
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Справа №733/807/19
№ 3/733/221/19
Постанова
Іменем України
"28" серпня 2019 р. м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі: судді - Овчарика В.М.,
за участю прокурорів Лаєвського В.М., Пшиченка І.П.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності-
ОСОБА_1 та
секретарів Донченко В.Ю., Ткаченко В.М.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління захисту економіки в Чернігівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , одруженого, фізичної особи - підприємця, ІПН: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
установив:
ОСОБА_1 , у період часу з 17.11.2015 року по 30.11.2017 року, будучи депутатом Ічнянської міської ради Чернігівської області 7-го скликання, тобто у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року будучи суб`єктом, на якого поширюються дія даного Закону,в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у встановлений законом термін під час припинення діяльності функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: здійснення депутатських повноважень, несвоєчасно подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 15 грудня 2017 року, хоча 30.11.2017 року припинено його депутатські повноваження, за що на нього був складений протокол № 176 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , у період часу з 17.11.2015 року по 30.11.2017 року, будучи депутатом Ічнянської міської ради Чернігівської області, тобто у відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб`єктом, на якого поширюються дія даного Закону, у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» у встановлений законом термін, після припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме складання депутатських повноважень, несвоєчасно подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2017 рік (після звільнення), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 04 червня 2019 року, хоча граничний термін подачі такої декларації був до 01.04.2018 року, за що на нього був складений протокол № 177 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Ічнянського районного суду Чернігівської області від 28 серпня 2019 року справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 об`єднані в одне провадження з присвоєнням номеру справи 733/807/19 та номером провадження 3/733/221/19.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав та пояснив, що він декларації подавав всі вчасно, але чому вони не зареєстровані у реєстрі декларацій він не знає. Крім того просив закрити провадження у справі, так як строк накладення на нього адміністративного стягнення закінчився, тобто на його думку, факт даних правопорушень був виявлений ще 04 квітня 2018 року, що підтверджується повідомленням Ічнянської міської ради Чернігівської області адресованим Національному агенству з питань запобігання корупції, або ж датою виявлення правопорушення слід вважати дату, коли ОСОБА_2 , яка складала протокол, безпосередньо стало відомо від НАЗК про вчинення цих порушень.
Прокурор у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки скоєння ним корупційних діянь знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду та просив накласти на нього стягнення у виді 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та відхилити клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у справі, так як строк виявлення адміністративного правопорушення слід відраховувати з дати отримання відомостей стосовно ОСОБА_1 , а не з тієї дати, яку зазначає останній.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, та дослідивши матеріали адміністративних справ, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є депутати місцевих рад.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Рішенням першої сесії Ічнянської міської ради Чернігівської області сьомого скликання від 17 листопада 2015 року на підставі інформації голови Ічнянської міської виборчої комісії про результати виборів депутатів до Ічнянської міської ради Чернігівської області по багатомандатних виборчих округах № 1-26, які відбулись 25 жовтня 2015 року, відповідно до ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ч. 12 ст. 85 Закону України «Про місцеві вибори», ст. 45, ч. 2 ст. 46, 49, 59, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визнано повноваження депутатів, обраних до Ічнянської міської ради Чернігівської області.
Відповідно до додатку до рішення 1 сесії 7 скликання ОСОБА_1 обрано депутатом Ічнянської міської ради.
Згідно ч. 8, 9 ст. 7, п. 1 ч. 13 ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», ч. 7 ст. 14, ч. 5-8 ст. 15, п. 1, 8, 11 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про місцеві вибори», Порядку призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 12 лютого 2016 року № 32, Центральна виборча комісія Постановою № 164 від 18.08.2017 року призначила на неділю, 29 жовтня 2017 року, перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
Із 09 вересня 2017 року оголошено про початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до Додатку 24 до постанови Центральної виборчої комісії від 18 серпня 2017 року № 164, затверджено перелік об`єднаних територіальних громад, утворених у межах Чернігівської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 29 жовтня 2017 року, де повинна утворитися на території однієї адміністративно-територіальної одиниці - Ічнянська міська об`єднана територіальна громада. 29 жовтня 2017 року відбулися перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
Законом України «Про місцеві вибори» визначено порядок проведення перших сесій новообраних місцевих рад, згідно якого перша сесія скликається відповідною територіальною комісією і перше засідання веде голова виборчої комісії.
Рішенням Ічнянської міської виборчої комісії № 31 від 07 листопада 2017 року затверджено обраних депутатів до Ічнянської міської ради Чернігівської області, з якого вбачається, що ОСОБА_1 обраним серед депутатів не значиться.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання. Тобто, повноваження депутата Ічнянської міської ради ОСОБА_1 закінчилися 30.11.2017 року під час проведення сесії Ічнянської міської ради, на якій визнано повноваження новообраних депутатів.
Частиною 1 та частиною 2 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, також особи, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої за виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до пп. 2, 3 п. 5, п. 8 та п. 9 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 №958/29088, декларація суб`єкта декларування, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб`єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення. Декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа суб`єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа). Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування. Після отримання зазначеного повідомлення суб`єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку.
За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларація особи, яка припинила свою діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі лише 04 червня 2019 року о 10-26 год, а декларація особи, яка припиняє свою діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням) ОСОБА_1 зареєстрована в Реєстрі лише 15 грудня 2017 року о 12-45 год.
Таким чином, ОСОБА_1 , припиняючи повноваження депутата Ічнянської міської ради, що мало місце 30.11.2017 року, в наступному році був зобов`язаний подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, шляхом заповнення її на офіційному сайті НАЗК до 01.04.2018 року, при цьому враховуючи, що ОСОБА_1 з 27.11.2017 року по 07.12.2017 року перебував на амбулаторному лікуванні у лікаря-терапевта Ічнянської ЦРЛ, тому він, припиняючи повноваження депутата Ічнянської міської ради, що мало місце 30.11.2017 року, зобов`язаний був подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями не пізніше 08 грудня 2017 року, чого не зробив і поважності причин не подання вчасно такої декларації суду не надав.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»,після припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме складання депутатських повноважень, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 04.06.2019 року, хоча граничний термін подачі такої декларації був до 01.04.2018 року, а також під час припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме здійснення депутатських повноважень, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 15.12.2017 року, хоча 30.11.2017 року припинено його депутатські повноваження, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за які повинен нести адміністративну відповідальність.
Вирішуючи клопотання ОСОБА_1 щодо закриття провадження у справі у зв`язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення суд враховує наступне.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення зокрема є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог статті 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) зобов`язаний з`ясувати у тому числі чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як убачається з матеріалів, Управління захисту економіки в Чернігівській області 07 травня 2019 року звернулося до голови Ічнянської міської радиіз запитом щодо надання відомостей стосовно ОСОБА_1 , які були надіслані поштою 23 травня 2019 року, що підтверджується листами Ічнянської міської ради № 03-05/2216 від 22.08.2019 року та № 03-05/1399 від 23.05.2019 року, та отримані Управлінням захисту економіки в Чернігівській області 29 травня 2019 року, що підтверджується випискою із журналу реєстрації, тобто фактично перевірка була завершена 29 травня 2019 року, що є днем виявлення правопорушення, а тому на посилання ОСОБА_1 на те, що днем виявлення є 04.04.2018 року, коли Ічнянська міська рада повідомила Національне агентство з питань запобігання корупції про встановлення факту неподання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або жколи ОСОБА_2 безпосередньо стало відомо від НАЗК про вчинення порушень ОСОБА_1 суд відноситься критично.
Також суд відхиляє посилання ОСОБА_1 на те, що він вчасно подавав всі декларації, оскільки судом встановлено, що такі декларації були подані ним поза встановленим законом строком. Поважності причин неподання у строк декларацій ОСОБА_1 суду не надано.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, які становлять підвищену суспільну небезпеку в сфері запобігання і протидії корупції, особу порушника, який одружений, є фізичною особою - підприємцем, відсутність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність і приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, із врахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП, у виді штрафу, передбаченому санкцією статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, оскільки особі, що скоїла адміністративне правопорушення, необхідно призначити стягнення, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.
Керуючись ст. 33, 34, 35, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 1, 2, 3, 4, 12, 45, Закону України «Про запобігання корупції», суд
постановив:
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення за правилами ст. 36 КУпАП в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 коп (отримувач УК в Ічнянському районі/22030101, код ЄДРПОУ: 38030010, Банк отримувача: Казначейство України, код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: 31215206025133).
Особа, притягнута до адміністративної відповідальності, зобов`язана сплатити штраф не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення і повідомити про це суд шляхом представлення документа про його сплату.
У разі несплати штрафу у зазначений строк в добровільному порядку, його стягнення проводиться примусово і з особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу відповідно доположень ч. 2 ст. 308 КУпАП, який становитиме 3 400 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ічнянський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.М. Овчарик