, з якою законодавство пов`язує відображення в інтегрованій картці платника факту надходження грошових коштів в рахунок сплати податкового зобов`язання є отримання від Державної казначейської служби України підтвердження про зарахування грошових коштів на відповідний рахунок.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 19.11.2018 (справа №810/5997/15).
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку що оскільки позивачем зазначена сума заборгованості (недоїмки) з єдиного податку ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) у сумі 4358,42 грн. в період з 20.07.2014р. по 20.12.2015р., яка обліковується в інтегрованій картки платника податків з КБК 18050401 та заборгованості (недоїмки) ФОП ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки: НОМЕР_1 ) з єдиного внеску у сумі 8252,43 грн. в період з 21.07.2014р. по 19.01.2016р., яка обліковується в інтегрованій картки платника податків з КБК 71040000 позивачем сплачена не була, а отже відсутні правові підстав для зобов`язання відповідача вносити зміни до інтегрованої картки особового рахунку.
Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ39599198) про визнання дій протиправними та скасування недоїмки в інтегрованій картці - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 29 серпня 2019 року.
Суддя Спірідонов М.О.