Рішення № 83903495, 28.08.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2019
Номер справи
160/5995/19
Номер документу
83903495
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2019 року Справа № 160/5995/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

при секретарі: Мартіросян Г.А.,

розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 27.06.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень від 26.07.2019 року, просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ч.3 п.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058 у розмірі 80 відсотків заробітної плата (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність протиправною;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 11 жовтня 2017 року, з часу набрання чинності законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій " № 2148.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . недоотриману пенсію після перерахунку призначеної пенсії за весь час з 11 жовтня 2017 року.

2. Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 27.06.2019 року вказана справа була розподілена судді Ількову В.В.

3. Ухвалою суду від 01.07.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, було залишено без руху, з підстав передбачених ст.ст. 160,161 КАС України.

4. 26.07.2019 року позивачами були усунуті недоліки викладені в ухвалі суду від 01.07.2019 року.

5. Ухвалою суду від 29.07.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі № 160/5595/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи на 28.08.2019 року в порядку положень ст. 262 КАС України.

6. Ухвалою суду від 29.07.2019 року також було витребувано у відповідача, належним чином засвідчені копії документів та докази по справі, а саме:

- пенсійної справи позивача;

- заяву позивача до Пенсійного фонду про здійснення перерахунку пенсії від 12.06.2019 року;

- лист Пенсійного фонду № 4530/Д-09 від 20.06.2019 року та інші докази щодо суті спору.

7. 15.08.2019 року від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов по справі № 160/5995/19, а також, відповідачем було надано витребувані судом докази по справі.

8. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

9. Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

10. У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

11. Отже, рішення у цій справі приймається судом 28.08.2019 року, тобто у межах строку, встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА

12. Позивач зазначили про те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах по списку № 1 відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 23 березня 2012 року.

13. Згідно даних трудової книжки та пільгових довідок, що видані підприємствами для підтвердження пільгового стажу роботи необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах позивач працювала:

- з 23.11.2004 року по 31.05.2012 року медичною сестрою підземного здравпункту з повним робочим днем в шахті Західно-Донбаська.

14. Таким чином, на думку позивача, загальний стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на момент виходу на пенсію складав - 7 років 06 місяців 09 днів.

15. Працюючи медичною сестрою підземного медпункту, позивач була зайнята повний робочий день обслуговуванням шахтарів під землею, і розмір її пенсії має визначатись відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058, а саме: у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

16. З моменту введення закону в дію, по теперішній час, позивач отримує пенсію в розмірі три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а на її думку, має право отримувати 80% заробітної плати.

17. 12.06.2019 року вона звернулась до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058, згідно якої мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

18. Проте, листом управління Пенсійного фонду України від 20.06.2019 року №4530/Д-09 позивачу було відмовлено у задоволенні її заяви про здійснення перерахунку пенсії, у зв`язку із чим позивач звернулася до суду за захистом своїх порушених прав на належне соціальне забезпечення.

ІІІ. ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ВІДПОВІДАЧА

19. Відповідачем надано до суду письмовий відзив, в обґрунтування, якого зазначено, що позовні вимоги є безпідставними.

20. Зазначили про те, що положеннями статі 28 Закону №1058 встановлено, що мінімальний розмір пенсії встановлюється у відсотках до середньої заробітної плати шахтаря, а працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням не відносяться до шахтарів, то цим особам встановлюється лише мінімальна пенсія у розмірі не менше трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

21. Що стосується перерахунку пенсії, починаючи з 11.10.2017 року, відповідач зауважив, що вимога позивача про перерахунок пенсії з 11.10.2017 року суперечить чинному законодавству, тобто поза межами строку звернення з відповідними вимогами. Заявниця звернулась із зверненням від 12.06.2019 року відповідно до Закону України «Про звернення громадян» з питань розміру пенсії, на що була надана відповідь за вих. №4530/Д-09.

22. Зважаючи на вищевикладене, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовної заяви.

ІV. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

23. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно із записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 , починаючи з 23.11.2004 року по 31.08.2008 року та з 01.09.2008 року по 31.05.2012 року працювала медичною сестрою підземного здравпункту з повним робочим днем в шахті, що також підтверджується матеріалами справи та не заперечується учасниками справи.

24. Відповідно до довідки ВАТ «Павлоградвугілля» № 1-6/2861 від 16.03.2012 року що уточнює особливий характер чи умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, позивач з 01.09.2008 року по цей час, тобто, 16.03.2012 року, працювала на посаді підземної медичної сестри з повним робочим днем в шахті пункту охорони здоров`я ПСП «Шахта «Західно-Донбаська», Список № 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП - 1.1е Постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року (а.с.17).

25. Згідно з довідкою Шахта «Західно-Донбаська» ВАТ «Павлоградвугілля» №141, яка була видана у березні 2012 року, що уточнює особливий характер чи умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, позивач з 23.11.2004 року по 31.08.2008 року працювала на посаді медичної сестри підземного здравпункту з повним робочим днем в шахті, Список № 1 розділ 1 підрозділ 1 1010100е позиція - 1.1е код КП Постанови Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року (а.с.18).

26. Згідно з матеріалів справи у 2012 році позивач звернулась до Пенсійного фонду за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

27. Згідно з відомостями пенсійної справи пенсія позивачу призначена з березня 2012 року за віком (шифр 103), умови призначення – Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

28. При призначенні пенсії зарахований загальний стаж, який зараховано з 30.04.2013 року, що складає 30 років 06 місяців 25 днів, в тому числі, стаж роботи за Списком № 1 – 07 років 06 місяців 09 днів.

29. Отже, згідно з відомостями пенсійної справи страховий стаж по Списку №1 – 7 років 06 місяців 09 днів.

30. 12.06.2019 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою №4530/Д-09, в якій просила здійснити перерахунок пенсії, як працівнику, зайнятому повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, що також підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача.

31. Листом від 20.06.2019 року за вих. 4530/Д-09 Пенсійний фонд повідомив позивачу про те, що за даними електронної пенсійної справи, розмір пенсії позивачу обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 30.04.2013 року, що складає 30 років 06 місяців 25 днів, в тому числі, стаж роботи за Списком №1 - 07 років 06 місяців 09 днів.

32. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає: 450 міс/1200= 0,37500.

33. Відповідно до статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

34. Відповідно до статті 40 Закону для розрахунку розміру пенсії було враховано заробітну плату за період з 01.06.1995 року по 30.06.2000 року та з 01.07.2000 року по 29.02.2012 року, як найбільш оптимальний варіант. Коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 1,34217, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 5911,39 гривень.

35. Наведено розрахунок пенсії станом на 01.06.2019 року.

- 2216,80 грн. - розмір пенсії за віком, розрахований із застосуванням проіндексованої середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, яка складає 4404,35 грн. (4404,35 * 1,34217*0,37500=2216,80 грн.);

- 104,79 грн. -доплата за понаднормативний стаж за 7 років(1497,00 *7%);

- 2169,41 грн. - доплата обслуговуючому персоналу до мінімального розміру (1497,00* 3=4491,00).

36. Загальний розмір пенсійної плати станом на 01.06.2019 року становить 4491,00 гривень.

37. Також, у листі зазначено про те, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо престижності шахтарської праці від 25 червня 2009 року №1564- VI внесено зміни до статті 1 Закону України "Про підвищення шахтарської праці" та статті 28 Закону 1058.

38. До працівників, зайнятих повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України " Про підвищення престижності шахтарської праці, віднесено медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я.

39. Оскільки медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я не відноситься до шахтарів, то цим особам встановлювалася лише мінімальна пенсія у розмірі не менше трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили '" працездатність.

40. Законом 2148 внесено зміни до абзацу третього частини першої статті 28 Закону 1058 щодо встановлення особам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону України " Про підвищення престижності шахтарської праці", мінімальна пенсія за віком у розмірі 80 відсотків заробітної плати застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону 1058.

41. Зазначена норма застосовується при зверненні за призначенням пенсії за віком після 11.10.2017 року та при зверненні за перерахунком пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону 1058 або у разі перерахунку пенсії відповідно до абзацу 5 частини 4 статті 42 Закону 1058.

42. З 11.10.2017 року за перерахунком пенсії відповідно до зазначених норм, ОСОБА_1 не зверталася.

43. Відповідно до пункту 5 Постанови №13-1 від 30.07.2015 року "Про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України Пенсійний фонд України", надано позивачу виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії, про періоди страхового стажу та заробітної плати, яка врахована при розрахунку пенсії.

44. Отже, Пенсійним фондом було фактично відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 11 жовтня 2017 року, з часу набрання чинності законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій " № 2148.

45. Не погодившись із вищевказаною відмовою Пенсійного фонду у здійснення перерахунку пенсії позивач звернулася до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

46. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

47. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

48. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

49. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі – Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

50. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

51. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі – Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004 року.

52. Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII та пункту першого частини другої статті 114 Перехідних положень Закону № 1058-ІV на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

53. З моменту призначення позивачу пенсії та до 11.10.2017 року застосовувалась редакція абзацу третього частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV, відповідно до якої:

- мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

54. З 11.10.2017 року застосовується редакція статті 28 Закону № 1058-ІV згідно з внесеними змінами Законом від 03.10.2017 року № 2148-VIII, відповідно до абзацу третього частини першої якої встановлено:

- мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

55. Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345-VІ (далі – Закон № 345-VІ) в редакції з дати призначення пенсії та до внесення змін Законом № 1066-VIII від 31.03.2016 року, встановлено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

56. У редакції змін, внесених Законом № 1066-VIII від 31.03.2016 року, визначено, що дія Закону № 345-VІ дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

57. Статтею 8 Закону № 345-VІ до внесення змін Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 року, було встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

58. З урахуванням змін, внесених Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 року стаття 8 Закону №345-VІ передбачає, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

59 Згідно списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461 у розділ 1 «Гірничі роботи» пункт 1 включено: працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).

60. Згідно списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36 у розділ 1 «Гірничі роботи» пункт 1.1.е включено: всі працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

61. Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що спір виник щодо правомірності застосування до розміру пенсії позивача мінімального розміру пенсії, встановленого в розмірі у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

62. З абзацу третього частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV в двох редакціях вбачається встановлення мінімального розміру пенсії двом категоріям:

- особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та

- працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш, як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

63. Мінімальний розмір пенсії таким особам та працівникам встановлюється, в редакції з 11.10.2017 року, незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

64. Таким чином, суд дійшов висновку, що з 11.10.2017 року абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV встановлена державна гарантія у формі мінімального розміру пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням визначених осіб.

65. Доводи відповідача, що позивач не є шахтарем, не є вирішальними, оскільки мінімальний розмір пенсії для позивача прямо встановлений абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV з 11.10.2017 року.

66. Слід зазначити про те, що суд розглядає справу в межах заявлених позовних вимог, та оскільки обов`язок відповідача визначати мінімальний розмір пенсії позивачу у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб встановлений законом, виник з 11.10.2017 року – дня з якого застосовується відповідна редакція абзацу третього частини першої статті 28 Закону №1058-ІV, позовні вимоги направлені на відновлення порушеного права підлягають задоволенню за період дії вказаної норми, а саме починаючи з 11.10.2017 року.

67. Щодо строку (тривалості) порушеного права позивача на соціальний захист, слід зазначити про таке.

68. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.

69. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.

70. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.

71. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.

72. Позивачу під час звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у червні 2019 року з питання щодо невідповідності розміру пенсії, яку вона отримує, до розміру пенсії відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відмовлено у перегляді розміру пенсії та надано інформацію про порядок нарахування та виплати пенсії.

73. Проте, з заявою про здійснення нарахування пенсії, як працівнику, зайнятому повний робочий день під землею обслуговуванням осіб, на яких поширюється дія Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків заробітної плати, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність позивач звернулась 12.06.2019 року.

74. Відповідач, розглянувши звернення позивача від 12.06.2019 року № 4530/Д-09, направив лист від 20.06.2019 року № 4530/Д-09.

75. Таким чином, про своє порушене право позивач дізналася з листа відповідача від 20.06.2019 року.

76. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.

77. Строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.

78. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист щодо викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 року у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 року у справі №646/6250/17, від 30.10.2018 року у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 року у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі № 522/2738/17.

79. Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.

80. Суд може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

81. Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

82. З огляду на вищезазначене, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, та з урахуванням положень ч.2 ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 11.10.2017 року; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 11.10.2017 року; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 недоотримані суми пенсії після перерахунку пенсії.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

83. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

84. Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

85. Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

86. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.

87. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).

88. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” № 30985/96).

89. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

90. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

91. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

92. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності свої дій.

93. Отже, з системного аналізу матеріалів справи, з урахуванням положень ч.2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, у зв`язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню та визнанню протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 11.10.2017 року; зобов`язанню Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 11.10.2017 року; зобов`язанню Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 недоотримані суми пенсії після перерахунку пенсії.

94. Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

95. Відповідно до ч.3ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

96. Враховуючи наявність підстав для часткового задоволення позовної заяви позивача, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача сплачений нею судовий збір у розмірі 576,30 гривень.

97. Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

98. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

99. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до абзацу третього частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 11.10.2017 року.

100. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 11.10.2017 року.

101. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити ОСОБА_1 недоотримані суми пенсії після перерахунку пенсії.

102. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

103. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 576,30 гривень.

104. Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_2 ).

105. Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

106. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

107. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

108. Повний текст рішення складено 28.08.2019 року.

Суддя В.В Ільков