Рішення № 83903490, 12.07.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2019
Номер справи
160/1963/19
Номер документу
83903490
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2019 року Справа № 160/1963/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28.02.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою до Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області з позовними вимогами зобов`язати (відповідача) прийняти документи для призначення субсидії з урахуванням обґрунтованої відмови від надання згоди на обробку персональних даних.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем у червні 2018 року були подані всі необхідні документи для призначення житлової субсидії до Управління соціального захисту Верхньодніпровської районної державної адміністрації. Під час розгляду документів їх повернуто без розгляду у зв`язку із ненаданням згоди на обробку персональних даних сім`ї. Підписання згоди на обробку персональних даних є неможливим як для православної християнки. Вважає, що відповідач протиправно позбавив її права на отримання субсидії.

27.03.2019 року суддею Рябчук О.С. відкрито спрощене провадження без повідомлення (виклику) сторін в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації про зобов`язання вчинити певні дії.

13.05.2019 року адміністративна справа на виконання розпорядження № 571 Д “Щодо призначення повторного автоматичного розподілу справи” була перерозподілена та передана для продовження розгляду.

Ухвалою від 14.05.2019 року справу прийнято до провадження судді Озерянської С.І. та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідачем 22.05.2019 року отримано копію ухвали суду про прийняття справи до провадження.

Відзив на позов у строк встановлений судом відповідачем надано не було.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 08.06.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області із заявою про призначення субсидії без надання згоди на обробку персональних даних, до якої додано було наступні документи: заява, декларація, довідка про склад сім`ї, свідоцтво про розлучення, акт депутата, копія паспорта ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер, довідка про доходи, копія паспорта ОСОБА_1

08.06.2019 року посадовою особою Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області було відмовлено в прийнятті заяви позивача.

Не погоджуючись з такими діями посадової особи відповідача ОСОБА_1 11.06.2019 року звернулась з заявою на імя керівника Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області Блікян О.М. з проханням здійснити перевірку дій працівника і прийняти документи позивача для призначення субсидії. До заяви додано було наступні документи: заява, декларація, довідка про склад сім`ї, свідоцтво про розлучення, акт депутата, копія паспорта ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер, довідка про доходи ОСОБА_2 , копія паспорта ОСОБА_1

Листом Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 11.07.2018 року № 1517 позивачу роз`яснено, що для прийняття рішення про призначення субсидії об`єктивно необхідно отримати та обробити персональні дані усіх зареєстрованих у домогосподарстві та у складі сім`ї члена домогосподарства. У заяві про призначення субсидії передбачено можливість надати згоду чи відмовити у наданні згоди обробки персональних даних. Заявник відмовляючись від обробки персональних даних унеможливлює здійснення дій по призначенні йому субсидії.

Листом Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на звернення позивача надано відповідь листом від 05.09.2018 року № Р-287, у якій зазначено, що для прийняття рішення про призначення житлової субсидії районному управлінню необхідно отримати дозвіл на обробку персональних данних про сім`ю, доходи, майно, зареєстрованих у домогосподарстві осіб. Іншого порядку чинними нормативно-правловими актами не передбачено.

Листом Міністерства соціальної політики України від 12.09.2018 року позивача повідомлено, що без згоди особи на обробку персональних даних і даних про сімю, житлова субсидія не може бути призначена.

Вважаючи дії Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004р. № 1875.

Відповідно до статті 1 цього Закону, житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Норми споживання - кількісні показники споживання житлово-комунальних послуг, затверджені згідно із законодавством відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»№ 1875, державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на таких принципах, зокрема, регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей; забезпечення рівних можливостей доступу до отримання мінімальних норм житлово-комунальних послуг для споживачів незалежно від соціального, майнового стану, віку, місцеперебування та форми власності юридичних осіб тощо; забезпечення соціального захисту малозабезпечених громадян.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875, законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.

Положеннями частини 2 статті 32 Конституції України визначено, що не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Аналогічне положення міститься в частині 6 статті 6 Закону України «Про захист персональних даних».

В силу статті 11 Закону України «Про захист персональних даних», підставами для обробки персональних даних є:

1) згода суб`єкта персональних даних на обробку його персональних даних;

2) дозвіл на обробку персональних даних, наданий володільцю персональних даних відповідно до закону виключно для здійснення його повноважень;

3) укладення та виконання правочину, стороною якого є суб`єкт персональних даних або який укладено на користь суб`єкта персональних даних чи для здійснення заходів, що передують укладенню правочину на вимогу суб`єкта персональних даних;

4) захист життєво важливих інтересів суб`єкта персональних даних;

5) необхідність виконання обов`язку володільця персональних даних, який передбачений законом;

6) необхідність захисту законних інтересів володільців персональних даних, третіх осіб, крім випадків, коли суб`єкт персональних даних вимагає припинити обробку його персональних даних та потреби захисту персональних даних переважають такий інтерес.

Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (далі - Положення № 848), визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктом 13 Положення № 848 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Згідно пункту 3 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

На виконання пункту 14 Положення №848 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), для призначення житлових субсидій Управління звертається із запитами до вказаних у даному Положенні установ, організацій (органів місцевого самоврядування, або уповноважених ними органів; житлово-експлуатаційних організацій, ДФС, Пенсійного фонду України тощо), які у п`ятиденний строк з дня отримання запитів подають відомості, необхідні для призначення житлової субсидії.

Таким чином, вказаним Порядком передбачено повноваження Управління на збір та обробку персональних даних без згоди особи, якій вони належать, а в силу самої вказівки закону.

Аналіз наведених положень Закону вказує на те, що отримання від суб`єктів персональних даних письмової згоди на обробку їх персональних даних у сфері призначення субсидії не є обов`язковим, оскільки дозвіл на обробку їх персональних даних наданий законом виключно для здійснення його повноважень у сфері їх призначення.

Будь-які дії володільця бази персональних даних, що виходять за межі дозволу, наданого йому відповідно до закону виключно для здійснення його повноважень, повинні здійснюватись за згодою суб`єкта персональних даних.

Володілець бази персональних даних, який здійснює їх обробку, на підставі проведеного аналізу законодавства, відповідно до якого здійснюються його повноваження щодо обробки персональних даних в сфері призначення субсидій, самостійно визначає підстави виникнення права на використання персональних даних фізичних осіб, які звертаються за їх призначенням.

Як вбачається з матеріалів справи, заява позивача до Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації для призначення житлової субсидії не була ані прийнята, ані розглянута відповідачем по суті.

В свою чергу, пунктом 14 Порядку №848 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) не передбачено можливість відповідача не приймати документи до розгляду, а зазначено лише про обов`язок прийняти одне з трьох рішень на підставі заяви та поданих документів, а саме: призначення житлової субсидії, відмови в призначенні житлової субсидії, передання документів на розгляд комісії.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що Управлінням соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації безпідставно не було прийнято заяву позивача разом з доданими документами , у зв`язку з поданням заяви без згоди на обробку її персональних данних, оскільки вчинення таких дій не було передбачено чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством, а тому з метою захисту порушених прав позивача її позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про зобов`язання вчинити певні дії.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративного позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (пл. О. Поля, 5, м. Верхньодніпровськ, Дніпропетровська область, 51600, код ЄДРПОУ 03192261) про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Зобовязати Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області прийняти заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи для призначення субсидії з урахуванням відмови від надання згоди на обробку персональних даних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Верхньодніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 768, 40 грн. на відшкодування понесених витрат на оплату судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 12 липня 2019 року.

Суддя С.І. Озерянська