
Справа № 190/200/19
Провадження №2/190/213/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2019 року м. П`ятихатки
Дніпропетровської області
П`ятихатський районний суд
Дніпропетровської області
в складі головуючого-судді Митошоп В.М.
за участі секретаря Пронської Т.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. П`ятихатки цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до фермерського господарства «СІМ ВІТРІВ», товариства з обмеженою відповідальності «АКСІС МК», третя особа П`ятихатський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області, про звільнення майна з-під арешту, -
встановив:
ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до ФГ «СІМ ВІТРІВ», ТОВ «АКСІС МК», третя особа П`ятихатський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області, про звільнення майна з-під арешту.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що ухвалою Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області 10.04.2018 року затверджено мирову угоду та визнано за ним право власності на: трактор колісний DEUTZ-FAHR AGROTRON X720, заводський номер НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 ; трактор колісний МТЗ-82.1.26, заводський номер 009540, номер двигуна НОМЕР_3 ; комбайн зернозбиральний NEW НОLLAND TR-88, заводський номер НОМЕР_4 , номер двигуна НОМЕР_5 ; трактор колісний МТЗ-82.1.26, заводський номер НОМЕР_6 , номер двигуна НОМЕР_7 ; комбайн зернозбиральний NEW НОLLAND TR-88, заводський номер НОМЕР_8 , номер двигуна НОМЕР_9 ; автотранспортний засіб КАМАЗ 5320, номер двигуна НОМЕР_10 , номер шасі НОМЕР_11 ; автотранспортний засіб ГАЗ 6615, номер двигуна 0982, номер шасі НОМЕР_12 НОМЕР_13 . В зв`язку з тим, що виконавчими органом Фермерського господарства «Сім вітрів» йому не передано реєстраційні документи на сільськогосподарську техніку та автотранспортні засоби, він був позбавлений можливості зняти їх у сервісному відділенні МВС. Йому стало відомо, що на вказане майно накладено арешт, як на майно ФГ «Сім вітрів», тому просить зняти арешт з майна: трактор колісний DEUTZ-FAHR AGROTRON X720, заводський номер НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 ; трактор колісний МТЗ-82.1.26, заводський номер 009540, номер двигуна НОМЕР_3 ; комбайн зернозбиральний NEW НОLLAND TR-88, заводський номер НОМЕР_4 , номер двигуна НОМЕР_5 ; трактор колісний МТЗ-82.1.26, заводський номер 009541, номер двигуна НОМЕР_7 ; комбайн зернозбиральний NEW НОLLAND TR-88, заводський номер НОМЕР_8 , номер двигуна НОМЕР_9 ; автотранспортний засіб КАМАЗ 5320, номер двигуна НОМЕР_10 , номер шасі НОМЕР_11 ; автотранспортний засіб ГАЗ 6615, номер двигуна 0982, номер шасі НОМЕР_14 .
Позивач, ОСОБА_1 до суду не явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Представник позивача ОСОБА_2 до суду не явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав в повному об`ємі.
Відповідач ФГ «Сім вітрів», двічі, повторно, підряд до суду свого представника не направили, про розгляд справи повідомлені належним чином.
Вілдповідач ТОВ «АКСІС МК» двічі, повторно, підряд до суду свого представника не направили, про розгляд справи повідомлені належним чином, направили до суду пояснення згідно яких в задоволені позову прохають відмовити.
Третя особа, П`ятихатський РВ ДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області, про розгляд справи повідомлені належним чином, свого представника до суду не направили, направили заяву з проханням розглянути справу у відсутність їх представника, справу вирішити на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії ухвали Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10.04.2018 року по цивільній справі №389/362/18 за позовом ОСОБА_1 до ФГ «Сім вітрів» та ОСОБА_3 про стягнення боргу за договором позики, затверджено мирову угоду, укладену між сторонами по справі та визнано за ОСОБА_1 право власності на майно: трактор колісний DEUTZ-FAHR AGROTRON X720, заводський номер НОМЕР_1 , номер двигуна НОМЕР_2 ; трактор колісний МТЗ-82.1.26, заводський номер 009540, номер двигуна НОМЕР_3 ; комбайн зернозбиральний NEW НОLLAND TR-88, заводський номер НОМЕР_4 , номер двигуна НОМЕР_5 ; трактор колісний МТЗ-82.1.26, заводський номер НОМЕР_6 , номер двигуна НОМЕР_7 ; комбайн зернозбиральний NEW НОLLAND TR-88, заводський номер НОМЕР_8 , номер двигуна НОМЕР_9 ; автотранспортний засіб КАМАЗ 5320, номер двигуна НОМЕР_10 , номер шасі НОМЕР_11 ; автотранспортний засіб ГАЗ 6615, номер двигуна 0982, номер шасі НОМЕР_14 . Ухвала набрала законної сили 25.04.2018 року. (а.с.6-10, 210-214)
Згідно копії постанови про відкриття виконавчого провадження від 21.08.2018 року по ВП №57057851, винесеної начальником П`ятихатського РВ ДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області Кірейцевим О.О., на підставі наказу №904/2238/18 виданого 01.08.2018 року Господарським судом Дніпропетровської області, відкрито виконавче провадження про стягнення з ФГ «Сім вітрів» на користь ТОВ «АКСІС МК» заборгованість в розмірі 260 000,00 грн., 3% річних в розмірі 6710,00 грн., інфляційні витрати в розмірі 28 006,21 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 4 420,74 грн. (а.с.11)
Згідно копії постанови від 21.08.2018 року, винесеної начальником П`ятихатського РВ ДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області Кірейцевим О.О. по виконавчому провадженню №57057851, накладено арешт на все майно ФГ «Сім вітрів» у межах суми звернення стягнення зведеного виконавчого провадження. (а.с.12)
Згідно копії листа вих. № 639/13 від 21.01.2019 року П`ятихатського РВ ДВС ГТУЮ у Дніпропетровській області, ОСОБА_1 відмовлено у звільненні майна з-під арешту. (а.с.17)
Згідно ст. 59 Закону України "Про виконавче провадження" особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту. У разі набрання законної сили судовим рішенням про зняття арешту з майна боржника арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Виконавець зобов`язаний зняти арешт з коштів на рахунку боржника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від банку документів, які підтверджують, що на кошти, які знаходяться на рахунку, заборонено звертати стягнення згідно із цим Законом, а також у випадку, передбаченому пунктом 10 частини першої статті 34 цього Закону.
Окрім того, вимоги інших осіб щодо належності їм, а не боржнику майна, на яке накладено арешт, вирішуються шляхом пред`явлення ними відповідно до правил підвідомчості (ст. 24 Цивільного процесуального кодексу України) позову до боржника та особи, в інтересах якої накладено арешт, про визнання права власності на майно і звільнення його з-під арешту. В такому ж порядку розглядаються вимоги осіб, які не є власниками майна, але володіють ним на законних підставах (п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 26.12.2003р. "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльності органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження").
Згідно статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Виходячи зі змісту даної правової норми, право на звернення до суду з позовом про захист речових прав на майно встановлюється за позивачем, коли у інших осіб виникають сумніви у належності йому цього майна, та створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності у зв`язку з наявністю таких сумнівів чи втратою належних правовстановлюючих документів на майно. Тобто у позивача є право власності на певне майно, і має місце факт оспорювання належного позивачу права.
Частиною першою статті 317 ЦК України визначено, що власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.
Згідно з частиною першою статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Правове регулювання відносин, пов`язаних з купівлею-продажем транспортних засобів, здійснюється на підставі положень ЦК України з урахуванням загальних положень про договір та спеціальних правил, закріплених у відповідних положеннях ЗУ "Про дорожній рух" та Порядку, які визначають певні особливості укладення, виконання та правові наслідки невиконання відповідних договорів.
Згідно статті 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відсутність державної реєстрації спірного майна не заперечується позивачем.
Закон України "Про дорожній рух" визначає правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров`я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до статті 34 ЗУ "Про дорожній рух" державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов`язок щодо їх реєстрації.
Згідно з пунктом 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Відповідно до пункту 8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів. Перед відчуженням, передачею зазначені транспортні засоби повинні бути зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку, зокрема, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.
Отже, приписами статті 34 ЗУ "Про дорожній рух" та Порядку регулюються та встановлюються обов`язки продавців та покупців транспортних засобів, зокрема, щодо зняття з реєстраційного обліку, реєстрації транспортного засобу, тощо.
Однак, реєстрація транспортного засобу у відповідних реєстраційних органах не пов`язується із набуттям особою права власності на нього.
В свою чергу, нездійснення означеної реєстрації тягне за собою наслідки у вигляді, крім іншого, заборони користування незареєстрованим транспортним засобом, проте не є підставою для оспорення права власності.
При цьому, в розумінні статті 334 ЦК України, позивач набув право власності на спірний об`єкт з такої передбаченої законом підстави, як ухвала суду.
Згідно ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" - виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною першою статті 5 ЗУ "Про виконавче провадження" визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до статті 10 ЗУ "Про виконавче провадження" заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об`єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов`язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем;5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.
Статтею 18 ЗУ "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку.
Арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника. Арешт на рухоме майно, що не підлягає державній реєстрації, накладається виконавцем лише після проведення його опису. Постанова про арешт майна (коштів) боржника виноситься виконавцем під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна (стаття 56 ЗУ "Про виконавче провадження").
Отже, зі змісту вказаних норм права вбачається, що накладати арешт на майно в процедурі виконавчого провадження надається право лише у випадку, коли таке майно належить на праві власності саме боржнику.
Судом встановлено, що позивач набув право власності на спірне майно на підставі мирової угоди затвердженої ухвалою від 10.04.2018 року Знам`янським міськрайонним судом Кіровоградської області яка набула чинності та на теперішній час не скасована, тобто наявні достатні правові підстави для задоволення заявлених вимог про зняття арешту з майна.
Керуючись ст.ст.12,80,81,263-265 ЦПК України, суд,-
вирішив :
Позов ОСОБА_1 до фермерського господарства «СІМ ВІТРІВ», товариства з обмеженою відповідальності «АКСІС МК», третя особа П`ятихатський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області, про звільнення майна з-під арешту – задовольнити.
Зняти арешт з майна: трактору колісного DEUTZ-FAHR AGROTRON X720, заводський номер НОМЕР_1 , номер двигуна 10751523; трактору колісного МТЗ-82.1.26, заводський номер 009540, номер двигуна НОМЕР_3 ; комбайну зернозбирального NEW НОLLAND TR-88, заводський номер 560902, номер двигуна НОМЕР_5 ; трактору колісного МТЗ-82.1.26, заводський номер 009541, номер двигуна НОМЕР_7 ; комбайну зернозбирального NEW НОLLAND TR-88, заводський номер 560833, номер двигуна НОМЕР_9 ; автомобіля марки КАМАЗ 5320, номер двигуна НОМЕР_10 , номер шасі НОМЕР_11 ; автомобіля марки ГАЗ 6615, номер двигуна 0982, номер шасі НОМЕР_12 НОМЕР_13 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Головуючий суддя