
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 серпня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1708/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Петросян К.Є.,
за участю:
секретаря судового засідання - Грищенко М.І.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
представника першого відповідача - ОСОБА_4..,
представників другого відповідача - ОСОБА_4., ОСОБА_11, ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, полковника служби цивільного захисту - ОСОБА_1 до начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, полковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 , Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання незаконним та скасування наказу в частині накладення дисциплінарного стягнення,-
ВСТАНОВИВ:
18.04.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 або позивач) до начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області ОСОБА_3 (далі ОСОБА_3 або відповідач 1), Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі ГУ ДСНС України у Луганській області або відповідач 2), в обґрунтування якого зазначено наступне.
25.03.2019 до Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області надійшла телеграма від 22.03.2019 № 432 з копією наказу відповідача 1 від 22.03.2019 № 93 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» ОСОБА_1 Того ж дня, тимчасово виконуючим обов`язки начальника Лисичанського міського управління вручено позивачу для ознайомлення телеграму та відповідний наказ.
Позивач вважає наказ начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області ОСОБА_3 незаконним, внаслідок чого підлягаючим скасуванню, з огляду на таке.
Так, в наказі від 22.03.2019 № 93 зазначено про те, що на виконання п.10 рішення колегії від 05.02.2019 № 1, 21.09.2019 проведено заслуховування начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 з питань організації службової діяльності та усунення виявлених недоліків під час проведення перевірки обліково-реєстраційної дисципліни у Лисичанському МУ відповідно до наказу Головного управління від 17.01.2019 № 28-НО «Про направлення співробітників ГУ ДСНС України у Луганській області до підпорядкованих підрозділів для вирішення службових питань.
05.02.2019 позивач був відсутній на колегії Головного управління внаслідок перебування на лікарняному з 04.02.2019 по 16.02.2019. При цьому, у п.10 рішення колегії вказано заступнику начальника Головного управління ОСОБА_9 та тимчасово виконуючому обов`язки начальника управління по роботі з кадрами ОСОБА_7 забезпечити організацію заслуховування начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління ОСОБА_1 з питань організації службової діяльності після виходу з лікарняного, а не заслухати позивача з питань організації службової діяльності та усунення виявлених недоліків під час проведення перевірки обліково-реєстраційної дисципліни у Лисичанському міському управлінні.
20.02.2019 до Лисичанського міського управління надійшла телеграма за № 250 від 20.02.2019 Головного управління про проведення наради 21.02.2019, де пунктом 2 було визначено бути готовими доповісти про результати роботи за відповідним напрямком за 2018 рік та вжиття організаційних і практичних заходів під час підготовки і проведення 31.03.2019 чергових виборів Президента України. До телеграми надавався план проведення наради, в якому не передбачено заслуховування ОСОБА_1
21.02.2019 відбулась нарада згідно затвердженого плану, після підбиття підсумків якої заступник начальника Головного управління ОСОБА_9 в присутності т.в.о. начальника правління по роботі з кадрами ОСОБА_7 та ще 3-х представників Головного управління ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 зачитав звіт з окремих питань службової діяльності Лисичанського міського управління за напрямком запобігання надзвичайним ситуаціям у 2018 році.
Отже, на думку позивача, п.10 рішення колегії від 05.02.2019 № 1 було запропоновано забезпечити заслуховування ОСОБА_1 , а не проводити службове розслідування відносно нього 21.02.2019 по усуненню виявлених недоліків під час проведення перевірки обліково-реєстраційної дисципліни у Лисичанському міському управлінні відповідно до наказу від 17.01.2019 № 28-НО, про що зазначено в оскаржуваному наказі. Тому, на думку позивача це є перевищенням службових повноважень з боку ОСОБА_9 та ОСОБА_7 .
Крім того, в оскаржуваному наказі зазначено, що ОСОБА_1 відмовився надавати письмові пояснення, що зафіксовано актом від 21.02.2019, що не відповідає дійсності, оскільки позивач усно звітував, а 21.02.2019 надав рапорт № 01/01-201 від 20.02.2019 через сектор планування, аналітичного та документального забезпечення Головного управління. Отже, службове розслідування не проведено відповідачем, тоді як позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності
Також зазначив, що в наказі від 22.03.2019 № 93 відповідачем вказано про наявність у ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді суворої догани на підставі наказу від 21.08.2018 № 229, яке позивачем оскаржено до суду і на момент видання оскаржуваного наказу перебувало на розгляді у суді. При цьому, позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за той період часу, коли він займав іншу посаду - заступника начальника управління - начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління, тоді як наказом №388 від 07.12.2018 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління.
При наявності порушень службової дисципліни, позивач згідно посадової інструкції повинен доповідати начальнику Лисичанського міського управління, оскільки згідно Положення заступник начальника управління підзвітний і підконтрольний начальнику міського управління, що й вчинено ОСОБА_1 шляхом подання на ім`я начальника міського управління рапортів, що на його думку, виключає безвідповідальне ставлення до виконання службових обов`язків та відсутність контролю за діями підлеглих.
Крім того, зазначив, що у своїй заяві до Міністра МВС від 11.02.2019 ОСОБА_1 вказував на те, що в Лисичанському міському управлінні не визначено наказом відповідального за напрямом роботи адміністративно-правова діяльність, яким згідно наказу від 13.03.2018 № 10 був визначений ОСОБА_13 , переведений у подальшому наказом від 29.12.2018 до Головного управління з 02.01.2019. ОСОБА_13 не передав справи та службову документацію, про що ОСОБА_1 також зазначав у рапорті на ім`я т.в.о начальника Личисанького МУ ОСОБА_14 04.01.2019, однак останнім вказане питання залишено без розгляду.
З довідкою за результатами проведеної 17.01.2019 перевірки обліково-реєстраційної дисципліни у Лисичанському МУ, за наслідками якої були виявлені недоліки, ОСОБА_1 не ознайомлювали, тоді як т.в.о. начальника ОСОБА_14 повинен був розробити план усунення недоліків, що ним не було зроблено і його за це не було притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Всі недоліки, зазначені у довідці допущені у той період часу, коли позивач знаходився на лікарняних або у відпустках і був відсутній на службі, а його обов`язки виконував ОСОБА_13 До того ж ДСНС України було проведено цільову перевірку службової діяльності Головного управління з питань організації роботи державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цільового захисту, в тому числі і Лисичанського МУ у період з 5 по 10 червня 2018 року, за наслідками якої не було виявлено порушення, вказані у довідці Головного управління від 17.01.2019, що на думку позивача виключає взагалі існування будь-яких порушень.
Зазначив, що за наслідками виявлених недоліків за результатами проведених перевірок у той період часу, коли ОСОБА_1 не було на службі, жодна посадова особа Лисичанського МУ не була притягнута до відповідальності, а до позивача всі порушення не мають відношення, у зв`язку із чим просить суд:
- визнати незаконним та скасувати наказ від 22.03.2019 № 93 начальника ГУ ДСНС України у Луганській області «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» в частині пункту 1 та 2 вказаного наказу відносно накладення на начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління ДСНС України у Луганській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді попередження про неповну службову відповідальність.
Ухвалою суду від 23.04.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху (т.2 а.с.1).
Ухвалою суду від 02.05.2019 ОСОБА_1 продовжено процесуальний строк на усунення недоліків (т.2 а.с.19).
Ухвалою суду від 15.05.2019 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження (т.1 а.с.1-3).
Ухвалою суду від 03.07.2019 залучено Головне управління ДСНС України у Луганській області в якості другого відповідача до участі у справі (т.2 а.с.81-82).
Ухвалою суду від 03.07.2019 начальнику Головного управління ДСНС України у Луганській області продовжено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 (т.2 а.с.83).
Ухвалою суду від 11.07.2019 продовжено строк підготовчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (т.2 а.с.97).
Ухвалою суду від 05.08.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (т.2 а.с.202).
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні пред`явленому позову. Також підтримали викладені у відповіді на відзив доводи.
Представник 1-го відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог ОСОБА_1 , про що надав відзив на позовну заяву та суду пояснив наступне (т.1 а.с.101-112).
14.11.2014 відповідно до Положення та на виконання наказів ДСНС від 28.11.2014 № 603 «Про переведення штату апарату Головного управління», № 604 «Про переведення штатів підрозділів Головного управління» ОСОБА_1 призначений начальником відділу державного нагляду та контролю Лисичанського міського управління Головного управління (витяг із наказу Головного управління від 14.10.2014 № 40 св).
13.12.2016 ОСОБА_1 призначений заступником начальника управління - начальником відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління (витяг із наказу Головного управління від 13.12.2016 № 401 св).
Відповідно до Положення про відділ запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління (далі - Положення про відділ), затвердженого наказом Головного управління 10 січня 2017 року № 5-НО, очолює його заступник начальника управління - начальник відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління (р. 6 Положення про відділ). Здійснює керівництво і несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності. Організовує та забезпечує виконання актів законодавства, наказів ДСНС та доручень керівництва ДСНС. Вносить начальнику міського управління пропозиції щодо реалізації основних напрямків, пріоритетів роботи відділу і шляхів виконання покладених на нього завдань. Звітує перед начальником міського управління про виконання планів роботи та покладених завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок за напрямком діяльності відділу (р. 6 Положення про відділ).
З метою проведення перевірки в підпорядкованих підрозділах Головного управління обліково-реєстраційної дисципліни, стану виконання заходів цивільного захисту було направлено представників управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління та управління цивільного захисту Головного управління відповідно до графіка перевірок підпорядкованих підрозділів з питань обліково-реєстраційної дисципліни (наказ Головного управління від 17.01.2019 № 28-НО).
За результатами проведення перевірки обліково-реєстраційної дисципліни Лисичанського міського управління Головного управління співробітниками аппарату Головного управління складено довідку.
В ході перевірки обліково-реєстраційної дисципліни, а саме: порядку обліку пожеж та їх наслідків за 2018 рік встановлено: стан дотримання порядку обліку пожеж та їх наслідків у Лисичанському міському управлінні на незадовільному рівні, немає 23-х справ по пожежам за 2018 рік та 5-х справ за 2016-2017 роки, не всі матеріали справ по пожежам мають картки обліку пожеж, картки обліку пожеж підписано посадовими особами, які не мають відповідних повноважень, в деяких випадках підписів взагалі немає, немає підписів посадової особи у картах підрахунку побічного збитку, виявлені численні порушення правильності та повноти заповнення карток обліку пожеж при їх складанні (зазначено неправильну суму прямого та побічного збитку, неправильний час повідомлення, не вказано час ліквідації пожежі, зазначено неправильну дату повідомлення, дату локалізації пожежі та дату ліквідації пожежі, вказано неправильну суму врятованих матеріальних цінностей або її взагалі немає, вказано неповну адресу об`єкта пожежі, дата заповнення картки обліку пожежі не відповідає реєстрації пожежі).
Акт про пожежу заповнюється не в повному обсязі або з порушеннями вимог наказу МВС України від 14.06.2017 № 503, вказано лише ініціали особи, яка повідомила про пожежу, вказано лише ініціали осіб, які входять до комісії, немає даних щодо особи, яка виявила пожежу яка повідомила про пожежу, не вказано засоби зв`язку з особою, яка повідомила про пожежу, вказано неправильний побічний збиток від пожежі, не вказано власника (орендаря), місце проживання особи, яка повідомила про пожежу, прямий збиток від пожежі, немає відміток про отримання примірника акту про пожежу представниками Національної поліції тощо.
Довідки про збиток не реєструються у підрозділі або вхідний номер та дата довідки про збиток не відповідає журналу обліку вхідної документації, а в деяких випадках у матеріалах справ про пожежу довідки про збиток від пожежі взагалі немає, немає резолюції керівника у довідці та вхідного номера.
Супровідний лист, відповідно до якого надсилаються матеріали справи про пожежу до відповідного підрозділу Національної поліції, не реєстровано у підрозділі або вихідний номер та дата не відповідає журналу обліку вихідної документації, виявлено однаковий вихідний номер у супровідних листах.
У розносній книзі вихідний номер не відповідає номеру, який вказаний у супровідному листі. В матеріалах справ про пожежі підкріплено недостатня кількість фотоматеріалів з місця події або не зафіксовано осередок пожежі та ознак, які вказують на достовірність припущення щодо можливої причини пожежі, немає підпису особи, яка склала фототаблицю.
Опис матеріалів справи про пожежу не відповідає дійсним документам, які долучені до справи, в деяких випадках опис взагалі не підписаний. Аркуші матеріалу справи про пожежу не пронумеровані згідно з описом справи. Титульний аркуш не відповідає наказу ДСНС від 16.08.2017 № 445. Звіт про причину виникнення пожежі складається формально, в деяких матеріалах взагалі не підписаний посадовою особою. Також наявні виправлення після підписання звіту про причину виникнення пожежі. Немає резолюції керівника підрозділу у рапорті керівника гасіння пожежі або рапорту взагалі немає. Немає резолюції керівника в рапорті інспектора. В підпорядкованому підрозділі немає щомісячних аналізів по пожежам з обліково-реєстраційної дисципліни.
При перевірці повноти та заповнення Журналу реєстрації інформації про пожежі та обліку пожеж було виявлено, що керівник підрозділу не здійснює контроль за веденням журналу, адже немає відміток про перевірку.
Один з виїздів на пожежу було зафіксовано як «інформація про пожежу не підтвердилась», але у підрозділі наявні матеріали справи про цю пожежу. Це свідчить про помилковий запис посадовою особою, відповідальною за заповнення журналу реєстрації інформації про пожежі та обліку пожеж, порушення вимог Інструкції із запобігання (ведення) Журналу реєстрації інформації про пожежі та обліку пожеж, затвердженої наказом ДСНС від 16.08.2017 № 445, та подання неправдивих даних за формою 402 «Зведені дані» до Головного управління впродовж року.
В підрозділі не зберігаються звіти до Головного управління за попередній рік окремо за кожен місяць (наявні лише за 8 місяців). Порушуються вимоги Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МВС України від 27.07.2016 № 725, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за № 1162/29292 (далі - Інструкція).
У порушення п. 3 р. II Інструкції при складанні протоколів наявні виправлення, у графах, які не заповнюються, не ставиться прочерк. Аналогічні порушення наявні в протоколах, складених в 2016, 2017 роках.
Також відповідно до п. 4 р. II Інструкції при складанні протоколів в п. 11 при викладенні обставин правопорушення зазначається, що порушення було виявлено при проведенні позапланової перевірки виконання вимог приписів органів ДСНС України, хоча проводились позапланові перевірки дотримання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки.
Не зважаючи на це полковником служби цивільного захисту ОСОБА_1 . при розгляді справ про адміністративні правопорушення, до яких долучено протоколи (18 протоколів), винесено постанови про накладення адміністративних стягнень.
Таким чином порушуються вимоги п. 6 р. III Інструкції та ст. 278 КУпАП, а саме при підготовці до розгляду справ про адміністративні правопорушення полковником служби цивільного захисту ОСОБА_1 не вирішується питання чи правильно складено протоколи (не перевіряється правильність складання).
По закінченню перевірки було зазначено: 1. розглянути на нараді Лисичанського міського управління Головного управління перелік зазначених недоліків, викладених у довідці, з подальшим розробленням плану усунення недоліків; 2. копію плану надати до управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління до 13.02.2019; 3. забезпечити виконання плану усунення недоліків у встановлені строки. За результатами виконання всіх пунктів плану усунення недоліків доповісти рапортом до управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління; 4. встановити жорсткий контроль за дотриманням вимог чинного законодавства підлеглими особами за напрямком обліково-реєстраційної дисципліни.
План усунення недоліків розроблено не було та не надано до управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління до 13.02.2019.
05 лютого 2019 року за підсумками роботи структурних та підпорядкований підрозділів Головного управління була проведена Колегія.
Наказом Головного управління від 08 лютого 2019 року № 50-НО «Про реалізацію рішень Колегії Головного управління від 05 лютого 2019 року № 1» оголошено для виконання рішення Колегії Головного управління «Про результати роботи Головного управління за 2018 рік та завдання на наступний період», де зазначено, що забезпечити організацію заслуховування начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 з питань організації службової діяльності після виходу з лікарняного (п. 10 наказу Головного управління від 08.02.2019 № 50-НО).
На виконання п. 10 рішення Колегії від 05 лютого 2019 року № 1 «Про результати роботи Головного управління за 2018 рік та завдання на наступний період» проведено заслуховування начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 з питань організації службової діяльності.
01 березня 2019 була проведена нарада з головними державними інспекторами з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки міст та районів Луганської області (Протокол № П-9 від 01.03.2019), де з метою своєчасного вирішення питань оперативно-службової діяльності й поставлених завдань начальникам структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління, головним державним інспекторам з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки міст та районів Луганської області поставлено ряд задач для виконання, а особливо в п. 1.11 зазначено: «встановити контроль за дотриманням вимог чинного законодавства підлеглими особами за напрямком обліково-реєстраційної дисципліни».
За результатами цільової перевірки з питань дотримання законності при застосування прав, наданих органам державного нагляду (контролю) у сфері пожежної безпеки і під час здійснення попередніх перевірок заяв, повідомлень та іншої інформації про пожежі та злочини, пов`язані з ними, якості та повноти проведення службових розслідувань та облік пожеж, в підпорядкованих підрозділах Головного управління була проведена ще одна нарада 04 квітня 2019 року (Протокол № П-17 від 04.04.2019), де також начальникам структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління, головним державним інспекторам з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки міст та районів Луганської області поставлено ряд задач для виконання.
На обох нарадах заслухано головних державних інспекторів з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки міст та районів Луганської області, обговорено ряд порушень, які були виявлені при перевірці, та зроблено зауваження щодо їх усунення.
За результатами заслуховування встановлено, що в Лисичанському міському управлінні Головного управління наявні порушення, які зазначені у рапорті заступника начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_9 .
У 2018 році полковник служби цивільного захисту ОСОБА_1 займав посаду заступника начальника управління - начальник відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління, відповідно до Положення про відділ заступник начальника очолює відділ, здійснює керівництво і несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, організовує та забезпечує виконання актів законодавства, наказів ДСНС та доручень керівництва ДСНС.
Згідно з посадовою інструкцією заступник начальника здійснює ведення державного статистичного обліку пожеж та їх наслідків (п. 2.21. р. 2 посадової інструкції), несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на заступника начальника завдань і функцій (п. 4.1. р. 4 посадової інструкції).
Відповідно до п. 2.47. посадової інструкції заступник начальника складає протоколи про адміністративні правопорушення та притягує до адміністративної відповідальності посадових осіб і громадян, винних у порушенні законів та інших нормативно-правових актів у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.
В рапорті заступника начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_9 також було зазначено, що полковник служби цивільного захисту ОСОБА_1 відмовився надати письмові пояснення, цей факт було зафіксовано в акті.
До діянь, що є порушеннями службової дисципліни, також належить порушення вимог законодавства з питань діяльності органів і підрозділів цивільного захисту (п. 59 Статуту).
За порушення службової дисципліни, що виразилося у порушені вимог законодавства з питань діяльності органів і підрозділів цивільного захисту, а саме невиконання вимог наказу Лисичанського міського управління Головного управління від 13.03.2018 № 10 «Про закріплення осіб, відповідальних за основні напрямки діяльності відділу організації запобігання надзвичайним ситуаціям», вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МВС України від 27 липня 2016 року № 725, та внаслідок особистого безвідповідального ставлення до виконання службових обов`язків та відсутності контролю за діями підлеглих, на начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність (наказ Головного управління «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» від 22 .03.2019 №93).
Головним управлінням встановлено, що порушення службової дисципліни, вимог Статуту з боку полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 відбувались неодноразово.
Так прийняттю оскаржуваного наказу Головного управління від 22.03.2019 передували результати перевірки, якими зафіксовано допущені порушення з боку позивача.
Головним управлінням також встановлено, що по факту виявлених порушень службової дисципліни начальником відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління неодноразово із позивачем проводилися бесіди, але будь-яких змін у позитивний бік у поведінці полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 не відбувалось.
За час проходження служби начальник відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління полковник служби цивільного захисту ОСОБА_1 зарекомендував себе з негативного боку. При вирішенні службових питань не проявляє принциповість, ініціативу та наполегливість. Має дуже слабкі організаторські здібності. В колективі не користується авторитетом та має неврегульовані конфлікти майже з усіма співробітниками міського управління, про що свідчать численні звернення та скарги від особового складу. Всі недоліки його роботи, які виявляються в ході перевірок службової діяльності, намагається перекласти на підлеглий особовий склад та постійно ухиляється від відповідальності за свої дії.
Протягом 2017-2018 років позивач неодноразово притягався до дисциплінарної відповідальності, а саме: за результатами проведеної цільової перевірки службової діяльності за напрямком державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, накладено дисциплінарне стягнення - сувора догана (наказ Головного управління від 27.07.2017 № 261 о/с ЦЗ); за порушення службової дисципліни, а саме брутальне, зневажливе ставлення до своїх підлеглих, приниження їх честі та гідності під час виконання службових обов`язків, накладено дисциплінарне стягнення - сувора догана (наказ Головного управління від 22.11.2017 № 405 о/с ЦЗ); за неналежне виконання завдань і функцій та нездійснення контролю за діями підлеглих, що призвело до порушення ними вимог Порядку обліку пожеж та їх наслідків, накладено дисциплінарне стягнення - сувора догана (наказ Головного управління від 21.08.2018 № 229 с ЦЗ).
Також на засіданні атестаційної комісії Головного управління, яка проходила 20 листопада 2017 року, за результатами розгляду звернення невідомих осіб до керівництва ДСНС щодо брутальної поведінки, неввічливості, здійснення морального тиску на підлеглих заступником начальника управління - начальником відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління полковником служби цивільного захисту ОСОБА_1 було прийнято рішення, що займаній посаді не відповідає. Підлягає переведенню з вищої посади на нижчу.
За приписами п. 24 Статуту начальник зобов`язаний підтримувати високий рівень службової дисципліни в органах і підрозділах цивільного захисту, вимагати від підлеглих її додержання, не залишати поза увагою жодного факту вчинення дисциплінарного правопорушення, у повному обсязі використовувати надані йому права, правильно застосовувати заходи дисциплінарного впливу.
Таким чином, Головне управління дійшло висновку, що саме неодноразові порушення службової дисципліни, допущені полковником служби цивільного захисту ОСОБА_1 , неналежна організація виконання наказів МВС, ДСНС, Головного управління, Лисичанського міського управління Головного управління, посадових обов`язків, безконтрольність за роботою підлеглого особового складу, призвело до неналежної організації службової діяльності підрозділу, брутальної поведінки, неввічливості, здійснення морального тиску на підлеглих у сукупності і сприяли прийняттю відповідачем рішення, оформленого наказом Головного управління від 22.03.2019 № 93 о/с, яким на позивача накладено дисциплінарне стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність.
Представники 2-го відповідача у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог з підстав, викладених у відзиві 1-го відповідача.
Свідок ОСОБА_15 у судовому засіданні пояснив, що він з 2014 по 02.01.2019 перебував на посаді керівника Лисичанського МУ. На момент проведення перевірки ГУ ДСНС України у Луганській області 17.01.2019 він вже не працював у Лисичанському міському управлінні. ОСОБА_1 охарактеризував з негативної сторони в частині його відносин у колективі. Одночасно зазначив, що ОСОБА_1 є належним фахівцем у ДСНС України у Луганській області, добре знає нормативно-правові акти.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представників відповідачів, свідка ОСОБА_15 , дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-74 КАС України, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що наказом Головного управління ДСНС України у Луганській області від 14.11.2014 № 40 св, ОСОБА_1 призначено начальником відділу державного нагляду та контролю Лисичанського міського управління Головного управління з 14.11.2014 (т.2 а.с.113).
Наказом Головного управління ДСНС України у Луганській області від 13.12.2016 № 401 св, полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , заступника начальника Лисичанського міського управління Головного управління призначено заступником начальника управління начальником відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління з 12.12.2016 (т.2 а.с.114).
На підставі наказу Головного управління ДСНС України у Луганській області від 17.01.2019 № 28-НО з метою проведення перевірки в підпорядкованих підрозділах ГУ ДСНС України у Луганській області обліково-реєстраційної дисципліни, стану виконання заходів цивільного захисту, представників управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління та управління цивільного захисту уповноважено на проведення відповідної перевірки підпорядкованих підрозділів згідно графіка, в тому числі в Лисичанському МУ ГУ ДСНС України у Луганській області (т.2 а.с.46-47).
За результатами проведення перевірки обліково-реєстраційної дисципліни Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області складена довідка, якою тимчасово виконуючому обов`язки начальника Лисичанського МУ ГУ ДСНС України у Луганській області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_14 , серед іншого, визначено надати до управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління копію плану усунення виявлених недоліків до 13.02.2019 (т.2 а.с.48-54).
05.02.2019 за підсумками роботи структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління проведена Колегія, результати якої оформлено рішенням від 05.02.2019 № 1 «Про результати роботи ГУ ДСНС України у Луганській області за 2018 рік та завдання на наступний період (т.2 а.с.55-62).
Пунктом 10 зазначеного рішення Колегії заступнику начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_9 , т.в.о. начальника управління по роботі з кадрами Головного управління полковнику служби цивільного захисту ОСОБА_7 визначено забезпечити організацію заслуховування начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 з питань організації службової діяльності після його виходу з лікарняного (т.2 а.с.60 зворотній бік).
На засіданні Колегії 05.02.2019 ОСОБА_1 був відсутній, внаслідок знаходження на лікарняному, що не заперечується відповідачами у справі.
Наказом Головного управління від 08.02.2019 № 50-НО оголошено для виконання рішення Колегії ГУ ДСНС України у Луганській області від 05.02.2019 № 1 (т.2 а.с.55).
08.03.2019 заступником начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Луганській області ОСОБА_9 складено рапорт, яким зазначено про доцільність притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності з урахуванням проведеного заслуховування (т.2 а.с.135-138).
22.03.2019 наказом Головного управління ДСНС України у Луганській області № 93 ОСОБА_1 , за порушення службової дисципліни, що виразилась у порушенні вимог законодавства з питань діяльності органів і підрозділів цивільного захисту, а саме невиконання вимог наказу Лисичанського МУ від 13.03.2018 № 10 «Про закріплення осіб, відповідальних за основні напрямки діяльності відділу організації запобігання надзвичайним ситуаціям», а також вимоги Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МВС від 27.07.2016 № 725, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за № 1162/29292, на начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського МУ полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність (т.1 а.с.12-14).
Правомірність винесеного ГУ ДСНС України в Луганській області наказу від 22.03.2019 № 93 є предметом спору в даній справі.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу визначається Кодексом цивільного захисту України та Положенням про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення).
Пунктом 2 Положення визначено, що служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Особи рядового і начальницького складу користуються правами і виконують службові обов`язки відповідно до законодавства та цього Положення (пункт 28 Положення).
Згідно приписів пункту 29 Положення особи рядового і начальницького складу можуть бути заохочені або притягнуті до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту.
Відповідно до пункту 31 Положення особи рядового і начальницького складу зобов`язані, зокрема: чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України; добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов`язки; звертатись із службових питань до свого безпосереднього керівника (начальника) і з його дозволу - до старшого прямого керівника (начальника), з особистих питань - до свого безпосереднього керівника (начальника), а у разі, коли він нездатний їх вирішити, - до старшого прямого керівника (начальника); доповідати своєму безпосередньому керівникові (начальникові) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов`язків, а також про зроблені їм іншими керівниками (начальниками) зауваження.
Дисциплінарний статут служби цивільного захисту (далі - Статут), затверджений Законом України від 05.03.2009 № 1068-VI, визначає сутність службової дисципліни, права та обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, в тому числі слухачів і курсантів навчальних закладів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування.
Згідно з пунктом 1 розділу І Статуту службова дисципліна - бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов`язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту (далі - контракт).
Відповідно до пункту 2 розділу І Статуту службова дисципліна ґрунтується на усвідомленні особами рядового і начальницького складу своїх службових обов`язків та вірності Присязі, що складається особами рядового і начальницького складу відповідно до закону (далі - Присяга).
Службова дисципліна в органах і підрозділах цивільного захисту зобов`язує кожну особу рядового і начальницького складу під час проходження служби, зокрема: виконувати вимоги Присяги, контракту, накази начальників, додержуватися цього Статуту та інших нормативно-правових актів; додержуватися норм професійної та службової етики, не вчиняти дій, що можуть призвести до неналежного виконання службових обов`язків (пункт 3 розділу І Статуту).
Згідно з пунктом 6 розділу І Статуту порушення службової дисципліни є дисциплінарним правопорушенням.
За порушення службової дисципліни особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно із цим Статутом, а також цивільну, адміністративну, кримінальну відповідальність згідно із законом (пункт 7 розділу І Статуту).
В силу вимог пункту 8 розділу І Статуту порушення службової дисципліни - протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння або бездіяльність особи рядового чи начальницького складу, спрямоване на недодержання вимог Присяги, зокрема на невиконання або неналежне виконання службових обов`язків, перевищення прав, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, чи вчинення інших дій, що ганьблять або дискредитують особу як представника служби цивільного захисту.
Пунктом 16 розділу І Статуту передбачено, що наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати.
Невиконання правомірного наказу чи розпорядження тягне за собою відповідальність згідно із цим Статутом та іншими законодавчими актами (пункт 22 розділу І Статуту).
Відповідно до пункту 57 розділу ІІІ Статуту дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.
На осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) звільнення зі служби у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність (пункт 68 розділу ІІІ Статуту).
Пунктом 75 розділу ІІІ Статуту передбачено, що на осіб рядового і начальницького складу, які порушили службову дисципліну, можуть бути накладені лише визначені цим Статутом дисциплінарні стягнення, що відповідають ступеню вини особи.
Відповідальність особи має індивідуальний характер. За кожне порушення службової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення (пункти 76, 77 розділу ІІІ Статуту).
Згідно пункту 79 розділу ІІ Статуту дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність застосовується одноразово.
Пунктом 81 розділу ІІІ Статуту визначено, що накладенню дисциплінарного стягнення передує отримання від порушника дисципліни письмового пояснення. У разі відмови порушника дати письмове пояснення безпосередній начальник такої особи складає про це акт.
З аналізу наведених норм діючого законодавства вбачається, що порушення службової дисципліни є дисциплінарним правопорушенням. В свою чергу, особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність за порушення службової дисципліни шляхом накладення на них дисциплінарного стягнення, зокрема, у вигляді попередження про неповну службову відповідність. При цьому, накладенню дисциплінарного стягнення має передувати отримання від порушника дисципліни письмового пояснення, у разі ж відмови порушника дати письмове пояснення безпосередній начальник такої особи складає про це акт.
Як вбачається з оскаржуваного наказу від 22.03.2019 № 93, за результатами проведеної 17.01.2019 перевірки обліково-реєстраційної дисципліни у Лисичанському МУ були виявлені недоліки, а саме:
- немає (не надано під час перевірки) 23 матеріалів справ про пожежі за 2018 рік (№№ 107, 108, 125, 140, 142, 150, 203, 238, 243, 291, 292, 293, 294, 303, 305, 306, 307, 309, 312, 315, 316, 322, 333), що є порушенням вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 № 2030. Та Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організації, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 № 578/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.04.2012 № м571/20884;
- у 16-ти матеріалах справ про пожежі (№№ 95, 97, 98, 99, 110, 154, 157, 171, 172, 180, 186, 249, 250, 251, 253, 259) немає довідок про збиток, що є порушенням пункту 20 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 26.12.2003 № 2030;
- у матеріалах справ про пожежі за 2018 рік акти про пожежу заповнені не в повному обсязі або з порушенням вимог наказу МВС України від 14.06.2017 № 503 «Про затвердження форми звітності № 1-ППО (місячна) «Звіт про пожежі та їх наслідки» та форми про пожежу», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.04.2017 № 829/30697;
- картки обліку пожеж за 2018 рік оформлені з порушенням вимог Інструкції по роботі з карткою обліку пожежі, затвердженої наказом ДСНС від 16.08.2017 № 445 «Про забезпечення ведення обліку пожеж та їх наслідків» від 16.08.2017 № 4456 «Про забезпечення ведення обліку пожеж за 2018 рік»;
- журнал реєстрації інформації про пожежі та обліку пожеж за 2018 рік заповнений з порушенням вимог Інструкції із заповнення (ведення) Журналу реєстрації інформації про пожежі та обліку пожеж, затвердженої наказом ДСНС від 16.08.2017 № 445 «Про забезпечення ведення обліку пожеж та їх наслідків»;
- до 7 матеріалів справ про пожежі (справи №№ 106, 108, 120, 124, 132, 210, 246) залучені незареєстровані довідки про збиток від пожеж за 2018 рік;
- у 28 матеріалах справ про пожежі за 2018 рік у супровідних листах щодо направлення матеріалів справ про пожежі до підрозділів Національної поліції вихідний номер або дата не відповідають даним журналу вихідної документації;
- при оформленні матеріалів про адміністративні правопорушення порушуються вимоги Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МВС від 27.07.2016 № 725, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за № 1162/29292;
- наявні виправлення при складанні протоколів про адміністративні правопорушення у графах, які не заповнюються, не ставиться прочерк, неправильно зазначаються обставини, при яких виявлено правопорушення, що є порушенням пункту 3 та пункту 4 розділу ІІ Інструкції, у протоколах: ЛГ № 002891 від 02.01.2018 (склав ОСОБА_13 , розглянув ОСОБА_1 ), ЛГ № 003272 від 08.05.2018 (склав ОСОБА_13 , розглянув ОСОБА_1 ), ЛГ № 003382 від 04.06.2018 (склав ОСОБА_13 , розглянув ОСОБА_1 ), ЛГ № 003383 від 08.06.2018 (склав ОСОБА_13 , розглянув ОСОБА_1 ), ЛГ № 003364 (склав ОСОБА_18 , розглянув ОСОБА_1 ), ЛГ № 003363 від 18.06.2018 (склав ОСОБА_18 , розглянув ОСОБА_1 ),
- не перевіряється правильність складання протоколів при підготовці до розгляду справ про адміністративні правопорушення (посадова особа, яка розглядає справи про адміністративні правопорушення - ОСОБА_1 ), як приклад за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, до яких долучено вищезазначені протоколи, внесено постанови про накладення адміністративних стягнень, що є порушенням вимог пункту 6 розділу ІІІ Інструкції та статті 278 КУпАП;
- у постановах про накладення адміністративного стягнення наявні виправлення, не зазначається дата, рік та місце народження особи, дата вчинення адміністративного правопорушення, номер припису, дата складання та вручення припису, номер невиконаного припису, який не виконано в установлений строк, а також дата виявлення такого порушення з посиланням на те, чи є це порушення триваючим, що є порушенням вимоги пункту 10 та пункту 11 розділу ІІІ Інструкції, як приклад постанови: ЛГ № 003368 від 22.06.2018, ЛГ № 003367 від 22.06.2018, ЛГ № 003368 від 08.06.2018, ЛГ № 003370 від 12.06.2018, ЛГ № 002898 від 05.01.2018 та ЛГ № 002887 від 03.01.2018, ЛГ № 003363 від 22.06.2018, ЛГ № 003371 від 07.06.2018 (постанови виносив ОСОБА_1 );
- у постановах про накладення адміністративного стягнення неправильно зазначено дату набрання законної сили, що є порушенням вимоги ЛГ № 003363 від 22.06.2018, ЛГ № 003386 від 22.06.2018, ЛГ № 003366 від 22.06.2018, ЛГ № 003367 від 22.06.2018 (постанови виносив ОСОБА_1 );
- бланки протоколів та постанов ЛГ № 002903 та ЛГ № 002885 не записані в журналі видачі бланків протоколів та постанов, що є порушенням вимоги пункту 3 розділу VІ Інструкції (відповідальний за ведення ОСОБА_13 ).
Аналогічні порушення викладені в довідці за результатами проведення перевірки обліково-реєстраційної дисципліни Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області 17.01.2019, що слугувала підставою для винесення оскаржуваного наказу (т.2 а.с.48-54).
Також з тексту оскаржуваного наказу вбачається, що ОСОБА_1 , який з 13.12.2016 по 07.12.2018 займав посаду заступника начальника управління - начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського МУ, не виконав функції з контролю за виконанням наказу Лисичанського МУ від 13.03.2018 № 10 «Про закріплення осіб, відповідальних за основні напрямки діяльності відділу організації запобігання надзвичайним ситуаціям», що призвело до відсутності реагування на наявні порушення.
На підставі викладеного, відповідачем зроблено висновок про порушення службової дисципліни, що виразилось у порушенні вимог законодавства з питань діяльності органів і підрозділів цивільного захисту, яке сталося внаслідок особистого безвідповідального ставлення до виконання службових обов`язків та відсутності контролю за діями підлеглих полковником служби цивільного захисту ОСОБА_1 , внаслідок чого на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність (т.1 а.с.12-14).
Пунктом 3 наказу Лисичанського МУ від 13.03.2018 № 10 «Про закріплення осіб, відповідальних за основні напрямки діяльності відділу організації запобігання надзвичайним ситуаціям», на заступника начальника управління-начальника відділу запобігання надзвичайних ситуацій Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області ОСОБА_1 покладено контроль за виконанням цього наказу (т.1 а.с.21-23).
Отже, на позивача накладено дисциплінарне стягнення внаслідок нездійснення останнім контролю за дотриманням підлеглим особовим складом вимог законодавства, що передбачено пунктом 3 наказу Лисичанського міського управління від 13.03.2018 № 10.
Разом з тим, суд звертає увагу, що вищевказаним наказом Лисичанського міського управління від 13.03.2018 № 10 закріплено також і відповідальних осіб за основними напрямками діяльності відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області
Зокрема пунктом 1.1 наказу від 13.03.2018 № 10 заступника начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління майора служби цивільного захисту ОСОБА_13 . визначено відповідальним за:
- ведення обліку та контролю за дотриманням законності під час здійснення адміністративно-правової діяльності та застосування прав наданих згідно з чинним законодавством;
- розроблення плану роботи та аналізу діяльності підрозділу, контроль за своєчасним виконанням розроблених заходів;
- здійснення контролю та обліку впровадження заходів з дотриманням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної безпеки, організація виконання заходів щодо захисту населення і територій м.Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях;
- підготовку звітів, їх узагальнення, виконання вказівок та телеграм Головного управління ДСНС України у Луганській області стосовно закріпленого напрямку.
Крім того, пунктом 1.2 наказу від 13.03.2018 № 10 інспектора 9 державної пожежно-рятувальної частини (м.Лисичанськ) капітана служби цивільного захисту ОСОБА_20 . визначено відповідальним за:
- ведення обліково-реєстраційної дисципліни та оформлення матеріалів по пожежам;
- взаємодію з органами внутрішніх справ з питань попередження, розслідування, розкриття та обліку злочинів, пов`язаних з пожежами;
- підготовку звітів, їх узагальнення, виконання вказівок та телеграм ГУ ДСНС України у Луганській області стосовно закріпленого напрямку.
Тобто, наказом від 13.03.2018 № 10 визначено безпосередньо відповідальних осіб за ведення обліку та контролю за дотриманням законності під час здійснення адміністративно-правової діяльності ( ОСОБА_13 ), а також за ведення обліково-реєстраційної дисципліни та оформлення матеріалів по пожежам ( ОСОБА_20 ).
Матеріалами справи підтверджено та не заперечувалось сторонами, що ОСОБА_13 наказом ГУ ДСНС України у Луганській області від 29.12.2018 № 424 було призначено начальником відділення життєзабезпечення групи забезпечення життєдіяльності аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління з 02.01.2019 (т.1 а.с.152).
На час видання наказу про призначення ОСОБА_13 на відповідну посаду до ГУ ДСНС України у Луганській області, тобто 29.12.2018, ОСОБА_1 перебував на лікарняному (з 18.12.2018 по 29.12.2018), про що також зазначено в оскаржуваному наказі.
Наказом ГУ ДСНС України у Луганській області від 26.12.2018 № 272, ОСОБА_1 звільнено від виконання службових обов`язків у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю з 18.12.2018; обов`язки за посадою на період лікарняного покладено саме на ОСОБА_13 (т.1 а.с.161).
Після виходу з лікарняного, 04.01.2019 ОСОБА_1 на службовій нараді був ознайомлений з витягом з наказу від 29.12.2018 № 424 щодо призначення ОСОБА_13 з 02.01.2019 на посаду начальника відділення життєзабезпечення групи забезпечення життєдіяльності аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління. Цього ж дня позивач звернувся із рапортом на ім`я т.в.о. начальника Лисичанського МУ ГУ ДСНС України у Луганській області ОСОБА_14 з проханням сприяння вирішенню питання щодо дотримання вимог нормативно-правових актів та законодавства щодо передачі службової документації та наглядових справ, які були закріплені за ОСОБА_13 наказом по Лисичанському міському управлінню, а саме: наглядових справ на об`єкти, адміністративних справ, журналів реєстрації адміністративних протоколів, видачі бланків протоколів та постанов, які мають номери і є документами суворої звітності. Вказаний рапорт містить дату складання 04.01.2019, та резолюцію начальника щодо організації ОСОБА_1 передачі відповідних справ від 21.01.2019 (т.1 а.с.185).
Як пояснив позивач, вказаний рапорт ним було подано керівнику саме 04.01.2019, однак реагування відповідного не було, тому резолюція вже була поставлена саме 21.01.2019.
Згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зауважує, що відповідачем жодним доказом не спростовано та не підтверджено викладені у рапорті ОСОБА_1 обставини, як і сам факт подання такого рапорта та відповідне реагування з боку керівництва Лисичанського міського управління чи то Головного управіння.
В той же час матеріалами справи підтверджено, що наказом від 05.03.2019 № 8 «Про внесення змін щодо закріплення осіб, відповідальних за основні напрямки відділу організації запобігання надзвичайним ситуаціям», замість ОСОБА_13 визначено відповідальну особу за ведення обліку та контролю під час здійснення адміністративно-правової діяльності інспектора ДПРЧ-9 майора служби ЦЗ ОСОБА_22 (т.1 а.с.138-140).
Акт прийому-передачі наглядових справ та справ і журналів з адміністративної практики Лисичанського МУ ГУ ДСНС України у Луганській області від ОСОБА_13 ОСОБА_22 та ОСОБА_20 складено та підписано лише 22.03.2019 (т.1 а.с.147).
Отже, відповідальна особа за ведення обліку та контролю за дотриманням законності під час здійснення адміністративно-правової діяльності по Лисичанському міському управлінню була відсутня з 29.12.2018 по 05.03.2019, тоді як справи ОСОБА_13 були передані лише 22.03.2019. Натомість, ОСОБА_23 у визначений час перебував на лікарняному та не виконував свої обов`язки за посадою, що виключає можливість здійснення контролю з його боку.
Відповідно до пункту 1 Положення про відділ запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління ДСНС України у Луганській області, затвердженого наказом ГУ ДСНС України у Луганській області 10.01.2017 №5-НО, чинного на час виникнення спірних правовідносин, відділ запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області є структурним підрозділом Лисичанського міського управління Головного управління ДСНС України у Луганській області, в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію на рівні міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля заходів у сфері державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб. Відділ підпорядковується начальнику міського управління (т.1 а.с.123-126).
Відділ очолює заступник начальника управління - начальник відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління ДСНС України у Луганській області, який призначається на посаду та звільняється з посади начальником Головного управління (пункт 6 Положення).
Пунктом 1.4 Посадової інструкції заступника начальника управління - начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області, затвердженого начальником ГУ ДСНС України у Луганській області 18.09.2017, визначено, що заступник начальника управління - начальник відділу безпосередньо підпорядковується начальнику Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області.
Заступник начальника управління - начальник відділу несе відповідальність, зокрема: за невиконання або неналежне виконання покладених на заступника начальника завдань і функцій; за наслідки своїх доручень і самостійно прийнятих рішень під час виконання службових обов`язків (пункти 4.1, 4.9 Посадової інструкції).
Отже, в силу Положення відділ запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління підпорядковується начальнику міського управління.
Судом встановлено, що після виходу з лікарняного, ОСОБА_23 вчинено дії з метою відповідного реагування з боку керівництва Лисичанського міського управління та внесення змін до наказу від 13.03.2018 № 10 в частині визначення відповідальної особи замість ОСОБА_13 . Однак, вказані обставини не було враховано відповідачем при накладенні на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення, що свідчить про неповне з`ясування всіх обставин.
Також вказані обставини були викладені ОСОБА_1 у заяві на ім`я Міністра внутрішніх справ 11.02.2019 (т.1 а.с.109-110).
Що стосується виявлених порушень щодо неналежного оформлення матеріалів по пожежам, за які згідно наказу від 13.03.2018 № 10 відповідальною особою визначено ОСОБА_20 , суд зазначає, що вказані порушення виявлені за період часу відсутності ОСОБА_1 на службі. Так з оскаржуваного наказу вбачається, що ОСОБА_1 перебував на лікарняному з 06.07.2018 по 04.08.2018, 06.08.2018 по 17.08.2018, у щорічній основній відпустці з 22.08.2018 по 17.10.2018, з 18.10.2018 по 31.10.2018 у додатковій відпустці, на лікарняному з 02.11.2018 по 23.11.2018 та з 18.12.2018 по 29.12.2018.
Щодо виявлених порушень обліково-реєстраційної дисципліни у Лисичанському міському управлінні позивач неодноразово доповідав відповідними рапортами на ім`я начальника Лисичанського МУ ГУ ДСНС України у Луганській області та безпосередньо начальника ГУ ДСНС України у Луганській області, що підтверджено матеріалами справи та викладено позивачем у поясненнях на ім`я т.в.о. начальника ГУ ДСНС України у Луганській області ОСОБА_24 . від 15.03.2019 (т.1 а.с.135-137).
Одночасно суд звертає увагу, що з приводу виявлених згідно довідки ГУ ДСНС України у Луганській області порушень за результатами проведення перевірки обліково-реєстраційної дисципліни Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області, ОСОБА_1 рапортом від 20.02.2019 № 01/01-201 на ім`я начальника ГУ ДСНС України у Луганській області ОСОБА_3 надав відповідні пояснення із викладеними підставами на спростування виявлених порушень (т.1 а.с.99-103).
Даний рапорт отримано ГУ ДСНС України у Луганській області 21.02.2019 о 16:21, що підтверджується відміткою уповноваженої особи щодо його прийняття. Тобто, цим рапортом позивач надав відповідні пояснення, як пояснив у судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , тим самим він звітував щодо наслідків виявлених порушень.
Той факт, що цей документ містить назву «рапорт» замість «пояснення» не виключає обов`язку відповідача надати відповідну оцінку викладеним у нього обставинам при накладенні дисциплінарного стягнення, що не зроблено відповідачем згідно матеріалів справи.
Крім того, в оскаржуваному наказі відповідачем зазначено, що 21.02.2019 проведено заслуховування начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління ОСОБА_1 , що свідчить про те, що позивач не відмовлявся надавати пояснень. Тобто, факт відмови ОСОБА_1 від надання пояснень щодо виявлених порушень організації, про що відповідачем складено акт від 21.02.2019 спростовано наявними матеріалами справи.
В силу вимог частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
На думку суду оскаржуваний наказ прийнято відповідачем без дотримання зазначених вимог, а рішення про накладення дисциплінарного стягнення у визначеному виді, тобто попередження про неповну службову відповідність, є суворим та не відповідає виявленим порушенням.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що наказ від 22.03.2019 № 93 в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління ДСНС України полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 у вигляді попередження про неповну службову відповідальність є безпідставним та винесено без урахування всіх обставин у справі.
Одночасно суд зауважує, що при виданні оскаржуваного наказу, начальник ГУ ДСНС України у Луганській області полковник служби цивільного захисту ОСОБА_3 , до якого заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 , діяв від імені суб`єкта владних повноважень - ГУ ДСНС України у Луганській області, який є роботодавцем в спірних відносинах.
Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача стосовно неодноразового притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, а саме на підставі наказів Головного управління від: 27.07.2017 № 261 о/с ЦЗ, 22.11.2017 № 405 о/с ЦЗ, від 21.08.2018 № 229 с ЦЗ, з огляду на наступне.
Дисциплінарні стягнення, накладені на позивача наказами від 27.07.2017 та 22.11.2017 вичерпали свою дію в силу вимог пункту 64 розділу ІІІ Статуту, яким визначено, що дисциплінарні стягнення, накладені на осіб рядового і начальницького складу письмовим наказом, діють протягом року з дня видання наказу про накладення дисциплінарного стягнення, а накладені усно - протягом одного місяця з дня його накладення.
Дисциплінарне стягнення ж від 21.08.2018 позивачем було оскаржено у судовому порядку, справа № 360/579/19. Згідно рішення суду, яке не набрало законної сили, позивач звернувся до суду із позовом 11.02.20198 (т.2 а.с.66-74). Тобто, на час винесення оскаржуваного рішення від 22.03.2019 № 93 відповідачу було достеменно відомо про оскарження відповідного наказу ОСОБА_1 у судовому порядку, тому посилання на нього є безпідставним.
Суд критично оцінює доводи позивача щодо не проведення ГУ ДСНС України у Луганській області службового розслідування по виявленим порушенням, оскільки в спірних правовідносинах мало місце допущення діяння, що є порушенням службової дисципліни згідно пункту 59 розділу ІІІ Статуту, що не вимагає проведення службового розслідування.
Щодо інших доводів позивача суд зазначає, що за практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Щодо обраного позивачем способу захисту порушеного права слід зазначити, що спірним питанням є правомірність притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді попередження про неповну службову відповідність.
До позивача застосовано дисциплінарне стягнення саме пунктом 1 оскаржуваного наказу від 22.03.2019 № 93. При цьому, пункт 2 даного наказу не несе жодних правових наслідків для позивача, а відтак суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправним та скасування наказу від 22.03.2019 № 93 в частині пункту 1, яким на начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення в виді попередження про неповну службову відповідність за порушення службової дисципліни.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, полковника служби цивільного захисту - ОСОБА_1 до начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, полковника служби цивільного захисту ОСОБА_3 , Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання незаконним та скасування наказу в частині накладення дисциплінарного стягнення, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 22.03.2019 №93 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" в частині пункту 1, яким на начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність за порушення службової дисципліни.
В решті позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено та підписано 29 серпня 2019 року.
Суддя К.Є. Петросян