
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2050/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 01.04.2019 №454/4 “Про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1 ”.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працює на посаді начальника
Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану
Головного територіального управління юстиції у Волинській області. 01.04.2019 року згідно наказу Головного територіального управління юстиції у Волинській області №454/4 “Про накладення дисциплінарного стягнення”, за неналежне виконання посадових обов`язків, п.5 ч.2 статті 65 Закону України “Про державну службу” позивачу оголошено догану.
Позивач з цим наказом категорично не погоджується, вважає його необгрунтованим, протиправним та таким, що прийнятий без вагомих на те підстав, оскільки недоліки, виявлені в ході перевірки є незначними та могли бути усунені в ході перевірки. Також, при прийняті оскаржуваного рішення відповідачем не враховано обставин та умов праці, характер допущених порушень та відсутність у позивача дисциплінарних стягнень за весь період проходження державної служби.
А відтак, просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 01.04.2019 №454/4 “Про накладення дисциплінарного стягнення”, яким, за неналежне виконання посадових обов`язків, п.5 ч.2 ст.65 Закону України “Про державну службу” оголошено догану ОСОБА_1 .
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі (у письмову провадженні).
У відзиві на позовну заяву від 19.07.2019 представник відповідача позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з тих підстав, що на виконання наказу Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 06.11.2018 №447/7 «Про проведення планової цільової перевірки діяльності Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області» 09 листопада 2018 року була проведена планова цільова перевірка діяльності Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, про що членами робочої групи складено Довідку про результати планової цільової перевірки діяльності Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 16.11.2018.
За результатами проведеної перевірки робочою групою виявлено ряд пору шень в роботі відділу та визнано роботу Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області незадовільною.
Так, зокрема під час проведеної планової цільової перевірки у Ківерцівському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територі ального управління юстиції у Волинській області (далі - відділ) виявлені актові записи цивільного стану, які не містять підпису керівника та печатки установи або не містять підпису заявника.
Аналогічні порушення виявлено і в актових записах, складених виконавчими комітетами сільських рад.
В свою чергу, посилання позивача у поясненнях на те, що підпис керівника органу, який засвідчується гербовою печаткою цього органу, проставляється згодом, а в першому примірнику в кінці року, і ці недоліки могли бути усунені під час проведення перевірки, лише вказують на ви дачу свідоцтв про державну реєстрацію акту цивільного стану фізичним особам з порушенням порядку складання актового запису, на підставі якого видається таке свідоцтво.
Крім того, перевіркою встановлено, що у відділі наявні заяви про державну реєстрацію шлюбу у скорочені терміни, на яких відсутні резолюції керівника, наприклад на заяві від 04.04.2018 за №22/02-17.05.56 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , від 14.02.2018 за №10/02-17.05.56 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 та інші (фотокопія додається), чим порушено вимоги пункту 9 глави 2 розділу III Правил.
У своїх поясненнях позивач підтвердила наявність даних порушень, вказала на їх дріб`язковість, оскільки, на її думку, достатньо наявності підстав для скорочення місячного терміну реєстрації шлюбу, а резолюцію керівник (на момент подачі такої заяви був тимчасово відсутнім на робочому місці) може проставити і пізніше.
Під час проведення планової перевірки виявлено, що актовий запис про смерть від 13.10.2018 №175, складений спеціалістом вказаного відділу Злодюжко С ОСОБА_6 відносно свого батька ОСОБА_7 .
У своїх поясненнях ОСОБА_1 зазначила, що підписала актовий запис про смерть від 13.10.2018 №175, оскільки не знала, що даний запис стосується особи, яка є родичем працівника відділу ОСОБА_8 , яка і склала цей актовий запис. Вважає, що ОСОБА_8 зобов`язана була повідомити про наявність конфлікту інтересів.
В частині 2 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану не мають права проводити державну реєстрацію актів цивільного стану щодо себе, другого з подружжя, своїх та його родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер).
У зазначених випадках державна реєстрація актів цивільного стану проводиться іншим працівником того ж органу державної реєстрації актів цивільного стану чи в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану.
В матеріалах дисциплінарної справи знаходиться копія актового запису про смерть №175 від 13.10.2018, з якої вбачається, що заява подавалась ОСОБА_8 ; актовий запис складений спеціалістом відділу ОСОБА_9 С.Г. Свідоцтво серії НОМЕР_1 видано заявнику.
Підпис керівника та гербова печатка органу реєстрації на актовому записі відсутні.
З наведено вбачається, що керівник органу, ОСОБА_1 видала свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану, не дослідивши змісту сформованого запису та наявності підстав видачі свідоцтва, що свідчить про відсутність контролю за роботою відділу.
Під час проведення планової перевірки виявлені книги державної реєстрації шлюбів, на актових записах яких відсутні відомості про номер актового запису в Реєстрі, що дає підстави вважати, що відомості вказаних актових записів не внесено до Реєстру; виявлено актові записи про шлюб, які взагалі не внесені до Реєстру або внесені до Реєстру не в повному обсязі, чим порушено пункт 4.5 розділу IV Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 №1269/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.07.2008 за №691/15382.
Також, Комісією встановлено, що відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року №1064 "Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян” наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 №1269/5 затверджено “Інструкцію з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян” (далі — Наказ №1269/5).
Пунктом 4 Наказу №1269/5 затверджені строки внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомостей, що містяться в книгах реєстрації актів цивільного стану, які зберігаються в архівах відділів реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, згідно з додатком 1 до цього наказу, відповідно до якого для Волинської області надавався строк 4 роки для внесення за період 1995-1950 роки, 2 роки і 2 місяці — період 1996 - 2008 роки та 1 рік 11 місяців - період 1949 - 1945 роки.
Наказ набрав чинності з 01.12.2008, відтак станом на 01.12.2012 Державний реєстр актів цивільного стану громадян повинен бути наповнений відомостями, що містяться в книгах реєстрації актів цивільного стану, які зберігаються в архіві Ківерцівського районного відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
Комісією встановлено, що зокрема на доручення відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 20.07.2018 №258/02-1.02-21 щодо надання відомостей, які не внесено у Реєстр, а також про кількість актових записів цивільного стану, внесених до Реєстру протягом червня та липня 2018 року, державним службовцем ОСОБА_1 , як начальником відділу, листом від 20.07.2018 №1681/02-17.04.32 надано інформацію, зокрема про те, що приблизно 9000 актових записів необхідно уточнити, виправити, або внести, в той час як на аналогічне доручення від 06.09.2018 №320/02-1.01.-09 надано інформацію про наявність 4 919 таких актових записів, що на думку відповідача вкотре підтверджує неналежну організацію начальником відділу Колб Р ОСОБА_10 В. виконання наказу №1269/5 у встановлені цим наказом строки.
Крім того, звертає увагу суду на те, що відповідачем дотримано строки, визначені статтями 74, 75 Закону України “Про державну службу”, розгляду дисциплінарної справи та притягнення позивача до відповідальності, а відтак наказ про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності виданий відповідачем з дотриманням норм трудового законодавства та норм Закону України “Про державну службу”.
Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.
У відповіді на відзив від 19.08.2019 позивач зазначає, що державна реєстрація актів цивільного стану, складання актових записів цивільного стану, видача документів про державну реєстрацію акту цивільного стану громадянам визначається Законом України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, Сімейним кодексом України та Цивільним кодексом України. При цьому стверджує, що своїми діями жодним чином не порушувала вимог цих нормативно-правових документів. Щодо своєчасно не внесених до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомостей, що містяться в книгах реєстрації актів цивільного стану зазначає, що дані обставини були відомі відповідачу ще 02.10.2012, коли керівництвом ГТУЮ було прийнято рішення передати книги актових записів про шлюб, які фізично, у зв`язку із пожежею в 2011 році, відділ внести не встигав, для внесення Рожищенському РВ ДРАЦС ГТУЮ, який на той момент вже закінчив внесення своїх архівних актових записів, а тому просить суд задовольнити позовні вимоги в повній мірі.
У запереченнях на відповідь на відзив від 27.08.2019 представник відповідача зазначає, що згідно із Довідкою про результати планової цільової перевірки діяльності Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 16.11.2018 членами робочої групи встановлено ряд порушень: вимог законодавства при роботі з архівним фондом; вимог законодавства при здійсненні державної реєстрації актів цивільного стану; вимог законодавства при внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання; вимог законодавства при формуванні Реєстру та неналежне виконання доручень заступника начальника головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації - начальника Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 30.01.2018 № 6/01- 2 та відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 26.01.2018 № 47/02.1-01-10.
Разом з тим, відповідно до статті 64 вищезазначеного закону за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому Законом.
А тому, твердження позивача про відсутність в її діях дисциплінарного проступку, є безпідставним та спростовується вищенаведеними обставинами.
Також, стверджує, що наявність акту передачі книг актових записів про шлюб від 02.10.2012 не спростовує наявності порушень, встановлених за результатами планової цільової перевірки діяльності Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
Не відповідають дійсності та спростовуються матеріалами дисциплінарної справи, твердження позивача щодо перешкод у реалізації права позивача на пояснення, стосовно вчинених порушень.
Крім того, безпідставними є зауваження позивача щодо поверхневості та недотримання вимог оформлення відзиву на позовну заяву та додатків до нього.
Вищенаведене свідчить про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, у зв`язку із чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, враховуючи наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є державним службовцем категорії “Б”, 6-го рангу та з 28.07.2009 року працює в Головному територіальному управлінні юстиції у Волинській області на посаді начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
Судом встановлено, що на виконання наказу Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 06.11.2018 №447/7 “Про проведення планової цільової перевірки діяльності Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області” 09 листопада 2018 року була проведена планова цільова перевірка діяльності Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області про що членами робочої групи складено Довідку про результати планової цільової перевірки діяльності Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 16.11.2018.
За результатами проведеної перевірки робочою групою виявлено ряд пору шень в роботі відділу та визнано роботу Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області незадовільною.
Так, зокрема під час проведеної планової цільової перевірки у Ківерцівському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територі ального управління юстиції у Волинській області (далі - відділ) виявлені актові записи цивільного стану, які не містять підпису керівника та печатки установи або не містять підпису заявника.
Аналогічні порушення виявлено і в актових записах, складених виконавчими комітетами сільських рад.
Перевіркою встановлено, що у відділі наявні заяви про державну реєстрацію шлюбу у скорочені терміни, на яких відсутні резолюції керівника, зокрема на заяві від 04.04.2018 за №22/02-17.05.56 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , від 14.02.2018 за №10/02-17.05.56 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 та інші (фотокопія додається), чим порушено вимоги пункту 9 глави 2 розділу III Правил.
Крім того, під час проведення планової перевірки виявлено, що актовий запис про смерть від 13.10.2018 №175, складений спеціалістом вказаного відділу Злодюжко С ОСОБА_6 відносно свого батька ОСОБА_7 .
В частині 2 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що працівники органів державної реєстрації актів цивільного стану не мають права проводити державну реєстрацію актів цивільного стану щодо себе, другого з подружжя, своїх та його родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер).
У зазначених випадках державна реєстрація актів цивільного стану проводиться іншим працівником того ж органу державної реєстрації актів цивільного стану чи в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Крім того, на актовому записі від 13.10.2018 №175 підпис керівника та гербова печатка органу реєстрації відсутні.
Таким чином, керівник органу, ОСОБА_1 видала свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану, не дослідивши змісту сформованого запису та наявності підстав видачі свідоцтва, що свідчить про відсутність контролю за роботою відділу.
Під час проведення планової перевірки виявлені книги державної реєстрації шлюбів, на актових записах яких відсутні відомості про номер актового запису в Реєстрі, що дає підстави вважати, що відомості вказаних актових записів не внесено до Реєстру; виявлено актові записи про шлюб, які взагалі не внесені до Реєстру або внесені до Реєстру не в повному обсязі, чим порушено пункт 4.5 розділу IV Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 №1269/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.07.2008 за №691/15382.
Також, Комісією встановлено, що відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 року №1064 "Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян” наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 №1269/5 затверджено “Інструкцію з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян” (далі — Наказ №1269/5).
Пунктом 4 Наказу №1269/5 затверджені строки внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомостей, що містяться в книгах реєстрації актів цивільного стану, які зберігаються в архівах відділів реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, згідно з додатком 1 до цього наказу, відповідно до якого для Волинської області надавався строк 4 роки для внесення за період 1995-1950 роки, 2 роки і 2 місяці — період 1996 - 2008 роки та 1 рік 11 місяців - період 1949 - 1945 роки.
Наказ набрав чинності з 01.12.2008, відтак станом на 01.12.2012 Державний реєстр актів цивільного стану громадян повинен бути наповнений відомостями, що містяться в книгах реєстрації актів цивільного стану, які зберігаються в архіві Ківерцівського районного відділу реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
Комісією встановлено, що зокрема на доручення відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 20.07.2018 №258/02-1.02-21 щодо надання відомостей, які не внесено у Реєстр, а також про кількість актових записів цивільного стану, внесених до Реєстру протягом червня та липня 2018 року, державним службовцем ОСОБА_1 , як начальником відділу, листом від 20.07.2018 №1681/02-17.04.32 надано інформацію, зокрема про те, що приблизно 9000 актових записів необхідно уточнити, виправити, або внести, в той час як на аналогічне доручення від 06.09.2018 №320/02-1.01.-09 надано інформацію про наявність 4 919 таких актових записів, що підтверджує неналежну організацію начальником відділу Колб Р ОСОБА_11 . виконання наказу №1269/5 у встановлені цим наказом строки.
На підставі подання начальника Головного територіального управління юстиції у Волинській області А.І. Кустика “Про відкриття дисциплінарного провадження відносно начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області” від 26.11.2018, винесено на розгляд дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Головного територіального управління юстиції у Волинській області питання про притягнення начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання своїх посадових обов`язків щодо здійснення керівництва, організації та контролю за роботою Відділу.
Згідно наказу Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 27.11.2018 № 1994/4 відносно ОСОБА_1 , начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області відповідно до ст.ст. 68, 69 Закону України “Про державну службу” відкрито дисциплінарне провадження.
Наказом Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 28.12.2018 №2145/4 “Про продовження терміну здійснення дисциплінарних проваджень” дисциплінарній комісії з розгляду дисциплінарних справ Головного територіального управління юстиції у Волинській області продовжено до 20.02.2019 термін здійснення дисциплінарного провадження щодо ОСОБА_1 , начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
Наказом Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 20.02.2019 №243/4 “Про продовження терміну здійснення дисциплінарних провадження” дисциплінарній комісії з розгляду дисциплінарних справ Головного територіального управління юстиції у Волинській області , у зв`язку із відсутністю кворуму для прийняття рішень дисциплінарною комісією з розгляду дисциплінарних справ ГТУЮ у Волинській області, продовжено до 15.03.2019 термін здійснення дисциплінарного провадження щодо ОСОБА_1 , начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
Дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ Головного територіального управління юстиції у Волинській області у висновку від 26.02.2019 щодо наявності у діях начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_1 дисциплінарного проступку та наявності підстав для притягнення її до дисциплінарної відповідальності, дійшла висновку про наявність у діях ОСОБА_1 , начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, дисциплінарного проступку в частині неналежного виконання своїх посадових обов`язків, визначених у п.2.1 Посадової інструкції начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, затвердженої 03.11.2017 та вимог п.1 Глави 1 Розділу ІІ Порядку, п.9 глави 2 розділу ІІІ Правил, наказу №1269/5 та рекомендувала голові дисциплінарної комісії з розгляду Дисциплінарних справ Головного територіального управління юстиції у Волинській області звернутись до начальника Головного територіального управління юстиції у Волинській області із поданням про притягнення ОСОБА_1 , начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани.
Наказом Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 01.04.2019 №454/4 “Про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1 ” за неналежне виконання посадових обов`язків, п.5 ч.2 статті 65 Закону України “Про державну службу” начальнику Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_1 , оголошено догану.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч.1,2,6 ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Порядок проходження державної служби, особливості дисциплінарної відповідальності державних службовців на момент виникнення спірних правовідносин врегульовано Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону №889-VIII державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно з п.10 ч.1 ст.2 Закону №889-VIII у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: службова дисципліна - неухильне додержання Присяги державного службовця, сумлінне виконання службових обов`язків та правил внутрішнього службового розпорядку.
Відповідно до ст.5 Закону №889-VIII правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.8 Закону №889-VIII державний службовець зобов`язаний сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки.
Згідно зі ст.62 Закону №889-VIII державний службовець зобов`язаний виконувати обов`язки, визначені статтею 8 цього Закону, а також:
1) не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця;
2) виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців;
3) дбайливо ставитися до державного майна та інших публічних ресурсів.
Державний службовець особисто виконує покладені на нього посадові обов`язки.
Відповідно до ч.1 ст.63 Закону №889-VIII керівник державної служби несе відповідальність за неналежний рівень службової дисципліни і здійснює повноваження щодо притягнення державних службовців до дисциплінарної відповідальності.
Згідно з ч.ч.2, 3, 4 ст.63 Закону №889-VIII з метою забезпечення належного рівня службової дисципліни керівник державної служби зобов`язаний:
1) створювати умови для виконання державними службовцями своїх посадових обов`язків і підвищення ними професійної компетентності та вимагати належного виконання посадових обов`язків;
2) здійснювати контроль за виконанням державними службовцями посадових обов`язків;
3) під час виконання посадових обов`язків керуватися публічними інтересами, суворо дотримуватися і забезпечувати дотримання Конституції, законів України та інших нормативно-правових актів, чітко формулювати накази (розпорядження) та доручення, перевіряти точність і своєчасність їх виконання;
4) забезпечувати виконання державними службовцями своїх посадових обов`язків, у тому числі шляхом застосування дисциплінарних стягнень;
5) належним чином організовувати роботу державних службовців, забезпечувати ефективне виконання завдань, що поставлені перед державним органом;
6) виховувати у державних службовців сумлінне ставлення до служби, бережливе ставлення до державного майна, підтримувати їхню ініціативу, а також вживати заходів для додержання ними правил етичної поведінки;
7) забезпечувати прозорість та об`єктивність під час оцінювання результатів службової діяльності державних службовців;
8) організовувати проведення з державними службовцями профілактичних заходів щодо запобігання вчиненню ними дисциплінарних проступків, виявляти та своєчасно припиняти їх вчинення.
Безпосередній керівник державного службовця має право вносити клопотання керівнику державної служби про притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку.
Частиною 1, 4 статті 63 Закону України «Про державну службу» передбачено, що керівник державної служби, який в установленому цим Законом порядку не вжив заходів для притягнення підпорядкованого йому державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинений дисциплінарний проступок, а також не подав матеріали про вчинення державним службовцем адміністративного проступку, корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення, злочину до органу, уповноваженого розглядати справи про такі правопорушення, несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.1 ст.64 Закону №889-VIII за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.65 Закону №889-VIII підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.65 Закону №889-VIII дисциплінарними проступками є: невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.
Державний службовець не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо минуло шість місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався або мав дізнатися про вчинення дисциплінарного проступку, не враховуючи час тимчасової непрацездатності державного службовця чи перебування його у відпустці, або якщо минув один рік після його вчинення або постановлення відповідної окремої ухвали суду. (ч. 3 ст. 65 Закону №889-VIII)
Згідно з ч.1 ст.66 Закону №889-VIII до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: 1) зауваження; 2) догана; 3) попередження про неповну службову відповідність; 4) звільнення з посади державної служби.
У разі допущення державним службовцем дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 6 частини другої статті 65 цього Закону, суб`єкт призначення або керівник державної служби може обмежитися зауваженням. (ч.2 ст.66 Закону №889-VIII)
У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5, 12 та 15 частини 2 статті 65 цього Закону, суб`єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану. (ч.3 ст. 66 Закону №889-VIII)
У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 2 та 8 частини другої статті 65 цього Закону, а також вчинення систематично (повторно протягом року) дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4 та 5 частини другої статті 65 цього Закону, суб`єкт призначення або керівник державної служби може попередити такого державного службовця про неповну службову відповідність. (ч.4 ст.66 Закону №889-VIII)
Звільнення з посади державної служби є винятковим видом дисциплінарного стягнення і може бути застосоване лише у разі вчинення дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 1, 3, 7, 9-11, 13, 14 частини другої статті 65 цього Закону, а також вчинення систематично (повторно протягом року) дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 12частини другої статті 65 цього Закону. (ч.5 ст.66 Закону №889-VIII)
Дисциплінарні стягнення, передбачені пунктами 2-4 частини першої цієї статті, накладаються виключно за пропозицією Комісії, поданням дисциплінарної комісії. (ч.6 ст.66 Закону № 889-VIII)
За кожний дисциплінарний проступок до державного службовця може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. (ч.7 ст.66 Закону №889-VIII)
Відповідно до ст.67 Закону №889-VIII дисциплінарне стягнення має відповідати характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку та ступеню вини державного службовця. Під час визначення виду дисциплінарного стягнення необхідно враховувати характер дисциплінарного проступку, обставини, за яких він був вчинений, настання тяжких наслідків, добровільне відшкодування заподіяної шкоди, попередню поведінку державного службовця та його ставлення до виконання посадових обов`язків.
Обставинами, що пом`якшують відповідальність державного службовця, є:
1) усвідомлення та визнання своєї провини у вчиненні дисциплінарного проступку;
2) попередня бездоганна поведінка та відсутність дисциплінарних стягнень;
3) високі показники виконання службових завдань, наявність заохочень та урядових відзнак, урядових і державних нагород;
4) вжиття заходів щодо попередження, відвернення або усунення настання тяжких наслідків, які настали або можуть настати в результаті вчинення дисциплінарного проступку, добровільне відшкодування заподіяної шкоди;
5) вчинення проступку під впливом погрози, примусу або через службову чи іншу залежність;
6) вчинення проступку внаслідок неправомірних дій керівника.
Під час застосування дисциплінарного стягнення можуть враховуватися також інші, не зазначені у частині другій цієї статті, обставини, що пом`якшують відповідальність державного службовця.
Обставинами, що обтяжують відповідальність державного службовця, є:
1) вчинення дисциплінарного проступку у стані алкогольного сп`яніння або у стані, викликаному вживанням наркотичних або токсичних засобів;
2) вчинення дисциплінарного проступку повторно, до зняття в установленому порядку попереднього стягнення;
3) вчинення проступку умисно на ґрунті особистої неприязні до іншого державного службовця, у тому числі керівника, чи помсти за дії чи рішення щодо нього;
4) вчинення проступку умисно з мотивів неповаги до держави і суспільства, прав і свобод людини, окремих соціальних груп;
5) настання тяжких наслідків або заподіяння збитків внаслідок вчинення дисциплінарного проступку.
Статтею 68 Закону №889-VIII передбачені суб`єкти, уповноважені ініціювати дисциплінарні провадження та застосовувати дисциплінарні стягнення.
Так, дисциплінарні провадження ініціюються суб`єктом призначення.
Дисциплінарні стягнення накладаються (застосовуються):
1) на державних службовців, які займають посади державної служби категорії "А":
зауваження - суб`єктом призначення;
інші види дисциплінарних стягнень - суб`єктом призначення з урахуванням пропозиції Комісії;
2) на державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В":
зауваження - суб`єктом призначення;
інші види дисциплінарних стягнень - суб`єктом призначення за поданням дисциплінарної комісії.
Згідно ч.ч.9-11 ст.69 Закону №889-VIII дисциплінарна комісія розглядає дисциплінарну справу державного службовця, сформовану в установленому цим Законом порядку.
Результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії, які мають рекомендаційний характер для суб`єкта призначення.
Суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів зобов`язаний прийняти рішення на підставі пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії або надати вмотивовану відмову протягом цього строку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.73 Закону №889-VIII з метою збору інформації про обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, для визначення дисциплінарною комісією ступеня вини, характеру і тяжкості цього дисциплінарного проступку Комісією, дисциплінарною комісією формується дисциплінарна справа.
Дисциплінарна справа повинна містити:
1) дату і місце її формування;
2) підстави для відкриття дисциплінарного провадження;
3) характеристику державного службовця, складену його безпосереднім керівником, та інші відомості, що характеризують державного службовця;
4) відомості щодо наявності чи відсутності дисциплінарних стягнень;
5) інформаційну довідку з викладенням обставин щодо вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку;
6) пояснення державного службовця щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження;
7) пояснення безпосереднього керівника державного службовця з приводу обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження;
8) пояснення інших осіб, яким відомі обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження;
9) належним чином завірені копії документів і матеріалів, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку;
10) відомості про причини і умови, що призвели до вчинення проступку, вжиті або запропоновані заходи для їх усунення чи обставини, на підставі яких з державного службовця знімають звинувачення;
11) висновок за результатами службового розслідування (у разі його проведення);
12) висновок про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності;
13) опис матеріалів, які містяться в дисциплінарній справі.
Згідно з ч.ч.3, 4 ст.73 Закону №889-VIII результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиції Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі, які мають рекомендаційний характер для суб`єкта призначення.
Порядок обліку та роботи з дисциплінарними справами встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Відповідно до ч.5 ст.74 Закону №889-VIII дисциплінарне стягнення до державного службовця застосовується не пізніше шести місяців з дня виявлення дисциплінарного проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці, а також не застосовується, якщо минув один рік після його вчинення.
Згідно ст.75 Закону №889-VIII перед накладенням дисциплінарного стягнення суб`єкт призначення повинен отримати від державного службовця, який притягається до дисциплінарної відповідальності, письмове пояснення.
Пояснення державного службовця має відображати час, місце, обставини та причини вчинення ним дисциплінарного проступку, його усвідомлення чи заперечення провини, а також інші питання, які мають значення у справі.
Відмова надати пояснення оформляється відповідним актом і підтверджується двома державними службовцями. Відмова надати пояснення не перешкоджає здійсненню дисциплінарного провадження та накладенню на державного службовця дисциплінарного стягнення.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі виявлених в ході перевірки Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області порушень вимог законодавства при роботі з архівним фондом; законодавства при здійсненні державної реєстрації актів цивільного стану; законодавства при внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання; законодавства при формуванні Реєстру та неналежне виконання доручень заступника начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації – начальника Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 30.01.2018 №6/01-2 та відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 26.01.2018 №47/02.1-01-10, невиконанням п.п.1-3 Положення про Ківерцівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану; абз.2-5 п.2.1 Посадової інструкції начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, суд вважає, підставним застосування до позивача дисциплінарного стягнення у формі “догани”.
При цьому, на виконання вимог ч.1 ст.77 КАС України, позивачем не доведено обставини, на яких гуртуються вимоги, зокрема, щодо відсутності у її діях дисциплінарного проступку та підстав для притягнення до дисциплінарної відповідальності, з огляду на наступне.
Посадовою інструкцією начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, затвердженою начальником Головного територіального управління юстиції у Волинській області 03.11.2017 передбачено, що начальник відділу, зокрема:
здійснює керівництво діяльністю відділу, організовує та контролює роботу;
забезпечує відповідно до своєї компетенції виконання, зокрема нормативно-правових актів, наказів Міністерства юстиції України і т.д.;
планує роботу відділу та забезпечує належний і своєчасний стан виконання запланованих заходів;
у встановленому законодавством порідку вирішує питання про скорочення місячного строку державної реєстрації;
організовує формування та ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян і т.д.
В свою чергу, ч.1 ст.65 Закону №889-VIII визначено, що підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.65 Закону №889-VIII дисциплінарними проступками є: невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.
На думку суду, виявлені в ході перевірки Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області порушення вимог законодавства, підтверджують неналежну організацію начальником Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області Колб ОСОБА_12 діяльності, дорученого їй відділу.
Водночас, суд звертає увагу на те, що фактичні обставини щодо допущених в роботі відділу помилок та їх можливе виправлення позивачем визнаються, із зазначенням, як у позовній заяві так і додаткових поясненнях у справі, що допущені помилки могли бути виправлені у той самий день або у межах строку виконання перевірки та допущені порушення не потягли ніяких негативних наслідків.
Крім того, як встановлено судом, позивачем, як безпосереднім керівником спеціалісту відділу Злодюжко С.Г., клопотання керівнику державної служби про притягнення останньої до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку, який, в свою міру, також став підставою для прийняття оскаржуваного наказу, не були внесені.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №889-VIII саме безпосередній керівник державного службовця має право вносити клопотання керівнику державної служби про притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку.
У зв`язку із чим, посилання позивача на те, що спеціаліста Ківерцівського районного відділу реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_8 не було притягнуто до дисциплінарної відповідальності, як на підставу для задоволення позову, є безпідставним.
Також, суд критично відноситься до пояснень позивача щодо неналежного функціонування очолюваного нею відділу та допущених недоліків і порушень в його діяльності, у зв`язку із не повністю укомплектованим штатом працівників, оскільки саме до обов`язків начальника відділу віднесено організацію роботи відділу.
А відтак, наведені позивачем у позовній заяві та у відповіді на відзив обґрунтування не звільняють її від належного виконання посадових обов`язків, передбачених Посадовою інструкцією начальника Ківерцівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, затвердженою начальником Головного територіального управління юстиції у Волинській області 03.11.2017, відповідно до якої начальник відділу: здійснює керівництво діяльністю Відділу, організовує та контролює його роботу; забезпечує відповідно до своєї компетенції виконання доручень керівництва територіального управління юстиції; відповідає за виконання покладених на Відділ завдань та здійснення ним своїх повноважень; забезпечує дотримання вимог виконавської та дисципліни працівниками Відділу.
Таким чином, на думку суду, матеріалами справи підтверджено обставини, які послужили підставою для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.
Згідно з ч.3 ст.66 Закону №889-VIII у разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених п.5 ч.2 ст.65 Закону №889-VIII, суб`єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану.
При цьому, по-перше, Законом №889-VIII не передбачені підстави для звільнення від дисциплінарної відповідальності та/або від застосування дисциплінарних стягнень.
А тому, посилання позивача на відсутність негативних наслідків від дисциплінарних проступків, як на підставу для звільнення позивача дисциплінарної відповідальності та/або від застосування дисциплінарних стягнень - є помилковим. Наявність законодавчо встановлених обставин, що пом`якшують відповідальність державного службовця, також не звільняє від цієї відповідальності.
По-друге, згідно з дослідженими судом матеріалами дисциплінарної справи позивача, при прийнятті оскаржуваного наказу відповідачем, з метою визначення вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку, досліджені (враховані) в тому числі: позитивні дані щодо роботи позивача, заохочення; інформація про наявність та відсутність дисциплінарних стягнень; її особисті пояснення; пояснення її безпосереднього керівника; пояснення інших про спірні обставини; матеріали, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку, тощо.
Отже, твердження позивача, що відповідачем не враховано обставини, що пом`якшують дисциплінарну відповідальність, не відповідає фактичним обставинам справи.
При цьому також слід зазначити, що єдиним більш м`яким видом дисциплінарним стягненням згідно з ч.1 ст.66 Закону № 889-VIII є зауваження.
Проте, відповідно до ч.2 ст. 66 Закону № 889-VIII суб`єкт призначення або керівник державної служби може обмежитися зауваженням лише та виключно у разі допущення державним службовцем дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 6 частини другої статті 65 цього Закону, а саме - недотримання правил внутрішнього службового розпорядку, а не встановлені щодо позивача дисциплінарні проступки. В іншому випадку, визначення виду дисциплінарної відповідальності є дискреційними повноваженнями, в даному випадку Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
Враховуючи те, що наявні підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача були достатніми, суд вважає, що відповідач, притягуючи до дисциплінарної відповідальності позивача, діяв у порядок та спосіб, визначений Законом України “Про державну службу”.
Згідно із ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене, та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об?єктивному дослідженні.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку щодо безпідставності позовних вимог позивача.
Натомість відповідач, як суб`єкт владних повноважень, надав суду достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, а відтак довів правомірність винесення наказу Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 01.04.2019 №454/4 “Про накладення дисциплінарного стягнення на ОСОБА_1 ”, у зв?язку із чим в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 244, 245, 246 та 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про державну службу”, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне територіальне управління юстиції у Волинській області, код ЄДРПОУ 34827061, адреса: 43001, м. Луцьк, вул. Володимирська, 1.
Суддя Ю.Ю. Сорока