Рішення № 83903597, 29.08.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2019
Номер справи
240/5421/19
Номер документу
83903597
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2019 року м. Житомир справа №240/5421/19

категорія 102000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попової О. Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , що звернувся у інтересах своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Новоград-Волинського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання оформити та видати паспорт громадянина України у вигляді книжечки,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 у інтересах своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 із позовом, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Новоград-Волинського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області щодо відмови у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у вигляді книжечки;

- зобов`язати відповідача оформити та видати ОСОБА_2 паспорта громадянина України у вигляді книжечки.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що звернулися до відповідача з письмовою заявою про оформлення та видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі паперової книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

Вказує, що відповідач протиправно відмовив в оформленні та видачі такого документу, чим грубо порушив права та законні інтереси його неповнолітньої дитини в частині отримання паспорту громадянина України.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

08 травня 2019 року до відділу документального забезпечення суду у строк, визначений частиною п`ятою статті 162, частиною першою статті 261 КАС України та встановлений ухвалою суду від 16 квітня 2019 року, від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (а.с. 20-19), відповідно до змісту якого Новоград-Волинський районний відділ Управління державної міграційної служби України в Житомирській області позовні вимоги не визнає у повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні за безпідставністю. Вказує, що за результатами розгляду заяви-звернення позивача, поданої у порядку Закону України "Про звернення громадян", щодо оформлення паспорта громадянина України неповнолітній дитині у формі книжечки, листом надано відповідь із роз`ясненням порядку оформлення паспорта громадянина України. Наголошує, що територіальним підрозділом не надавалась відмова в оформленні паспорта, оскільки позивач звертався тільки із зверненням довільної форми та не надав визначеного Порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України переліку документів, необхідного для оформлення паспорта.

У відповідності до положень частини п`ятої статті 262, частини першої статті 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною п`ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у інтересах своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 звертався із заявою довільної форми до відповідача, в якій просив здійснити оформлення та видачу ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі паперової книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ, від оформлення її дитині паспорта у формі картки відмовляється. У заяві також зазначено, що копію свідоцтва про народження дитини та дві фотокартки будуть надані пізніше (а.с. 10 та зворот).

Новоград-Волинський районний відділ Управління державної міграційної служби України в Житомирській області листом вих. №М-3/6/1826-19/1826/42-19 від 18 січня 2019 року повідомив позивача про те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України” (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року №745 (далі - Постанова КМУ №302) з 01 листопада 2016 року запроваджено оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм у формі картки. Громадяни України, яким виповнилось 14 років мають право отримати паспорт громадянина України у вигляді картки засобами ЄІАС УМП. Виходячи з вище викладеного документувати сина позивача паспортом громадянина України у вигляді книжечки не має можливості, так, на виконання доручення ДМС України від 15 червня 2017 року №Д92/2-17 з 16 червня 2017 року у територіальних підрозділах ДМС припинено прийом документів на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року (а.с. 9 та зворот).

Не погоджуючись із наданою відмовою та вважаючи її протиправною, позивач звернувся в інтересах своєї неповнолітньої дитини із вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20 листопада 2012 року №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон України №5492-VI). Даний законодавчий акт є чинним станом на день звернення позивачів із заявою до відповідача та регулює спірні правовідносини.

Частиною першою статті 21 Закону України №5492-VI встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, що також кореспондується з нормами Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26 червня 1992 року (далі - Положення).

Відповідно до норм частини другої статті 21 Закону України №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною п`ятою статті 21 Закону України №5492-VI передбачено, що оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб`єктами, передбаченими пунктом 4 частини четвертої статті 2 цього Закону.

Пунктом 3 Положення визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Порядок видачі, обміну паспорта і користування ним регулюється розділом ІІ Положення. Так, зокрема, пунктом 13 Положення передбачено, що для одержання паспорта громадянин подає:

- заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;

- свідоцтво про народження;

- дві фотокартки розміром 35 х 45 мм;

- у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Станом на день виникнення спірних правовідносин (день подання заяви) оформлення та видача паспорта регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25 березня 2015 року (далі - Порядок №302).

Згідно з підпунктом 1 пункту 7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Пунктом 35 Порядку №302 визначений перелік документів, які необхідно подати заявнику для оформлення паспорта.

Відповідно до п.37 Порядку №302 працівник територіального підрозділу Державної міграційної служби, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24 - 29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Здійснивши правовий аналіз спірних правовідносин суд дійшов висновку, що передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою, встановленого зразка, з долученням визначеного переліку документів.

Водночас, як встановлено із матеріалів справи та підтверджується позивачем у позовній заяві, він та дитина із заявою встановленого зразка до уповноваженого органу не зверталися, а лише подали заяву у порядку Закону України "Про звернення громадян". Окрім того, до вказаної заяви передбаченого переліку документів не долучили.

За результатами розгляду зазначеного звернення відповідачем була надана відповідь у порядку та строки, що встановлені Законом України “Про звернення громадян" із роз`ясненням визначеного у Порядку №302 та Положенні алгоритму дій, необхідних для отримання паспорта громадянина України, зокрема звернуто увагу заявника на необхідність особистого звернення із заявою встановленого зразка з долученням необхідних документів.

Таким чином, листом вих. №М-3/6/1826-19/1826/42-19 від 18 січня 2019 року відповідачем не відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, оскільки позивачем та її законним представником не використано право на звернення до територіального підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою про надання адміністративної послуги та необхідними документами.

Враховуючи вищевикладене, судом не встановлено протиправності у діях відповідача щодо відмови в оформленні та видачі паспорта ОСОБА_2 , оскільки позивачем та його законним представником не було дотримано встановленої законодавством процедури. Суд зауважує, що уповноважений орган позбавлений можливості видати паспорт особі за відсутності його заяви встановленого зразка та визначеного переліку документів.

Захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки.

Чинним законодавством повноваження щодо видачі паспорта громадянина України надано уповноваженим органам, визначеним у статті 2 Закону України №5492-VI. Вирішення цього питання належить до виключної компетенції такого органу та приймається за результатами розгляду поданих заявником документів.

Оскільки право позивача на оформлення та видачу паспорта відповідачем на даний час не порушене, позовні вимоги щодо зобов`язання оформити та видати такий паспорт є передчасними та задоволенню не підлягають.

Крім того, суд погоджується із доводами представника відповідача та зазначає, що посилання позивача на рішення у зразковій справі щодо документування паспортом громадянина України у вигляді книжечки, не може бути враховано судом, оскільки у даній справі судом встановлено недотримання позивачем процедури звернення з відповідною заявою до органів ДМС про отримання паспорта громадянина України у формі книжечки.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Сттатею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що Новоград-Волинський районний відділ Управління державної міграційної служби України в Житомирській області діяли у спосіб, що визначений законодавством України та у межах своїх повноважень, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд,

вирішив:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , що звернувся у інтересах своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: відсутній, паспорт серія НОМЕР_1 , виданий 17 липня 1997 року) до Новоград-Волинського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Шевченка, 15, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700. РНОКПП/ЄДРПОУ: 37808497) про визнання дій неправомірними, зобов`язання оформити та видати паспорт громадянина України у вигляді книжечки - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 29 серпня 2019 року.

Суддя О.Г. Попова